Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-20/10-2/GJ
z 23 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-20/10-2/GJ
Data
2010.03.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cesja
korekta
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny


Istota interpretacji
Czy cesja przedmiotu leasingu na osobę trzecią nie spowoduje koniczności korekty kosztów uzyskania przychodów w roku 2008, kiedy Spółka w koszty odpisała znaczną część wartości przedmiotu leasingu i korekty w 2009r. ze względu na cesję?



Wniosek ORD-IN 273 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18.12.2009r. ( data wpływu 11.01.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku korekty kosztów uzyskania przychodów w sytuacji cesji umowy leasingu operacyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.01.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku korekty kosztów uzyskania przychodów w sytuacji cesji umowy leasingu operacyjnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W kwietniu 2008r. Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego z firmą leasingową. Przedmiotem leasingu jest samochód specjalny na podwoziu Mercedesa z pompą do betonu w cenie zakupu netto 463.000,00 Euro, co stanowiło równowartość 1.602.557,80 pln.

Czas trwania umowy - 36 rat.

Raty w umowie zostały ustalone procentowo, gdzie 1 rata wynosiła 20%, 2-6 rata -8%, 7-12 rata - 1,52% i kolejne zmniejszające raty.

W sierpniu 2008r. strony zawarły aneks do umowy zmieniający wysokość rat leasingowych (głównie zmiana 3 raty z 8% na 24%) i po zmianie raty leasingowe przedstawiały się następująco:

rata 1 -20%; rata 2 -8%; rata 3 -24% ; raty od 4 do 6- 5,6%; raty od 7 do 12- 1,06%; raty od 13 do 18 -0,9% ; raty od 19 do 24 -0,7%; raty od 25 do 30-0,53%; raty od 31-36 -0,35%. Wykup przedmiotu leasingu – 20% podstawy wyliczenia rat leasingowych plus podatek VAT. Obecnie Spółka spłaciła 19 ratę leasingu. Po spłacie 24 raty Spółka chce przedmiot leasingu na podstawie cesji przekazać innemu podmiotowi.

W związku z powyższym zadano pytania:

Czy cesja przedmiotu leasingu na osobę trzecią nie spowoduje koniczności korekty kosztów uzyskania przychodów w roku 2008, kiedy Spółka w koszty odpisała znaczną część wartości przedmiotu leasingu i korekty w 2009r. ze względu na cesję...

Stanowisko Spółki:

Zdaniem Spółki przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują wprost skutków podatkowych w przypadku cesji umowy leasingu.

Opłaty leasingowe są prawidłowo zaliczane do kosztów uzyskania przychodów pomimo, że opłaty w całym okresie umowy nie są równe i zmiana umowy leasingu operacyjnego w zakresie wysokości rat jest możliwa pod warunkiem, że suma wysokości opłat pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Cesja umowy leasingu operacyjnego na osobę trzecią nie spowoduje konieczności dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów, gdyż art. 15-16 u. p. d. o.p. oraz rozdział 4a u. p. d. o.p. nie przewiduje wyłączenia z kosztów rat leasingowych zaliczonych do kosztów w przypadku rozwiązania umowy przed upływem podstawowego okresu umowy.

Zatem Spółka nie jest zobowiązana do korygowania kosztów uzyskania przychodów w powyższym zakresie. Kwotę odstępnego, jaką Spółka otrzyma od osoby wstępującej przy cesji leasingu Spółka zaliczy do przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w opisanym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj