Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-147a/10/AP
z 4 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-147a/10/AP
Data
2010.05.04


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
badania kliniczne
miejsce świadczenia usług
usługi doradcze


Istota interpretacji
Miejsce świadczenia usług polegających na monitorowaniu badań klinicznych dla kontrahenta z Francji.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2010 r. (data wpływu 22 lutego 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług polegających na monitorowaniu badań klinicznych wykonywanych na rzecz kontrahenta francuskiego oraz innych usług nabytych w celu ich wykonania - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 lutego 2010 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług polegających na monitorowaniu badań klinicznych wykonywanych na rzecz kontrahenta francuskiego oraz innych usług nabytych w celu ich wykonania.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu, administrowaniu i monitorowaniu projektów badań klinicznych, w zakresie której dokonuje wyboru badaczy, personelu, laboratoriów, przygotowuje i koordynuje badania pod względem logistycznym, przeprowadza kontrolę, bierze udział w inspekcjach przeprowadzanych przez Urząd Rejestracji Leków, zbiera wyniki oraz opracowuje je i przekazuje firmie farmaceutycznej zlecającej badania. W ramach tej działalności zawarł Pan umowę z kontrahentem francuskim, który jest odbiorcą w/w usług. Firma francuska zarejestrowana jest na potrzeby transakcji unijnych, a usługi świadczone są dla stałego miejsca prowadzenia działalności kontrahenta francuskiego, które znajduje się na terenie Francji. Wykonywane przez Pana usługi nie są przeznaczone na cele osobiste kontrahenta francuskiego, ani jego personelu. Ww. umowa przewiduje miesięczne okresy rozliczeniowe (faktury wystawiane są na koniec każdego miesiąca). Umowa reguluje również kwestie ponoszonych przez Pana kosztów usług obcych, które towarzyszą transakcji właściwej, czyli monitorowaniu badań klinicznych. Zawarta jest w niej zgoda na obciążanie kontrahenta francuskiego takimi kosztami jak: rozmowy telefoniczne, koszty przejazdów samolotem, pociągiem, ryczałt na samochód, koszty wyżywienia w trakcie pobytu poza biurem, koszty przejazdu autostradami, koszty opłat parkingowych, noclegów, materiałów zużytych do wykonania badań, bez doliczania marży, czy zysku.

Dotychczas wykonywane przez Pana usługi opodatkowane były według stawki 22%. Po nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowane będą w kraju, w którym siedzibę ma jej odbiorca. Kontrahent francuski dla celów rozliczenia transakcji poda Panu numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa francuskiego. Dla celów rozliczenia podatku z tytułu wykonania wskazanych czynności będzie Pan zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT UE. Będzie Pan wystawiał faktury VAT z informacją, że zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca, wskazując swój NIP poprzedzony kodem PL. Jednocześnie w myśl art. 100 ust. 1 ustawy o VAT, będzie Pan zobowiązany do składania co kwartał, we właściwym Urzędzie Skarbowym, informacji podsumowujących o dokonanych transakcjach, do których stosuje się art. 28b ustawy. Ponadto zgodnie z art. 109 ust. 3a ustawy, będzie Pan zobowiązany do prowadzenia odrębnej ewidencji sprzedaży, która zawierać będzie nazwę usługi oraz jej wartość bez podatku.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy usługi polegające na monitorowaniu badań klinicznych świadczone dla kontrahenta francuskiego, który zarejestrowany jest na potrzeby dokonywania transakcji unijnych i poda dla przedmiotowej czynności NIP UE oraz posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terenie Francji, będą podlegać opodatkowaniu w Polsce...
  2. Czy faktura stanowiąca wynagrodzenie za dodatkowe wydatki, które są niezbędne do wykonania ww. usługi i zatytułowana „zwrot kosztów", wystawiona dla kontrahenta francuskiego, będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce...


Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego treść art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług, usługi świadczone na rzecz kontrahenta francuskiego nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce. Zaznaczył, że dla przedmiotowych czynności będzie posiadał NIP UE odbiorcy francuskiego oraz sam będzie zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Ponadto podniósł, iż orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości potwierdza, że możliwe jest opodatkowanie tą samą stawką usługi głównej, jak również kosztów jej towarzyszących, podając jako przykład wyrok z dnia 27 października 2005 r. sygn. akt C41/04, w którym ETS stwierdził, że jeżeli dwie lub więcej niż dwie czynności dokonane przez podatnika na rzecz nabywcy są tak ściśle ze sobą związane, iż obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania podatku. Pana zdaniem, w świetle tego wyroku, wykazane w fakturze wystawionej dla kontrahenta francuskiego koszty poniesione w związku ze zrealizowaniem usługi, winny być potraktowane jako usługa pomocnicza, do której zastosowanie będą miały te same zasady opodatkowania co do usługi zasadniczej, a więc nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlegają:


  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W przypadku świadczenia usług, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług, istotnym jest określenie miejsca ich świadczenia. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna reguła dotycząca miejsca świadczenia usług określona jest w art. 28b ust. 1 ustawy, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Stosownie do ust. 2 ww. artykułu, w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (…).

Należy zauważyć, iż w przypadku świadczenia usług, przedmiotem czynności określonej umową jest konkretna usługa, a nie zbiór dowolnie wyodrębnionych w jej ramach usług. W świetle przepisu art. 29 ust. 1 ustawy, kwota należna obejmuje zarówno świadczenia wykonane przez usługodawcę, jak i świadczenia osób trzecich stanowiących dla usługodawcy elementy kosztów związanych ze świadczeniem usługi, jeśli są one wykonywane w związku ze sprzedażą danej usługi. Elementami kalkulacji kosztów poniesionych przez usługodawcę w związku z wykonaniem usługi, mogą być dodatkowe świadczenia wykonywane przez niego lub nabywane od innych podmiotów, w sytuacji, gdy wykonanie usługi uzależnione jest od wcześniejszego wykonania innych usług (pomocniczych) – jest to tzw. świadczenie złożone. Ponadto w przypadku, gdy usługodawca w celu wykonania usługi określonej umową, zmuszony jest ponieść koszty np. zakupu materiałów, energii, usług telekomunikacyjnych, czy też ponieść opłaty np. za przejazdy autostradą, kwota należności winna być skalkulowana przy uwzględnieniu wszystkich tych elementów. Ww. elementy kształtują cenę, której sprzedawca żąda od nabywcy i tym samym, jako elementy składowe, są one opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla usługi, którą usługodawca wykonał zgodnie z zawartą umową.

Ze złożonego wniosku wynika, że wykonuje Pan usługi na rzecz podatnika francuskiego, które świadczone są dla stałego miejsca działalności we Francji. Usługi polegają na organizowaniu, administrowaniu i monitorowaniu projektów badań klinicznych, a w związku z ich wykonaniem ponosi Pan koszty: usług telekomunikacyjnych, przejazdów, wyżywienia i noclegów, opłat drogowych oraz materiałów zużytych do wykonania badań. Przedmiotowe usługi opodatkowuje Pan wg stawki 22%. Zgodnie z postanowieniami umowy kontrahent zwraca Panu koszty towarzyszące wykonywaniu przedmiotowych usług, w związku z czym obciąża go Pan nimi wystawiając fakturę VAT, bez doliczania marży. Dla celów rozliczenia podatku kontrahent poda Panu unijny numer identyfikacji podatkowej. Również Pan dokona rejestracji jako podatnik VAT UE.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż miejscem świadczenia i tym samym opodatkowania wykonywanych przez Pana usług, będzie miejsce, gdzie kontrahent francuski posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, tj. Francja. Należy przy tym zaznaczyć, iż koszty ponoszone przez Pana w związku z wykonywaniem usługi – jak sam Pan wskazał w przedstawionym stanowisku – stanowią jej element (jako usługi pomocnicze, czy też koszty towarzyszące jej wykonywaniu), wobec czego miejsce ich opodatkowania znajduje się również na terytorium Francji.

Jednocześnie wskazuje się, iż kwestia dotycząca prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z wykonaniem usług na rzecz kontrahenta z Francji, zostanie rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej znak ITPP2/443-147b/10/AP.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj