Interpretacje do przepisu
art. 3 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych

 

Wybierz przepis

art. ust. pkt lit.

Wybór obejmuje dokładnie wskazany przepis, np. art.5 nie obejmie art.5 ust.1 pkt 1


2/481753 - interpretacji podatkowych do przepisu art. 3 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych

1

2009.03.25 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/436-408/08-4/MZ
     ∟Przedstawione we wskazanym przez Wnioskodawcę przypadku, zabezpieczenie długu o określonej, znanej wartości (100 jednostek pieniężnych) dwiema hipotekami zwykłymi, ustanawianymi na dwóch nieruchomościach, w wysokości 100 j.p. każda, oznacza konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od każdej z ww. czynności ustanowienia hipoteki, a podstawę opodatkowania w każdym z tych przypadków stanowi 100 j.p.Natomiast przedmiotem hipoteki kaucyjnej mogą być wierzytelności z umowy o kredyt, w tym odnawialny. Stawka podatku na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej wynosi 19 zł, natomiast obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

2005.05.12 - Urząd Skarbowy w Myszkowie - US.PB.-436/1/2005
     ∟Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynnosci cywilnoprawnych w przypadku ustanowienia hipoteki zwykłej i kaucyjnej? Ze złożonego wniosku wynika, że w dniu 1.02.2005 r. podatniczka zawarła umowę kredytu budowlano-hipotecznego. Zgodnie z zapisem zawartym w § 7 pkt. 1 lit. a ww. umowy strony zgodnie ustaliły, że prawne zabezpieczenie spłaty udzielonego kredytu stanowi wpisana na pierwszym miejscu hipoteka zwykła z tytułu udzielonego kredytu i hipoteka kaucyjna z tytułu odsetek umownych i kosztów udzielonego kredytu. Według podatniczki obowiązek podatkowy powstanie z chwilą złożenia przez nią oświadczenia o ustanowieniu hipoteki, co nastąpi po zrealizowaniu p...

1

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj