Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-71/14-2/JG
z 16 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 14 lutego 2014 r. (data wpływu 19 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest on polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m.in. świadczenie usług zarządczych i usług administracyjnych (obejmujących przykładowo usługi księgowe, usługi zarządzania personelem) na rzecz innych spółek (dalej: „Nabywane Spółki”) należących do Grupy kapitałowej, której członkiem jest Spółka (dalej: „Grupa”).

Spółka zawrze ze swoim udziałowcem (dalej: „Wierzyciel” lub „Pożyczkodawca”) umowę pożyczki (dalej: „Pożyczka”). Na podstawie umowy Pożyczki, Pożyczkodawca zobowiązany będzie do przelania na rachunek Wnioskodawcy kwoty Pożyczki.

Spółka nie wyklucza, iż Pożyczkodawca w celu zwolnienia się ze zobowiązania do przelania na rachunek Wnioskodawcy kwoty Pożyczki (w całości lub części), wyda Wnioskodawcy, za jego zgodą, udziały w Nabywanych Spółkach (dalej: „Udziały”). W rezultacie, zobowiązanie Pożyczkodawcy do przekazania Spółce kwoty Pożyczki wygaśnie, w części odpowiadającej wartości udziałów. Pozostała ewentualnie część Pożyczki zostanie przekazana Spółce w formie gotówkowej i będzie wykorzystywana stosownie do potrzeb wynikających z jej bieżącej działalności.

Zwolnienie się przez Pożyczkodawcę ze zobowiązania do przelania na rachunek Wnioskodawcy części kwoty głównej Pożyczki będzie oparte o cywilnoprawną instytucję świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum), uregulowaną w art. 453 Kodeksu cywilnego.

W efekcie wydania przez Pożyczkodawcę Udziałów w miejsce wypłaty części kwoty głównej Pożyczki (tj. w efekcie świadczenia w miejsce wykonania – datio in solutum) Wnioskodawca będzie wykazywał w swoich aktywach Udziały. Z drugiej strony, Wnioskodawca będzie zobowiązany do spłaty zaciągniętej od Wierzyciela Pożyczki.

Następnie Wnioskodawca wraz z Nabywanymi Spółkami utworzą podatkową grupę kapitałową w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy czym Wnioskodawca będzie podmiotem reprezentującym podatkową grupę kapitałową w obszarze rozliczeń podatkowych.

Udzielona Pożyczka będzie oprocentowana. W związku z tym, Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty m.in. odsetek od tej części Pożyczki, w przypadku której doszło do wydania Udziałów w ramach datio in solutum („Odsetki”).

Finansowanie w ramach Pożyczki zostanie udzielone w warunkach, które nie będą skutkowały koniecznością stosowania (w rozliczeniach Spółki z tytułu podatku dochodowego) ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W szczególności, w analizowanym zdarzeniu przyszłym, wartość zadłużenia Wnioskodawcy wobec podmiotów kwalifikowanych (w rozumieniu powołanych wyżej przepisów) nie przekroczy trzykrotności kapitału zakładowego Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca będzie miał prawo rozpoznać Odsetki jako swój koszt podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji?

Zdaniem Wnioskodawcy, Odsetki wynikające z Pożyczki, której zaciągnięcie pozwoli Wnioskodawcy uzyskać własność Udziałów, spełniają warunki do zaliczenia ich do kosztów podatkowych i będą stanowiły koszt podatkowy Spółki w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

1. Generalne zasady potrącalności kosztów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Na gruncie powołanego przepisu, podstawowym warunkiem zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych jest istnienie związku tego wydatku (przynajmniej pośredniego i potencjalnego) z przychodem.

Możliwość rozpoznania kosztu podatkowego ustawodawca uzależnił od celu, dla którego dany wydatek został poniesiony (nie od efektów, które ostatecznie przyniesie poniesienie wydatku). Wystarczającą przesłanką dla rozpoznania kosztu jest więc zaistnienie obiektywnej możliwości osiągnięcia przychodu w wyniku poniesienia określonego wydatku. Dany wydatek spełnia przesłankę związku z przychodami, o ile w świetle doświadczenia biznesowego danego podatnika i praktyki gospodarczej na rynku, da się racjonalnie stwierdzić, że poniesienie tego wydatku potencjalnie może doprowadzić do osiągnięcia przychodów.

W wyniku zaciągnięcia pożyczki i zastosowania instytucji datio in solutum Wnioskodawca stanie się właścicielem udziałów w Nabywanych Spółkach (na rzecz których Spółka świadczy różnego rodzaju usługi). Uzyskanie własności Udziałów będzie miało związek z osiąganymi przez Spółkę przychodami i to w kilku aspektach. W szczególności nabycie Udziałów (dających ponad 50% praw głosu) będzie skutkowało przejęciem przez Wnioskodawcę kontroli nad Nabywanymi Spółkami. Uzyskana kontrola będzie stanowiła narzędzie pozwalające na zabezpieczenie źródła przychodów Wnioskodawcy, które stanowi wynagrodzenie z tytułu usług świadczonych dla Nabywanych Spółek. Podkreślenia wymaga, że „pionowa” integracja kapitałowa (która w analizowanym przypadku odbędzie się poprzez przejęcie spółek będących odbiorcami usług Wnioskodawcy) jest jednym z powszechnie stosowanych sposobów wzmocnienia pozycji rynkowej przedsiębiorstw. Dzięki większemu dostępowi do informacji o działalności Nabywanych Spółek, przysługującemu Wnioskodawcy jako właścicielowi tych spółek, Spółka będzie mogła lepiej poznać potrzeby kontrolowanych podmiotów, oferując tym samym Nabywanym Spółkom usługi jeszcze lepiej dostosowane do ich potrzeb. Spółka będzie mogła również osiągać przychody z tytułu udziału w zyskach Nabywanych Spółek.

W efekcie Odsetki od Pożyczki, której zaciągnięcie pozwoli Spółce na uzyskanie własności Udziałów, będą miały niewątpliwy związek z przychodem Spółki.

Zgodnie z powszechną i jednolitą oceną organów podatkowych, odsetki od długu związanego z nabyciem udziałów wykazują związek z przychodami, a co za tym idzie – mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych. Stanowisko takie zaprezentowano m.in. w: interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 października 2013 r. (IPTPB3/423-312/13-2/KJ), interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 października 2013 r. (IBPBI/2/423-907/13/JD), interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 września 2013 r. (ILPB3/423-288/13-2/PR) oraz interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 grudnia 2012 r. (IBPBI/2/423-1222/12/SD). Analogiczny pogląd wyraził Minister Finansów stwierdzając, że: „odsetki od pożyczek i kredytów na nabycie udziałów i akcji niewątpliwie pozostają w związku z przychodami podatnika”.

Zdaniem Wnioskodawcy, na jego prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów zapłaconych lub skapitalizowanych Odsetek nie będzie miał wpływu fakt utworzenia w przyszłości podatkowej grupy kapitałowej przez Spółkę oraz Nabywane Spółki. Podmioty, które wejdą w skład podatkowej grupy kapitałowej (Spółka i Nabywane Spółki), będą bowiem w dalszym ciągu zobowiązane do prowadzenia odrębnie swoich ewidencji podatkowych oraz, co do zasady, kalkulacji dochodów w oparciu o uzyskane przez siebie przychody oraz poniesione koszty podlegające zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

2. Katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Nie każdy wydatek wykazujący związek z przychodami podatnika może być zaliczony przez niego do kosztów podatkowych. Ustawodawca w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wymienia szereg wydatków, które – mimo, że obiektywnie mogą przyczyniać się do uzyskiwania przychodów – zostały wyłączone z kosztów podatkowych. Zdaniem Spółki, Odsetki nie mieszczą się w żadnej z kategorii wydatków wymienionych w tym przepisie.

W szczególności, Odsetek nie można zakwalifikować jako:

  1. wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce – art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
  2. wydatków na spłatę pożyczek (kredytów) – art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ww. ustawy;
  3. naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) – art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy.

Ad. a ( art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Zgodnie z utrwalonym poglądem organów podatkowych oraz sądów administracyjnych, art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy odnosi się wyłącznie do wydatków ściśle związanych z nabyciem lub objęciem udziałów lub akcji w spółce, tj. wydatków bezpośrednio warunkujących realizację transakcji (bez poniesienia których transakcja nie mogłaby być skutecznie zawarta). Użyte w analizowanym przepisie wyrażenie „wydatki na nabycie” oznacza koszty nieodłącznie powstające w związku z przeprowadzaniem transakcji, tj. poniesione w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów zalicza się zapłaconą cenę, opłaty notarialne, opłatę skarbową, podatek od czynności cywilnoprawnych, jak również prowizje biura maklerskiego.

W opisanym zdarzeniu przyszłym, Odsetki nie będą wydatkiem, który warunkuje nabycie udziałów. Wydatek ten pozostaje wyłącznie w pośrednim związku z nabyciem udziałów. W analizowanym przypadku Odsetki będą stanowiły w istocie wynagrodzenie dla Pożyczkodawcy (należne od Wnioskodawcy) za korzystanie z kapitału. W konsekwencji, Odsetki będą stanowić koszt związany z finansowaniem działalności Wnioskodawcy (a nie koszt nabycia udziałów w Nabywanych Spółkach).

Przedstawione powyżej stanowisko zostało niejednokrotnie potwierdzone przez Ministra Finansów, przykładowo:

  1. pismo Ministerstwa Finansów z 31 października 1996 r. (PO4/AK-722-622/96): „wyrażenie »wydatki na nabycie« oznacza wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów nie byłoby możliwe. Jeżeli więc na zakup akcji czy udziałów zaciągnięty zostanie przez daną osobę prawną kredyt, odsetki będące zapłatą za kredyt (a nie wydatkami na nabycie akcji czy udziałów) są kosztem w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji”;
  2. pismo Ministra Finansów z 7 sierpnia 2002 r. (PB4/AK-8214-6905-192/02): „należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji”.

Ponadto, stanowisko Wnioskodawcy doczekało się potwierdzenia w licznych interpretacjach indywidualnych, wydawanych w imieniu Ministra Finansów:

  1. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 października 2013 r. (IPTPB3/423-312/13-2/KJ), w której potwierdzono, iż: „odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie udziałów w X. będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu każdorazowo w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji”;
  2. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 października 2013 r. (IBPBI/2/423-907/13/JD) potwierdzająca, iż: „odsetki od kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawcę i przeznaczonego na nabycie akcji Nabywanych Spółek mogą być zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji”;
  3. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 września 2013 r. (ILPB3/423-288/13-2/PR), w której zgodzono się z podmiotem składającym wniosek, że: „odsetki od kredytu otrzymanego przez Wnioskodawcę na zakup udziałów w Spółce przejmowanej (…) stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji lub potrącenia”;
  4. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 września 2013 r. (ITPB3/423-258/13/DK), w której Organ wskazał, że: „odsetki od kredytu/pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów/akcji mogą stanowić koszty uzyskania przychodów dla Spółki na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem prawidłowego udokumentowania, w momencie zapłaty – stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy. Natomiast skapitalizowane odsetki od kredytu/pożyczki będą mogły stanowić dla kredytobiorcy/pożyczkobiorcy koszty uzyskania przychodów, zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy, w dacie ich kapitalizacji”;
  5. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 września 2013 r. (ITPB3/423-254/13/PST) zawierająca stanowisko analogiczne do przedstawionego powyżej;
  6. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 grudnia 2012 r. (IBPBI/2/423-1222/12/SD), w której potwierdzono, że: „odsetki od pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie nabycia papierów wartościowych stanowią koszt działalności, potrącalny w momencie faktycznej zapłaty odsetek lub ich kapitalizacji”;
  7. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 31 sierpnia 2011 r. (IPPB3/423-474/11-7/MC), zgodnie z którą: „odsetki związane z pozyskaniem Finansowania Zewnętrznego (kredytów bankowych, pożyczek lub obligacji) na zakup akcji nie są bezpośrednimi wydatkami na nabycie akcji, tj. ceną za akcje należną sprzedającemu. Są wynagrodzeniem należnym podmiotom udzielającym Finansowania Zewnętrznego, czyli zapłatą za to Finansowanie. W konsekwencji, odsetki od Finansowania Zewnętrznego pozyskanego przez Wnioskodawcę w celu sfinansowania nabycia akcji polskiej spółki akcyjnej będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, potrącenia lub kapitalizacji”;
  8. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 października 2008 r. (ILPB3/423-534/08-2/HS), stosownie do której: „do odsetek od pożyczki (kredytu) na zakup udziałów/akcji nie będzie miał zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie z którym nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub objęcie udziałów/akcji. (...) kosztów zaciągniętej pożyczki (kredytu), w tym odsetek nie traktuje się jako wydatków na nabycie udziałów, lecz jako zapłatę za pożyczkę (kredyt). Konsekwentnie, odsetki od pożyczki (kredytu) na zakup udziałów (akcji) są kosztem uzyskania przychodów w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji”.

Ad. b ( art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ww. ustawy, kosztów uzyskania przychodów nie stanowią wydatki na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Z literalnego brzmienia powołanego przepisu wynika jednoznacznie, że odsetki od udzielonej pożyczki co do zasady nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Ad. c ( art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Analizowany przepis ustanawia regułę, że odsetki są zaliczane do kosztów podatkowych na zasadzie kasowej, a więc stają się kosztem podatkowym z chwilą ich zapłaty.

Dla celów podatkowych za równoznaczną z zapłatą uznaje się kapitalizację odsetek tzn. doliczenie odsetek po ich powstaniu do dłużnej sumy. Dopuszczalność kapitalizacji odsetek wynika z art. 482 Kodeksu cywilnego (zgodnie z którym od odsetek można żądać dalszych odsetek, jeżeli strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy). Rozpoznanie kosztu podatkowego w momencie kapitalizacji odsetek ma ekonomiczne uzasadnienie, bowiem już w tym momencie wierzyciel uzyskuje rzeczywistą korzyść w postaci zwiększenia kwoty, od której naliczane są dalsze odsetki. W konsekwencji, kapitalizacja odsetek czyni zadość roszczeniu wierzyciela o ich zwrot, tak więc stanowi formę zapłaty odsetek.

Możliwość zaliczenia skapitalizowanych odsetek do kosztów podatkowych wynika również z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten stanowi, że kosztów podatkowych nie stanowią wydatki na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Gdyby skapitalizowane odsetki nie mogły stanowić kosztów podatkowych, wówczas podkreślony fragment przepisu byłby zbędny. Jego zamieszczenie w treści przepisu przez ustawodawcę świadczy o tym, że kapitalizacja odsetek prowadzi do poniesienia wydatku, a w konsekwencji – do powstania kosztu podatkowego.

Powyższe znajduje potwierdzenie również w wydawanych interpretacjach indywidualnych w tym m.in.:

  1. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 25 października 2013 r. (IPTPB3/423- 313/13-2/PM), w której organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, że: „odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie udziałów w CTI (inna spółka) będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu każdorazowo w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji”;
  2. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 października 2013 r. (IPPB3/423- 584/13-2/MC), w której potwierdzono, iż: „odsetki od pożyczki (pożyczek) (…) mogą zostać ujęte w kosztach podatkowych Wnioskodawcy w momencie kapitalizacji, tj. w momencie powiększenia salda kwoty głównej pożyczki/pożyczek o wartość odsetek naliczonych za dany okres, a niezapłaconych w gotówce bądź nieuregulowanych w inny sposób”;
  3. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 lipca 2013 r. (IPPB3/423-292/13-3/AG), w której potwierdzono, że: „odsetki od pożyczki (pożyczek) udzielonej Wnioskodawcy przez Nowego Pożyczkodawcę, mogą zostać ujęte w kosztach podatkowych Wnioskodawcy w momencie kapitalizacji”.

Podsumowanie.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, Odsetki od Pożyczki, której zaciągnięcie skutkuje uzyskaniem przez Spółkę własności Udziałów, spełniają warunki dla rozpoznania ich jako kosztów podatkowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odsetki te będą stanowiły koszt podatkowy w momencie zapłaty lub kapitalizacji Odsetek.

Stanowisko Wnioskodawcy, iż odsetki od pożyczki, której zaciągnięcie skutkowało nabyciem udziałów, stanowią koszt uzyskania przychodów, jest powszechnie akceptowane w praktyce organów podatkowych, przykładowo:

  1. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 października 2013 r. (IPTPB3/423-312/13-2/KJ) w której potwierdzono, iż: „odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie udziałów w X. będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu każdorazowo w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji”;
  2. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 października 2013 r. (IBPBI/2/423-907/13/JD) potwierdzająca, iż: „odsetki od kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawcę i przeznaczonego na nabycie akcji Nabywanych Spółek mogą być zaliczone przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji”;
  3. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 września 2013 r. (ILPB3/423-288/13-2/PR), w której zgodzono się z podmiotem składającym wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, że: „odsetki od kredytu otrzymanego przez Wnioskodawcę na zakup udziałów w Spółce przejmowanej (…) stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji lub potrącenia”;
  4. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 września 2013 r. (ITPB3/423-258/13/DK), w której Organ wskazał, że: „odsetki od kredytu/pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów/akcji mogą stanowić koszty uzyskania przychodów dla Spółki na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem prawidłowego udokumentowania, w momencie zapłaty – stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy. Natomiast skapitalizowane odsetki od kredytu/pożyczki będą mogły stanowić dla kredytobiorcy/pożyczkobiorcy koszty uzyskania przychodów, zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy, w dacie ich kapitalizacji”;
  5. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 września 2013 r. (ITPB3/423-254/13/PST) zawierająca stanowisko analogiczne do przedstawionego powyżej;
  6. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 grudnia 2012 r. (IBPBI/2/423-1222/12/SD), w której potwierdzono, że: „odsetki od pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie nabycia papierów wartościowych stanowią koszt działalności, potrącalny w momencie faktycznej zapłaty odsetek lub ich kapitalizacji”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji indywidualnych oraz pism stwierdzić należy, że są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Jednocześnie należy wskazać, że postępowanie w sprawie interpretacji indywidualnych jest postępowaniem szczególnym i w tym sensie ograniczonym np. w stosunku do postępowania podatkowego i kontrolnego, że nie może obejmować postępowania dowodowego. Powyższe wynika wprost z unormowania zawartego w art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), który stanowi, że w sprawach dotyczących interpretacji indywidualnej stosuje się odpowiednio przepisy art. 120, art. 121 § 1, art. 125, art. 129, art. 130, art. 135-137, art. 140, art. 143, art. 165a, art. 168, art. 169 § 1-2, art. 170 i art. 171 oraz przepisy rozdziału 5, 6, 10 i 23 działu IV. W powołanym przepisie ustawodawca nie wymienia postępowania dowodowego, które regulują przepisy rozdziału 11 działu IV Ordynacji podatkowej.

Należy przy tym zauważyć, że zgodnie z art. 191 ustawy Ordynacja podatkowa, który nie ma zastosowania w postępowaniu w sprawie wydania interpretacji indywidualnej, to organ podatkowy ocenia na podstawie całego zebranego materiału dowodowego, czy dana okoliczność została udowodniona.

I tak, w świetle powyższego, w procesie wydawania interpretacji indywidualnych właściwy organ nie dokonuje żadnych własnych ustaleń w ramach postępowania dowodowego, ale przedstawia wyłącznie ocenę stanowiska wnioskodawcy na tle przedstawionego przez niego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Innymi słowy, podane przez wnioskodawcę fakty nie podlegają weryfikacji ani konfrontacji z dokumentami źródłowymi, ponieważ w oparciu o wydaną w indywidualnej sprawie interpretację, wnioskodawca uzyskuje jedynie informację o poglądzie organu w konkretnej, przedstawionej we wniosku sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj