Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-28/10-2/IG
z 7 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-28/10-2/IG
Data
2010.04.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
projekt
roboty budowlane


Istota interpretacji
Czy dokonując sprzedaży robót budowlanych związanych z dobudową budynku garażowego do budynku mieszkalnego jednorodzinnego jako lokalu użytkowego, prawidłowo zastosowano 22% stawkę VAT - zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 330 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2010r. (data wpływu 18 stycznia 2010r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku w wysokości 22% dla sprzedaży robót budowlanych związanych z: dobudową łącznikiem budynku garażowego do budynku mieszkalnego jednorodzinnego, jako lokalu użytkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku w wysokości 22% dla sprzedaży robot budowlanych związanych z: dobudową budynku garażowego do budynku mieszkalnego jednorodzinnego łącznikiem, jako lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą klasyfikowaną do PKD 4120Z - roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

W dniu 8 sierpnia 2007 r. zawarto umowę z Inwestorem na wybudowanie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z urządzeniami budowlanymi: przyłącze elektroenergetyczne zalicznikowe od projektowanego złącza licznikowego do budynku mieszkalnego, wodociągowe lokalne kanalizacyjne oraz szczelny zbiornik na nieczystości ciekłe, na które to roboty Starosta decyzją z dnia 21.12.2006 r. zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę.

Na wniosek Inwestora Starosta decyzją z dnia 23.07.2008 r. postanowił zmienić decyzję ostateczną z dnia 21.12.2006 r. o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z urządzeniami budowlanymi w zakresie: „dobudowa budynku garażowego” określonym w „Projekcie budowlanym zamiennym”. W związku z powyższym aneksem z dnia 1 lipca 2008 r. rozszerzono umowny zakres robót między innymi o wykonanie budynku garażowego wraz z łącznikiem. Dokonując sprzedaży robót związanych z dobudową budynku garażowego i łącznika zastosowano 22 % stawkę VAT, przyjmując iż przedmiotowy garaż stanowi lokal użytkowy dobudowany do bryły budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Inwestor nie zgadza się z stanowiskiem wnioskodawcy, twierdząc że garaż z łącznikiem jest częścią budynku mieszkalnego i podlega opodatkowaniu obniżoną stawką VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dokonując sprzedaży robót budowlanych związanych z dobudową budynku garażowego do budynku mieszkalnego jednorodzinnego jako lokalu użytkowego, prawidłowo zastosowano 22% stawkę VAT - zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż robót budowlanych obejmujących budynek mieszkalny podlega 7 % stawce VAT zgodnie z art. 41 ust. 2 i ust. 12 - 12b ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast sprzedaż robót objętych aneksem z dnia 01.07.2008 r. rozszerzającym zakres robót, między innymi, o wykonanie budynku garażowego z łącznikiem podlega 22 % stawce VAT gdyż Ustawodawca w ust. 12a art. 41 ustawy o podatku od towarów i usług wyłączył z opodatkowania 7 % stawką VAT lokale użytkowe, a przedmiotowy garaż stanowi według Wnioskodawcy odrębny od budynku mieszkalnego budynek. Decyzja Starosty z dnia 23.07.2008 r. zmieniająca decyzję z dnia 21.12.2006 r. została wydana w zakresie dobudowy budynku garażowego z łącznikiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. zwanej dalej ustawą, „stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Art. 41 ust. 12 i 12a ustawy stanowią, że „stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Natomiast art. 2 ust. 12 ustawy stanowi, że „ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:

obiektach budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca budował budynek sklasyfikowany w PKOB 1110 (dział 11) – budynek mieszkalny jednorodzinny, więc jest to obiekt budownictwa mieszkaniowego, dla budowy którego znajduje zastosowanie w stawka podatku w wysokości 7%. Budynek został zbudowany na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z urządzeniami budowlanymi i umowy o roboty budowlane zawarte z inwestorem.

Następnie decyzja o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego z urządzeniami budowlanymi została zmieniona w zakresie dobudowy budynku garażowego na podstawie projektu budowlanego zamiennego dostarczonego przez inwestora.

Wnioskodawca na podstawie aneksu do umowy o roboty budowlane dokonał dobudowy budynku garażowego do bryły budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Budynek garażowy został połączony z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym za pomocą łącznika.

Zdaniem wnioskodawcy, garaż stanowi lokal użytkowy i jest odrębnym budynkiem od budynku mieszkalnego. Ponieważ ustawodawca w ust. 12a art. 41 ustawy, wyłączył z opodatkowania 7% stawką VAT lokale użytkowe, to na roboty budowlane związane z dobudową garażu wystawił fakturę VAT ze stawką 22%.

Należy zauważyć, że z opisu zaistniałego stanu faktycznego wynika, że budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z dobudowanym budynkiem garażowym za pomocą łącznika, została zrealizowana na podstawie jednego pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, zmienionego w trakcie jego realizacji o dobudowę budynku garażowego, na podstawie jednego projektu budowlanego nazwanego „projektem budowlanym zamiennym”. Budynek garażowy jest połączony łącznikiem z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. W związku z tym budynek mieszkalny połączony z budynkiem garażowym za pomocą łącznika stanowi jeden obiekt budowlany w ramach jednej bryły budynku. Dobudowa budynku garażowego do budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie zmienia klasyfikacji statystycznej PKOB 1110. Jest to nadal obiekt budownictwa mieszkaniowego o zmienionej bryle budynku.

Wnioskodawca jako wykonawca realizował roboty budowlane związane zarówno z budową budynku mieszkalnego jak i budynku garażowego połączonego łącznikiem z budynkiem mieszkalnym. Realizował całość robót budowlanych związanych z budową budynku mieszkalnego i dobudowanego do niego budynku garażowego, wynikającego z zaakceptowanego projektu budowlanego zamiennego. W związku z tym, do całości realizowanego zadania inwestycyjnego powinna zostać zastosowana stawka podatku VAT w wysokości 7%. W związku z tym stanowisko wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj