Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-37/10/MM
z 19 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-37/10/MM
Data
2010.04.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
informacja podatkowa
mieszkanie zakładowe
obowiązek płatnika
odrębna własność lokalu
przekształcanie prawa lokatorskiego w prawo własności
przekształcenie prawa
spółdzielnie mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółdzielnia Mieszkaniowa była zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2010 roku (data wpływu 15 stycznia 2010 roku), uzupełnionym pismem z dnia 12 kwietnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia PIT-8C w przypadku zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu na podstawie art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia PIT-8C w przypadku zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu na podstawie art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 2 kwietnia 2010 r. Nr ITPB2/415-37/10-2/MM wezwano Wnioskodawcę do ich usunięcia. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 12 kwietnia 2010 r. (data wpływu 14 kwietnia 2010 r.).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółdzielnia – zgodnie z art. 48 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych - zbyła własność mieszkania jako odrębną nieruchomość wraz z udziałem w gruncie oraz w częściach ułamkowych budynku. Mieszkanie to poprzednio było własnością PGR-u (mieszkanie zakładowe) i wybudowane zostało ze środków tego gospodarstwa, następnie stało się własnością AWRSP, po czym nieodpłatnie przekazano je Spółdzielni Mieszkaniowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółdzielnia Mieszkaniowa była zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C...


Zdaniem Wnioskodawcy, brak jest podstaw prawnych do wystawienia druku PIT-8C. Wnioskodawca wskazuje, że takie stanowisko zaprezentowane zostało przez Rzecznika Ministerstwa Finansów, które dnia 22 sierpnia 2007 r. opublikowano w gazecie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści wniosku wynika, iż spółdzielnia mieszkaniowa zbyła własność mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z udziałem w gruncie oraz częściach wspólnych budynku zgodnie z przepisem art. 48 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Mieszkanie było poprzednio własnością zlikwidowanego państwowego gospodarstwa rolnego, jako mieszkanie zakładowe wybudowane ze środków tego gospodarstwo. Następnie stało się własnością Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i kolejno zostało nieodpłatnie przekazane spółdzielni mieszkaniowej.


Zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zmianami) po nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 873) – w brzmieniu obowiązującym od dnia 31 lipca 2007 r. – na pisemne żądanie najemcy spółdzielczego lokalu mieszkalnego, który przed przejęciem przez spółdzielnię mieszkaniową był mieszkaniem przedsiębiorstwa państwowego, państwowej osoby prawnej lub państwowej jednostki organizacyjnej, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności lokalu, po dokonaniu przez niego:


  1. spłaty zadłużenia z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu lokalu;
  2. wpłaty wkładu budowlanego określonego przez zarząd spółdzielni w wysokości proporcjonalnej do powierzchni użytkowej zajmowanego mieszkania wynikającej ze zwaloryzowanej ceny nabycia budynku, jeżeli spółdzielnia nabyła budynek odpłatnie.


Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa nabyła mieszkanie zakładowe, o którym mowa w ust. 1, nieodpłatnie, najemca, o którym mowa w ust. 1, powinien pokryć koszty dokonanych przez spółdzielnię nakładów koniecznych przeznaczonych na utrzymanie budynku, w którym znajduje się ten lokal (art. 48 ust. 3 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

Zatem, jeżeli jak wskazano we wniosku, przeniesienie własności lokalu nastąpiło na zasadach określonych w cytowanym wyżej art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, to po stronie osoby, na rzecz której własność została przeniesiona, nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu realizacji przedmiotowej umowy. W konsekwencji po stronie członka spółdzielni nie wystąpiło przysporzenie majątkowe, a na Wnioskodawcy nie ciążyły obowiązki wynikające z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie miał on obowiązku wystawienia informacji o przychodach z innych źródeł PIT-8C.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj