Interpretacje do przepisu
art. 10 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

 

Wybierz przepis

art. ust. pkt lit.

Wybór obejmuje dokładnie wskazany przepis, np. art.5 nie obejmie art.5 ust.1 pkt 1


53/481753 - interpretacji podatkowych do przepisu art. 10 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

1 2

2012.06.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-178b/12/PST
     ∟Czy w przypadku umorzenia akcji za wynagrodzeniem, którego wartość będzie znacznie niższa, niż przypadająca na umarzane akcje wartość aktywów netto przychodem będzie wartość określona w umowie nabycia akcji celem umorzenia i czy w takiej sytuacji wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszty uzyskania przychodów w wysokości odpowiadającej wątłości wkładu niepieniężnego z chwili wniesienia do spółki, który był wnoszony na pokrycie akcji, które teraz mają podlegać umorzeniu?

2012.06.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-178a/12/PST
     ∟Czy w przypadku umorzenia bez wynagrodzenia dla wnioskodawcy będzie mógł być przypisany jakikolwiek przychód podatkowy i koszty uzyskania przychodów?

2011.12.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-880/11-2/PK1
     ∟Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki zgodnie z którym, w sytuacji, gdy nie jest możliwe określenie dla celów UPOOP które udziały podlegają umorzeniu, Spółka jest uprawniona zastosować metodę FIFO, tj. przyjąć, że kolejno są to udziały objęte/nabyte przez Spółkę najwcześniej? W szczególności, czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym otrzymane przez Spółkę wynagrodzenie w związku z planowanym umorzeniem udziałów w W. powinno zostać przypisane poszczególnym kategoriom umarzanych udziałów począwszy od udziałów, które zostały objęte (nabyte) najwcześniej w takiej proporcji, jaką stanowi wartość nominalna danego rodzaju umarzanych udziałów w łącznej wartości nominalnej umarzanych udziałów? Czy prawidłowe jest stanowisko Sp...

2011.12.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-520b/11/MT
     ∟W opisanej sytuacji tzw. dobrowolnego umorzenia własnych udziałów za wynagrodzeniem (nabycia własnych udziałów za wynagrodzeniem, w celu ich umorzenia), na Wnioskodawcy nie będą ciążyć obowiązki płatnika, bowiem czynność ta nie będzie wiązać się z uzyskaniem przez jego wspólnika dochodu z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej.

2011.06.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-204a/11/DK
     ∟Zakres obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w związku z wypłatą wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia.

2011.06.21 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-159b/11-2/MT
     ∟Czy w związku z umorzeniem własnych udziałów bez wynagrodzenia na rzecz akcjonariusza – w przypadku umorzenia dobrowolnego i umorzenia przymusowego – po stronie Wnioskodawcy powstaną obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób prawnych?

2011.02.24 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-651a/10/MT
     ∟Czy w przedstawionej sytuacji faktycznej wynagrodzenie uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu zbycia udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz tej Spółki w celu ich dobrowolnego umorzenia, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, t.j. powinno zostać uwzględnione przez Wnioskodawcę przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym za 2010 rok?

2010.11.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBII/2/423-20/10/AK
     ∟Czy w Spółce powstanie dochód podlegający opodatkowaniu w przypadku bezpłatnego umorzenia udziałów w Spółce-Córce? Czy w przypadku umorzenia udziałów do powyższej operacji będą miały zastosowanie przepisy o tzw. cenach transferowych (art. 9a oraz art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) oraz przepisy o cenie rynkowej (art. 14 ww. ustawy)?

2010.10.14 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-465/10-4/JB
     ∟Czy w przedstawionym stanie faktycznym operacja zbycia akcji w spółce R. w celu umorzenia będzie dla spółki D. neutralna na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych?

2010.06.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-247/10-2/PD
     ∟W przypadku umorzenia akcji w SKA, w jaki sposób Wnioskodawca zobowiązany jest określić koszty uzyskania przychodów z tego tytułu?

2010.05.21 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-457/10/PP
     ∟Czy zgodnie ze stanowiskiem Spółdzielni, na płaszczyźnie podatku dochodowego od osób prawnych, Spółdzielnia w przypadku umorzenia posiadanych przez nią udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, przeprowadzonego w trybie art. 199 § 3 kodeksu spółek handlowych, czyli bez wypłaty wynagrodzenia, powinna na moment umarzania tych udziałów zaliczać poniesione przez siebie wcześniej wydatki na nabycie tych udziałów, do podatkowych kosztów uzyskania przychodu?

2010.04.15 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-29/10/AM
     ∟Czy na płaszczyźnie podatku dochodowego od osób prawnych Spółdzielnia, w przypadku umorzenia posiadanych przez nią udziałów w spółce z o.o., przeprowadzonego w trybie art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych, czyli bez wypłaty wynagrodzenia, powinna na moment umarzania tych udziałów zaliczać poniesione przez siebie wcześniej wydatki na nabycie tych udziałów do podatkowych kosztów uzyskania przychodu?

2010.03.04 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-783/09/MT
     ∟Czy w przypadku umorzenia udziałów Wnioskodawcy w sp. z o.o. bez wynagrodzenia, na moment tego umorzenia powinien on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesione wcześniej wydatki na ich nabycie?

2009.10.21 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-559/09-2/PD
     ∟CIT - w zakresie konsekwencji podatkowych nieodpłatnego oraz odpłatnego zbycia na rzecz spółki z o.o. udziałów w celu umorzenia

2009.10.21 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-560/09-2/PD
     ∟O. Sp. z o.o. zwraca się z prośbą o potwierdzenie, że:- zbycie przez O. Sp. z o.o. udziałów w A. Sp. z o.o. na rzecz A. Sp. z o.o. bez wypłaty wynagrodzenia, w celu ich umorzenia będzie dla O. Sp. z o.o. neutralne podatkowo na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (tj. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: „UPDOP”) w szczególności nie będzie skutkowało powstaniem dochodu (przychodu) w rozumieniu UPDOP a- w przypadku zbycia udziałów na rzecz A. Sp. z o.o. za wynagrodzeniem (równym wartości księgowej udziałów) w celu ich umorzenia, jedynym skutkiem na gruncie UPDOP będzie osiągnięcie przez O. Sp. z o.o. dochodu (przychodu) w wysokości różnicy między:# wynagrodzeniem określonym w uchwałach zgromadzeń wspólników A. Sp. z o.o. oraz umowach zbycia udziałów zawartych między O. Sp. z o.o. a A. Sp. z o.o. (równym wartości udziałów w A. Sp. z o.o. wskazanej w księgach rachunkowych O. Sp. z o.o.), które następnie zostanie faktycznie wypłacone lub pozostawione do dyspozycji O. Sp. z o.o., a# kosztami objęcia lub nabycia udziałów obliczonymi zgodnie z przepisami UPDOP.

2009.10.21 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-558/09-2/PD
     ∟M. Sp. z o.o. zwraca się z prośbą o potwierdzenie, że:zbycie przez M. Sp. z o.o. udziałów w S. Sp. z o.o. na rzecz S. Sp. z o.o. bez wypłaty wynagrodzenia, w celu ich umorzenia będzie dla M. Sp. z o.o. neutralne podatkowo na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (tj. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: „UPDOP”) w szczególności nie będzie skutkowało powstaniem dochodu (przychodu) w rozumieniu UPDOP a w przypadku zbycia udziałów na rzecz S. Sp. z o.o. za wynagrodzeniem (równym wartości księgowej udziałów) w celu ich umorzenia, jedynym skutkiem na gruncie UPDOP będzie osiągnięcie przez M. Sp. z o.o. dochodu (przychodu) w wysokości różnicy między:# wynagrodzeniem określonym w uchwałach zgromadzeń wspólników S. Sp. z o.o. oraz umowach zbycia udziałów zawartych między M. Sp. z o.o. a S. Sp. z o.o. (równym wartości udziałów w S. Sp. z o.o. wskazanej w księgach rachunkowych M. Sp. z o.o.), które następnie zostanie faktycznie wypłacone lub pozostawione do dyspozycji M. Sp. z o.o.., a # kosztami objęcia lub nabycia udziałów obliczonymi zgodnie z przepisami UPDOP.

2009.06.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-227/09-2/MS
     ∟Mając na względzie to, że z punktu widzenia prawnego nie jest możliwe zidentyfikowanie poszczególnych udziałów podlegających umorzeniu, w jaki sposób określić dla celów podatkowych udziały podlegające umorzeniu w sytuacji, kiedy część umarzanych udziałów została objęta za wkład pieniężny a część za Oddział? W jaki sposób alokować wynagrodzenie do powyższych „kategorii” udziałów, które podlegają umorzeniu? Czy otrzymane przez Spółkę wynagrodzenie za umorzone udziały objęte w zamian za wkład gotówkowy będzie zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT? Czy w przypadku, jeżeli wynagrodzenie otrzymane przez Spółkę będzie się różnić od wartości nominalnej i/lub rynkowej tych udziałów, wynikiem podatkowym na transakcji będzie różnica między: wynagrodzeniem określonym w uchwale zgromadzenia wspólników i następnie faktycznie wypłaconym lub pozostawionym do dyspozycji Spółki, a kosztami objęcia lub nabycia udziałów obliczonymi zgodnie z przepisami ustawy o CIT. W szczególności czy do umorzenia udziałów (w szczególności, jeżeli Spółka będzie zbywała na rzecz CP udziały w celu umorzenia) będą miały zastosowanie przepisy o tzw. cenach transferowych (art. 9a oraz art. 11 ustawy o CIT) oraz przepisy o cenie rynkowej (art. 14 tej samej ustawy)? 4. Jak określić wynik podatkowy powstały na transakcji umorzenia? Jak powinien zostać ustalony koszt uzyskania przychodów dotyczący udziałów, które zostały objęte w zamian za aport Oddziału?

2008.05.20 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-98/08/AW
     ∟1. W jaki sposób Spółka, jako płatnik podatku dochodowego od osób prawnych powinna obliczyć podstawę opodatkowania w przypadku wypłaty akcjonariuszowi będącemu osobą prawną wynagrodzenia z tytułu zbycia przez niego akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia?2. W jaki sposób Spółka, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych powinna obliczyć podstawę opodatkowania w przypadku wypłaty wynagrodzenia z tytułu zbycia akcji na rzecz Spółki w celu umorzenia akcjonariuszowi będącemu spółką niemającą osobowości prawnej (np. spółką komandytową i jawną), których wspólnikami są zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne?

2008.05.07 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IP-PB3-423-268/08-2/ECH
     ∟Czy w związku ze zbyciem przez Spółkę udziałów w M… na jej rzecz bez wypłaty wynagrodzenia, w celu ich umorzenia Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu dla celów CIT oraz będzie mogła rozpoznać odpowiadający mu koszt uzyskania przychodu?

2007.08.10 - Urząd Skarbowy w Żarach - US-IV-423/8/ET/9/2007
     ∟Czy przychody uzyskane ze zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia będą korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2007.04.27 - Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto - PDP/423-26/07
     ∟Jednostka pyta czy wcześniej poniesione wydatki na nabycie udziałów będą stanowiły w przypadku ich umorzenia bez wynagrodzenia, w trybie art. 199 § 3 ustawy kodeks spółek handlowych koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych ?

2006.12.05 - Lubelski Urząd Skarbowy - PD.423-55/06
     ∟Czy spółdzielnia w przypadku umorzenia części udziałów bez wypłaty wynagrodzenia na moment umorzenia udziałów winna uznać poniesione przez siebie wcześniej wydatki na nabycie tych udziałów za koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, ponieważ przez ich nieodpłatne zbycie spółdzielnia nie uzyskała z tego tytułu przychodu? P O S T A N O W I E NI E

2004.07.19 - Urząd Skarbowy w Lubinie - PD-III/005/12/04
     ∟Podatnik otrzymał w maju 2004 r. wynagrodzenie w zamian za umorzone akcje, które to wynagrodzenie zostało pomniejszone o zryczałtowany podatek liczony stawką 19%. Zwraca się z pytaniem, czy płatnik postąpił słusznie potrącając podatek od całego przychodu, jakim jest wynagrodzenie za umorzone akcje? Podatnik dodaje, iż umarzane akcje nabył w drodze zakupu w 2002 r.

1 2

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj