Interpretacje do przepisu
art. 14 pkt 12 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

 

Wybierz przepis

art. ust. pkt lit.

Wybór obejmuje dokładnie wskazany przepis, np. art.5 nie obejmie art.5 ust.1 pkt 1


112/481753 - interpretacji podatkowych do przepisu art. 14 pkt 12 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

1 2 3 4

2015.02.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-1364/14-2/AM
     ∟Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym wygaśnięcie zobowiązań z tytułu wierzytelności na skutek kontuzji w wyniku rozwiązania Spółki osobowej po przeprowadzeniu procesu likwidacji lub rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia formalnego postępowania likwidacyjnego, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o P1T?

2015.01.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-1246/14-4/MT
     ∟Czy w przypadku otrzymania przez Podatnika jako wspólnika SPJ w związku z likwidacją SPJ/rozwiązaniem bez przeprowadzania likwidacji SPJ wierzytelności wobec Podatnika po jego stronie powstanie przychód (dochód) dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych?

2014.12.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-1137/14-2/KS
     ∟Dochód uzyskany z tytułu likwidacji spółki stanowiącej cypryjski zakład może być opodatkowany na Cyprze i jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, w związku z czym przepisy art. 14 ust. 2 pkt 17 lit.b i art. 14 ust. 3 pkt 12 ww. ustawy - powołane przez Wnioskodawcę - nie mają zastosowania. W konsekwencji, w myśl zasady, że wadliwa argumentacja prawna Wnioskodawcy, przy prawidłowo wywiedzionym skutku prawnym, winna skutkować uznaniem stanowiska podatnika za nieprawidłowe, stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu likwidacji spółki mającej siedzibę na Cyprze również należało uznać za nieprawidłowe.

2014.11.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-1045/14-4/EC
     ∟Świadczenie nieodpłatne związane jest ze zdarzeniami prawnymi i gospodarczymi o charakterze zobowiązaniowym, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy. Nieodpłatnym świadczeniem nie będzie więc przysporzenie „samemu sobie”. W sytuacji, gdy po obu stronach stosunku zobowiązaniowego stoją te same osoby, są one jednocześnie uprawnionymi i zobowiązanymi, zachodzi tzw. konfuzja, której skutkiem jest wygaśnięcie zobowiązania. Brak stosunku zobowiązaniowego wyklucza jakiekolwiek świadczenie, w tym świadczenie nieodpłatne. Tak więc, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wygaśnięcie zobowiązania Wnioskodawcy wobec Spółki, poprzez konfuzję następującą w wyniku likwidacji lub rozwiązania Spółki, na skutek połączenia w rękach tej samej osoby (Wnioskodawcy) prawa (wierzytelności Spółki wobec Wnioskodawcy) i korelatywnie sprzężonego z nim obowiązku (zobowiązania Wnioskodawcy wobec Spółki), nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2014.11.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-1044/14-4/EC
     ∟1) Czy przekształcenie SKA w spółkę jawną skutkuje powstaniem przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy gdy na moment przekształcenia w Spółce nie będą zgromadzone zyski bieżące lub niepodzielone zyski z lat ubiegłych? 2) Czy i w jakiej wysokości środki pieniężne otrzymane w wyniku likwidacji spółki jawnej powstałej z przekształcenia SKA stanowią dla Wnioskodawcy przychód podatkowy na gruncie ustawy o PIT, w sytuacji gdy na moment likwidacji w Spółce nie będą zgromadzone zyski bieżące jak i niepodzielone zyski z lat ubiegłych wypracowane w czasie funkcjonowania Spółki w formie SKA? 3) Czy inne niż środki pieniężne składniki majątku otrzymane w wyniku likwidacji spółki jawnej powstałej z przekształcenia SKA stanowią dla Wnioskodawcy przychód podatkowy na gruncie ustawy o PIT w sytuacji, gdy na moment likwidacji w Spółce nie będą zgromadzone zyski bieżące jak i niepodzielone zyski z lat ubiegłych wypracowane w czasie funkcjonowania Spółki w formie SKA? 4) Czy likwidacja spółki jawnej powstałej z przekształcenia SKA, w skutek której dojdzie do wygaśnięcia zobowiązania Wnioskodawcy wobec Spółki, nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT po stronie Wnioskodawcy, w sytuacji gdy na moment likwidacji w Spółce nie będą zgromadzone zyski bieżące jak i niepodzielone zyski z lat ubiegłych wypracowane w czasie funkcjonowania Spółki w formie SKA?

2014.11.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-1046/14-4/EC
     ∟Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wygaśnięcie zobowiązania Wnioskodawcy wobec Spółki, poprzez konfuzję następującą w wyniku likwidacji lub rozwiązania Spółki, na skutek połączenia w rękach tej samej osoby (Wnioskodawcy) prawa (wierzytelności Spółki wobec Wnioskodawcy) i korelatywnie sprzężonego z nim obowiązku (zobowiązania Wnioskodawcy wobec Spółki), nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2014.11.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-1043/14-4/EC
     ∟w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę jawną, skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych, papierów wartościowych i udziałów w wyniku likwidacji tej spółki oraz wygaśnięcia zobowiązania wskutek konfuzji

2014.09.23 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-675/14/DP
     ∟1) Czy przekształcenie SKA w spółkę jawną skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego po stronie Wnioskodawcy gdy na moment przekształcenia w Spółce będą zgromadzone zyski bieżące lub niepodzielone zyski z lat ubiegłych? 2) Czy i w jakiej wysokości środki pieniężne otrzymane w wyniku likwidacji spółki jawnej powstałej z przekształcenia SKA stanowią dla Wnioskodawcy przychód podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w sytuacji gdy na moment likwidacji w Spółce nie będą zgromadzone zyski bieżące jak i niepodzielone zyski z lat ubiegłych wypracowane w czasie funkcjonowania Spółki w formie SKA? 3) Czy papiery wartościowe lub udziały w spółce z o.o. otrzymane w wyniku likwidacji spółki jawnej powstałej z przekształcenia SKA stanowią dla Wnioskodawcy przychód podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji gdy na moment likwidacji w Spółce nie będą zgromadzone zyski bieżące jak i niepodzielone zyski z lat ubiegłych wypracowane w czasie funkcjonowania Spółki w formie SKA? 4) Czy w przypadku sprzedaży papierów wartościowych lub udziałów w spółce z o.o. otrzymanych w wyniku likwidacji spółki jawnej powstałej z przekształcenia SKA, przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja Spółki, kosztem dla Wnioskodawcy będzie cena nabycia papierów wartościowych przez Spółkę? 5) Czy w przypadku sprzedaży papierów wartościowych lub udziałów w spółce z o.o. otrzymanych w wyniku likwidacji spółki jawnej powstałej z przekształcenia SKA, po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja Spółki, sprzedaż ta powoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego?

2014.09.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-649/14-3/EC
     ∟W rozpatrywanej sprawie uzyskany przez Wnioskodawcę przychód z tytułu likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w art. 30a ust. 1 w zw. z art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem art. 21 ust. 1 pkt 50a tej ustawy.

2014.09.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-650/14-3/EC
     ∟W rozpatrywanej sprawie uzyskany przez Wnioskodawcę przychód z tytułu likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w art. 30a ust. 1 w zw. z art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem art. 21 ust. 1 pkt 50a tej ustawy.

2014.08.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-466/14-6/ES
     ∟Czy w świetle tak przedstawionego zdarzenia przyszłego, otrzymany przez Wnioskodawcę w wyniku rozwiązania Spółki majątek (środki pieniężne oraz inne składniki majątkowe) stanowić będzie dla Wnioskodawcy przychód podatkowy w rozumieniu przepisów ustawy o PIT?

2014.06.20 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-296b/14/PSZ
     ∟Czy środki pieniężne otrzymane w wyniku likwidacji Spółki stanowią dla Wnioskodawcy przychód podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2014.06.03 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-312/14-4/MT
     ∟Czy otrzymanie przez Wnioskodawce Pieniędzy oraz Wierzytelności z tytułu likwidacji Spółki, której Wnioskodawca będzie wspólnikiem skutkować będzie dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu podatkowego?

2014.06.03 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-313/14-4/MT
     ∟Czy otrzymanie przez Wnioskodawce Pieniędzy oraz Wierzytelności z tytułu likwidacji Spółki, której Wnioskodawca będzie wspólnikiem skutkować będzie dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu podatkowego?

2014.06.03 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-314/14-4/MT
     ∟Czy otrzymanie przez Wnioskodawce Pieniędzy oraz Wierzytelności z tytułu likwidacji Spółki, której Wnioskodawca będzie wspólnikiem skutkować będzie dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu podatkowego?

2014.05.20 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-243/14-2/JB
     ∟W zakresie skutków podatkowych wygaśnięcia zobowiązania wskutek konfuzji.

2014.05.16 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-151/14-5/JB
     ∟Jeżeli wymiana udziałów byłaby jednak zbyciem, o jakim mowa w art, 14 ust. 3 pkt 12 Updof (i nie miałby zastosowania art. 24 ust. 8a Updof), to jak ustalić koszt tego zbycia. Spółka Sp.j. posiadać będzie na moment likwidacji następujące papiery wartościowe: - akcje serii „B” S.K.A. w ilości 253.499 szt. o cenie nominalnej 1 zł i emisyjnej 15,98 zł., nabyte za wkład gotówkowy (253.499 zł kapitał zakładowy; AGIO 3.797.415,02 zł), - akcje serii „C” S.K.A. w ilości 3,258.100 szt. o cenie nominalnej 1 zł i emisyjnej 15,98 zł., nabyte za aport w postaci znaku towarowego + 998 zł dopłata w gotówce (3,258.100 zł kapitał zakładowy; AGIO 48.806.338) Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę, w wyniku likwidacji Spółki sp.j. (zgodnie z właściwymi postanowieniami Spółki sp.j.) wierzytelności wobec Spółki Sp. z o.o. z tytułu udzielonej Spółce Sp. z o.o. przez Spółkę sp. j. pożyczki (obejmującej również wierzytelność z tytułu odsetek należnych od zaciągniętej pożyczki) stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej na moment likwidacji Spółki sp.j, opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę, w wyniku likwidacji Spółki sp. j. (zgodnie z właściwymi postanowieniami spółki sp.j.) innych składników majątkowych (tj. innych niż papiery wartościowe) będzie stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej na moment likwidacji Spółki sp. j., opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

2014.05.16 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-150/14-5/JB
     ∟W momencie otrzymania przez Wnioskodawcę wierzytelności pożyczkowej, obejmującej również wierzytelność z tytułu odsetek należnych od zaciągniętej pożyczki, powstanie u Wnioskodawcy przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 18 ww. ustawy, tj. przychód z praw majątkowych. Natomiast otrzymanie przez Wnioskodawcę, w wyniku likwidacji spółki jawnej składników majątkowych, tj.: niskocenne składniki rzeczowego majątku trwałego oraz niskocenne wyposażenie, nie będzie stanowić przychodu na moment likwidacji tej spółki, opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2014.05.08 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-151/14-3/JB
     ∟wniosek o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania z tytułu likwidacji spółki jawnej środków pieniężnych ze sprzedaży udziałów i akcji oraz pozostałych na dzień likwidacji tej spółki papierów wartościowych.

2014.05.08 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-150/14-3/JB
     ∟1. Czy środki pieniężne ze sprzedaży udziałów i akcji zgromadzone na transakcjach dokonanych przed likwidacją Spółki sp.j. stanowią (stosownie do zapisów umowy Spółki sp.j.) dla Wnioskodawcy na moment jej likwidacji przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? 2. Czy środki pieniężne ze sprzedaży udziałów i akcji zgromadzone na transakcjach dokonanych przed likwidacją Sp.j. stanowią (stosowanie do zapisów umowy Spółki sp.j.) dla Wnioskodawcy na moment jej likwidacji przychód z kapitałów pieniężnych podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ? 3. Czy papiery wartościowe znajdujące się w Spółce Sp.j. na moment jej likwidacji będą (stosowanie do zapisów umowy Spółki sp.j.) przychodem dla wspólnika z kapitałów pieniężnych, opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a jeśli nie będą opodatkowane w momencie likwidacji Spółki Sp.j., to czy przy ich zbyciu zawsze będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nie zależnie od tego, czy upłynie 6 lat, czy nie od momentu likwidacji Spółki Sp.j. ?

2014.03.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB1/415-13/14-4/AG
     ∟Czy w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę niepieniężnych składników majątkowych z tytułu likwidacji Spółki (spółki niebędącej osobą prawną), ich wartość będzie stanowiła dla Wnioskodawcy, na moment otrzymania, przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

2014.03.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB1/415-15/14-4/AG
     ∟Czy w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę niepieniężnych składników majątkowych z tytułu likwidacji Spółki (spółki niebędącej osobą prawną), ich wartość będzie stanowiła dla Wnioskodawcy, na moment otrzymania, przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

2014.01.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/1/415-1413/JS
     ∟skutki podatkowe otrzymania przez wspólnika spółki jawnej wierzytelności pieniężnych z tytułu likwidacji tej spółki

2014.01.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/1/415-2/14/JS
     ∟skutki podatkowe otrzymania przez wspólnika spółki jawnej wierzytelności pieniężnych z tytułu likwidacji tej spółki

2013.11.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-922/13-4/MT
     ∟Czy w świetle tak przedstawionego zdarzenia przyszłego, otrzymane przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji Spółki środki pieniężne oraz inne składniki majątku (inne niż wierzytelności wobec osób trzecich) stanowić będą dla Wnioskodawcy przychód podatkowy w rozumieniu przepisów ustawy o PIT?

2013.11.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-927/13-4/MS
     ∟Przenosząc wcześniej powoływane uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy oraz mając na względzie ujęty we wniosku opis zdarzenia przyszłego, z którego wyraźnie wynika że w przypadku zbycia otrzymanych z tytułu likwidacji spółki jawnej długoterminowych aktywów finansowych w postaci akcji lub udziałów oraz nieruchomości powstałby przychód ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza wskazać należy, że otrzymanie przez Wnioskodawcę przedmiotowych składników majątku nie spowoduje powstania przychodu podatkowego stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 17 i ust. 3 pkt 12 powoływanej ustawy.

2013.09.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/1/415-621/13/SK
     ∟w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawczynię środków pieniężnych oraz wierzytelności, w następstwie likwidacji spółki jawnej

2013.05.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-210b/13/WM
     ∟Czy wartość składników majątku (w tym wierzytelności wobec osób trzecich) otrzymanych w wyniku likwidacji spółki osobowej (spółki niebędącej osobą prawną - jawnej lub komandytowej) będzie przychodem podatkowym Wnioskodawcy ?Czy wierzytelności wobec osób trzecich, otrzymane w wyniku likwidacji spółki osobowej (spółki niebędącej osobą prawną - jawnej lub komandytowej), będą przychodem podatkowym Wnioskodawcy w momencie ich spłaty przez dłużnika ?

2013.05.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-218b/13/WM
     ∟Czy wartość składników majątku (w tym wierzytelności wobec osób trzecich) otrzymanych w wyniku likwidacji spółki osobowej (spółki niebędącej osobą prawną - jawnej lub komandytowej) będzie przychodem podatkowym Wnioskodawcy ?Czy wierzytelności wobec osób trzecich, otrzymane w wyniku likwidacji spółki osobowej (spółki niebędącej osobą prawną - jawnej lub komandytowej), będą przychodem podatkowym Wnioskodawcy w momencie ich spłaty przez dłużnika ?

2013.05.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-220b/13/WM
     ∟Czy wartość składników majątku (w tym wierzytelności wobec osób trzecich) otrzymanych w wyniku likwidacji spółki osobowej (spółki niebędącej osobą prawną - jawnej lub komandytowej) będzie przychodem podatkowym Wnioskodawcy ?

1 2 3 4

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj