Interpretacje do przepisu
art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

 

Wybierz przepis

art. ust. pkt lit.

Wybór obejmuje dokładnie wskazany przepis, np. art.5 nie obejmie art.5 ust.1 pkt 1


215/481753 - interpretacji podatkowych do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

1 2 3 4 5 6 7 8

2015.04.15 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/4511-3-16/15-2/MT
     ∟Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, po stronie Wnioskodawcy nie dojdzie do powstania przychodu w podatku PIT: (i) z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych Funduszu inwestycyjnego przez F. I. SKA, w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem oraz (ii) z tytułu otrzymania majątku w związku z likwidacją Funduszu Inwestycyjnego przez F. I. SKA, w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem?

2015.03.12 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-1416/14-5/MT
     ∟Czy do sytuacji opisanej w stanie faktycznym, który nastąpił w roku 2014, tj. zarówno do zawiązania SPJ w roku 2014 jak i do sytuacji, która na dzień sporządzenia niniejszego wniosku jeszcze nie nastąpiła, lecz ma nastąpić w roku 2014, tj. zmiany umowy spółki w roku 2014 w opisany sposób będzie miał zastosowanie art. 25a w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 roku, jak również przepis art. 30d ust. 1 ustawy o PIT? Czy w przypadku ewentualnej likwidacji SKA w sytuacji, kiedy w wyniku likwidacji Wnioskodawca otrzyma prawa i obowiązki w spółce jawnej, a udział kapitałowy Wnioskodawcy jako wstępującego w miejsce zlikwidowanej SKA będzie ustalony wedle udziału kapitałowego przysługującego SKA, w rozumieniu art. 50 KSH, który będzie mniejszy niż wartość rzeczywiście wniesionego przez SKA wkładu do Spółki Jawnej, przychodem Wnioskodawcy do opodatkowania będzie wartość udziału kapitałowego (rozliczeniowego) Wnioskodawcy, czyli taka wartość tego udziału, jaki przysługiwałby Wnioskodawcy w przypadku wystąpienia ze spółki jawnej zgodnie z umową spółki jawnej?

2015.03.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/415-1040/14-2/AS
     ∟artość majątku otrzymanego w związku likwidacją osoby prawnej będzie przychodem Wnioskodawcy, który Wnioskodawca otrzyma w wyniku likwidacji Spółki luksemburskiej, bez prawa do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów.

2015.03.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/415-1039/14-2/AS
     ∟Wartość majątku otrzymanego w związku likwidacją osoby prawnej będzie przychodem Wnioskodawcy, który Wnioskodawca otrzyma w wyniku likwidacji Spółki luksemburskiej, bez prawa do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów.

2015.02.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB2/415-1045/14/IB
     ∟Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę środków pieniężnych w ramach likwidacji Spółki Lux spowoduje po Jego stronie powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości różnicy pomiędzy wysokością otrzymanych środków a wydatkami poniesionymi na nabycie udziałów w Spółce Lux?

2015.02.19 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/415-904/14-4/MG
     ∟Wartość majątku otrzymanego w związku likwidacją osoby prawnej będzie przychodem Wnioskodawcy, który Wnioskodawca otrzyma w wyniku likwidacji Spółki luksemburskiej, bez prawa do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów, co wynika wprost z ww. art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże w wyniku zastosowania zwolnienia, o którym mowa w ww. art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegać będzie różnica między wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji a wydatkami poniesionymi na nabycie lub objęcie udziałów w tej Spółce. Jednocześnie należy zauważyć, że w sytuacji gdyby nie doszło do zapłaty ceny za nabyte udziały zgodnie z zawartą umową wówczas, Wnioskodawca nie będzie uprawniony do pomniejszenia przychodu o wartość poniesionych wydatków na nabycie tych udziałów.

2015.02.19 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/415-902/14-4/MK
     ∟Wartość majątku otrzymanego w związku likwidacją osoby prawnej będzie przychodem Wnioskodawcy, który Wnioskodawca otrzyma w wyniku likwidacji Spółki luksemburskiej, bez prawa do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów, co wynika wprost z ww. art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże w wyniku zastosowania zwolnienia, o którym mowa w ww. art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegać będzie różnica między wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji a wydatkami poniesionymi na nabycie lub objęcie udziałów w tej Spółce. Jednocześnie należy zauważyć, że w sytuacji gdyby nie doszło do zapłaty ceny za nabyte udziały zgodnie z zawartą umową wówczas, Wnioskodawca nie będzie uprawniony do pomniejszenia przychodu o wartość poniesionych wydatków na nabycie tych udziałów.

2015.02.18 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/415-924/14-5/MK1
     ∟Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę środków pieniężnych w ramach likwidacji Spółki L. spowoduje po jego stronie powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości różnicy pomiędzy wysokością otrzymanych środków a wydatkami poniesionymi na nabycie udziałów w Spółce L.?.

2015.01.23 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB1/415-1272/14-2/AP
     ∟Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w wyniku jej likwidacji.

2015.01.14 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-1342/14-3/MT
     ∟Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, po stronie Wnioskodawcy nie dojdzie do powstania przychodu w podatku PIT: (i) z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych Funduszu inwestycyjnego przez F Inwestycje SKA, w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem oraz (ii) z tytułu otrzymania majątku w związku z likwidacją Funduszu Inwestycyjnego przez F Inwestycje SKA, w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem?

2015.01.14 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-1188/14-3/MT
     ∟Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, po stronie Wnioskodawcy nie dojdzie do powstania przychodu w podatku PIT: (i) z tytułu wykupu certyfikatów inwestycyjnych Funduszu inwestycyjnego przez F. Inwestycje SKA, w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem oraz (ii) z tytułu otrzymania majątku w związku z likwidacją Funduszu Inwestycyjnego przez F. Inwestycje SKA, w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem?

2014.12.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/415-754/14-4/MG
     ∟Wartość majątku likwidacyjnego osoby prawnej, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50a ww. ustawy, w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów likwidowanej spółki. Natomiast ewentualna różnica pomiędzy wartością majątku likwidacyjnego a wydatkami poniesionymi na objęcie lub nabycie udziałów przez wspólników, których wartość jest zwolniona z podatku, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Nie można zatem podzielić stanowiska Spółki, że gdyby nawet uznać, że przychód powstał i opodatkowaniu podlega cała kwota przychodu (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej) powinna ona podlegać zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem majątek likwidacyjny, na który składają się udziały w spółce Grupa G., stanowi w całości koszt nabycia nabycia udziałów w spółce G.

2014.12.17 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB1/415-552/14-2/MR
     ∟skutki podatkowe otrzymania środków pieniężnych w związku z likwidacją spółki komandytowo-akcyjnej

2014.11.19 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-929/14/AD
     ∟Czy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów/akcji lub certyfikatów FIZ nabytych w wyniku umorzenia udziałów spółki lub likwidacji spółki, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie ich wartość rynkowa ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? Czy w przypadku odpłatnego zbycia w celu umorzenia udziałów/akcji nabytych w wyniku umorzenia udziałów spółki lub likwidacji spółki, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie ich wartość rynkowa ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? Czy w przypadku umorzenia udziałów/akcji nabytych w wyniku umorzenia udziałów spółki lub likwidacji spółki, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie ich wartość rynkowa ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? Czy w przypadku likwidacji spółki, której udziały zostaną nabyte przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją spółki, kosztem ich nabycia (wolnym od podatku dochodowego) dla Wnioskodawcy będzie wartość rynkowa udziałów w spółce nabytych w związku z likwidacją ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? Jak należy ustalić koszt uzyskania przychodów w przypadku umarzania części udziałów w spółce lub części udziałów w spółkach otrzymanych w związku z likwidacją spółki, gdy koszt nabycia umarzanych udziałów jest różny?

2014.11.12 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB2/415-865/14-2/TR
     ∟Skutki podatkowe zbycia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym.

2014.11.10 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB2/415-463/14-4/JR
     ∟Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym koszt objęcia udziałów Wnioskodawcy w Spółce nabywającej będzie stanowiła wartość nominalna udziałów Spółki nabywającej objętych przez Wnioskodawcę w zamian za aport udziałów Spółki zbywanej?

2014.11.04 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB2/415-457/14-3/JR
     ∟Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym koszt objęcia udziałów Wnioskodawcy w Spółce nabywającej będzie stanowiła wartość nominalna udziałów Spółki nabywającej objętych przez Wnioskodawcę w zamian za aport udziałów Spółki zbywanej?

2014.10.22 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB1/415-751/14-2/AP
     ∟Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów.

2014.10.17 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB2/415-821/14-2/JK
     ∟Przychody w zyskach osób prawnych.

2014.10.17 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB2/415-820/14-2/JK
     ∟Przychody w zyskach osób prawnych.

2014.10.15 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/415-577/14-3/MK1
     ∟sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku likwidacji spółki

2014.10.15 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/415-578/14-3/PW
     ∟Podlegającym opodatkowaniu przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w związku z likwidacją spółki nabywającej będzie wartość otrzymanego przez Wnioskodawcę majątku likwidacyjnego w części przekraczającej koszt nabycia lub objęcia udziałów Spółki nabywającej. Koszt ten stanowić będą wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie lub objęcie udziałów w Spółce zbywanej, wniesionych aportem do Spółki nabywającej w ramach transakcji wymiany udziałów.

2014.10.03 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-743/14/MR
     ∟Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w przypadku likwidacji Spółki kapitałowej, w której udziały Wnioskodawca otrzyma w formie darowizny, Wnioskodawca powinien wykazać dochód wolny od opodatkowania odpowiadający kwocie wydatków poniesionych na nabycie tych udziałów przez Darczyńcę? Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Spółce kapitałowej, które to udziały Wnioskodawca otrzyma w formie darowizny, dochód należy ustalić jako różnicę między ceną sprzedaży udziałów ustaloną na zasadach rynkowych, a wydatkami na nabycie tych udziałów poniesionymi przez Darczyńcę?

2014.09.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-827/14-2/MT
     ∟W sytuacji, gdy na moment likwidacji SKA Wnioskodawcy nie zostaną wypłacone jakiekolwiek środki pieniężne lub niepieniężne po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast w sytuacji, gdy na moment likwidacji SKA Wnioskodawca otrzyma środki odpowiadające wartości pierwotnie wniesionego wkładu przez akcjonariusza do SKA w rozpatrywanej sprawie nie znajdzie zastosowania pomniejszenie wskazane w art. 6 ust. 1 ustawy zmieniającej, który odnosi się do określenia przychodu u wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej, który akcje lub udział w spółce nabył lub objął przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Zatem uzyskany przez Wnioskodawcę przychód z tytułu likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w art. 30a ust. 1 w zw. z art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem art. 21 ust. 1 pkt 50a tej ustawy.

2014.09.23 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB1/415-355/14-2/AP
     ∟skutki podatkowe otrzymania środków pieniężnych w związku z likwidacją spółki komandytowo-akcyjnej

2014.09.18 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-700/14/MR
     ∟Koszty uzyskania przychodu w związku ze zbyciem aktywów.

2014.09.09 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-846/14/AD
     ∟1.Czy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów/akcji lub certyfikatów FIZ nabytych w wyniku umorzenia udziałów spółki lub likwidacji spółki, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie ich wartość rynkowa ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? 2. Czy w przypadku odpłatnego zbycia w celu umorzenia udziałów/akcji nabytych w wyniku umorzenia udziałów spółki lub likwidacji spółki, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie ich wartość rynkowa ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? 3. Czy w przypadku umorzenia udziałów/akcji nabytych w wyniku umorzenia udziałów spółki lub likwidacji spółki, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie ich wartość rynkowa ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? 4 .Czy w przypadku likwidacji spółki, której udziały zostaną nabyte przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją spółki, kosztem ich nabycia (wolnym od podatku dochodowego) dla Wnioskodawcy będzie wartość rynkowa udziałów w spółce nabytych w związku z likwidacją ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? 5. Jak należy ustalić koszt uzyskania przychodów w przypadku umarzania części udziałów w spółce lub części udziałów w spółkach otrzymanych w związku z likwidacją spółki, gdy koszt nabycia umarzanych udziałów jest różny?

2014.09.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-649/14-3/EC
     ∟W rozpatrywanej sprawie uzyskany przez Wnioskodawcę przychód z tytułu likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w art. 30a ust. 1 w zw. z art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem art. 21 ust. 1 pkt 50a tej ustawy.

2014.09.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-650/14-3/EC
     ∟W rozpatrywanej sprawie uzyskany przez Wnioskodawcę przychód z tytułu likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w art. 30a ust. 1 w zw. z art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem art. 21 ust. 1 pkt 50a tej ustawy.

2014.09.01 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-659/14-3/EC
     ∟Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że przepisy Ustawy PIT zmienionej Ustawą zmieniającą, nie będą miały zastosowania w stosunku do Wnioskodawcy w opisanym zdarzeniu przyszłym a w konsekwencji w szczególności likwidacja (bez uprzedniego przekształcenia w spółkę jawną lub komandytową) i wydanie wspólnikom niespieniężonego majątku oraz środków pieniężnych pozostałych po spłacie wierzycieli, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy obowiązku pobrania podatku u źródła z tytułu wydania majątku polikwidacyjnego na rzecz wspólników będących osobami fizycznymi? (pyt. 2)

1 2 3 4 5 6 7 8

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj