Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1089/09/AB
z 9 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-1089/09/AB
Data
2010.03.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
aport
działalność gospodarcza
przedsiębiorstwa
spółka jawna


Istota interpretacji
Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytów zaciągniętych przed wniesieniem przedsiębiorstwa do spółki jawnej



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa

(t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 14 grudnia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki jawnej odsetek od kredytów bankowych, będących jednym ze składników przedsiębiorstwa osoby fizycznej, wnoszonego w formie aportu do tej spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki jawnej odsetek od kredytów bankowych, będących jednym ze składników przedsiębiorstwa osoby fizycznej, wnoszonego w formie aportu do tej spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący osobą fizyczną, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (księgi rachunkowe, podatek liniowy) i będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zamierza wnieść swoje przedsiębiorstwo w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki jawnej. Zgodnie z wolą wspólników spółki jawnej wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej powiązane będzie z przejęciem przez tę spółkę zobowiązań (długów związanych funkcjonalnie z działalnością gospodarczą) wnoszonego przedsiębiorstwa. Wśród zobowiązań znajdą się kredyty bankowe: kredyt obrotowy udzielony w grudniu 2009 na realizację kontraktu budowlanego realizowanego w całości w 2010r; kredyt inwestycyjny na zakup środków trwałych, kredyt rewolwingowy przeznaczony na zakup towarów.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:

Czy odsetki od kredytów bankowych wnoszonych w ramach aportu przedsiębiorstwa naliczone po dniu przejęcia będą stanowiły koszt podatkowy dla spółki jawnej...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka jawna może zaliczyć do kosztów podatkowych odsetki naliczone po dniu przejęcia, gdyż zgodnie z definicją zawartą w ustawach podatkowych, art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 551 Kodeksu cywilnego, pojęcie przedsiębiorstwa obejmuje oprócz aktywów również pasywa. Zaciągnięcie zobowiązań przez osobę fizyczną w postaci kredytów przekłada się sytuację majątkową przedsiębiorstwa w postaci środków trwałych, należności z tytułu wykonanych usług i sprzedaży towarów. Ma tu również zastosowanie sukcesja prawna zawarta w art. 93a ustawy Ordynacja podatkowa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zagadnienie sukcesji podatkowej regulują przepisy zawarte w Dziale 3, Rozdziale 14 Ordynacji podatkowej. W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształconych.

Zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
1. przekształcenia innej osoby prawnej,
2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

-wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Natomiast w myśl art. 93a § 2 Ordynacji podatkowej, przedmiotowy przepis art. 93a § 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
    a.innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    b.spółki kapitałowej,
  2. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Z treści przepisów Ordynacji podatkowej wynika, iż następstwo podatkowe związane jest przede wszystkim ze zdarzeniami prawnymi określonymi jako przekształcenie, połączenie, podział osób prawnych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych.

Analizowane przepisy dotyczące sukcesji podatkowej odnoszą się również do spółki niemającej osobowości prawnej zawiązanej (powstałej) przy udziale przedsiębiorstwa osoby fizycznej (art. 93a § 2 pkt 2).

Jak wynika z wniosku Wnioskodawca będący osobą fizyczną, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zamierza wnieść swoje przedsiębiorstwo w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki jawnej.

W świetle powyższego, powołane wyżej regulacje prawne mają zastosowanie do przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego, a zatem Spółka jawna do której Wnioskodawca wniesie na pokrycie udziału wkład w postaci przedsiębiorstwa, będzie następcą prawnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej i wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki tej osoby.

Reasumując, w przypadku wniesienia całego przedsiębiorstwa do Spółki jawnej, z uwagi na wiążącą się z tym sukcesję praw i obowiązków podatkowych, Spółka jawna (następca prawny) ma prawo do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytów zaciągniętych przez Wnioskodawcę przed wniesieniem przedsiębiorstwa do tej spółki, o ile nie były one zaliczone do kosztów uzyskania przychodu ww. przedsiębiorstwa do dnia jego wniesienia.

Jednocześnie nadmienić należy, iż jeżeli w skład wniesionego do Spółki jawnej przedsiębiorstwa wchodzą również środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez przedsiębiorstwo osoby fizycznej, zastosowanie znajdą przepisy art. 22g ust. 14a oraz art. 22h ust. 3 i 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), skutkujące kontynuacją przez Spółkę jawną amortyzacji tychże składników majątku, dokonywanej przez osobę fizyczną prowadzącą jednoosobowo działalność gospodarczą.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1-3, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35–016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj