Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-14/10/DP
z 22 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-14/10/DP
Data
2010.03.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
darowizna
działalność gospodarcza
remanent likwidacyjny


Istota interpretacji
Czy w związku z przeniesieniem ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej na syna wspólnika w drodze umowy darowizny powstanie po stronie wspólnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 523 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2009 r. (data wpływu 5 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej synowi w formie darowizny – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej synowi w formie darowizny


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest jednym z dwóch wspólników spółki jawnej, zarejestrowanej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wartość wkładu Wnioskodawcy wniesionego do spółki wynosiła 230.000 zł. Aktualna wartość udziału jest wyższa. Wnioskodawca zamierza przenieść ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej, zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych (umowa spółki przewiduje taką możliwość za pisemną zgodą wszystkich pozostałych wspólników, obejmującą również uzgodnienie osoby nowego wspólnika). Drugi z aktualnych wspólników spółki jawnej wyrazi zgodę w formie pisemnej przed czynnością zbycia. Przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej ma nastąpić na podstawie umowy darowizny całości udziału kapitałowego Wnioskodawcy na rzecz syna. Wnioskodawca po dokonaniu przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej w żadnej innej formie.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


Czy w związku z przeniesieniem ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej na syna wspólnika w drodze umowy darowizny powstanie po stronie wspólnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych...


Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi - art. 10 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Na ogół praw i obowiązków wspólnika składają się wszystkie przysługujące mu prawa (m.in. reprezentacja, udział w zyskach) oraz obowiązki (udział w stratach, powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej). Przeniesienie ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej bez wyraźnej podstawy jest nieważne. Zatem, aby doszło do skutecznego zbycia ogółu praw i obowiązków, zawarta przez wspólników umowa spółki jawnej musi wyraźnie dopuszczać takie rozwiązanie. Zbycia ogółu praw i obowiązków nie należy utożsamiać z wypowiedzeniem umowy spółki przez wspólnika. Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej w drodze wypowiedzenia umowy spółki dokonywane jest przez złożenie jednostronnego oświadczenia woli. Wypowiedzenie umowy przez wspólnika powoduje, co do zasady, rozwiązanie spółki, chyba że inny skutek przewiduje umowa spółki lub jeżeli pozostali wspólnicy inaczej postanowią. Możliwe jest przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce osobowej na podstawie umów sprzedaży, darowizny i innych.

Przychód uzyskany ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków jako udział w spółce jawnej jest przychodem z tytułu zbycia praw majątkowych - art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Jeżeli przeniesienie ogółu praw i obowiązków nastąpi na podstawie umowy darowizny udziału wspólnika spółki jawnej na rzecz syna wspólnika, brak będzie przychodu, a zatem nie będzie konieczności zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Czynność ta podlegać będzie regulacjom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a wobec faktu, że obdarowany jest synem Wnioskodawcy, objęty on będzie z tego tytułu zwolnieniem od podatku od darowizny, zgodnie z art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93 poz. 768).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 10 § 1 ustawy z dnia z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Natomiast w myśl art. 10 § 2 ww. ustawy, ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Stosownie do zapisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego – do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych, o czym stanowi art. 1 tej ustawy. Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

We wniosku o interpretację indywidualną Wnioskodawca podaje, że zamierza przekazać synowi w darowiźnie ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej. Drugi wspólnik spółki jawnej wyrazi zgodę w formie pisemnej przed czynnością zbycia. Wnioskodawca po dokonaniu przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej w żadnej innej formie.

W przypadku darowizny, tj. jak wskazano świadczenia nieodpłatnego, po stronie darczyńcy nie powstaje dochód. Darczyńca nie otrzymuje bowiem żadnych wartości pieniężnych, ani przysporzenia majątkowego. Darowizna ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie skutkuje więc dla darczyńcy obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednakże z darowizną ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej mogą się wiązać przewidziane ustawą obowiązki podatnika związane z likwidacją jego działalności gospodarczej.

W myśl art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi – takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił – w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:


  1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
  2. nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
  3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
  4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.


W związku z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej, podatnik zobowiązany jest na dzień likwidacji działalności gospodarczej, sporządzić remanent likwidacyjny i ustalić dochód w trybie art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej.

Reasumując, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż darowizna ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie prowadzi do powstania u darczyńcy przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wyjaśnienia wymaga przy tym, iż na powyyższe nie ma wpływu ewentualne opodatkowanie (zwolnienie) u syna podatkiem od spadków i darowizn.

Końcowo wskazać należy, iż interpretacja wydawana jest na wniosek Zainteresowanego, czyli osoby, u której wystąpił lub może wystąpić określony stan faktyczny (zdarzenie przyszłe), który może rodzić określone konsekwencje w sferze prawa podatkowego. Zatem tutejszy organ nie odniósł się do kwestii ewentualnych obowiązków ciążących na synu Wnioskodawcy (obdarowanym) na gruncie podatku od spadków i darowizn. W celu uzyskania interpretacji osoba może wystąpić z odrębnym wnioskiem.

Jednocześnie, w związku z tym, że w dniu 5 stycznia 2010 r. wpłynęły dwa wnioski na druku ORD-IN (o tożsamej treści) oraz z pismem z dnia 22 stycznia 2010 r. (data wpływu 28 stycznia 2010 r.), w którym wniósł Pan o „wycofanie 1 egzemplarza wniosku”, informuje się, że pisma z dnia 22 grudnia 2009 r. uznano za jeden wniosek rozpatrzony niniejszą interpretacją.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj