Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-882/09/UH
z 28 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-882/09/UH
Data
2010.01.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
korekta podatku
samochód
wynajem samochodów
zmiana przeznaczenia


Istota interpretacji
obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku zmiany przeznaczenia samochodu po upływie siedmiu miesięcy od oddania go w odpłatne używanie innemu przedsiębiorcy i przeznaczeniu go do celów związanych z dotychczas prowadzoną działalnością gospodarczą



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2009r. (data wpływu 29 października 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 stycznia 2010r. (data wpływu 27 stycznia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, który został odliczony w całości przy zakupie samochodu w związku z ewentualnym zaprzestaniem po upływie 7 miesięcy od oddania samochodu w odpłatne używanie jego dalszego odpłatnego wynajmowania i przeznaczeniu samochodu do celów związanych z dotychczas prowadzoną działalnością gospodarczą – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2009r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 27 stycznia 2010r. (data wpływu 27 stycznia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, który został odliczony w całości przy zakupie samochodu w związku z ewentualnym zaprzestaniem po upływie 7 miesięcy od oddania samochodu w odpłatne używanie jego dalszego odpłatnego wynajmowania i przeznaczeniu samochodu do celów związanych z dotychczas prowadzoną działalnością gospodarczą.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od 2004r. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie m. in. transportu drogowego, robót związanych z budową dróg. W dniu 9 października 2009r. Wnioskodawca rozszerzył przedmiot działalności gospodarczej m. in. o wynajem i dzierżawę samochodów osobowych i furgonetek. W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza zakupić z salonu samochodowego nowy samochód osobowy tzw. sedan - limuzyna. Samochód ten Wnioskodawca niezwłocznie po zakupie zamierza oddać w odpłatne używanie innemu przedsiębiorcy na podstawie zawartej z nim umowy najmu o charakterze ciągłym na okres co najmniej 7 miesięcy. Zgodnie z zapisami umowy najmu czynsz za wynajmowany samochód uiszczany będzie co miesiąc. Wnioskodawca z uwagi na to, iż zakupił samochód do wykonywania działalności gospodarczej polegającej na oddaniu samochodu w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, przy zakupie samochodu odliczy w całości podatek naliczony zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 ppkt b.

Po upływie okresu obowiązywania umowy najmu Wnioskodawca wynajmował będzie nadal zakupiony samochód innym przedsiębiorcom lub poprzedniemu najemcy. Jednakże przedsiębiorca nie wyklucza, że po upływie okresu obowiązywania umowy najmu zawartej na okres co najmniej 7 miesięcy zaprzestanie wynajmowania samochodu i przeznaczy go do własnej działalności, np. będzie nim wykonywał przejazdy w celu załatwiania bieżących spraw związanych z dotychczas prowadzoną działalnością gospodarczą np. negocjowaniem umów poza siedzibą zamieszkania, spotkania z kontrahentami, kontakty z urzędami, itp.

W piśmie z dnia 27 stycznia 2010r. Wnioskodawca, w uzupełnieniu stanu faktycznego, wskazał, iż samochód osobowy zakupiony w celu wynajmu go podmiotom trzecim przez okres 7 miesięcy, po zakończeniu okresu wynajmu, będzie wykorzystywany przez Wnioskodawcę do czynności opodatkowanych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Wnioskodawca po ewentualnym zaprzestaniu po upływie 7 miesięcy od oddania samochodu w odpłatne używanie jego dalszego odpłatnego wynajmowania i przeznaczeniu samochodu do celów związanych z dotychczas prowadzoną działalnością gospodarczą będzie musiał dokonać korekty podatku VAT naliczonego, który odliczył w całości przy zakupie samochodu...
  2. Jeśli tak to w jakim okresie (terminie) musi dokonać tej korekty...

Zdaniem Wnioskodawcy, po ewentualnym zaprzestaniu po upływie 7 miesięcy od oddania samochodu w odpłatne używanie jego dalszego zarobkowego wynajmowania, przy jednoczesnym przeznaczeniu samochodu do celów związanych z prowadzoną dotychczas działalnością gospodarczą nie będzie musiał dokonać korekty podatku VAT naliczonego, który odliczył w całości przy zakupie samochodu, gdyż samochód był oddany do odpłatnego używania przez okres co najmniej 6 miesięcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl ust. 2 ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
    a) tytułu nabycia towarów i usług,
    b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
    c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
    - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
  2. w przypadku importu towarów – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego deklaracji importowej, z zastrzeżeniem pkt 5;
  3. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
  4. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  5. kwota podatku należnego z tytułu importu towarów – w przypadku, o którym mowa w art. 33a.

Przepisy art. 86 ust. 3 ustawy wskazują, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Na mocy art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy, ograniczenia zawartego w art. 86 ust. 3 nie stosuje się w przypadku, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

  1. odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
  2. oddanie w odpłatne używanie samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. transportu drogowego, robót związanych z budową dróg a od dnia 9 października 2009r. Wnioskodawca będzie również zajmował się wynajmem i dzierżawą samochodów osobowych i furgonetek. Wnioskodawca zakupi nowy samochód osobowy, który niezwłocznie po zakupie zamierza oddać w odpłatne używanie innemu przedsiębiorcy na podstawie zawartej z nim umowy najmu o charakterze ciągłym na okres co najmniej 7 miesięcy.

Zgodnie z zapisami umowy najmu czynsz za wynajmowany samochód uiszczany będzie co miesiąc. Wnioskodawca z uwagi na to, iż zakupił samochód do wykonywania działalności gospodarczej polegającej na oddaniu samochodu w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, przy zakupie samochodu odliczy w całości podatek naliczony zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 ppkt b.

Po upływie okresu obowiązywania umowy najmu Wnioskodawca wynajmował będzie nadal zakupiony samochód innym przedsiębiorcom lub poprzedniemu najemcy. Jednakże przedsiębiorca nie wyklucza, że po upływie okresu obowiązywania umowy najmu zawartej na okres co najmniej 7 miesięcy zaprzestanie wynajmowania samochodu i przeznaczy go do własnej działalności, np. będzie nim wykonywał przejazdy w celu załatwiania bieżących spraw związanych z dotychczas prowadzoną opodatkowaną działalnością gospodarczą np. negocjowaniem umów poza siedzibą zamieszkania, spotkania z kontrahentami, kontakty z urzędami, itp.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przywołane wyżej przepisy, należy stwierdzić, iż o ile faktycznie Wnioskodawca, przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, będzie użytkował przedmiotowy samochód wyłącznie w ten sposób, iż odda go w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, wówczas z uwagi na przepis art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o VAT, przysługiwać mu będzie prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT dokumentującej zakup samochodu.

Wnioskodawca planuje kontynuację działalności w zakresie wynajmu przedmiotowego samochodu innym przedsiębiorcom lub poprzedniemu najemcy albo jej zaprzestanie i przeznaczenie go do wykonywania własnej działalności (np. załatwienie bieżących spraw).

Z powyższego wynika, iż zmieni się przeznaczenie przedmiotowego samochodu, ale w ocenie tut. Organu nie zachodzi konieczność korygowania dokonanego przy nabyciu tego samochodu odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, przy założeniu, że samochód ten nadal będzie służyć czynnościom opodatkowanym. W przedmiotowym przypadku, spełnione zostaną przesłanki z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy, warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. samochód osobowy oddany zostanie w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy najmu przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Późniejsze przekazanie samochodu do celów działalności gospodarczej jako środek trwały nie spowoduje konieczności korekty podatku naliczonego do wysokości 60% podatku naliczonego nie więcej niż 6.000 zł.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy, iż w momencie ewentualnej zmiany przeznaczenia samochodu po upływie siedmiu miesięcy od oddania go w odpłatne używanie innemu przedsiębiorcy i przeznaczeniu go do celów związanych z dotychczas prowadzoną działalnością gospodarczą nie będzie musiał dokonać korekty podatku naliczonego, który odliczył w całości przy zakupie tego samochodu, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wobec faktu, że tut. organ w niniejszej interpretacji potwierdził prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy uznającego, iż w sytuacji przedstawionej we wniosku nie musi on dokonywać korekty podatku naliczonego, kwestie wskazane w pytaniu nr 2 stały się bezprzedmiotowe.

Dodatkowo informuje się, iż interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego a także zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj