Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-954/09/MK
z 10 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-954/09/MK
Data
2010.03.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
informacja
świadczenie nieodpłatne
źródła przychodu


Istota interpretacji
Jakie są skutki podatkowe uczestnictwa lekarzy w bezpłatnych konferencjach szkoleniowo-naukowych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 07 grudnia 2009r.), uzupełnionym w dniu 12 stycznia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa lekarzy w bezpłatnych konferencjach szkoleniowo-naukowych:

  • w części dotyczącej wpłaty przez uczestnika szkolenia należnej zaliczki na podatek dochodowy oraz wykazania jej w informacji PIT-8C – jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 grudnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa lekarzy w bezpłatnych konferencjach szkoleniowo-naukowych.

Z uwagi na braki formalne wniosku pismem z dnia 04 stycznia 2010r. Znak: IBPB II/1/415-954/09/MK wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 12 stycznia 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca będący Fundacją Zdrowia zgodnie ze statutem zatwierdzonym uchwałą Rady Fundacji z września 2008r. realizuje swoje cele poprzez uczestnictwo w organizacji programów i kampanii społecznych, edukacyjnych na rzecz ochrony zdrowia i środowiska, rozwoju nowoczesnych technologii i ekologii. Zakres działalności gospodarczej Fundacji obejmuje pozaszkolne formy edukacji gdzie indziej nie sklasyfikowane – PKD 85.59B oraz działalność wspomagającą edukację – PKD 8560Z.

Fundacji zwróciła się do Izby Lekarskiej o wpis do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy. Stosowny wpis Fundacja otrzymała w zakresie: szkolenia, konferencje oraz seminaria w różnych dziedzinach medycyny.

Środki finansowe na organizację konferencji szkoleniowo-naukowo pochodzą w formie: dofinansowania z Izby Lekarskiej (przynależność obowiązkowa lekarzy, którzy płacą składki na rzecz Izby) oraz z innych firm farmaceutycznych w postaci darowizny.

W konferencjach uczestniczą lekarze pozyskując punkty edukacyjne.

Wnioskodawca nadmienia, że lekarze nie są pracownikami Fundacji. Koszty obciążające konferencje to: druk certyfikatów, wynajem sali, koszty wynagrodzeń wykładowców, koszty zakwaterowania kadry profesorskiej w hotelu i posiłki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy lekarze uczestniczący w bezpłatnych konferencjach szkoleniowo-naukowych organizowanych przez Fundację współfinansowaną przez Izbę Lekarską otrzymują przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia i z tego tytuły powinni płacić podatek dochodowy od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy, wszystkie koszty poniesione przez Fundację powinny zostać podzielone przez ilość uczestników konferencji szkoleniowo-naukowej (z wyjątkiem osób wygłaszających prelekcje) wg listy osób otrzymujących certyfikaty. Przypadający koszt uczestnika konferencji stanowi jego przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Lekarz powinien wpłacić zaliczkę na podatek w dniu konferencji. Po zakończeniu cyklu konferencji szkoleniowo-naukowych powinien otrzymać od Fundacji informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przepisu art. 11 ust. 1 ww. ustawy wynika, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl zapisu art. 11 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Zgodnie z treścią art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania „w szczególności” wskazuje, iż definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł będziemy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca będący Fundacją Zdrowia organizuje szkolenia, konferencje oraz seminaria w różnych dziedzinach medycy.

W konferencjach uczestniczą lekarze pozyskując punkty edukacyjne. Lekarze nie są pracownikami Fundacji. Koszty obciążające konferencje to: druk certyfikatów, wynajem sali, koszty wynagrodzeń wykładowców, koszty zakwaterowania kadry profesorskiej w hotelu i posiłki.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż świadczenia w postaci bezpłatnego uczestnictwa w konferencjach szkoleniowo-naukowych lekarzy niebędących pracownikami wnioskodawcy, będą stanowiły dla tych osób konkretny wymiar finansowy, gdyż bezpłatne uczestnictwo nie spowoduje uszczuplenia ich majątku, do którego musiałoby dojść gdyby zobowiązani byli do pokrycia kosztów tego uczestnictwa. Skoro zatem osoby uczestniczące w bezpłatnych konferencjach szkoleniowo-naukowych osiągną określoną korzyść majątkową, to u nich powstaje przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z tytułu nieodpłatnych świadczeń, zakwalifikowany do innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy. Na wnioskodawcy w związku z tym ciąży obowiązek wystawienia informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C. W myśl bowiem art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Należy zauważyć, iż lekarz uczestniczący w organizowanych przez wnioskodawcę bezpłatnych konferencjach szkoleniowo-naukowych nie ma obowiązku wpłacenia organizatorowi (wnioskodawcy) zaliczki na podatek dochodowy. Wnioskodawca w związku z tym w informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C wykazuje jedynie przychód z ww. tytułu.

Natomiast uczestnik ww. konferencji (lekarz) przychód wynikający z informacji PIT-8C zobowiązany jest wykazać w zeznaniu podatkowym za rok, w którym uzyskał z tego tytułu przychód i opodatkować go łącznie z innymi przychodami osiągniętymi w tym samym roku podatkowym.

Jako, że wnioskodawca zajmuje stanowisko jak ustalić wartość świadczeń w postaci bezpłatnego uczestnictwa w konferencjach szkoleniowo-naukowych lekarzy niebędących pracownikami zauważyć należy, iż sposób ich ustalenia wynika wprost z powołanego powyżej art. 11 ust. 2a ww. ustawy. Przy czym w przedmiotowej sprawie do ustalenia wartości pieniężnej innych nieodpłatnych świadczeń zastosowanie będzie miał pkt 1 tego przepisu (jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców) lub pkt 4 tego przepisu (w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia).

Jeżeli zatem wartość pieniężna ww. nieodpłatnych świadczeń ustalona przez wnioskodawcę odpowiada wartości ustalonej zgodnie z powołanym powyżej przepisem art. 11 ust. 2a pkt 1 lub pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to jego działanie jest prawidłowe.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać:

  • w części dotyczącej wpłaty przez uczestnika szkolenia należnej zaliczki na podatek dochodowy oraz wykazania jej w informacji PIT-8C – jako nieprawidłowe.
  • w pozostałej części – jako prawidłowe,

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj