Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1107/12-4/MPe
z 7 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Powrót

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-1107/12-4/MPe
Data
2013.02.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną --> Towary własnej produkcji

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
podatnik podatku od towarów i usług
remanent likwidacyjny
spis z natury


Istota interpretacji
w zakresie braku obowiązku zwrotu podatku VAT w chwili sprzedaży nieruchomości ujętej w spisie natury, sporządzonym w trybie art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług



Wniosek ORD-IN 380 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 02.11.2012 r. (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku 07.11.2012 r.) uzupełnionym w dniu 28.01.2013 r. (data wpływu 29.01.2013 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 18.01.2013 r. (skutecznie doręczone w dniu 24.01.2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zwrotu podatku VAT w chwili sprzedaży nieruchomości ujętej w spisie natury, sporządzonym w trybie art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.11.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zwrotu podatku VAT w chwili sprzedaży nieruchomości ujętej w spisie natury, sporządzonym w trybie art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W roku 2004 Wnioskodawczyni nabyła niezabudowaną działkę, którą po rozpoczęciu w kwietniu 2007 roku działalności gospodarczej wprowadziła do majątku firmy. Na wspomnianej działce w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni pobudowała dom jednorodzinny w stanie deweloperskim. W lipcu 2009 roku Wnioskodawczyni zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej a opisaną nieruchomość Wnioskodawczyni wyjęła z firmy rozliczając się z Urzędem Skarbowym. W wyniku rozliczenia został zwrócony podatek VAT.

Już jako osoba fizyczna Wnioskodawczyni wykończyła pobudowany budynek i w nim zamieszkała i mieszka do chwili obecnej. Wnioskodawczyni nadmienia, że prowadzona przez nią firma była firmą jednoosobową i Wnioskodawczyni była jej właścicielką, tak więc opisana nieruchomość nieprzerwanie była i jest jej własnością. Wnioskodawczyni chce sprzedać opisaną nieruchomość i w związku z tym prosi o interpretację przepisów podatkowych. Obecnie Wnioskodawczyni nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Wnioskodawczyni wskazała, iż z tytułu nabycia towarów i usług wykorzystywanych do budowy domu jednorodzinnego przysługiwało Jej prawo do odliczenia podatku. Deklaracja VAT-7 kwota podatku należnego od towarów i usług objętych spisem z natury jest niższa od kwoty podatku naliczonego do odliczenia. Wymieniona nieruchomość na dzień likwidacji działalności gospodarczej wykazana była w spisie z natury stosownie do art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z likwidacją działalności gospodarczej w lipcu 2009 r. nieruchomość przestała być majątkiem trwałym firmy, Wnioskodawczyni przeprowadziła remanent likwidacyjny na dzień 21.07.2009 r. (dzień likwidacji firmy). Do urzędu skarbowego Wnioskodawczyni złożyła oświadczenie o wartości remanentu likwidacyjnego podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawczyni złożyła deklarację VAT-7 oraz deklarację VAT-Z.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w chwili sprzedaży Wnioskodawczyni zobowiązana jest do zwrotu wypłaconego podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawczyni, ponieważ prowadzenie działalności gospodarczej zostało zakończone w 2009 r. i obecnie Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej wypłacony podatek VAT nie będzie podlegał zwrotowi w przypadku sprzedaży tej nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych - art. 15 ust. 2 ustawy.

Na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii - art. 2 pkt 6 ustawy.

Jak wynika z opisu sprawy, w 2004 roku Wnioskodawczyni nabyła niezabudowaną działkę, którą po rozpoczęciu w kwietniu 2007 roku działalności gospodarczej wprowadziła do majątku firmy. Na wspomnianej działce w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni pobudowała dom jednorodzinny w stanie deweloperskim. Z tytułu nabycia towarów i usług wykorzystywanych do budowy przedmiotowego domu jednorodzinnego Wnioskodawczyni przysługiwało prawo do odliczenia podatku. W lipcu 2009 roku Wnioskodawczyni zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej a opisaną nieruchomość na dzień likwidacji działalności gospodarczej wykazała w spisie z natury stosownie do art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawczyni wykończyła pobudowany budynek jako osoba fizyczna i w nim zamieszkała. Obecnie Wnioskodawczyni nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i chce sprzedać opisaną nieruchomość.

Na tle tak przedstawionego opisu sprawy Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość czy w chwili sprzedaży przedmiotowego domu zobowiązana będzie do zwrotu wypłaconego podatku VAT.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Stosownie do art. 14 ust. 3 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w art. 15, będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy. Nie dotyczy to podatników, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust. 4 ustawy).

W oparciu o art. 14 ust. 5 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej „spisem z natury”. Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Przepis art. 14 ust. 6 ustawy wskazuje, iż obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Art. 14 ust. 7 ustawy stanowi, iż dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 3, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 6, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Podstawą opodatkowania, w myśl art. 14 ust. 8 ustawy, jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10.

Z przywołanych regulacji wynika, iż podatnicy dokonujący odpłatnej dostawy towaru winni taką transakcję opodatkować. Aby jednak dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności. Na uwagę zasługuje także fakt, iż uznanie danej osoby za podatnika w myśl ustawy, uzależnione jest od prowadzenia działalności gospodarczej bowiem wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, gdy czynność ta została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Uzasadnionym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, nawet jeżeli wykonują czynność dostawy towarów, jeśli zbywają część majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego sprzedaży.

Mając na uwadze powyższe uzasadnionym jest twierdzenie, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie:

  • dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

Uwzględniając powyższe okoliczności zauważyć należy, iż dom jednorodzinny będący przedmiotem pytania był co prawda wykorzystywany przez Wnioskodawczynię w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, jednakże wraz z zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej, dokonała ona rozliczenia uprzednio odliczonego podatku naliczonego od towarów i usług wykorzystywanych do budowy przedmiotowego domu, uwzględniając podatek należny w sporządzonym remanencie likwidacyjnym. Z uwagi na fakt, iż Zainteresowana w momencie sprzedaży domu jednorodzinnego nie będzie prowadziła działalności gospodarczej, a rozliczając podatek od jego wybudowania w remanencie likwidacyjnym zachowana została zasada neutralności opodatkowania podatkiem VAT, dokonując okazjonalnej dostawy nieruchomości będzie korzystała z prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym.

Ponadto zaznaczyć należy, iż po likwidacji działalności, jak wynika z opisu sprawy, nieruchomość nie była wykorzystywana w sposób ciągły dla celów zarobkowych, zatem nie można przypisać jej jednej z cech działalności gospodarczej zawartej w art. 15 ust. 2 ustawy, co sprawiłoby, że Wnioskodawczyni z tytułu przedmiotowej dostawy wystąpiłaby jako podatnik podatku VAT, a transakcja podlegałaby opodatkowaniu tymże podatkiem.

Reasumując, Zainteresowana rozliczając podatek od towarów i usług od domu jednorodzinnego wykazanego w remanencie likwidacyjnym, w przypadku późniejszej jego sprzedaży po likwidacji działalności gospodarczej nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od towarów i usług od tej sprzedaży, gdyż sprzedaż ta nie będzie stanowić czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie należy wskazać, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Powrót


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj