Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1259/09/AW
z 5 lutego 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1259/09/AW
Data
2010.02.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
energia cieplna
powstanie obowiązku podatkowego
termin płatności
usługi
usługi wywozu nieczystości
woda


Istota interpretacji
Czy zgodnie z art. 19 ustawy o VAT, w przypadkach gdy w umowach dotyczących dostaw energii cieplnej, usług rozprowadzania wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków brak konkretnej daty określającej termin płatności należności, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych tj. z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, czy też na zasadach szczególnych tj. z chwilą upływu terminu płatności?



Wniosek ORD-IN 947 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2009r. (data wpływu 11 grudnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dystrybucji ciepła, rozprowadzania wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dystrybucji ciepła, rozprowadzania wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie:

  • dystrybucji ciepła,
  • rozprowadzania wody,
  • odprowadzania i oczyszczania ścieków.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rozliczenia z odbiorcami towarów i usług w ww. zakresie, odbywają się na podstawie zawartych umów. Faktury VAT dokumentujące dostawy ciepła i wykonanie usług rozprowadzania wody i oczyszczania ścieków zawierają, między innymi, terminy płatności określone konkretną datą (dzień, miesiąc, rok). Deklarując podatek należny, Wnioskodawca bierze pod uwagę zapisy dotyczące terminów płatności zawarte w umowach.

W przypadku umieszczenia w umowach konkretnych dat terminów płatności należności, np. „15 dnia miesiąca” lub „w terminie określonym na fakturze”, Wnioskodawca deklaruje podatek należny według tych terminów płatności.

Natomiast w przypadkach zapisów w umowach „zapłata następować będzie w terminie do 14 dni licząc od dnia otrzymania faktury”, Wnioskodawca deklaruje podatek należny na zasadach ogólnych, tj. w miesiącu wystawienia faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadkach gdy w umowach dotyczących dostaw energii cieplnej, usług rozprowadzania wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków brak jest konkretnej daty określającej termin płatności należności, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych tj. z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, czy też na zasadach szczególnych tj. z chwilą upływu terminu płatności...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadkach gdy termin płatności nie jest w umowie określony („sprecyzowany, wiadomy, pewny” – wg Słownika Języka Polskiego), obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu wystawienia faktury dokumentującej dostawy i usługi wymienione w art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a) i lit. c).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Ogólna zasada wynikająca z ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru, wykonania usługi lub wystawienia faktury VAT (pod warunkiem, że została wystawiona do 7. dnia od wykonania usługi). Jednakże, od tej zasady ustawodawca określił szereg wyjątków, ustalających w sposób odmienny moment powstania obowiązku podatkowego (uzależniony, np.: od formy wydania towaru, rodzaju transakcji, otrzymania zapłaty itp.).

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a) i lit. c) ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu: dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego, a także z tytułu świadczenia usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy.

W poz. 138 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono usługi w zakresie rozprowadzania wody, natomiast w poz. 153 tego załącznika wymieniono usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne.

W opisanym przypadku obowiązek podatkowy – zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy – powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej do rozliczeń z tego tytułu.

W prawodawstwie polskim obowiązuje zasada swobody umów, w ramach której strony mogą dobrowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez prawo. Zasada ta ma również zastosowanie na gruncie prawa podatkowego. Oznacza to, że ustawodawca nie ingeruje w sferę podejmowanych przez podatników decyzji w zakresie konstruowania umów cywilnoprawnych, jednakże umowy te nie mogą zmieniać obowiązków, jakie wynikają z prawa podatkowego. W związku z powyższym, to w obowiązku podatnika leży sformułowanie umowy w taki sposób, by realizując jej zapisy można było zgodnie z obowiązującymi przepisami określić moment powstania obowiązku podatkowego.

Należy podkreślić, że analiza umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zaistniałego stanu faktycznego, Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie:

  • dystrybucji ciepła,
  • rozprowadzania wody,
  • odprowadzania i oczyszczania ścieków.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rozliczenia z odbiorcami towarów i usług w ww. zakresie, odbywają się na podstawie zawartych umów. Faktury VAT dokumentujące dostawy ciepła i wykonanie usług rozprowadzania wody i oczyszczania ścieków zawierają, między innymi, terminy płatności określone konkretną datą (dzień, miesiąc, rok). Deklarując podatek należny, Wnioskodawca bierze pod uwagę zapisy dotyczące terminów płatności zawarte w umowach.

W przypadku umieszczenia w umowach konkretnych dat terminów płatności należności, np. „15 dnia miesiąca” lub „w terminie określonym na fakturze”, Wnioskodawca deklaruje podatek należny według tych terminów płatności.

Natomiast w przypadkach zapisów w umowach „zapłata następować będzie w terminie do 14 dni licząc od dnia otrzymania faktury”, Wnioskodawca deklaruje podatek należny na zasadach ogólnych, tj. w miesiącu wystawienia faktury.

W świetle powołanych przepisów stwierdzić należy, iż w skoro z umowy zawartej pomiędzy stronami wynika, iż termin płatności przypada w terminie do 14 dni licząc od dnia otrzymania faktury, to obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z tak ustalonym terminem płatności.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że obowiązek podatkowy w przedmiotowej sprawie powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a) i lit. c) ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj