Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-1233/09-6/JL
z 1 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-1233/09-6/JL
Data
2010.03.01


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
odrębna własność lokalu
podatek od towarów i usług
sprzedaż lokalu
syndycy
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Czynność ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży przez syndyka masy upadłości korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25.11.2009 r. (data wpływu 30.11.2009 r.) – uzupełnionym w dniu 18.01.2010 r. na wezwanie wysłane w dniu 05.01.2010 r. oraz w dniu 24.02.2010 r. na wezwanie wysłane w dniu 10.02.2010 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT sprzedaży lokalu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.11.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT sprzedaży lokalu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedsiębiorstwo B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W, wobec którego na podstawie postanowienia z dnia 20 sierpnia 2003 roku Sądu Rejonowego dla miasta została ogłoszona upadłość, wybudowało wielomieszkaniowy budynek położony w W. Budynek został wybudowany w latach 90- tych.

Sąd Rejonowy Sąd Gospodarczy Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych naprawczych w postępowaniu upadłościowym Przedsiębiorstwa B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W wydał 7 września 2009 roku postanowienie zezwalające syndykowi masy upadłości przeprowadzenie sprzedaży z wolnej ręki lokalu mieszkalnego nr 8 zlokalizowanego w budynku wielolokalowym położonym w W. Zgodnie z zaświadczeniem z dnia 15 kwietnia 1996 roku Urzędu Dzielnicy P Gmina Wydział Architektury Urbanistyki i Ochrony Środowiska, mieszkanie stanowi samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali. Wzmiankowany lokal jest i był zamieszkały przez najemców, a obecnie przez osoby bez tytułu prawnego. Lokal zamieszkały był na podstawie decyzji Urzędu Dzielnicowego z października 1987 roku o przydziale lokalu mieszkalnego i umowy o najem lokalu mieszkalnego z 15 października 1987 roku. Rozwiązanie wzmiankowanej umowy nastąpiło 1 marca 2007 roku.

Ponadto należy wskazać, że przedsiębiorstwo B nie poniosło wydatków na ulepszenie przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że wzmiankowanemu przedsiębiorstwu nie przysługiwało prawo do odliczania podatku naliczonego z tytułu budowy lokali, ponieważ wtedy nie obowiązywała ustawa o podatku VAT.

Rzeczoznawca majątkowy działając na zlecenie syndyka masy upadłości Przedsiębiorstwa B Spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w W przygotował operat szacunkowy, w którym wycena rynkowa wzmiankowanego lokalu zajmowanego przez najemców została określona na kwotę 148.333,00 zł. Syndyk masy upadłości uwzględniając operat szacunkowy, na podstawie postanowienia z dnia 7 września 2009 roku Sądu Rejonowego Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i naprawczych ogłosił przetarg pisemny na sprzedaż z wolnej ręki lokalu mieszkalnego. Obecnie Wnioskodawca oczekuje na podpisanie aktu notarialnego ustanawiającego i przenoszącego własność wzmiankowanego lokalu, stąd potrzeba uzyskania stosownej interpretacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z ustanowieniem odrębnej własności lokalu i jego sprzedażą przez syndyka masy upadłości Przedsiębiorstwa B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W , powyższa czynność będzie na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku objęta 7% stawką podatku VAT, czy też wzmiankowana czynność będzie wolna od podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy czynność, zgodnie z opisanym stanem faktycznym, polegająca na ustanowieniu odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży jest zwolniona z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. w istotny sposób zmieniono definicję "pierwszego zasiedlenia". Po pierwsze bowiem - co jest związane z nowym zakresem zwolnienia od podatku dostawy budynków - pierwsze zasiedlenie dotyczy nie tylko obiektów budownictwa mieszkaniowego, ale wszystkich budynków. Po drugie zaś - pierwsze zasiedlenie ma miejsce nie tylko w przypadku pierwszego wydania danego budynku, ale również po przeprowadzeniu na nim istotnych prac ulepszeniowych (co z kolei jest związane z umożliwieniem prawa do odliczenia podatnikom prowadzącym takie prace). Istotą pierwszego zasiedlenia jest oddanie do użytkowania, które następuje poprzez wykonanie czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwszym zasiedleniem będzie zatem pierwsza czynność opodatkowana dotycząca danych budynków (ich części) lub budowli. Jednocześnie zaznaczyć należy, iż pierwsze zasiedlenie dotyczy tylko określonych budynków (ich części) lub budowli:

  • budynków (ich części) lub budowli "wybudowanych",
  • budynków (ich części) lub budowli "wybudowanych", które zostały poddane ulepszeniom podnoszącym ich wartość początkową (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) o co najmniej 30%.

Z wniosku złożonego przez Wnioskodawcę wynika, że mieszkanie, wybudowane przez firmę B stanowi samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali. Wzmiankowany lokal jest i był zamieszkały przez najemców, a obecnie przez osoby bez tytułu prawnego. Lokal zamieszkały był na podstawie decyzji Urzędu Dzielnicowego z października 1987 roku o przydziale lokalu mieszkalnego i umowy o najem lokalu mieszkalnego z 15 października 1987 roku. Przedsiębiorstwo B nie poniosło wydatków na ulepszenie przedmiotowego lokalu mieszkalnego. Wzmiankowanemu przedsiębiorstwu nie przysługiwało prawo do odliczania podatku naliczonego z tytułu budowy lokali. Wobec wymienionej firmy została ogłoszona upadłość. Lokal ma zostać sprzedany przez Syndyka masy upadłości (Wnioskodawcę).

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności oraz powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż omawiany lokal jest lokalem zasiedlonym w rozumieniu art. 2 pkt 14 cyt. ustawy. Jak wynika bowiem z wniosku lokal ten zamieszkany jest od roku 1987, a ponadto był i jest zamieszkany przez najemców. Wykorzystywanie przedmiotowego lokalu do celów najmu (czynności opodatkowanych podatkiem VAT) skutkuje spełnieniem powołanej wyżej definicji pierwszego zasiedlenia (oddania do użytkowania w ramach czynności opodatkowanych podatkiem VAT).

Zamierzona przez Wnioskodawcę sprzedaż omawianego mieszkania nie nastąpi zatem w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Sprzedaż ta nie nastąpi również w okresie krótszym niż 2 lata od momentu pierwszego zasiedlenia, gdyż mieszkanie jest wynajmowane od roku 1987.

Zestawiając zaistniałe okoliczności oraz obowiązujące w sprawie przepisy należy stwierdzić, że czynność ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży przez syndyka masy upadłości korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku uznać należało zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj