Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-129/10/AW
z 14 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-129/10/AW
Data
2010.05.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budynek
działalność rolnicza
nieruchomość zabudowana
współwłasność
zbycie udziału
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Stawka podatku mająca zastosowanie do transakcji zbycia udziału w nieruchomości zabudowanej.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2010 r. (data wpływu 18 lutego 2010 r.), uzupełnionym w dniu 30 kwietnia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku mającej zastosowanie do transakcji zbycia udziału w nieruchomości zabudowanej – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 lutego 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 30 kwietnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku mającej zastosowanie do transakcji zbycia udziału w nieruchomości zabudowanej.


W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 10 lutego 1995 r. została zawarta, w formie aktu notarialnego, umowa darowizny udziału #189; części we współwłasności nieruchomości oznaczonej numerem 20/4 o powierzchni 00.48.00 ha. Darowizny dokonało małżeństwo J. na rzecz Pana i żony. Przedmiot darowizny został objęty wspólnością ustawową istniejącą między obdarowanymi a Panem i żoną. Jednocześnie w akcie zastrzeżono, że nieruchomość nadal będzie użytkowana do produkcji rolniczej.

W dniu 7 października 2004 r. została zawarta w formie aktu notarialnego umowa darowizny udziału w wysokości #189; części we współwłasności zabudowanej nieruchomości (działka nr 19/2 o powierzchni 00.61.81 ha) oraz udziału w wysokości #189; części we współwłasności niezabudowanej nieruchomości (działka nr 20/5 o powierzchni 00.09.65 ha). Darowizny dokonało ww. małżeństwo J. na rzecz Pana i żony. Przedmiot darowizny (nieruchomości) został przeznaczony na działalność rolniczą.

Wszystkie działki zostały połączone w grudniu 2004 r. w jedną o numerze 254, o powierzchni 1,1692 ha. Obecnie stanowi ona współwłasność dwóch małżeństw. Udział wynoszący #189; zabudowanej nieruchomości jest własnością Pana i żony. Z wypisu z rejestru gruntów wynika, że działka nr 254 jest terenem zabudowy mieszkaniowej (rodzaj użytku: B-Rllla, B-Rlllb, B-RIVa grunty rolne, zabudowane). Na działce nie znajduje się żaden budynek mieszkalny. Obecnie część przedmiotowej nieruchomości jest wynajmowana spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, której faktyczna działalność polega na skupowaniu, przepakowywaniu i sprzedaży hurtowej owoców. Małżeństwa planują sprzedać przedmiotową działkę na rzecz tej spółki.

Posiada Pan inne grunty rolne, których wielkość przewyższa zdecydowanie 1 ha. Ponadto jest wspólnikiem spółki jawnej, która prowadzi działalność rolniczą (m.in. skup owoców i ich sprzedaż). Przedmiotowa nieruchomość jest faktycznie użytkowana przez Pana i pana P. J. w ramach prowadzonej indywidualnie działalności rolniczej, tj. dla celów produkcji owoców, które przed sprzedażą są przechowywane w budynkach (magazynach, chłodniach) znajdujących się na tej nieruchomości.


Z wypisu z rejestru gruntów sporządzonego na dzień 5 lutego 2010 r. wynika, że na przedmiotowej działce znajdują się następujące budynki (funkcja budynku według wypisu: produkcyjno-usługowe rolnictwa „g”):


  • nr 254/1 wybudowany w 1992 r.,
  • nr 254/3 wybudowany w 1993 r.,
  • nr 254/4 wybudowany w 2006 r.;
  • nr 254/5 wybudowany w 2006 r.,
  • nr 254/6 wybudowany w 2008 r.,
  • nr 254/7 wybudowany w 2008 r.,
  • nr 254/8 wybudowany w 2009 r.


Budynki nr 254/4, 254/5, 254/6 i 254/8 wybudował Pan sam, a wspólnie z panem P. J. wybudował budynek 254/3. Od sierpnia 2007 r. jest Pan podatnikiem VAT czynnym tj. rozliczającym się na zasadach ogólnych, a wcześniej był zarejestrowany jako rolnik ryczałtowy. Dokonał Pan odliczenia podatku naliczonego związanego z budową budynków 254/6 i 254/8. Przy nabyciu udziału w pozostałych budynkach nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Budynek 254/5 został wybudowany w 2006 r. z przeznaczeniem na chłodnię, której nie można było zainstalować bez wybudowania odrębnego budynku. W listopadzie i grudniu 2007 r. nabył Pan urządzenia chłodnicze, które zostały zamontowane na stałe w tym budynku i skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przed zamontowaniem tych urządzeń budynek nie został oddany do używania (wartość urządzeń chłodniczych jest mniejsza niż wartość budynku). Oddanie do używania nastąpiło dopiero po zamontowaniu tych urządzeń w grudniu 2007 r., nie można więc nabytych urządzeń traktować jako ulepszenia budynku nr 254/5, gdyż przed ich montażem budowa nie została zakończona, a budynek nie został oddany do używania. Nabyty w przyszłości przez spółkę z o.o. budynek wraz z chłodniami, będzie traktowany jako jeden środek trwały.

Nie poniósł Pan wydatków na ulepszenie budynków, które wybudował i których jest współwłaścicielem. Wszystkie budynki pozostają we współwłasności małżeństwa J. oraz Pana i żony. W dniu 1 lutego 2010 r. Pan i pan P. J. zawarł ze spółką z o.o. umowę najmu części nieruchomości budynkowej nr 254/3 (750 m2). Z tytułu najmu jest Pan podatnikiem ryczałtowego podatku od przychodów ewidencjonowanych. Oprócz części budynku nr 254/3 żaden inny budynek nie jest i nie był przedmiotem najmu czy dzierżawy, ani nie był oddany do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Z jaką stawką podatku od towarów i usług należy dokonać sprzedaży opisanej działki zabudowanej...


Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego treść art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1, art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, kwestią problematyczną na gruncie tej ustawy jest zakwalifikowanie sprzedaży udziału w nieruchomości do dostawy towarów lub świadczenia usług. Wskazał Pan, że w dniu 1 października 2008 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt I FSK 1242/07), zgodnie z którym sprzedaż udziału w nieruchomości należy - dla potrzeb podatku od towarów i usług - traktować jako odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy. Stanowisko to zostało potwierdzone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 stycznia 2010 r. (sygn. I SA/Po 987/09). Wobec powyższego stwierdził Pan, że skoro sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości jest sprzedażą prawa, a nie materialnej części budynku, w sytuacji takiej nie zachodzi dostawa towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, gdyż prawo to nie mieści się w definicji towaru. Tym samym sprzedaż takiego udziału (prawa) w nieruchomości jest świadczeniem usługi - art. 8 ust. 1 ustawy. W Pana ocenie, sprzedaż udziału nie będzie objęta preferencyjną stawką podatku - nie mogą mieć w tej sytuacji zastosowania przepisy art. 43 ust. 10 i 10a ustawy, dotyczące zwolnień od podatku dostawy używanych budynków. Dlatego też uważa Pan, iż przedmiotowa czynność powinna podlegać opodatkowaniu według stawki podstawowej 22%. Dodał Pan, iż na sposób opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości nie ma wpływu to, czy sprzedający dokonają tej transakcji w jednym lub w dwóch aktach notarialnych, rozważyć jednak należy wpływ transakcji na prawa i obowiązki poszczególnych osób, w zależności od tego czy są one podatnikami VAT, czy też nie. Podniósł Pan, że jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, a zawarta umowa sprzedaży udziału w nieruchomości jest na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, odpłatnym świadczeniem usług. W związku z tym jest Pan zobowiązany do naliczenia podatku według stawki 22% oraz udokumentowania dokonanej transakcji fakturą VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami - w świetle art. 2 pkt 6 ustawy - są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W art. 7 ust. 1 ustawy postanowiono, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku. I tak, zgodnie z zapisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem. Zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.


Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a cyt. wyżej ustawy, zwalnia się dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:


  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy).

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy).

Zatem grunty zabudowane podlegają opodatkowaniu według stawki właściwej dla budynku lub budowli, które się na nim znajdują. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

W myśl postanowień art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Na podstawie art. 195 ww. ustawy, własność tej samej rzeczy może także przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Art. 196 § 1 ustawy – Kodeks cywilny stanowi, że współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem, bez zgody pozostałych współwłaścicieli - art. 198 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z opisem zawartym we wniosku, przedmiotem planowanej transakcji dostawy na rzecz spółki z o.o. będzie udział w nieruchomości zabudowanej, wykorzystywanej przez Pana dla potrzeb prowadzonej działalności podlegającej opodatkowaniu.

Mając na uwadze treść powołanych wyżej przepisów należy stwierdzić, iż budynki oraz grunty spełniają definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem sprzedaż udziału w nieruchomości, na którą składa się grunt wraz z posadowionymi na nim budynkami, dokonywana przez podatnika, traktowana jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów i na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podkreślenia wymaga fakt, iż w przypadku zbycia udziału w nieruchomości, dotychczasowy współwłaściciel przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tą nieruchomością jak właściciel, w zakresie, w jakim uprawnia go do tego wysokość jego udziału.

Kwestię stawki podatku mającej zastosowanie do dostawy udziałów w opisanych we wniosku obiektach budowlanych, mimo iż mają stanowić przedmiot jednej transakcji sprzedaży, należy rozpatrywać odrębnie. Taki podział transakcji podyktowany jest koniecznością odrębnej kwalifikacji prawnopodatkowej poszczególnych budynków, gdyż jak wyżej wskazano (art. 2 pkt 6 ustawy) towarem są pojedyncze budynki, budowle lub ich części.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotowa nieruchomość jest użytkowana przez Pana i pana P. J. w ramach prowadzonej indywidualnie działalności rolniczej. Od sierpnia 2007 r. jest Pan podatnikiem VAT czynnym, a wcześniej był zarejestrowany jako rolnik ryczałtowy. Budynki oznaczone nr 254/1, 254/3 i 254/4 zostały wzniesione w latach 1992-2006, a przy nabyciu udziałów w tych budynkach lub ich budowie nie przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Budynek 254/7 wybudowano w 2008 r., a więc po dacie zarejestrowania Pana jako podatnika VAT czynnego, lecz z treści wniosku nie wynika, że został on wybudowany przez Pana i przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do tego obiektu. Nie poniósł Pan również wydatków na ulepszenie tych budynków. Mając na uwadze powyższe oraz fakt, że ww. obiekty nie były przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu, przy uwzględnieniu definicji zawartej w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, wskazać należy, że zbycie udziałów w budynkach 254/1, 254/4 i 254/7 nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia. Natomiast budynek 254/3, którego część od dnia 1 lutego 2010 r. jest przedmiotem umowy najmu, został zasiedlony w rozumieniu ww. przepisu, lecz od tego momentu do chwili planowanej dostawy udziału nie upłynie okres dłuższy niż 2 lata (o ile dostawa ta będzie mieć miejsce do dnia 31 stycznia 2012 r.).

Uwzględniając okoliczność, iż przy nabyciu udziałów w ww. budynkach lub budowie tych obiektów nie przysługiwało prawo do odliczenia, ani nie poniósł Pan wydatków na ich ulepszenie stwierdzić należy, że transakcja zbycia udziałów w części dotyczącej tych nieruchomości objęta będzie zwolnieniem od podatku określonym w art. 43 ust. 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Budynki oznaczone nr 254/6 i 254/8 wybudował Pan sam w okresie 2008-2009 i odliczył kwotę podatku naliczonego związanego z ich budową. Z kolei budynek 254/5 wzniesiono w 2006 r. z przeznaczeniem na chłodnię, a w listopadzie i grudniu 2007 r. nabył Pan urządzenia chłodnicze, które zamontował na stałe w tym budynku i skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Oddanie budynku do używania nastąpiło dopiero po zamontowaniu tych urządzeń, których nie można – w Pana ocenie - traktować jako ulepszenia budynku nr 254/5, gdyż przed ich montażem budowa nie została zakończona, a budynek nie został oddany do używania.


Wskazać należy, iż zgodnie z zapisem art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), przez obiekt budowlany należy rozumieć:


  1. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
  2. budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
  3. obiekt małej architektury.


Natomiast w pkt 9 ww. artykułu określono, że do urządzeń budowlanych zalicza się urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że sprzedaż udziałów w budynkach 254/5, 254/6 i 254/8 będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy, a planowana transakcja w tej części będzie podlegać opodatkowaniu stawką 22%, gdyż w stosunku do tych obiektów przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Skoro przedmiotem transakcji ma być udział w gruncie wraz z udziałem w znajdujących się na nim budynkach, których sprzedaż jest zwolniona od podatku oraz budynkach, których sprzedaż podlega opodatkowaniu wg stawki 22%, to - stosownie do brzmienia przepisu art. 29 ust. 5 ustawy - należy przyporządkować odpowiednie części gruntu do poszczególnych obiektów i opodatkować odpowiednio według stawki właściwej dla budynków.

Reasumując, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa należy potwierdzić stanowisko wyrażone we wniosku, iż zamierzona transakcja stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Pan działać będzie w charakterze podatnika. Nie można zgodzić się jednak ze stwierdzeniem, iż zbycie udziału we współwłasności nieruchomości stanowi świadczenie usługi, gdyż na gruncie zapisów ustawy o podatku od towarów i usług czynność tę należy traktować jako odpłatną dostawę towaru. W oparciu o treść powołanych wyżej przepisów sprzedaż udziału w budynkach oznaczonych nr 254/1, 254/3, 254/4 i 254/7 będzie korzystać ze zwolnienia od podatku wraz z przynależnym do nich udziałem w gruncie. Natomiast dostawa udziału we współwłasności budynków nr 254/5, 254/6 i 254/8 oraz stosownej części udziału w gruncie będzie opodatkowana 22% stawką podatku. Wobec powyższego stanowisko przedstawione we wniosku należało uznać za nieprawidłowe.

Końcowo informuje się, iż na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii nie mogą wpłynąć powołane przez Pana orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt I FSK 1242/07) oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 987/09), gdyż moc obowiązująca wyroków zamyka się w obrębie spraw, w których zostały wydane. Niemniej jednak zaznaczenia wymaga, że kwestia uznania zbycia udziału we współwłasności nieruchomości jako dostawy towarów lub świadczenia usług nie jest traktowana na gruncie orzecznictwa sądowoadministracyjnego jednolicie, czego potwierdzeniem są orzeczenia: Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2005 r. (sygn. akt III SA/Wa 937/04) oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 14 marca 2006 r. (sygn. akt I SA/Gd 638/05).


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj