Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1062/09/AL
z 13 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1062/09/AL
Data
2010.01.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
miejsce wykonywania działalności
właściwość urzędu skarbowego


Istota interpretacji
Jaki naczelnik urzędu skarbowego jest właściwy dla Wnioskodawcy dla celów podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 929 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2009r. (data wpływu 19 października 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Wnioskodawcy dla celów podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2009r. wpłynął do tutejszego organu wniosek z dnia 15 października 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Wnioskodawcy dla celów podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą od dnia 1 czerwca 2009r. jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą „XYZ”. Zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej adres zamieszkania Wnioskodawcy mieści się w A. przy ul. B., natomiast adres zakładu głównego mieści się w A. przy ul. C. Działalność Wnioskodawcy jest faktycznie wykonywana pod adresem zakładu głównego czyli przy ul. C. w A., gdzie mieści się biuro Wnioskodawcy. Pod adresem zamieszkania Wnioskodawca nie wykonuje działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaki urząd skarbowy jest właściwy dla Wnioskodawcy dla celów podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy właściwym urzędem dla celów podatku od towarów i usług jest urząd skarbowy właściwy dla miejsca wykonywania działalności czyli dla adresu zakładu głównego Wnioskodawcy mieszczącego się przy ul. C. w A.

Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 3 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług właściwym dla podatnika organem podatkowym jest Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastrzeżeniem ust. 2-5.

Z powyższego wynika, iż podstawowym kryterium ustalenia właściwości miejscowej urzędu skarbowego w sprawie podatku od towarów i usług, jest miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, a więc miejsce wykonywania działalności gospodarczej.

Wnioskodawca we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wskazał, iż wykonuje działalność pod adresem: ul. C. w A. i tam też działalność jest faktycznie wykonywana, gdyż w miejscu zamieszkania Wnioskodawca nie wykonuje działalności gospodarczej.

Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, iż właściwym urzędem skarbowym będzie urząd właściwy dla adresu faktycznego wykonywania działalności, czyli dla ul. C. w A.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 § 2.

W myśl natomiast art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.

Jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla:

  • osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej – ze względu na adres siedziby;
  • osób fizycznych – ze względu na miejsce zamieszkania.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą od dnia 1 czerwca 2009r. jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą: „XYZ” w A. Zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej adres zamieszkania Wnioskodawcy mieści się w A. przy ul. B., natomiast adres zakładu głównego mieści się w A. przy ul. C. Działalność Wnioskodawcy jest faktycznie wykonywana pod adresem zakładu głównego czyli przy ul. C. w A., gdzie mieści się biuro Wnioskodawcy. Pod adresem zamieszkania Wnioskodawca nie wykonuje działalności gospodarczej.

Odnosząc przedstawiony wyżej stan faktyczny do powołanych w sprawie przepisów, stwierdzić należy, że przepisy prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w pierwszej kolejności uzależniają właściwość miejscową naczelnika urzędu skarbowego od miejsca wykonywania przez podatnika czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Według miejsca zamieszkania właściwość miejscową ustala się jedynie w przypadku podatnika będącego osobą fizyczną, gdy czynności podlegające opodatkowaniu wykonywane są przez niego na terenie objętym działaniem dwóch lub więcej urzędów skarbowych.

W związku z powyższym jeśli działalność gospodarcza (w tym czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT) Wnioskodawcy, jest faktycznie wykonywana wyłącznie pod adresem zakładu głównego czyli przy ul. C. w A. i jednocześnie Wnioskodawca nie wykonuje czynności podlegających opodatkowaniu pod żadnym innym adresem, to właściwym dla Wnioskodawcy organem podatkowym w zakresie podatku od towarów i usług jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na to jedno miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czyli naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla adresu ul. C. w A.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

W kwestii adresu jaki należy wskazywać na fakturze VAT zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj