Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-737/10/JD
z 31 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-737/10/JD
Data
2010.05.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
księgi rachunkowe
łączenie spółek
podstawa opodatkowania
udział
zeznanie podatkowe


Istota interpretacji
Jaka będzie wartość podatkowa akcji i udziałów, które stanowiły majątek Spółek przejmowanych i znajdują się w wyniku połączenia w majątku Spółki przejmującej ?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 17 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości akcji i udziałów, które stanowiły majątek Spółek przejmowanych i znalazły się w wyniku połączenia w majątku Spółki przejmującej (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)– jest prawidłowe.c

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2010 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości akcji i udziałów, które stanowiły majątek Spółek przejmowanych i znalazły się w wyniku połączenia w majątku Spółki przejmującej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej: „Wnioskodawca", „Spółka przejmująca") posiada dwie spółki zależne z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółki zależne", „Spółki przejmowane") w których posiada 100% kapitału – jest więc jedynym udziałowcem zależnych spółek z o.o. Obie spółki zależne posiadają w swoich aktywach akcje i udziały w innych podmiotach (długoterminowe aktywa finansowe). Akcje i udziały zostały nabyte przez Spółki zależne kilka lat temu po cenach wyższych od ich bieżącej wartości rynkowej. Obie Spółki zależne przynoszą straty podatkowe. Wnioskodawca planuje przeprowadzenie połączenia z powyższymi dwiema Spółkami zależnymi za pomocą metody łączenia udziałów na podstawie art. 44a ust. 2 ustawy o rachunkowości. Z uwagi na możliwość przewidzianą przepisami ustawy o rachunkowości (art. 12 ust. 3 pkt 2) na dzień połączenia księgi rachunkowe spółek nie będą podlegały zamknięciu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Jaka będzie wartość podatkowa akcji i udziałów, które stanowiły majątek Spółek przejmowanych i znajdują się w wyniku połączenia w majątku Spółki przejmującej (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)...

Zdaniem Spółki, udziały i akcje stanowiące majątek Spółek przejmowanych powinny być wykazane przez Spółkę przejmującą dla celów podatkowych według pierwotnej ceny ich nabycia przez Spółki przejmowane.

Uzasadnienie

Kwestia ustalenia podatkowej wartości praw majątkowych, w tym udziałów i akcji, przez Spółkę przejmującą w przypadku przejęcia tych praw majątkowych na skutek połączenia, nie została uregulowana w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: updop). W szczególności nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sytuacji art. 16 ust. 1 pkt 8c updop, który dotyczy innej sytuacji niż przedstawiona w analizowanym stanie faktycznym - a mianowicie wyłączenia z kosztów podatkowych wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) spółek łączonych lub dzielonych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w tych spółkach, nie zaś zbycia udziałów będących aktywami nabytymi przez przejmowane spółki. Kwestia ustalenia wartości przejętych udziałów / akcji ma jednak istotne znaczenie na przykład ze względu na konieczność prawidłowego ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku późniejszego zbycia tych udziałów (akcji) przez Spółkę przejmującą. Z uwagi na brak szczegółowych przepisów w tym zakresie konieczne jest ustalenie wartości podatkowej udziałów / akcji posiadanych przez Spółki przejmowane na podstawie innych przepisów updop. W przypadku nabycia udziałów intencją ustawodawcy było, aby w sytuacji, gdy podatnik traci z majątku posiadane udziały, uzyskując w zamian określony ekwiwalent, co do zasady mógł uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów wydatek poniesiony na ich nabycie. Jak wskazuje art. 16 ust. 1 pkt 8 updop, kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na nabycie lub objecie udziałów (akcji) dopiero w momencie ich odpłatnego zbycia. W przedmiotowej sprawie na moment połączenia nie dojdzie do transakcji odpłatnego zbycia udziałów / akcji przez Spółki przejmowane na rzecz Spółki przejmującej.

W analizowanej sytuacji łączenie się spółek będzie dla nich neutralne podatkowo; nie powstaną żadne koszty ani przychody podatkowe, również z tytułu zbycia udziałów (akcji), które zostały wcześniej nabyte przez Spółki przejmowane. Cytowany przepis jednoznacznie wskazuje na to, że kosztem uzyskania przychodów jest wydatek poniesiony przez podatnika na nabycie / objęcie udziałów lub akcji. Ponieważ więc na moment połączenia dokonanego metodą łączenia udziałów nie doszło do żadnego zdarzenia prawnego, które stanowiłoby zbycie udziałów / akcji, jak również nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych Spółek przejmowanych, jedyną możliwością ustalenia kosztów uzyskania przychodów Spółki przejmującej na moment zbycia udziałów, a więc ustalonych zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 updop, jest przyjęcie, że kosztem tym są wydatki poniesione przez Spółki przejmowane w momencie zakupu lub objęcia udziałów (akcji) przez nie w przeszłości, przed dniem analizowanego połączenia. W ocenie Wnioskodawcy zasadnym będzie wykazanie przez Spółkę przejmującą udziałów (akcji), stanowiących majątek Spółek przejmowanych w ich pierwotnych cenach nabycia, również na tej podstawie, że podobne ustalenie wartości składników majątkowych spółek łączonych ma miejsce przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w momencie połączenia spółek, co reguluje art. 16g ust. 9 updop. Przepis ten stanowi, iż w razie połączenia się podmiotów, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu połączonego. W konsekwencji, w przypadku udziałów i akcji oznaczałoby to przez analogię konieczność przyjęcia ich wartości według pierwotnej ceny nabycia przez Spółki przejmowane, ponieważ taka jest ich „wartość początkowa”. Ponadto art. 16g ust. 14 updop wskazuje, iż wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw. Również w tym przypadku przepis updop wskazuje na cenę nabycia prawa majątkowego jako jego wartość początkową.

Dodatkowo, zgodnie z art. 93 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, Spółka przejmująca wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółek przejmowanych. W rezultacie, w opinii Wnioskodawcy, zgodnie z wyrażoną w powyższym przepisie zasadą sukcesji uniwersalnej, na Spółkę przejmującą przechodzą wszystkie prawa i obowiązki, jakie Spółki przejmowane posiadały na dzień wykreślenia ich z rejestru sądowego. Powyższej zasadzie sukcesji będzie również podlegać, zdaniem Wnioskodawcy, określenie dla celów podatkowych w księgach Spółki przejmującej wartości udziałów (akcji) nabytych przez Spółki przejmowane według ich pierwotnych cen nabycia.

Reasumując, wartość podatkowa udziałów (akcji) powinna zostać określona w księgach Spółki przejmującej według pierwotnych cen nabycia tych udziałów / akcji przez Spółki przejmowane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku numerami 1,2,3 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj