Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-95/10-2/RR
z 18 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-95/10-2/RR
Data
2010.03.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
cmentarze
grób
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
usługi pogrzebowe


Istota interpretacji
Stwierdzić należy, że usługi wykonywane przez Spółkę polegające na sprzedaży grobów osobom żyjącym jak i na podstawie aktu zgonu (do pochówku) rodzinie zmarłego wykonywanej przez Spółkę, mieszczące się w grupowaniu PKWiU 93.03.1 należy uznać jako usługi pogrzebowe, dla których zastosowanie będzie miała 7% stawka podatku VAT – na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług jako usługa wymieniona w poz. 160 załącznika nr 3.



Wniosek ORD-IN 258 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm. ) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 22.02.2010r. (data wpływu 25.02.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży grobów murowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.02.2010 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży grobów murowanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. w L… na podstawie zawartej umowy z Gminą administruje i utrzymuje we właściwym stanie dwa cmentarze komunalne w L. Oprócz tego w ramach prowadzonej działalności Spółka świadczy na cmentarzu usługę polegającą na sprzedaży grobów murowanych (piwnic pod grób podwójny lub pojedynczy) w ramach usługi pogrzebowej lub wyprzedzająco za życia kupującego z terminem pochówku bliżej nieokreślonym. Piwnice pod groby wykonywane są na zlecenie Sp. z o.o. przez firmę budowlaną. Wykonane w ten sposób groby murowane (piwnice pod grób podwójny lub pojedyńczy) kupowane są przez Sp. z o.o. a następnie odsprzedawane w cenach rynkowych:

  • wyprzedzająco za życia kupującego (osobom które ukończyły 75 lat) z terminem pochówku bliżej nieokreślonym,
  • na podstawie aktu zgonu (do pochówku) rodzinie zmarłego.

Obecnie ze względu na nieprecyzyjne określenie usług pogrzebowych w poz. 160 PKWiU 93.03 Załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Sp. z o.o. dokonuje sprzedaży grobów murowanych (piwnic pod grób podwójny lub pojedynczy) ze stawką VAT w wysokości 22% posługując się interpretacją Izby Skarbowej w Lublinie znak: PD.2-825/11/96 z dnia 8 lutego 1996 r.

26 listopada 2009 r. Spółka zwróciła się z zapytaniem do OSK Urzędu Statystycznego w Łodzi z prośbą o określenie do jakiej grupy klasyfikacyjnej należy zaliczyć usługę sprzedaży grobów. Spółka otrzymała w tej sprawie pismo z dnia 22.12.2009 r., mówiące, iż sprzedaż grobów murowanych należy zaliczyć do PKWiU 96.03.1 „Usługi pogrzebowe i pokrewne”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaka stawka VAT (7 % czy 22 %) powinna być stosowana przy sprzedaży grobów murowanych (piwnice pod grób podwójny lub pojedyńczy):

  • wyprzedzająco za życia kupującego (osobom które ukończyły 75 lat) z terminem pochówku bliżej nieokreślonym,
  • na podstawie aktu zgonu (do pochówku) rodzinie zmarłego...

Zdaniem Podatnika, biorąc pod uwagę interpretację Ośrodka Standardów Kwalifikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, że sprzedaż murowanych grobów (piwnic pod grób podwójny lub pojedyńczy) zarówno wyprzedzająco za życia kupującego jak i do pochówku powinno być zakwalifikowane do PKWiU 96.03.1 oraz zgodnie z poz. 160 PKWiU 93.03 Załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, należy stosować stawkę 7 %.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów w świetle art. 7 ustawy VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, zgodnie z art. 2 pkt 6, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Dla szczegółowego określenia zakresu przedmiotowego stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w tym stawek podatkowych dla świadczonych przez podatników usług, ustawodawca posłużył się odesłaniem do klasyfikacji statystycznych, poprzez zapis w art. 8 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, za wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystycznych, o których mowa w art. 119..

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług – poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o VAT oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2009r., Nr 224, poz. 1799), zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%. Ponadto ustawodawca przewidział obniżone stawki podatku w wysokości 7%, 3% oraz 0%.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Natomiast w pozycji 160 załącznika nr 3 stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, wymieniono usługi z grupowania PKWiU 93.03 – „Usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych łącznie z trumną lub urną.”

Jak wynika z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Spółka administruje i utrzymuje we właściwym stanie dwa cmentarze komunalne. Oprócz tego w ramach prowadzonej działalności Spółka świadczy na cmentarzu usługę polegającą na sprzedaży grobów murowanych (piwnic pod grób podwójny lub pojedynczy) w ramach usługi pogrzebowej lub wyprzedzająco za życia kupującego z terminem pochówku bliżej nieokreślonym. Piwnice pod groby wykonywane są na zlecenie Wnioskodawcy przez firmę budowlaną. Wykonane w ten sposób groby murowane (piwnice pod grób podwójny lub pojedyńczy) kupowane są przez Wnioskodawcę a następnie odsprzedawane w cenach rynkowych:

  • wyprzedzająco za życia kupującego (osobom które ukończyły 75 lat) z terminem pochówku bliżej nieokreślonym,
  • na podstawie aktu zgonu (do pochówku) rodzinie zmarłego.

Należy tutaj zauważyć, że Spółka w złożonym wniosku niewłaściwie wskazuje klasyfikację OSK Urzędu Statystycznego w Łodzi świadczonej usługi wynikającą z rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2008r, Nr 207, poz. 1293 ze zm.) w grupowaniu PKWiU 96.03.1 „Usługi pogrzebowe i pokrewne”, , gdyż na podstawie § 3 pkt 1 w/w rozporządzenia dla celów podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz.264 ze zm.).

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że o ile usługi wykonywane przez Spółkę polegające na sprzedaży grobów osobom żyjącym jak i na podstawie aktu zgonu (do pochówku) rodzinie zmarłego zostały prawidłowo sklasyfikowane do grupowaniu 96.03.01 „Usługi pogrzebowe i pokrewne” wg PKWiU z 2008r., to kierując się kluczem powiązań pomiędzy PKWIU z 2008r. podana przez Wnioskodawcę a obowiązującą dla celów podatku od towarów i usług klasyfikacją PKWiU z 1997r. w przedmiotowym przypadku wykonywane przez Podatnika usługi będą odpowiadały grupowaniu PKWiU 93.03.1.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że usługi wykonywane przez Spółkę polegające na sprzedaży grobów osobom żyjącym jak i na podstawie aktu zgonu (do pochówku) rodzinie zmarłego wykonywanej przez Spółkę, mieszczące się w grupowaniu PKWiU 93.03.1 należy uznać jako usługi pogrzebowe, dla których zastosowanie będzie miała 7% stawka podatku VAT – na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług jako usługa wymieniona w poz. 160 załącznika nr 3.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj