Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1381/09/AK
z 8 lutego 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1381/09/AK
Data
2010.02.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
czynność prawna
łączenie spółek
majątek
powstanie przychodu
przedsiębiorstwa
przejęcie
przychód
składnik majątkowy
skutki podatkowe
spółka kapitałowa
spółka komandytowa
spółka osobowa
wkłady niepieniężne
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy w związku z wniesieniem do spółki komandytowej przez spółkę kapitałową jako aportu całego jej majątku, będącego w całości przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55<1> KC, kilkoma czynnościami prawnymi, spisywanymi w krótkich odstępach czasu, powstanie dla Spółki - wnioskodawcy przychód zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 12 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy powstanie przychód w związku z wniesieniem do spółki komandytowej przez spółkę kapitałową jako aportu całego jej majątku, kilkoma czynnościami prawnymi, spisywanymi w krótkich odstępach czasu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2009 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy powstanie przychód w związku z wniesieniem do spółki komandytowej przez spółkę kapitałową jako aportu całego jej majątku, kilkoma czynnościami prawnymi, spisywanymi w krótkich odstępach czasu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza przystąpić jako komandytariusz do spółki komandytowej (dalej: "Spółka Komandytowa"). Komplementariuszem Spółki Komandytowej będzie inna spółka kapitałowa , w której wspólnikami będą osoby fizyczne, będące również wspólnikami Spółki z o.o. wnioskodawcy - przyszłego komandytariusza.

Spółka - wnioskodawca docelowo wniesie jako swój wkład do Spółki Komandytowej cały swój majątek, stanowiący jako całość przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm., określanej w dalszej części skrótem „KC”), uzyskując tym samym prawo do udziału w zysku Spółki Komandytowej, w wysokości określonej jej umową.

Wniesienie do Spółki Komandytowej jako aportu całego majątku Spółki -wnioskodawcy 1 KC, dojdzie do skutku kilkoma czynnościami prawnymi (zawartymi w formie aktu notarialnego względnie w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym), spisywanymi w krótkich odstępach czasu. Spółka Komandytowa będzie wykorzystywać przedsiębiorstwo będące przedmiotem aportu w ramach swojej działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wniesieniem do Spółki Komandytowej przez Spółkę kapitałową -Wnioskodawcę jako aportu całego jej majątku, będącego w całości przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 KC, kilkoma czynnościami prawnymi, spisywanymi w krótkich odstępach czasu, powstanie dla Spółki - wnioskodawcy przychód zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wniesienia do Spółki Komandytowej wkładu niepieniężnego, to jest aportu, w postaci całego jej majątku, będącego w całości przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 KC, kilkoma czynnościami prawnymi, nie powstaje (dla Spółki wnoszącej aport) przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z uwagi na fakt, że w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest szczególnego przepisu określającego konsekwencje podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654. ze zm.), przychodem osoby prawnej jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Z kolei stosownie do art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy powstaje w dniu:

  • zarejestrowania spółki kapitałowej albo
  • wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
  • wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zdaniem Spółki, przepis zawarty w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma zastosowania w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółkami kapitałowymi są: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Natomiast zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 i art. 102 Kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowa zaliczana jest do spółek osobowych. Należy zwrócić uwagę, iż ustawodawca powiązał moment powstania obowiązku podatkowego w związku z przychodem uzyskanym na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z kapitałem zakładowym spółki, co implikuje zastosowanie tych regulacji tylko do spółek kapitałowych.

Jak wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych pojęcie kapitału zakładowego występuje wyłącznie w spółkach kapitałowych, tj. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 152 Kodeksu spółek handlowych) i w spółce akcyjnej (art. 302 Kodeksu spółek handlowych), a ze spółek osobowych tylko w spółce komandytowo - akcyjnej (art. 126 Kodeksu spółek handlowych).

Jako, że w spółce komandytowej nie występuje pojęcie kapitału zakładowego, bezsprzecznym jest więc, iż przepis zawarty w art. 12 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajduje zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym).

<...> Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera przepisów, które dotyczyłyby wkładów niepieniężnych do spółek osobowych. Bez znaczenia przy tym dla prawno - podatkowej oceny opisanego zdarzenia przyszłego jest to, iż wniesienie przez Spółkę kapitałową - wnioskodawcę jako aportu całego jej majątku, będącego w całości przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 KC, do Spółki Komandytowej nastąpi kilkoma czynnościami prawnymi - umowami, spisywanymi w krótkich odstępach czasu, gdyż dalej powyższe czynności traktować należy jako wnoszenie wkładu niepieniężnego, a podzielenie tego procesu na kilka etapów ma znaczenie czysto "techniczne", co jest obojętne wobec wskazanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niezależnie od powyższego wnioskodawca naprowadza, iż dalej dochodem w znaczeniu cytowanego przepisu byłyby tylko akcje - udziały lub wykłady objęte w spółce kapitałowej i spółdzielni aport="">, a nie w spółce osobowej jaką jest spółka komandytowa.

W konsekwencji, wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej, stanowiącego w całości przedsiębiorstwo, lecz kilkoma umowami, nie jest zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego, ponieważ zgodnie z zasadami prawa podatkowego podatek może być należny wyłącznie w przypadku, gdy istnieje ustawowa podstawa do jego nałożenia. <...>

<...> Ponadto, w świetle przyjętej doktryny prawa podatkowego o przychodzie można mówić jedynie wtedy, gdy następuje trwałe przysporzenie majątkowe. W konsekwencji, zgodnie ze stanowiskiem Spółki, wniesienie w opisany powyżej sposób wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej, będącego w całości przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 KC, nie generuje przychodu podatkowego ani dla Spółki, ani dla pozostałych wspólników Spółki Komandytowej <…>.

Jednocześnie Spółka wskazuje, że powyższe stanowisko zostało niejednokrotnie potwierdzone przez organy podatkowe m.in. w następujących pismach:

  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 lutego 2009 r. (ILPB3/423-794/08-2/HS);
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 sierpnia 2008 r. (ILPB3/423-307/08-2/HS);
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 lipca 2008 r. (IP-PB3-423-655/08-3/MB);
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 maja 2008 r. (IP-PB3-423-323/08-2/DG);
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 5 marca 2008 r. (ILPB3/423-4/08-4/HS);
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 lutego 2008 roku (IP-PB3-423-322/07-3/MS).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odnosząc się do powoływanych we wniosku interpretacji organów podatkowych stwierdzić należy, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj