Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3-443-1218/09-4/JF
z 23 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3-443-1218/09-4/JF
Data
2010.03.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
upominki


Istota interpretacji
nieodpłatne wydanie uprzednio zakupionych towarów jako upominki osobom prowadzącym zaopatrzenie w produkty lecznicze i uprawnionym do wystawiania recept, w szczególności sprzęt medyczny, materiały biurowe, artykuły spożywcze, których koszt stanowi element wynagrodzenia otrzymanego przez Spółkę od zagranicznego zleceniodawcy nie spełnia dyspozycji art. 7 ust. 2 ustawy i tym samym nie jest odrębną czynnością opodatkowaną.



Wniosek ORD-IN 220 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15.12.2009 r. (data wpływu 21.12.2009 r.) uzupełnione pismem a dnia 18.01.2010 r. (data wpływu 20.01.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.12.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów oraz obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego nie pozwalał organowi podatkowemu na właściwe ustosunkowanie się do zadanego problemu. W związku z powyższym pismem z dnia 11.01.2009 r. znak IPPP3-443-1218/09-2/JF tutejszy Organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do uzupełnieniu przedmiotowego wniosku. Wniosek został uzupełniony w terminie prawidłowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność na rynku produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Spółka zawarła z zagranicznym producentem i dystrybutorem produktów leczniczych i wyrobów medycznych umowę polegającą na świadczeniu usług marketingowych. W ramach świadczonych usług Spółka wydaje nieodpłatnie uprzednio zakupione towary jako upominki osobom prowadzącym zaopatrzenie w produkty lecznicze i uprawnionym do wystawiania recept, w szczególności sprzęt medyczny, materiały biurowe, artykuły spożywcze. Koszt przekazanych towarów stanowi element wynagrodzenia otrzymywanego przez Spółkę od zagranicznego zleceniobiorcy.

W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia wniosku wskazano, iż Spółce przysługiwało w całości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu nieodpłatnie przekazanych upominków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie towarów należy opodatkować podatkiem VAT należnym zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy nie zachodzi obowiązek opodatkowania podatkiem VAT wydania towarów, gdyż Spółka otrzymuje wynagrodzenie za przekazane towary od zagranicznego zleceniobiorcy, więc w/w czynności nie spełniają dyspozycji art. 7. ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwana dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Natomiast według art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…). Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 -22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Jak wynika z powyższych uregulowań, generalnie opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. W sytuacjach wskazanych w ustawie opodatkowaniu podlegają również pewne czynności realizowane nieodpłatnie. Nieodpłatną czynnością traktowaną jak czynność odpłatna jest wymieniona w art. 7 ust. 2 ustawy nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa, jeżeli przedsiębiorstwu temu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Uznaje się, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne, bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania). Natomiast podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu świadczonej usługi bądź dostawy towarów pomniejszona o kwotę podatku. Zatem obrotem podlegającym opodatkowaniu jest cena należna za świadczoną usługę bądź dostawę towarów.

Z treści wniosku wynika, iż Spółka prowadząca działalność na rynku produktów leczniczych i wyrobów medycznych w ramach świadczenia usług marketingowych wydaje nieodpłatnie uprzednio zakupione towary jako upominki osobom prowadzącym zaopatrzenie w produkty lecznicze i uprawnionym do wystawiania recept, w szczególności sprzęt medyczny, materiały biurowe, artykuły spożywcze. Koszt przekazanych towarów stanowi element wynagrodzenia otrzymywanego przez Spółkę od zagranicznego zleceniobiorcy. Spółce przysługiwało w całości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu nieodpłatnie przekazanych upominków.

Odnosząc przedstawiony stan faktyczny do powołanych regulacji prawnych stwierdzić należy, że wydanie upominków jest częścią innej kompleksowej czynności, tj. usługi marketingowej, obejmującej swoim zakresem m.in. nieodpłatne przekazanie nagród, których wartość wkalkulowana jest w cenę świadczonej usługi. Tym samym wartość przekazanych nagród jest jednym z elementów podstawy opodatkowania świadczonej przez Wnioskodawcę usługi reklamowej, opodatkowanym, na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy, w ramach tej usługi. W związku z tym wydanie upominków osobom trzecim mieści się w ramach świadczonej dla kontrahenta zagranicznego usługi i nie stanowi odrębnego przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zatem nieodpłatne wydanie uprzednio zakupionych towarów jako upominki osobom prowadzącym zaopatrzenie w produkty lecznicze i uprawnionym do wystawiania recept, w szczególności sprzęt medyczny, materiały biurowe, artykuły spożywcze, których koszt stanowi element wynagrodzenia otrzymanego przez Spółkę od zagranicznego zleceniodawcy nie spełnia dyspozycji art. 7 ust. 2 ustawy i tym samym nie jest odrębną czynnością opodatkowaną.

Mając na uwadze powyższe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj