Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.369.2018.2.EC
z 13 września 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 13 lipca 2018 r. (data wpływu 18 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci znaku towarowego do spółki osobowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 18 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci znaku towarowego do spółki osobowej.

We wniosku złożonym przez:


  • Zainteresowanego będącym stroną postępowania:
    Wnioskodawcę
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Y. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa.

Przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Pan Wnioskodawca jest fryzjerem. Swoją przygodę z fryzjerstwem rozpoczął w 1995 roku, a już w 2000 roku szkolił setki fryzjerów w całym kraju. Szybko znalazł się w czołówce instruktorów fryzjerskich. W latach 2003 r. - 2015 r. prowadził indywidualną działalność gospodarczą, polegającą między innymi na świadczeniu usług fryzjerskich, sprzedaży detalicznej kosmetyków i artykułów toaletowych oraz prowadzeniu szkoleń fryzjerskich.


W kolejnych latach Wnioskodawca nawiązał współpracę z telewizją. W jednym z popularnych programów telewizyjnych dotyczących metamorfoz zajmował się dopasowywaniem fryzury do osobowości uczestniczek. Współpracuje też jako fryzjer przy sesjach zdjęciowych topowych polskich marek, pojawia się w różnych programach telewizyjnych, udziela wywiadów prasie kolorowej. Nazwisko Wnioskodawcy jest rozpoznawalne i występuje on w różnych projektach medialnych (rozpoznawalny jest też wizerunek Wnioskodawcy).


W 2012 r. opracowane zostało logo nawiązujące do nazwiska Wnioskodawcy – „X”. Logo „X" to słowno-graficzny znak towarowy składający się z napisu „X” (dalej „Znak towarowy”). W 2013 r. Wnioskodawca uzyskał w Urzędzie Patentowym wyłączne prawo ochronne na Znak towarowy.


Przysługujące Wnioskodawcy prawo ochronne obejmuje wykorzystanie Znaku towarowego w ramach następujących usług: sprzedaż detaliczną, hurtową oraz sprzedaż przy pomocy Internetu artykułów toaletowych, kosmetyków, sprzętu fryzjerskiego, urządzeń i artykułów służących do upiększania; prowadzenie akcji promowania działań z zakresu fryzjerstwa i usług kosmetycznych; wydawanie materiałów reklamowych w tym zakresie, usługi w zakresie zarządzania i pomocy w zarządzaniu sieciami salonów fryzjerskich, kosmetycznych, spa, fitness, upiększających; usługi w zakresie pokazów i wystaw organizowanych w celach handlowych oraz usługi związane z prowadzeniem salonów: fryzjerskich, spa, upiększających, kosmetycznych, centrów ochrony zdrowia i poprawiania urody, usługi fizjoterapeutyczne.


W przeszłości Wnioskodawca wykorzystywał Znak towarowy wyłącznie dla celów własnej indywidualnej działalności gospodarczej.


Obecnie Wnioskodawca nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej „podatek VAT"). W konsekwencji Wnioskodawca nie wykorzystuje Znaku towarowego w ramach indywidualnej działalności gospodarczej.


Wnioskodawca jest komandytariuszem w spółce Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej „Spółka") i posiada udział kapitałowy w Spółce w wysokości 1.000 zł. Wnioskodawca ma prawo do 99% udziału w zysku Spółki.


Spółka prowadzi działalność gospodarczą między innymi w zakresie usług fryzjerskich oraz handlu hurtowego i detalicznego. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Spółka wykazuje wyłącznie sprzedaż opodatkowaną VAT.


Komplementariuszem Spółki jest A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Wnioskodawca posiada większość udziałów oraz pełni funkcję prezesa zarządu. Spółka wykorzystuje Znak towarowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy zawartej z Wnioskodawcą.


Wnioskodawca rozważa wniesienie praw do Znaku towarowego do Spółki w drodze aportu. Wskutek wniesienia aportu Wnioskodawca - będący już przed wniesieniem aportu wspólnikiem Spółki - zwiększyłby udział kapitałowy posiadany w Spółce o wartość Znaku towarowego. Po otrzymaniu aportu Spółka dalej będzie wykorzystywać otrzymany Znak towarowy w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Przy dokonywaniu aportu zostanie zmieniona umowa Spółki - zwiększony zostanie wkład wniesiony przez Wnioskodawcę. Bez zmian pozostaną natomiast pozostałe postanowienia umowy Spółki, w tym te zapisy, które dotyczą prawa udziału w zysku poszczególnych wspólników Spółki.

W związku z planowanym wniesieniem aportu doszłoby do ustalenia wartości Znaku towarowego. Jeśli w interpretacji wydanej w odpowiedzi na niniejszy wniosek Organ uzna, że czynność wniesienia aportu podlega opodatkowaniu VAT, wówczas wartość Znaku towarowego - na potrzeby wnoszenia aportu - zostałaby określona jako kwota brutto (tj. obejmowałaby zarówno kwotę netto, jak i VAT należny z tytułu aportu Znaku towarowego). W związku z tym przy obliczaniu wartości tzw. udziału kapitałowego w Spółce, o jaki powiększyłby się w związku z wniesieniem aportu udział kapitałowy już posiadany przez Wnioskodawcę, uwzględniona zostałaby wartość brutto Znaku towarowego (innymi słowy, w zamian za aport Wnioskodawca powiększyłby tzw. udział kapitałowy o wartość brutto Znaku towarowego, tj. z uwzględnieniem kwoty podatku VAT). W takim przypadku Spółka nie byłaby zobowiązana do zapłaty Wnioskodawcy kwoty odpowiadającej podatkowi VAT naliczonemu w związku z wniesieniem aportu, ponieważ kwota ta byłaby uwzględniona w wartości udziału kapitałowego.


Na potrzeby niniejszego wniosku Zainteresowani proszą Organ o przyjęcie założenia, że przedmiot aportu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.


Ponieważ, jak zaznaczono wcześniej, obecnie Wnioskodawca nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej (prowadził ją do 2015 r). nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (nie składa deklaracji VAT, nie wykazuje sprzedaży opodatkowanej VAT, związanej z posiadaniem Znaku towarowego itp.). Z uwagi na wygląd i charakter Znaku towarowego - nazwisko Wnioskodawcy pisane odpowiednia czcionką - jest on mocno związany z jego osobą (sferą prywatną). Dlatego też wątpliwości Wnioskodawcy budzi to, czy czynność aportu Znaku towarowego powinna być uznana za czynność objętą zakresem Ustawy VAT. tj. czy Wnioskodawca powinien być uznany w opisanym we wniosku przypadku za podatnika podatku od towarów i usług.


Interes prawny i faktyczny uzasadniający złożenie wspólnie wniosku o interpretację:


Zainteresowani składają wspólny wniosek o interpretację indywidualną, gdyż ustalenie konsekwencji wniesienia aportu do Spółki ma znaczenie dla obu stron transakcji.


Wnioskodawca i Spółka są zainteresowani ustaleniem, czy wniesienie aportu stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. W szczególności dla Zainteresowanych istotny jest sposób ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT transakcji wniesienia aportu do Spółki. Spółka - jako czynny podatnik VAT - jest również zainteresowana odpowiedzią na pytanie, czy będzie ona uprawniona do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony wynikający z faktury dokumentującej wniesienie aportu, jeśli Organ uzna, że czynność ta podlega opodatkowaniu VAT.

Z perspektywy obu stron transakcji istotne jest również określenie skutków aportu Znaku towarowego do Spółki na gruncie podatku PIT. W przypadku, gdyby Organ nie podzielił stanowiska Zainteresowanych, według których wniesienie aportu w postaci Znaku towarowego do Spółki będzie czynnością neutralną dla Wnioskodawcy na gruncie podatku PIT, możliwe, że Wnioskodawca nie zdecyduje się na wniesienie aportu do Spółki.


Interpretacja organu podatkowego wydana w odpowiedzi na niniejszy wniosek będzie miała zatem wpływ na ostateczny sposób rozliczenia przedstawionego zdarzenia przyszłego przez Zainteresowanych.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Pytania z zakresu podatku VAT:


  1. Czy wniesienie przez Wnioskodawcę aportu w postaci Znaku towarowego do Spółki będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT?

W przypadku udzielenia pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1:


  1. Czy w przypadku ustalenia. że w zamian za aport Wnioskodawca powiększy udział kapitałowy w Spółce o wartość odpowiadającą wartości brutto wnoszonego do Spółki Znaku towarowego, podstawą opodatkowania będzie wartość netto Znaku towarowego, tj. ustalona przez Wnioskodawcę wartość brutto Znaku towarowego pomniejszona o kwotę podatku VAT?
  2. Czy Spółka będzie uprawniona do pomniejszenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego, wykazanego na fakturze dokumentującej wniesienie do Spółki aportu, wystawionej przez Wnioskodawcę ?

Pytanie z zakresu podatku PIT:


  1. Czy czynność w niesienia do Spółki aportu w postaci Znaku towarowego będzie dla Wnioskodawcy neutralna podatkowo na gruncie Ustawy PIT. tj. czy czynność ta nie doprowadzi do powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT w przypadku, gdy;
    1. czynność wniesienia aportu zostanie uznana przez Organ za niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT?
    2. czynność wniesienia aportu zostanie uznana przez Organ za podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT i dojdzie do powiększenia udziału kapitałowego w Spółce o wartość, która odpowiadać będzie wartości brutto wnoszonego do Spółki Znaku towarowego, i nie dojdzie do zapłaty kwoty odpowiadającej podatkowi VAT przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 4 w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie pytań nr 1, 2 i 3 dotyczących ustawy o podatku od towarów i usług została wydana interpretacja indywidualna nr 0114-KDIP4.4012.442.2018.2.AS z dnia 30 sierpnia 2018 r.


Zdaniem Zainteresowanych:


Ad 4.


W przypadku, gdy czynność wniesienia aportu zostanie uznana przez Organ za niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, czynność wniesienia do Spółki aportu w postaci Znaku towarowego będzie dla Wnioskodawcy neutralna podatkowo na gruncie Ustawy PIT, tj. czynność ta nie doprowadzi do powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT.


Również w sytuacji, w której czynność wniesienia aportu zostanie uznana przez Organ za podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT i dojdzie do powiększenia udziału kapitałowego w Spółce o wartość, która odpowiadać będzie wartości brutto wnoszonego do Spółki Znaku towarowego, i nie dojdzie do zapłaty kwoty odpowiadającej podatkowi VAT przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy, czynność wniesienia do Spółki aportu w postaci Znaku towarowego będzie dla Wnioskodawcy neutralna podatkowo na gruncie Ustawy PIT, tj. czynność ta nie doprowadzi do powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21. 52. 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosowanie do art. 21 ust. 1 pkt 50b Ustawy PIT wolne od podatku PIT są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w: następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.


Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 k.s.h. spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.


Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 Ustawy PIT ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.


Natomiast w pkt 28 ustawodawca wymienił następujące spółki:

  1. spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
  2. spółkę kapitałową w organizacji,
  3. spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

W konsekwencji spółkami niebędącymi osobami prawnymi w rozumieniu Ustawy PIT są: spółka jawna, spółka partnerska i spółka komandytowa. W związku z powyższym aport Znaku towarowego do Spółki, która jest spółką nieposiadającą osobowości prawnej w rozumieniu Ustawy PIT nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT.

Powyższe stanowisko potwierdza np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 września 2017 r„ znak 0112-KDIL3-1.4011.206.2017.1.AA, w której organ podatkowy podkreślił, że: ,,wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu, na spółkę. Na mocy art. 50 kodeksu spółek handlowych, wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy, równy wartości wkładu określonej w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw i obowiązków wspólnika. Niemniej jednak, w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje udziały, a więc uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One zaś, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia. Otrzymując bowiem udziały wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki osobowej. Aby zaś mówić o sytuacji "odpłatnego zbycia", w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, osoba go wnosząca winna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu. W związku z tym, wniesienie aportu do spółki niebędącej osobą prawną nie rodzi z tego tytułu obowiązku podatkowego, jest to czynność prawna neutralna podatkowo. ”


Takie samo stanowisko zostało wyrażone w następujących interpretacjach indywidualnych:

W konsekwencji, niezależnie od tego, czy czynność wniesienia aportu będzie podlegać VAT, czy też nie, Zainteresowani uważają, że u Wnioskodawcy nie dojdzie do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W szczególności Zainteresowani uważają, że w przypadku powiększenia udziału kapitałowego w Spółce o wartość odpowiadającą wartości brutto Znaku towarowego, dokonany przez Wnioskodawcę aport Znaku towarowego do Spółki nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT, gdyż nie dojdzie do zapłaty kwoty podatku VAT przez Spółkę na rzecz Wspólnika.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


W myśl art. 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577, z późn. zm.), przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.

Zgodnie z art. 4 § 1 ww. ustawy spółką osobową jest spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.


Stosownie do art. 8 Kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.


Z kolei, według art. 102 Kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.


Wniesienie do spółki komandytowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu, na spółkę. Na mocy art. 50 Kodeksu spółek handlowych, wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy równy wartości wkładu określonej w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika.


Przechodząc na grunt prawa podatkowego wskazać należy, że zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosowanie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
  3. składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
  4. składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.


Powyższe przepisy ustanawiają generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku). Takim zwolnieniem zostały objęte m.in. aporty wnoszone do spółek niebędących osobami prawnymi.


Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej stanowi niewątpliwie jego zbycie, gdyż dochodzi przy tej czynności do przeniesienia własności prawa składnika majątkowego na spółkę osobową.


Należy wskazać, że wniesienie aportu do spółki komandytowej, która nie jest podatnikiem podatku dochodowego nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącego. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One natomiast, pomimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia, bowiem wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki.

Żeby zaś można było mówić o sytuacji „odpłatnego zbycia”, w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu wnoszący powinien otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty - ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu.


Ponadto, w art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca doprecyzował obowiązujące przepisy, poprzez jednoznaczne wskazanie neutralności podatkowej czynności wniesienia aportu do spółek niemających osobowości prawnej.


Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy: wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.


Przy czym, stosownie do treści art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest o mowa spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.


W myśl art. 5a pkt 28 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to:

  1. spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
  2. spółkę kapitałową w organizacji,
  3. spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany w latach 2003-2015 prowadził działalność gospodarczą, polegającą m.in. na świadczeniu usług fryzjerskich, sprzedaży detalicznej kosmetyków i artykułów toaletowych oraz prowadzeniu szkoleń fryzjerskich. W 2012 roku zostało opracowane logo nawiązujące do nazwiska Zainteresowanego. W 2013 roku zainteresowany uzyskał w Urzędzie patentowym wyłączne prawo ochronne na znak towarowy. Zainteresowany wykorzystywał znak towarowy w swojej działalności gospodarczej. Obecnie Zainteresowany nie prowadzi działalności gospodarczej. Zamierza wnieść znak towarowy w drodze aportu do półki X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, w której jest wspólnikiem. W przypadku gdy aport znaku towarowego podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wówczas wartość znaku towarowego zostałaby określona w wartości brutto (tj. obejmowałaby zarówno kwotę netto, jak i VAT należny z tytułu aportu znaku towarowego). Spółka nie byłaby zobowiązana do zapłaty Zainteresowanemu kwoty odpowiadającej podatkowi VAT naliczonemu w związku z wniesieniem aportu, ponieważ kwota ta byłaby uwzględniona w wartości udziału kapitałowego.

Mając na względzie powołane powyżej przepisy prawa podatkowego oraz przedstawione zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy że wniesienie (w wartości brutto) przez Zainteresowanego aportu w postaci znaku towarowego do spółki niebędącej osobą prawną – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej, w której jest on wspólnikiem (komandytariuszem) nie spowoduje powstania przychodu po jego stronie, ponieważ jest to czynność neutralna podatkowo.

W związku z tym stanowisko Zainteresowanego w zakresie nie powstania przychodu po stronie Zainteresowanego wnoszącego wkład niepieniężny w postaci znaku towarowego w przypadku gdy dojdzie do powiększenia udziału kapitałowego w Spółce o wartość, która odpowiadać będzie wartości brutto wnoszonego do Spółki znaku towarowego i nie dojdzie do zapłaty kwoty odpowiadającej podatkowi VAT przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Jednocześnie tut. Organ wskazuje, iż nie odniósł się w niniejszej interpretacji do pytania Nr 4 lit. a) Zainteresowanego, gdyż było ono zasadne wyłącznie, w sytuacji uznania, że czynność wniesienia aportu do spółki komandytowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Tut. Organ informuje, iż na pytania oznaczone nr 1, 2 i 3 wydano interpretację indywidualną nr 0114-KDIP4.4012.442.2018.2.AS, w której potwierdzono stanowisko Zainteresowanych, że wniesienie aportu w postaci znaku towarowego do spółki komandytowej stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W odniesieniu do przywołanych przez Zainteresowanych interpretacji indywidualnych, Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoja aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj