Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-74/10-2/EŻ
z 4 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-74/10-2/EŻ
Data
2010.05.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
lokal użytkowy
najem
opłata
opłata za użytkowanie wieczyste
podatek od nieruchomości
spółdzielnie


Istota interpretacji
1. Czy wymienione w poz. 54 opłaty uiszczane przez Spółdzielnię dotyczące opłaty za centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, wywóz nieczystości oraz energię elektryczną, w części dotyczącej lokali użytkowych, można w całości traktować jako koszt uzyskania przychodu z tytułu najmu lokali użytkowych i uwzględnić je przy obliczeniu dochodu z tej działalności za lata 2007, 2008, 2009 oraz następne?2. Czy opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu oraz podatek od nieruchomości mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu z tytułu najmu lokali użytkowych, proporcjonalnie do udziału powierzchni tych lokali do całkowitej powierzchni budynku?



Wniosek ORD-IN 395 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia - data nadania: 05.02.2010r. (data wpływu 08.02.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.02.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa (dalej „Spółdzielnia”) jest właścicielem budynku oraz jedynym użytkownikiem wieczystym gruntu, na którym usadowiony jest ów budynek. W budynku znajduje się 70 lokali mieszkalnych (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) i 8 lokali użytkowych.

Lokale użytkowe zostały wynajęte osobom trzecim, w konsekwencji Spółdzielnia ma przychody z tego tytułu. Jednocześnie najemcy lokali użytkowych uiszczają na rzecz Spółdzielni, oprócz opłat z tytułu najmu, opłaty eksploatacyjne tj. za centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, wywóz nieczystości.

Opłaty za centralne ogrzewanie, ciepłą wodę oraz wywóz nieczystości naliczane są wskaźnikowo, tj. według udziału powierzchni użytkowej danego lokalu w całkowitej powierzchni lokali użytkowych. Wskaźnik ten jest następnie stosowany wobec całkowitego kosztu ponoszonego przez Spółdzielnię za dostarczone media, w celu określenia wysokości obciążeń na dany lokal.

W związku z powyższym, Spółdzielnia obciąża najemców lokali użytkowych za zużycie mediów a także wywóz nieczystości, uzyskując w ten sposób przychody. Jednocześnie Spółdzielnia ponosi z tego tytułu koszty wnosząc stosowne opłaty bezpośrednio do dostawców mediów oraz opłacając usługę wywozu nieczystości. Z tytułu niniejszych operacji Spółdzielnia nie uzyskuje żadnych korzyści finansowych, a jedynie refakturuje koszty ponoszone w związku z eksploatacją lokali użytkowych przez najemców.

Jednocześnie Spółdzielnia ponosi koszt dostaw energii elektrycznej do lokali użytkowych, które są objęte odrębnym licznikiem zużytej energii elektrycznej oraz rozliczane przez Spółdzielnię z dostawcą energii elektrycznej według odrębnej faktury. W latach 2007, 2008 oraz 2009 jedynie nieznacząca część tych kosztów była refakturowana na najemców lokali użytkowych. W chwili obecnej Spółdzielnia dąży do zainstalowania indywidualnych liczników energii elektrycznej przez najemców lokali, w związku z czym, spodziewane jest, iż w latach następnych Spółdzielnia nie będzie ponosić kosztów dostarczanej energii elektrycznej do lokali użytkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wymienione w poz. 54 opłaty uiszczane przez Spółdzielnię dotyczące opłaty za centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, wywóz nieczystości oraz energię elektryczną, w części dotyczącej lokali użytkowych, można w całości traktować jako koszt uzyskania przychodu z tytułu najmu lokali użytkowych i uwzględnić je przy obliczeniu dochodu z tej działalności za lata 2007, 2008, 2009 oraz następne...
  2. Czy opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu oraz podatek od nieruchomości mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu z tytułu najmu lokali użytkowych, proporcjonalnie do udziału powierzchni tych lokali do całkowitej powierzchni budynku...

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty opłat ponoszone przez Spółdzielnię za centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, wywóz nieczystości oraz energię elektryczną w części wynikającej z eksploatacji lokali użytkowych przez najemców, oraz z tytułu wieczystego użytkowania gruntu i podatku od nieruchomości, proporcjonalnie do udziału powierzchni lokali użytkowych w całkowitej powierzchni budynku, stanowią dla Spółdzielni bezpośredni koszt uzyskania przychodów z tytułu najmu lokali użytkowych i, zgodnie z przepisami Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, należy uznać w całości jako koszty uzyskania przychodu z tej działalności.

Ponoszone przez Spółdzielnię koszty opłaty za centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, wywóz nieczystości oraz energię elektryczną w części wynikającej z eksploatacji lokali użytkowych przez najemców, oraz z tytułu wieczystego użytkowania gruntu i podatku od nieruchomości, proporcjonalnie do udziału powierzchni lokali użytkowych w całkowitej powierzchni budynku, spełniają wymóg art. 15 ust. I ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczącego istnienia związku pomiędzy prowadzoną działalnością i wysokością osiąganego dochodu (w tym przypadku najmu lokali użytkowych) a przychodem osiąganym z tej działalności.

Charakter ponoszonych kosztów z tej działalności w stosunku do opłat za media i wywóz nieczystości jest bezpośredni, a opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu i podatek od nieruchomości pośredni - jednak obie te grupy kosztów wpływają bezpośrednio na wynik finansowy z prowadzonej działalności gospodarczej (tj. najmu lokali użytkowych) oraz na wysokość osiągniętego faktycznie dochodu stanowiącego podstawę naliczenia należnego podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj