Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-1261/09/MMa
z 10 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-1261/09/MMa
Data
2010.03.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
budowa
dom
działki rolne
sprzedaż


Istota interpretacji
Czy zamierzona sprzedaż rodzić będzie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych? Jeśli tak to co będzie podstawą opodatkowania i jaka będzie wielkość podatku?



Wniosek ORD-IN 868 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 21 grudnia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2009r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 10 listopada 2004r. wnioskodawca zakupił w formie aktu notarialnego nieruchomość gruntową w postaci niezabudowanej działki. Ww. działka zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego była przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

W 2008r. wnioskodawca rozpoczął na tej działce budowę domu jednorodzinnego, która to budowa trwa nadal. Wnioskodawca nie jest w stanie określić kiedy budowa zostanie zakończona. Do sfinansowania inwestycji wnioskodawca zaciągnął pożyczkę od osoby fizycznej.

W związku ze zmianą sytuacji ekonomicznej wnioskodawca nie jest w stanie dalej kontynuować budowy ani spłacić pożyczki, w związku z powyższym wnioskodawca początkiem 2010r. zamierza sprzedać około połowy udziału w opisanej nieruchomości składającej się z działki będącej prywatną własnością (własność nie użytkowanie wieczyste), na której trwa budowa domu. Sprzedaż nastąpi na rzecz pożyczkodawcy a na cenę będzie miała wpływ wartość rynkowa gruntu oraz wartość proporcjonalna poniesionych już nakładów budowlanych. Zapłatą będzie zwolnienie wnioskodawcy z długu przez pożyczkodawcę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zamierzona sprzedaż rodzić będzie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych... Jeśli tak to co będzie podstawą opodatkowania i jaka będzie wielkość podatku...

Zdaniem wnioskodawcy zamierzona sprzedaż będzie dokonana po upływie pięciu lat od zakończenia roku w którym zakupiono nieruchomość, nie będzie więc podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Trwająca budowa budynku mieszkalnego nie ma wpływu na opodatkowanie, ponieważ nakłady budowlane nie mogą stanowić odrębnej własności, są częścią gruntu więc nie mogą być przedmiotem odrębnej transakcji, ani też odrębnego opodatkowania, mimo iż będą mieć wpływ na cenę.

Zdaniem wnioskodawcy zamierzona przyszła transakcja wolna jest od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Natomiast, odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, tylko wówczas jeżeli nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, w związku z czym należy odnieść się do tej definicji zawartej w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W myśl art. 48 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. (art. 47 § 1 tego kodeksu.)

Jeżeli na nieruchomości gruntowej znajduje się, jako jej część składowa, rozpoczęta budowa budynku niestanowiąca odrębnej nieruchomości w rozumieniu art. 46 kodeksu cywilnego, to sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i rozpoczętej budowy budynku, trwale z nim związanego jako jednej nieruchomości. Nie ma przy tym (dla celów podatkowych) znaczenia fakt, iż budowa ta nie została zakończona. Za datę nabycia nieruchomości w takim wypadku uznać należy datę nabycia gruntu.

W sprawie, której dotyczy przedmiotowy wniosek, nabycie własności nieruchomości nastąpiło 10 listopada 2004r. Obowiązek podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości występuje w przypadku dokonania sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat licząc od końca roku, w którym nabycie to nastąpiło. Skoro wnioskodawca nabył nieruchomość 10 listopada 2004r., to zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek podatkowy wystąpi w przypadku, gdy wnioskodawca sprzeda tę nieruchomość przed dniem 31 grudnia 2009r. Natomiast w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości po dniu 01 stycznia 2010r., sprzedaż ta nie będzie stanowiła źródła przychodu w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, w związku z powyższym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wnioskodawca w przedstawionym zdarzeniu wskazał, że zamierza dokonać sprzedaży części udziału w nieruchomości początkiem 2010r. W związku z powyższym o ile istotnie sprzedaż ta nastąpi po dniu 01 stycznia 2010r. przychód uzyskany ze sprzedaży ww. nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj