Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-1859/08-6/PW/KOM
z 27 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-1859/08-6/PW/KOM
Data
2010.04.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
ochrona środowiska
usługi projektowe
wykonanie usługi


Istota interpretacji
Organ podatkowy stwierdza, że moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia przedmiotowych usług powstaje z chwilą wykonania usługi, a więc w opisanym stanie faktycznym będzie to moment akceptacji wyraźnej lub milczącej przez Zamawiającego przekazanego mu określonego raportu z wykonywanych usług. W przypadku, gdy Zamawiający – mimo upływu 30 dniowego terminu na akceptację lub odrzucenie raportu - nie zatwierdzi go ani nie odrzuci, to Spółka powinna uznać, że usługa została wykonana z upływem 30 dni licząc od dnia przekazania raportu Zamawiającemu ( Raport Przejściowy nie wymaga zaakceptowanie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie). W sytuacji, gdy wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu licząc od dnia wykonania usługi, tj. zaakceptowania danego projektu.



Wniosek ORD-IN 399 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów, uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sygn. akt. III SA/Wa 1038/09 z dnia 17 grudnia 2009 r. (data wpływu 22.03.2010r.) stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19.12.2008r. (data wpływu 22.12.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług projektowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2008r. wpłynął w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług projektowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny

Sp. z o.o. Oddział w Polsce prowadzi w Polsce działalność gospodarczą w zakresie sektora inżynieryjno – budowlanego, oferując kompleksowe usługi dla podmiotów z branży min. budownictwa przemysłowego, drogowego, kolejowego i ogólnego. Zgodnie z zawartą umową Sp. z o.o. zobowiązana jest do świadczenia usług polegających na przygotowaniu dokumentacji do wniosku do Funduszu Spójności dla przedsięwzięcia „Zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej na terenie związków międzygminnych... 2000”.

W umowie postanowiono, że wynagrodzenie zostanie zapłacone Sp. z o.o. na podstawie faktury, przy czym:

  • kwota X zostanie zapłacona po zatwierdzeniu przez Zamawiającego Raportu Przejściowego.
  • kwota Y zostanie zapłacona po zatwierdzeniu przez Zamawiającego i zaakceptowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Raportu Końcowego.

W umowie postanowiono też, że podstawą wystawienia faktur przez Sp. z o.o. jest zawiadomienie Sp. z o.o. przez Zamawiającego o zatwierdzeniu ww. Raportów, a w wypadku Raportu Końcowego dodatkowo zaakceptowanie go przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Zgodnie z umową Zamawiający w terminie 30 dni od otrzymania Raportów powiadomi Sp. z o.o. o ich odrzuceniu lub zaakceptowaniu. W wypadku uwag lub błędów Zamawiający – przed zaakceptowaniem Raportu – może wyznaczyć Sp. z o.o. co najmniej 7 dniowy termin na poprawienie błędów lub ustosunkowanie się do zgłoszonych uwag. W takim wypadku 30 dniowy termin na zaakceptowanie lub odrzucenie Raportu biegnie na nowo, począwszy od dnia otrzymania przez Zamawiającego pisma od Sp. z o.o., w którym Sp. z o.o. ustosunkowuje się do zgłoszonych uwag lub stwierdzonych błędów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Kiedy powstanie obowiązek w podatku od towarów i usług... Kiedy można uznać, że doszło do wykonania usługi... Czy dniem tym będzie dzień przekazania Raportu Zamawiającemu, czy też dzień, w którym Zamawiający zaakceptuje Raport...
  2. Jak Sp. z o.o. powinien ustalić obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, w sytuacji, gdy Zamawiający – mimo upływu 30 dniowego terminu na akceptację lub odrzucenie raportu – nie zatwierdził ani nie odrzucił Raportu...

Zdaniem wnioskodawcy, dniem wykonania usługi nie jest dzień przekazania Raportu Zamawiającemu, gdyż po przekazaniu Raportu Zamawiający może zgłosić dodatkowe uwagi, zażądać naprawienia stwierdzonych błędów, itp. Dopiero w chwili gdy Zamawiający akceptuje Raport można uznać, że Sp. z o.o. wykonał usługę. W wypadku Raportu Końcowego, dniem wykonania usługi będzie dzień zaakceptowania Raportu Końcowego nie tylko przez Zamawiającego, ale również przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Dlatego też Sp. z o.o. uważa, że dniem wykonania usługi jest dzień, w którym Raport został zaakceptowany przez Zamawiającego (ewentualnie Zamawiającego i wskazany w umowie Fundusz). Jeśli akceptując Raport, Zamawiający lub wskazany w umowie Fundusz przygotuje odpowiednie pismo, dniem zaakceptowania Raportu – i w konsekwencji dniem wykonania usługi – będzie dzień otrzymania takiego pisma (tj. w dniu, w którym Sp. z o.o. otrzyma oświadczenie woli Zamawiającego, na podstawie którego będzie mógł uznać, że strony umowy są zgodne co do tego, że usługa została wykonana). W sytuacji milczącego zaakceptowania Raportu Przejściowego, Sp. z o.o. powinien uznać, że usługa została wykonana z upływem 30 dnia licząc od dnia przekazania Raportu Zamawiającemu. (Raport Przejściowy nie wymaga bowiem akceptacji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ani przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 i ust. 4 Ustawy VAT, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W związku z powyższym, obowiązek w VAT powstanie w dniu wystawienia faktury na Zamawiającego, o ile faktura zostanie wystawiona w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi. Gdyby faktura nie została wystawiona w terminie 7 dni licząc od dnia wykonania usługi – obowiązek w VAT powstanie 7 dnia licząc od dnia wykonania usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług projektowych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, to zgodnie z art. 19 ust. 4 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10 – 12.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka świadczy usługi polegające na przygotowaniu dokumentacji do wniosku do Funduszu Spójności dla przedsięwzięcia „Zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej na terenie związków międzygminnych...2000”. Spółka wykonuje działalność gospodarczą w zakresie sektora inżynieryjno – budowlanego, oferując kompleksowe usługi dla podmiotów z branży m.in. budownictwa przemysłowego, drogowego, kolejowego i ogólnego. Przedmiotowe usługi wykonywane przez Spółkę noszą zatem znamiona usług projektowych, architektonicznych i inżynierskich. Dla świadczenia usług projektowych, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy, nie przewidują szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje zatem z chwilą wykonania usługi.

O faktycznym wykonaniu usługi decyduje jej charakter, a ten zostaje określony poprzez umowne postanowienia stron. One to bowiem decydują, z chwilą dokonania jakich czynności należy uznać daną umowę za wykonaną - chyba, że chwila ta określana jest przez przepisy prawa regulujące dany rodzaj usługi. O tym, czy dana usługa została faktycznie wykonana, decyduje jej charakter. O charakterze i o dacie wykonania decydują natomiast strony umowy cywilnoprawnej, za wyjątkiem sytuacji, gdy moment ten określa powszechnie obowiązujący przepis prawa regulujący zasady wykonywania danego rodzaju usług. Dla realizacji tego celu niezbędnym jest więc uwzględnienie sposobu, w jaki strony w zawartej umowie określiły swe prawa i obowiązki dotyczące fazy zakończenia realizacji usługi. Strony umowy decydują bowiem o tym, jakie działania muszą być podjęte, aby uznać daną usługę za wykonaną.

Z okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku wynika, że strony umowy postanowiły, iż po wykonaniu dokumentacji Wnioskodawca będzie przekazywać swojemu kontrahentowi raporty z wykonywanych usług. Strony umowy wprowadziły procedurę polegająca na akceptacji prac wykonywanych przez Wnioskodawcę, która jest traktowana przez nie jako rodzaj „protokołu odbioru prac”. Jeżeli zamawiający po otrzymaniu raportu zgłasza uwagi do wykonania usługi wykonawca musi poprawić błędy, uzupełnić dokumentację w wyznaczonym do tego terminie. Dopiero po zaakceptowaniu raportu Wnioskodawca może uznać, że usługa została „odebrana” i dopiero wówczas nie będzie miał już obowiązku dokonywania zmian przygotowanej dokumentacji i usuwania błędów.

Należy więc przyjąć, że w opisanym stanie faktycznym usługa zostaje wykonana w chwili, gdy raport przygotowany przez Wnioskodawcę jest zaakceptowany w sposób wyraźny i ostateczny (przy czym, w wypadku Raportu Końcowego, dniem wykonania usługi będzie dzień zaakceptowania Raportu Końcowego nie tylko przez Zamawiającego, ale również przez wymieniony w umowie Fundusz). Zaakceptowanie raportu - a nie samo jego przesłanie - jest traktowane przez Strony umowy jako moment zakończenia wykonywania usługi.

Reasumując, w świetle powołanych wyżej przepisów, organ podatkowy stwierdza, że moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia przedmiotowych usług powstaje z chwilą wykonania usługi, a więc w opisanym stanie faktycznym będzie to moment akceptacji wyraźnej lub milczącej przez Zamawiającego przekazanego mu określonego raportu z wykonywanych usług. W przypadku, gdy Zamawiający – mimo upływu 30 dniowego terminu na akceptację lub odrzucenie raportu - nie zatwierdzi go ani nie odrzuci, to Spółka powinna uznać, że usługa została wykonana z upływem 30 dni licząc od dnia przekazania raportu Zamawiającemu ( Raport Przejściowy nie wymaga zaakceptowanie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie). W sytuacji, gdy wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu licząc od dnia wykonania usługi, tj. zaakceptowania danego projektu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj