Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-239/10/MS
z 14 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-239/10/MS
Data
2010.06.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność rolnicza
działki
grunt niezabudowany
grunt zabudowany
grunty
podatnik podatku od towarów i usług
sprzedaż gruntów


Istota interpretacji
Czy zawarcie umowy, przedmiotem której będzie sprzedaż nieruchomości - działki budowlanej - o której mowa w stanie faktycznym - na której rozpoczęta została budowa (wstępna faza budowy), spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zatem czy podatnik będzie miał obowiązek naliczyć i odprowadzić podatek VAT od sprzedaży działki stanowiącej majątek osobisty podatnika?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2010 r. (data wpływu 8 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 7 czerwca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowej, na której znajduje się rozpoczęta budowa budynku mieszkalnego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 marca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowej, na której znajduje się rozpoczęta budowa budynku mieszkalnego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jest Pan właścicielem nieruchomości - działki rolnej zabudowanej o powierzchni 5,9714 ha położonej w obrębie wsi. Przedmiotową nieruchomość nabył Pan na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego z dnia 17 grudnia 1987 r., zawartej w formie aktu notarialnego.

W wyniku dokonanego na Pana wniosek podziału, nieruchomość ta składa się kilku wyodrębnionych geodezyjne działek.


W 2007 r. nieruchomość podzielono na 2 działki:


  • działkę budowlaną o powierzchni 0,1646 ha,
  • działkę rolną o powierzchni 6,1757 ha.


W 2008 r. z działki o powierzchni 6,1757 ha wyodrębniono działkę o powierzchni 0,0334 ha na powiększenie nieruchomości sąsiedniej (tj. poprzednio wyodrębnionej działki o powierzchni 0,1646 ha) oraz działkę budowlaną o powierzchni 0,1709 ha.

W 2008 r. sprzedał Pan jednej osobie na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego działkę budowlaną o powierzchni 0,198 ha (tj. wyodrębnioną w 2007 r. - działkę o powierzchni 0,1646 ha oraz wyodrębnioną w 2008 r. o pow. 0,0334 ha).

Natomiast w 2009 r. z działki o powierzchni 5,9714 ha wyodrębniono działkę rolną o powierzchni 0,5001 ha, która została przez Pana sprzedana w 2010 r.

We wrześniu 2009 r. na Pana wniosek została wydana decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego (PKOB 1110). Zgodnie z pozwoleniem rozpoczął Pan budowę, jednakże zostały wykonane jedynie posadowienia fundamentów oraz wybudowano jedną ścianę budynku. Zamierza Pan sprzedać działkę budowlaną wraz z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

W odpowiedzi na wezwanie tutejszego organu, mającym na celu wyjaśnienie w jaki sposób wykorzystywane były przedmiotowe grunty oświadczył Pan, iż nie jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług, nie prowadzi działalności gospodarczej i nie świadczy usług rolniczych, a przedmiotowe grunty wchodziły co prawda w skład gospodarstwa rolnego, ale uprawiane były rolniczo jedynie na potrzeby własne (zasiewy i łąki).


Ponadto w uzupełnieniu wniosku zawarł Pan również informację, iż:


  • po dokonanych podziałach i sprzedaży 2 działek jest Pan właścicielem działki rolnej o powierzchni 5,4713 ha i działki budowlanej 0,1709 ha,
  • poza gruntami opisanymi we wniosku jest Pan właścicielem jednej działki rolnej, ale nie jest i nie będzie ona przeznaczona do sprzedaży.


Jednocześnie określił Pan, iż na chwilę obecną odstąpił od zamiaru wyodrębniania kolejnych działek budowlanych bądź rolnych i nie zamierza dokonywać ich zbycia.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy zawarcie umowy, przedmiotem której będzie sprzedaż nieruchomości - działki budowlanej - o której mowa w stanie faktycznym - na której rozpoczęta została budowa (wstępna faza budowy), spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zatem czy podatnik będzie miał obowiązek naliczyć i odprowadzić podatek VAT od sprzedaży działki stanowiącej majątek osobisty podatnika...


Pana zdaniem, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania tego typu sprzedaży nie mają zastosowania, ponieważ zamierza Pan sprzedawać majątek prywatny, który nie został nabyty w celu odsprzedaży.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary w świetle ustawy, rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie j energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 7 ust. 1 - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne i niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne. wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Mając na uwadze powyższe, uważa Pan, iż aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności. Przesłanki te musza zaistnieć łącznie.

Uznanie osoby za podatnika w myśl ustawy, uzależnione jest od prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, gdy czynność ta została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Zatem osoba fizyczna wykonująca czynność dostawy towarów, polegającą na zbyciu części majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego sprzedaży - nie jest podatnikiem VAT. Handlem jest dokonywanie w sposób zorganizowany zakupów towarów w celu ich odsprzedaży, a zamiar częstotliwego wykonywania czynności ujawniony musi być już w momencie nabycia towaru, a nie w momencie jego sprzedaży; natomiast brak takiego zamiaru wyklucza możliwość uznania danego podmiotu za podatnika podatku od towarów i usług. Wskazał Pan również, iż aby stwierdzić, że ktoś jest podatnikiem VAT, konieczne jest ustalenie i ocena okoliczności towarzyszących nabyciu nieruchomości, a zwłaszcza to, czy kupiono je w celu ich odsprzedaży, a nie na potrzeby. Nie jest bowiem działalnością handlową, a zatem i gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, sprzedaż czy wyprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży. W przedmiotowej sprawie nie można stwierdzić, iż nabył Pan przedmiotowe grunty w celu ich odsprzedaży, ponieważ pochodzą one z majątku rodziców i zostały przekazane Panu jako następcy, stanowią więc majątek prywatny podatnika, który korzysta z przysługującego mu prawa do swobodnego rozporządzania własnym majątkiem. Nie można uznać zbycia takiego gruntu za częstotliwą dostawę nieruchomości.

Powołując się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, uważa Pan, że handlem jest dokonywanie w sposób zorganizowany zakupów towarów w celu ich odsprzedaży. tak więc już w momencie zakupu towaru nabywca powinien mieć w planie jego późniejszą. Podatnikiem byłby podmiot, który jest handlowcem i obraca częstotliwie (albo z takim zamiarem) nieruchomościami, o zamiarze częstotliwości decydowałoby przygotowanie obiektu, wystawienie do sprzedaży, oferowanie na rynku nawet gdyby nie dochodziło do wielu transakcji należy stwierdzić, iż okoliczności, że podmiot wykonuje czynności wymienione w art. 5 ustawy o VAT, nie jest wystarczającą przesłanką do ich opodatkowania podatkiem VAT, bowiem musi działać w charakterze podatnika-podmiotu wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. ze stanu faktycznego sprawy wynika, że przedmiotowe działki nie były i nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią majątek osobisty Wnioskodawcy.

Okoliczności wskazują, że nabycie przedmiotowej nieruchomości nie nastąpiło w celach handlowych. Zatem brak jest podstaw, aby przypisać nabyciu przedmiotowego gruntu zamiaru odsprzedaży. W tej sytuacji nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, bowiem jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód, to z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie.

Podsumowując stwierdził Pan, iż przyszłe zbycie przedmiotowych nieruchomości, stanowiących majątek osobisty nie będzie stanowić działalności gospodarczej, a zatem nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 powołanej wyżej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 cyt. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2).

W związku z powyższym, aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Działanie poza zakresem działalności gospodarczej występuje w sytuacji, gdy przedmiotem sprzedaży jest majątek prywatny (osobisty) danej osoby, ponieważ został on nabyty na własne potrzeby danej osoby, a nie z przeznaczeniem do działalności handlowej.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że w 1987 r. otrzymał Pan od rodziców - na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego - nieruchomość gruntową o powierzchni 5,9714 ha. Otrzymany grunt w 2007 r. podzielono na działkę budowlaną (o pow. 0,1646 ha) oraz rolną (o pow. 6,1757 ha), następnie w 2008 r. wydzielono 2 działki budowlane, a w 2009 r. jedna działkę rolną. W 2008 r. sprzedał Pan - 1 działkę budowlaną, a w 2010 r. - 1 działkę rolną. Na wydzielonej działce, w 2009 r. rozpoczął Pan budowę budynku mieszkalnego (PKOB 1110), którą to działkę (z rozpoczętą budową) zamierza Pan obecnie sprzedać. Posiadane nieruchomości, pomimo iż wchodziły w skład gospodarstwa, zgodnie z Pana oświadczeniem, nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej (w tym rolniczej), ale jedynie na potrzeby własne.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego, na tle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje na to, iż dokonując okazjonalnej sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, nie będzie Pan działał w charakterze handlowca. W tak przedstawionym stanie faktycznym, podział otrzymanej nieruchomości, wykorzystywanej na potrzeby własne, na mniejsze działki nie daje podstaw by stwierdzić, iż prowadzi Pan działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

W kontekście powyższego należy zauważyć, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje sprzedaży ze swojego majątku prywatnego gruntu, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru oraz za którą nie jest przewidziana regularna zapłata.

Reasumując stwierdzić należy, że dokonując planowanej sprzedaży działki budowlanej z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, w okolicznościach takich jak opisane we wniosku (wykorzystywanych wyłącznie w celach osobistych), będzie Pan korzystał z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. W rezultacie nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Jednocześnie z uwagi na fakt odstąpienia od zamiaru wyodrębniania i zbywania kolejnych działek budowlanych bądź rolnych, zgodnie z oświadczeniem przedstawionym przez Pana w uzupełnieniu wniosku, pytania w tym zakresie przedstawione we wniosku stały się bezprzedmiotowe.

Końcowo zaznacza się, że niniejsza interpretacja nie będzie miała mocy wiążącej, o ile właściwy organ podatkowy w toku prowadzonego postępowania podatkowego ustali odmienne zdarzenie przyszłe (stan faktyczny), od przedstawionego w przedmiotowym wniosku.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj