Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1380/09/MS
z 17 lutego 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1380/09/MS
Data
2010.02.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
cudzoziemiec
cudzoziemiec
praca
praca
przedstawiciel
przedstawiciel
umowa
umowa


Istota interpretacji
Czy otrzymane środki ze spółki A należy zaliczyć w Spółce do przychodów do opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54 poz. 654 ze zm.)?



Wniosek ORD-IN 2 MB

NTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 04 listopada 2009r. (data wpływu do tut. Biura 10 listopada 2009r.), uzupełnionym w dniu 17 listopada 2009r. i w dniu 01 lutego 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy otrzymane środki od spółki A stanowią przychód podatkowy po stronie Spółki (pytanie we wniosku Nr 1) – jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy otrzymane środki od spółki A stanowią przychód podatkowy po stronie Spółki.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 21 stycznia 2010r. Znak: IBPBI/2/423-1380/09/MS IBPBII/1/415-862/09/MK wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 01 lutego 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zawarta w 2009r. umowę o współpracy z wietnamską Spółką A mając na uwadze dokonane uzgodnienia. Dotychczasowa współpraca zaowocowała podpisaniem szeregu umów na dostawę urządzeń i w 2009r. Spółka dokonała sprzedaży na łączna wartość 8 000 000,00 zł.

Umowa o współpracy zawiera uzgodnienia, na mocy których Spółka zobowiązuje się do:

  1. opłaty za kurs języka polskiego dla dwóch wydelegowanych przedstawicieli Spółki A,
  2. opłaty za studia podyplomowe w Politechnice,
  3. zapewnienia zakwaterowania dla 2 wydelegowanych przedstawicieli Spółki A (nie obejmuje opłaty za media).

Natomiast Wietnamska strona (Spółka A) zobowiązuje się do przesyłania na konto Spółki po 200 USD dla każdego studenta co miesiąc, celem pokrycia części kosztów utrzymania: (wyżywienie, opłaty za media, w zapewnionym przez Spółkę zakwaterowaniu i inne opłaty związane z pobytem (przez trzy lata)).

Spółka wystawia faktury sprzedaży dla spółki A za media i inne opłaty i rozlicza je z wpłatami dokonanymi na konto Spółki środkami zaliczając do przychodów do opodatkowania. Pozostałą część nie rozliczonych środków Spółka zamierza wypłacić przedstawicielom wietnamskiej spółki A, (od dnia 02 listopada 2009r. są zatrudnieni na podstawie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemców umowy o pracę).

Pismami, które wpłynęły do tut. BKIP w dniu 17 lutego 2009r. i 1 lutego 2009r. Spółka dokonała uzupełnienie złożonego wniosku.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy otrzymane środki ze Spółki A należy zaliczyć w Spółce do przychodów do opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54 poz. 654 ze zm.)... (pytanie we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane środki ze Spółki A, tj. po 200 USD dla każdego przedstawiciela są dla Spółki przychodem, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób oprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – zwanej dalej „updop”) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. W myśl art. 7 ust. 2 updop dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Jak wynika z treści art. 12 ust. 1 updop, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do postanowień zawartych w art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Literalna wykładnia powołanych powyżej przepisów prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. W konsekwencji, do przychodów podatkowych, podatnik winien zaliczyć tylko takie przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.

Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika, a więc takie którymi może Spółka rozporządzać jak właściciel.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarta w 2009r. umowę o współpracy z wietnamską Spółką A. Umowa o współpracy zawiera uzgodnienia, na mocy w których Spółka zobowiązuje się do:

  1. opłaty za kurs języka polskiego dla dwóch wydelegowanych przedstawicieli Spółki A,
  2. opłaty za studia podyplomowe na Politechnice,
  3. zapewnienia zakwaterowania dla 2 wydelegowanych przedstawicieli Spółki A (nie obejmuje opłaty za media).

Natomiast Wietnamska strona (Spółka A) zobowiązuje się do przesyłania na konto Spółki po 200 USD dla każdego studenta co miesiąc, celem pokrycia części kosztów utrzymania: (wyżywienie, opłaty za media, w zapewnionym przez Spółkę zakwaterowaniu i inne opłaty związane z pobytem). Spółka wystawia faktury sprzedaży dla Spółki A za media i inne opłaty i rozlicza je z wpłatami dokonanymi na konto Spółki, zaliczając do przychodów do opodatkowania.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż środki otrzymywane od Spółki A mają charakter definitywny i bezwarunkowy. W przedstawionej sytuacji dochodzi do trwałego przysporzenia majątkowego po stronie Spółki, co z kolei oznacza, iż osiąga ona z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie spraw będących przedmiotem pytania 2 i 3 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj