Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-35/10/EŁ
z 29 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-35/10/EŁ
Data
2010.03.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing
najem
odliczanie podatku naliczonego
odliczenia
podatek naliczony
prawo do odliczenia
samochód osobowy
usługi najmu


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej obciążenie z tytułu leasingu samochodu osobowego, służącego do celów najmu.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2010 r. (data wpływu 11 stycznia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 19 marca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej obciążenie z tytułu leasingu samochodu osobowego, służącego do celów najmu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 stycznia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 19 marca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej obciążenie z tytułu leasingu samochodu osobowego, służącego do celów najmu.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność gospodarczą polegającą na usługach transportowo-spedycyjnych oraz wynajmie i dzierżawie samochodów osobowych i pozostałych. Zamierza Pan nabyć samochód osobowy, który będzie użytkowany na podstawie leasingu finansowego. Samochód ten przeznaczony będzie wyłącznie na cele wynajmu, przez okres dłuży niż sześć miesięcy. Zamierza Pan użytkować na podstawie umowy leasingu finansowego kilka samochodów osobowych i przeznaczyć je na cele wynajmu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy ma Pan prawo dokonać odliczenia całego podatku naliczonego od użytkowanego na podstawie leasingu finansowego, samochodu osobowego, który będzie przeznaczony na wynajem przez okres dłuższy niż sześć miesięcy...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług, ma prawo do odliczenia całego podatku naliczonego od użytkowanego na podstawie leasingu finansowego samochodu osobowego, który będzie przeznaczony na wynajem przez okres dłuższy niż sześć miesięcy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi – zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu – suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 3 do 7.

Art. 86 ust. 3 cyt. ustawy stanowi, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Jednakże na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy, ograniczenia wynikającego z art. 86 ust. 3, nie stosuje się w przypadku, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów), tj. samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele, przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.


Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, iż podatnik ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktur VAT związanych z użytkowanym samochodem osobowym, pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy, tj.:

  1. przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze,
  2. samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na ww. cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.


Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na usługach transportowo-spedycyjnych oraz wynajmie i dzierżawie samochodów. W ramach prowadzonej działalności, zamierza wynająć osobom trzecim samochód osobowy, użytkowany na podstawie umowy leasingu finansowego. Usługa najmu obejmować będzie okres dłuższy niż 6 miesięcy, a najem ten będzie jedynym przeznaczeniem tego samochodu. Ponadto zamierza Pan zawrzeć inne umowy leasingu samochodów osobowych, które przeznaczy na cele wynajmu.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych przepisów podatkowych należy stwierdzić, iż skoro – jak wynika z treści złożonego wniosku - przedmiotem Pana działalności jest wynajem pojazdów i planowane jest zawarcie kolejnych umów leasingu pojazdów przeznaczonych na te cele, a przedmiotowy samochód wynajmowany będzie na okres nie krótszy niż sześć miesięcy, to zostaną spełnione przesłanki wynikające z cyt. przepisu art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego będzie przysługiwało Panu prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktury VAT, dokumentującej obciążenie z tytułu leasingu tego samochodu, o ile nie zajdą ograniczenia wynikające z art. 88 tej ustawy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj