Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-10/10-4/AF
z 12 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-10/10-4/AF
Data
2010.04.12


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku

Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
fundacje
fundusz założycielski
nieruchomości
podatek od spadków i darowizn
składnik majątkowy


Istota interpretacji
przekazanie majątku na rzecz fundacji na jej fundusz założycielski



Wniosek ORD-IN 372 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28.12.2009 r. (data wpływu 11.01.2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15.03.2010 r. (data wpływu 17.03.2010 r.) na wezwanie Nr IPPB2/415-10/10-2/AS, Nr IPPB2/436-9/10-2/AF oraz Nr IPPB2/436-10/10-2/AF z dnia 05.03.2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie przekazania majątku na rzecz fundacji na jej fundusz założycielski - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.01.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie przekazania majątku na rzecz fundacji na jej fundusz założycielski.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca postanowił przekazać swój majątek na rzecz Fundacji, którą planuje założyć (projekt statutu w załączeniu). Fundusz założycielski będzie składał się z wolnych od wszelkich obciążeń nieruchomości w postaci zabudowanej działki rekreacyjnej oraz dwóch mieszkań (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu). Majątek ten zostanie przekazany fundacji po jej zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym poprzez zawarcie odrębnej umowy nieodpłatnego przekazania Fundacji wskazanych składników majątkowych w wykonaniu postanowień aktu założycielskiego Fundacji. Jednocześnie zgodnie ze statutem (§ 12) Fundator (czyli Wnioskodawca) będzie uprawniony do dożywotniego bezpłatnego użytkowania majątku przekazanego na fundusz założycielski.

Pismem z dnia 05.03.2010 r. wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez uiszczenie dodatkowej opłaty od wniosku 40 zł na każdy podatek (razem 80 zł) na rachunek bankowy Izby Skarbowej w W i doręczenie dowodu uiszczenia opłaty do tut. organu.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 15.03.2010 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie dokonując opłaty oraz przesyłając pismem z dnia 15.03.2010 r. (data wpływu 17.03.2010 r.) dowód uiszczenia dodatkowej opłaty.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przekazanie majątku na rzecz Fundacji na jej fundusz założycielski będzie opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn...
  2. Czy umowa przekazania majątku na rzecz Fundacji będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych...
  3. Czy z faktu bezpłatnego dożywotniego użytkowania majątku Fundacji przez fundatora będzie wynikał obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych... Jeżeli tak, to należy określić przychód i w jakiej formie opodatkować dochód...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych zostały wydane odrębne interpretacje indywidualne.

Zdaniem Wnioskodawcy

Pierwotnym i podstawowym źródłem powstania majątku fundacji jest majątek przekazany jej przez fundatora po zarejestrowaniu fundacji. Przekazanie to odbywa się pod tytułem darmym, a więc należy uznać je za rodzaj darowizny. Zgodnie zaś z art. 16 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203) nabycie przez fundacje w drodze spadku, zapisu lub darowizny pieniędzy lub innych rzeczy ruchomych albo praw majątkowych jest wolne od podatku od spadków i darowizn. Zdaniem Wnioskodawcy prawo własności nieruchomości, jak i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego są prawami majątkowymi, a ich wniesienie przez Fundatora na fundusz założycielski jest formą darowizny, a zatem jest wolne od podatku od spadków i darowizn.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

W myśl art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 78 ) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (t. j. Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 ze zm.) fundacja uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.

W myśl art. 16 ustawy o fundacjach nabycie przez fundację w drodze spadku, zapisu lub darowizny pieniędzy lub innych rzeczy ruchomych albo praw majątkowych jest wolne od podatku od spadków i darowizn.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza przekazać swój majątek na rzecz Fundacji, którą planuje założyć. Fundusz założycielski będzie składał się z wolnych od wszelkich obciążeń nieruchomości w postaci zabudowanej działki rekreacyjnej oraz dwóch mieszkań (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu). Powyższy majątek zostanie przekazany Fundacji po jej zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym poprzez zawarcie odrębnej umowy nieodpłatnego przekazania Fundacji wskazanych składników majątkowych w wykonaniu postanowień aktu założycielskiego Fundacji. jednocześnie zgodnie ze statutem Wnioskodawca będzie uprawniony do dożywotniego bezpłatnego użytkowania majątku przekazanego na fundusz założycielski.

Reasumując należy stwierdzić, iż z uwagi na fakt, że obdarowanym będzie Fundacja (osoba prawna), przekazanie majątku na jej fundusz założycielski nie będzie opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn, bowiem zgodnie z art. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu tym podatkiem podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Końcowo należy nadmienić, iż projekt statutu fundacji dołączony do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie podlegał analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj