Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/443-48/07/10-S/ZG
z 14 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP3/443-48/07/10-S/ZG
Data
2010.04.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działka pod budowę
grunty
majątek prywatny
rolnicy
sprzedaż gruntów
stawki podatku


Istota interpretacji
Czy osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo rolne, dokonująca sprzedaży działki budowlanej, winna zapłacić podatek VAT od tej sprzedaży?



Wniosek ORD-IN 687 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów – uwzględniając wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 lutego 2010 roku sygn. akt I FSK 2071/08 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 września 2008 roku sygn. akt III SA/Wa 985/08 - po ponownej analizie stanu faktycznego stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2007 roku (data wpływu 23.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy gruntów przeznaczonych pod zabudowę - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 października 2007 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy gruntów przeznaczonych pod zabudowę.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Pani Stanisława J. od 1989 roku jest właścicielem gospodarstwa rolnego w #188; jego części. W dniu 18 kwietnia 2007 roku brat dokonał na rzecz Pani Stanisławy J. darowizny pozostałej części gospodarstwa rolnego. W zamian za powyższe Wnioskodawca zobowiązał się uregulować zadłużenie brata z tytułu KRUS. Jedną z działek pola rolnego przekwalifikowano na osiem działek budowlanych. W dniu 6 października 2007 roku Wnioskodawca dokonał sprzedaży jednej z działek.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy od sprzedaży działki budowlanej należy zapłacić podatek od towarów i usług w wysokości 22%...


Zdaniem Wnioskodawcy w tym przypadku sprzedaż działki nie powinna być opodatkowana podatkiem VAT, gdyż jest to majątek rodzinny, w którym pracowali kiedyś rodzice Wnioskodawcy.


Działający z upoważnienia Ministra Finansów, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał w dniu 4 stycznia 2008 roku interpretację indywidualną nr ITPP3/443-48/07/WW stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2007 roku jest nieprawidłowe. Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa wniesiono w dniu 24 stycznia 2008 roku, zaś odpowiedzi na wezwanie udzielono pismem z dnia 19 lutego 2008 roku, znak ITPP3/443W-2/08/WW (doręczonym w dniu 26.02.2008 r.). W dniu 21 marca 2008 roku wpłynęła do Izby Skarbowej w Bydgoszczy skarga na ww. interpretację, w której wniesiono o uchylenie interpretacji indywidualnej.

Wyrokiem z dnia 18 września 2008 roku sygn. akt III SA/Wa 985/08 Sąd uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdzając, iż Wnioskodawca dokonując sprzedaży działek w okolicznościach takich jak opisane we wniosku, z tytułu tej sprzedaży nie będzie mógł być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.

Minister Finansów kwestionując stanowisko Sądu pierwszej instancji, złożył skargę kasacyjną, która wyrokiem Naczelnego Sądu Naczelnego z dnia 12 lutego 2010 roku sygn. akt I FSK 2071/08 została oddalona. W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, iż skoro Skarżąca jedną z działek pola rolnego wchodzącego w skład gospodarstwa przekwalifikowała na osiem działek budowlanych, oznacza to, że działka ta przestała być wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności rolnej i jako wchodząca w skład majątku osobistego – prywatnego, którego Skarżąca nie nabyła w celach jego dalszej odsprzedaży, po podziale może być sprzedana bez opodatkowania podatkiem VAT. Tym samym ocena prawna dokonana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie jest prawidłowa i nie narusza art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W dniu 29 marca 2010 roku do tut. organu wpłynął prawomocny wyrok wydany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie z dnia 18 września 2008 roku sygn. akt III SA/Wa 985/08 uchylający zaskarżoną interpretację.


W świetle obowiązującego stanu prawnego – biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Naczelnego Sądu Naczelnego z dnia 12 lutego 2010 roku sygn. akt I FSK 2071/08 oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 września 2008 roku sygn. akt III SA/Wa 985/08 - stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj