Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-102/10-4/JB
z 27 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-102/10-4/JB
Data
2010.04.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
cena
garaż
nieruchomości
opodatkowanie dochodów
organ podatkowy
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu


Istota interpretacji
opodatkowanie dochodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do boksu garażowego.



Wniosek ORD-IN 371 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 26.01.2010 r. (data wpływu 01.02.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do boksu garażowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.02.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do boksu garażowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca nabył w 2005 r. spółdzielcze własnościowe prawo do boksu garażowego mieszczące się w budynku mieszkalnym w W, przy ul. M.

Ww. prawo Wnioskodawca sprzedał w 2009 r. za kwotę 24.000 zł. Wnioskodawca złożył do organu podatkowego deklarację opłaty podatku, w wysokości 10% i PIT-23.

Organ podatkowy stwierdził, iż dochód za sprzedany boks garażowy należy włączyć do rozliczenia rocznego dochodów Wnioskodawcy za 2009 r. (PIT-37).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo, czy rację ma organ podatkowy...

Zdaniem Wnioskodawcy podatek od sprzedanego spółdzielczego własnościowego prawa do boksu garażowego, które nabył w 2006 r. powinien być odprowadzony według przepisów obowiązujących dla nieruchomości nabytych z końcem 2006 r. Boks garażowy jest integralną częścią mieszkania i podatek od jego sprzedaży powinien być identyczny, jak w przypadku mieszkania, czyli 10% od uzyskanej ceny sprzedaży. Na potwierdzenie słuszności swojego stanowiska Wnioskodawca wskazuje wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który został opublikowany w Gazecie Prawnej z dnia 06.10.2009 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie natomiast do przepisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca nabył w 2005 r. spółdzielcze własnościowe prawo do boksu garażowego, mieszczące się w budynku mieszkalnym. Przedmiotowy boks garażowy Wnioskodawca sprzedał w 2009 r. i złożył do organu podatkowego deklaracje opłaty podatku dochodowego w wysokości 10% i druk formularza podatkowego PIT-23.

Należy zwrócić uwagę, iż prawo majątkowe to w prawie cywilnym prawo podmiotowe pozostające w ścisłym związku z ekonomicznym interesem uprawnionego. Do praw majątkowych zalicza się prawa: rzeczowe (własność, użytkowanie wieczyste oraz ograniczone prawa rzeczowe), obligacyjne (np. najmu, dzierżawy, renta umowna, wierzytelności z tytułu udziału w spółce), na dobrach niematerialnych o charakterze majątkowym (np. prawa autorskie), rodzinne o charakterze majątkowym (np. prawo do alimentów), czy prawa spadkowe.

Niektóre z tych praw majątkowych stanowią źródło przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 lub art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W rozpatrywanej sprawie przedmiotem umowy sprzedaży jest spółdzielcze własnościowe prawo do boksu garażowego, które obok spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, zalicza się do ograniczonych praw rzeczowych, co w świetle powyższych rozważań kwalifikuje je jako prawo majątkowe.

Z treści powołanego powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) cytowanej ustawy wynika, że katalog praw majątkowych zawarty w tym przepisie jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że jedynie w enumeratywnie wymienionych przypadkach, gdy następuje odpłatne zbycie ściśle wskazanych w nim praw majątkowych, uzyskane z tego tytułu przychody podlegają opodatkowaniu na zasadach szczególnych, określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym, tj. z zastosowaniem 19% podatku dochodowego. Powyższy katalog nie zawiera spółdzielczego własnościowego prawa do boksu garażowego, co nie oznacza, że sprzedaż takiego prawa nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego, spółdzielcze własnościowe prawo do boksu garażowego, jako prawo majątkowe inne niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), będzie podlegać opodatkowaniu jako źródło przychodów określone w powołanym wyżej w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy podatkowej.

W myśl art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarów i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zawarte powyżej wyliczenie praw majątkowych ma charakter otwarty, o czym świadczy użyte przez ustawodawcę sformułowanie „w szczególności”. Jednocześnie treść tego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zarówno przychody z wykonywania (wykorzystania) tych praw jak również z ich sprzedaży.

W świetle powyższych uregulowań prawnych, sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do boksu garażowego podlega opodatkowaniu jako przychód z prawa majątkowego, do którego mają zastosowanie przepisy powołanego art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji przychód uzyskany z tej sprzedaży Wnioskodawca jest zobowiązany wykazać w zeznaniu rocznym za 2009 rok i opodatkować na tzw. zasadach ogólnych, a więc według skali podatkowej obowiązującej w 2009 roku, stosownie do treści art. 27 ustawy, które należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia 2010 r. (art. 45 ust. 1 ww. ustawy), ponieważ sprzedaż przedmiotowego prawa miała miejsce w 2009 r.

Ogólna zasada dotycząca sposobu ustalania dochodów z poszczególnych źródeł przychodów została określona w art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 ustawy nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Dochodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest więc nadwyżka przychodów ze sprzedaży praw majątkowych nad kosztami uzyskania przychodów z tego źródła. Ogólna zasada dotycząca kosztów uzyskania przychodów zawarta jest w art. 22 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powoływane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że kwota uzyskana przez Wnioskodawcę z tytułu zbycia spółdzielczego prawa do boksu garażowego nie podlega opodatkowaniu jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie może zostać opodatkowany 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym dochód osiągnięty z tytułu sprzedaży ww. prawa Wnioskodawca jako przychód z prawa majątkowego winien wykazać - wraz z pozostałymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej – w zeznaniu podatkowym za 2009 r. (PIT-37).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj