Interpretacje do przepisu
art. 21 ust. 6 ustawy o rachunkowości

 

Wybierz przepis

art. ust. pkt lit.

Wybór obejmuje dokładnie wskazany przepis, np. art.5 nie obejmie art.5 ust.1 pkt 1


31/481753 - interpretacji podatkowych do przepisu art. 21 ust. 6 ustawy o rachunkowości

1 2

2017.11.24 - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej - IPTPB3/423-132/14-5/17-S/GG
     ∟W związku z powyższym stanem faktycznym w ocenie Wnioskodawcy pojawia się zagadnienie prawnopodatkowe odnośnie określenia, w którym momencie, dla celów podatkowych, wydatki na zakup części zamiennych i składników mienia zużywanych w ramach remontu rocznego powinny być uwzględniane w kosztach uzyskania przychodów Wnioskodawcy?

2016.03.04 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPB-1-2/4510-837/15/AP
     ∟Czy na podstawie zatwierdzonego przez Inwestora protokołu odbioru końcowego potwierdzającego wykonanie prac wykonanych przez Spółkę a tym samym przez jego podwykonawców, a także na podstawie postanowienia sądowego, w którym Podwykonawca potwierdza częściowe wykonanie usługi, Spółka może ująć w koszty uzyskania przychodów wartość wykonanych usług przez Podwykonawcę w miesiącu, w którym przychody te zostały rozpoznane przez Spółkę - mimo braku posiadania faktury rozliczającej zaliczki od Podwykonawcy?

2016.01.07 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/4510-548/15/PS
     ∟Czy Spółka będzie miała prawo po dniu 1 stycznia 2016 r. zaewidencjonować na podstawie polecenia księgowania na kontach pozabilansowych w księgach rachunkowych prowadzonych przez Stronę za rok podatkowy 2016 i w następnych latach podatkowych oraz czy Spółka będzie miała prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wydatki z tytułu nieopłaconych zobowiązań zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów i udokumentowanych fakturą (rachunkiem), pod datą uregulowania ww. zobowiązań przez Stronę, bez względu na rok (miesiąc) podatkowy którego one dotyczą, o które to wydatki w poprzednich okresach rozliczeniowych (latach podatkowych, miesiącach) na podstawie art. 15b ust. 1- 4 ustawy Spółka zmniejszyła koszty uzyskania przychodu, ewidencjonując powyższe zmniejszenie na podstawie dokumentu o nazwie polecenie księgowania na kontach pozabilansowych w prowadzonych przez Wnioskodawcę księgach rachunkowych dla danego roku obrotowego?

2015.11.24 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/4510-1-407/15-2/KS
     ∟Czy w momencie odsprzedaży skupionego mleka do Zakładu Wnioskodawca ma prawo rozpoznać w kalkulacji należnej zaliczki na podatek dochodowy za dany miesiąc, koszty uzyskania przychodów równe cenie zakupu tego mleka oraz koszcie transportu tego mleka w sytuacji, gdy Wnioskodawca nie otrzymał faktur od dostawców a w księgach rachunkowych wydatki te zostały ujęte współmiernie do przychodów w danym miesiącu jako koszt w korespondencji ze zobowiązaniem na podstawie wewnętrznego dowodu księgowego (tj. polecenie księgowania)?

2015.09.08 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/4510-276/15/PS
     ∟Czy Spółka będzie miała prawo w przyszłości do zaewidencjonowania na podstawie dowodu własnego o nazwie polecenia księgowania księgach pomocniczych oraz będzie miała prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków udokumentowanych fakturą (rachunkiem) z tytułu nieopłaconych zobowiązań, pod datą uregulowania ww. zobowiązań przez Spółkę, bez względu jakiego miesiąca podatkowego lub roku podatkowego przedmiotowe wydatki dotyczą, o które to wydatki w poprzednich miesiącach rozliczeniowych (latach podatkowych) na podstawie art. 15b ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka zmniejszyła koszty uzyskania przychodu, dokumentując niniejsze zdarzenie dokumentem własnym o nazwie polecenie księgowania oraz ewidencjonując powyższe zmniejszenie w księgach pomocniczych?

2015.05.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/4510-113/15/PS
     ∟Czy Spółka ma prawo od dnia 1 kwietnia 2013 r. zaewidencjonować na podstawie dowodu własnego o nazwie polecenia księgowania w księgach rachunkowych oraz ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wydatki udokumentowane fakturą (rachunkiem) z tytułu nieopłaconych zobowiązań, pod datą uregulowania ww. zobowiązań przez Spółkę bez względu jakiego miesiąca lub roku podatkowego które niniejsze wydatki dotyczą, o które to wydatki w poprzednich miesiącach rozliczeniowych (latach podatkowych) na podstawie art. 15b ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych strona zmniejszyła koszty uzyskania przychodu, ewidencjonując powyższe zmniejszenie w księgach rachunkowych?

2014.07.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-482/14/WM
     ∟Czy można traktować jako koszty uzyskania przychodów wpłaty zaliczkowe, przy których nie ma możliwości sprawdzenia, jaka dokładnie kwota została pobrana przez dany pojazd?

2014.05.21 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-104/14-2/EK
     ∟Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie potwierdzenia czy w momencie odsprzedaży sztuk trzody chlewnej zakupionych od Producenta Spółka ma prawo rozpoznać w kalkulacji należnej zaliczki na podatek dochodowy za dany miesiąc koszt uzyskania przychodów równy cenie zakupu tej trzody w sytuacji, gdy Spółka nie otrzymała faktury od Producenta, a w księgach rachunkowych wydatek ten został ujęty w danym miesiącu jako koszt w korespondencji ze zobowiązaniem na podstawie wewnętrznego dowodu księgowego oraz czy Spółka ma prawo, analogicznie jak w pytaniu nr 1, rozpoznać koszt uzyskania przychodów w zeznaniu rocznym deklarując podatek za dany rok podatkowy, jeśli nie otrzyma faktury od Producenta do czasu upływu terminu na złożenie zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w tym roku podatkowym.

2014.04.16 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-25/14/PS
     ∟Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, iż w świetle art. 9 ust. 1 oraz art. 15 ust. 4, ust. 4b, ust. 4c oraz ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych za dany miesiąc kosztów wykonanych usług albo dostarczonych towarów w danym miesiącu ujętych w księgach rachunkowych Wnioskodawcy jako koszt okresu na podstawie innego niż faktura wewnętrznego dowodu księgowego zastępczego?

2013.12.17 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-735/13-2/AS
     ∟1) Czy koszty z tytułu reasekuracji biernej (składka na udziale reasekuratora) stanowią inny niż bezpośredni (tj. pośredni) koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy, potrącany w dacie poniesienia (tj. z chwilą ujęcia tego wydatku w księgach rachunkowych na podstawie Traktatów jako zobowiązanie i koszt)?2) Czy przychody Wnioskodawcy z tytułu reasekuracji biernej (udział reasekuratora w odszkodowaniach wypłaconych, prowizja reasekuracyjna oraz udział w zyskach reasekuratora) ustalone na podstawie Traktatów stanowią przychód podatkowy Wnioskodawcy w momencie zaksięgowania jako przychód należny?

2013.03.06 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-1248/12-2/RS
     ∟w zakres momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z uzyskiwanym przychodem w sytuacji ujęcia ich w księgach Spółki jako poniesionych na podstawie wewnętrznego dowodu księgowego oraz momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów innych niż bezpośrednio związanych z uzyskiwanym przychodem w sytuacji ujęcia ich w księgach Spółki jako poniesionych na podstawie wewnętrznego dowodu księgowego.

2013.03.04 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB1/415-53/13-4/AA
     ∟Czy przesłana faktura nigeryjska jest podstawą przyjęcia towaru i zaksięgowania go w koszty?

2012.10.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-567/12-2/RS
     ∟1. Czy w świetle art. 9 ust. 1 oraz art. 15 ust. 4e ustawy o PDOP, prawidłowe jest stanowisko, iż w przypadku, gdy przed zakończeniem księgowania za dany miesiąc lub rok podatkowy Spółka nie otrzyma faktur od dostawców towarów lub usług za usługi wykonane oraz towary dostarczone w tym miesiącu (roku) dotyczące zarówno kosztów bezpośrednich jak i pośrednich i ujmie je stosowanie do postanowień Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 jako dostawy niefakturowane (a nie jako bierne rozliczenia międzyokresowe kosztu lub rezerwy) na podstawie innego niż faktura (rachunek) dowodu, to będzie mogła zaliczyć je do swoich kosztów uzyskania przychodu i potrącić zgodnie z zasadami określonymi w art. 15 ust. 4, 4b, 4c, 4d i 4e ustawy o PDOP? 2. Czy prawidłowe jest stanowisko...

2012.09.03 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-462/12-2/RS
     ∟I.Pytania Spółki dotyczące kosztów pośrednich 1.Czy koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu stanowiące dostawy niefakturowane ujęte w księgach roku N na podstawie poleceń księgowania stanowią koszty uzyskania przychodów w roku N? 2.Czy prawidłowe jest uznanie za korektę kosztów uzyskania przychodów roku N+1 kwot ewentualnych różnic pomiędzy szacunkiem wysokości kosztów pośrednich, ujętych w roku N jako dostawa niefakturowana na podstawie polecenia księgowania, a otrzymanymi fakturami/rachunkami dokumentującymi te koszty zaksięgowanymi w roku N+1 po zamknięciu ksiąg Spółki za rok N i sporządzeniu wstępnego sprawozdania finansowego dla celów Grupy Kapitałowej? II. Pytania Spółki dotyczące kosztów bezpośredn...

2012.07.25 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB3/423-76/11-8/12-S/MF
     ∟Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego: (pyt. 2 )rozpoznanie w czasie dla celów podatkowych wydatków stanowiących pośrednie koszty uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 4 d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy dotyczą one okresu o definitywnie ustalonej długości, która nie musi pokrywać się z długością okresu, w jakim wydatki te są rozliczane dla celów bilansowych?

2012.07.25 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB3/423-76/11-9/12-S/MF
     ∟Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego: (pyt. 4):w odniesieniu do wydatków związanych z przeprowadzaniem napraw okresowych i remontów maszyn i urządzeń, niemających charakteru ulepszenia istniejących środków trwałych, dla których niemożliwe jest ustalenie definitywnego okresu, którego dotyczą takie koszty, właściwe będzie rozpoznawanie kosztu podatkowego w dacie, pod którą Spółka zaksięguje operację nabycia towarów i usług związanych z tymi czynnościami, bez względu na rodzaj konta, na jakim dokonany zostanie księgowy zapis poniesionych kosztów (z wyjątkiem ujęcia na kontach rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów), tj. w dacie, po...

2012.01.23 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB3/423-283/11-3/MF
     ∟Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego rozpoznanie w czasie dla celów podatkowych wydatków stanowiących pośrednie koszty uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 4 d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy dotyczą one okresu o definitywnie ustalonej długości, która nie musi pokrywać się z długością okresu, w jakim wydatki te są rozliczane dla celów bilansowych?

2011.09.15 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB1/415-786/11-6/AA
     ∟Czy zapłacenie komornikowi kwoty netto będzie u nas stanowiło koszt uzyskania przychodów mimo braku faktury od Sp. z o.o.?

2011.07.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-376/11-2/AS
     ∟Czy Koszty Akwizycji, tj. wynagrodzeń podmiotów biorących udział w zawieraniu, kontynuowaniu i obsłudze umów ubezpieczeniowych, jako koszty pośrednio związane z przychodami Spółki powinny być rozpoznawane jako koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 4e updop tj. w momencie ujęcia ich w księgach rachunkowych „jako koszt wpływający na wynik finansowy, na podstawie faktury lub innego dokumentu, przykładowo umowy z podmiotem biorącym udział w zawieraniu umów ubezpieczeniowych oraz innego dokumentu wewnętrznego zawierającego dane niezbędne dla faktury określone w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług?

2010.01.12 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-1222/09/MO
     ∟1. Czy wydatek remontowy, rozliczany dla celów rachunkowych w czasie (np. wydatek na zakup części zamiennych do lokomotywy, wydatek na usługę polegającą na naprawie lokomotywy), może być zaliczony jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów?2. Jeśli zdaniem organu podatkowego rozliczanie wydatku w czasie dla celów rachunkowych uniemożliwia zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, Spółka prosi o odpowiedź na następujące pytania:3. Jak rozumieć pojęcie „poniesienia wydatku" zdefiniowane w art. 15 ust. 4e Ustawy CIT, tj. kiedy zaliczać wydatek do kosztów uzyskania przychodów?4. Czy wydłużenie lub skrócenie okresu zaliczania danego wydatku do kosztów rachunkowych skutkuje zmianą (wydłużeniem lub skróceniem) okresu zaliczania tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów?5. Czy można zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów nierozliczoną dla celów rachunkowych część wydatku, który był dla celów rachunkowych rozliczany w czasie, ale jest odpisywany w koszty rachunkowe jednorazowo, na przykład z uwagi na konieczność przeprowadzenia remontu wcześniej niż uprzednio planowano?

2009.03.12 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-734a/08/MK
     ∟Czy poszczególne opłaty miesięczne ponoszone w ramach umowy leasingu budynku będą kosztem podatkowym w dacie ich poniesienia?

2009.02.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-711/08/MR
     ∟1. Czy składki ubezpieczenia społecznego obciążające pracodawcę odprowadzane do instytucji niemieckiej są kosztem uzyskania przychodu? 2. Czy moment zaliczenia do kosztów podatkowych składek w części obciążającej pracodawcę oraz wartość ich w przeliczeniu na PLN jest prawidłowa?

2009.01.19 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-157/08-2/AS
     ∟Czy wydatki poniesione na analizę rynku tureckiego w celu znalezienia optymalnej drogi sprzedaży własnych towarów stanowią koszty uzyskania przychodów? Jeżeli odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca, kiedy należy zaliczyć powyższe koszty do kosztów uzyskania przychodów?

2008.11.17 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-460/08/AK
     ∟Koszty uzyskania przychodu w momencie poniesienia tj. w dacie wydania faktury.

2008.10.15 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-383/08/MK
     ∟Czy podwyższona pierwsza rata leasingu może, jako koszt w podatku dochodowym od osób prawnych, być zaksięgowana jednorazowo w momencie poniesienia?

2008.10.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-357/08/AW
     ∟Czy pierwsza rata leasingowa – nawet jeśli będzie wyższa od pozostałych rat – będzie stanowić koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych?

2008.08.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-320/08-2/MC
     ∟Czy wydatki poniesione przez Spółkę na rzecz Spółki dominującej w związku z wykonywaniem na jej rzecz tzw. usług wsparcia, są kosztami uzyskania przychodów w dacie poniesienia, tj. w następstwie fakturowania usługi przez Spółkę dominującą co miesiąc w ciągu roku?

2008.08.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-322/08-2/MC
     ∟Czy wydatki poniesione przez Spółkę na rzecz Spółki dominującej w związku z wykonywaniem na jej rzecz tzw. usług wsparcia, są kosztami uzyskania przychodów w dacie poniesienia, tj. w następstwie fakturowania usługi przez Spółkę dominującą co miesiąc w ciągu roku?

2008.08.14 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IP-PB3-423-784/08-2/MŚ
     ∟Czy wydatki poniesione przez Spółkę na rzecz Spółki dominującej w związku z wykonywaniem na jej rzecz tzw. usług wsparcia, są kosztami uzyskania przychodów w dacie poniesienia, tj. w następstwie fakturowania usługi przez Spółkę dominującą co miesiąc w ciągu roku?

2008.04.07 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-68/08-2/DS
     ∟Czy ….. Sp. z o.o. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę netto transakcji na podstawie tej faktury z datą jej wystawienia? Jeśli nie, to na podstawie jakiego innego dokumentu możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów zakupu stacji demi?

1 2

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj