Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-90/07-3/ŁM
z 26 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-90/07-3/ŁM
Data
2007.11.26


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
emisja akcji
kapitał akcyjny
koszty uzyskania przychodów
obsługa
opłata notarialna
podatek od czynności cywilnoprawnych
podwyższenie kapitału


Istota interpretacji
Czy wydatki poniesione w związku z podniesieniem kapitału akcyjnego Spółki stanowią koszty uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 731 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2007 r. (data wpływu 06.09.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podniesieniem kapitału akcyjnego - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 06 września 2007 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony dowodem zapłaty kwoty 75 zł - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podniesieniem kapitału akcyjnego. Do wniosku nie dołączono opłaty dotyczącej drugiego stanu faktycznego. W związku z tym pismem z dnia 18 września 2007 r. znak ILPB3/423-90/07-2/ŁM, na podstawie art. 169 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, wezwano Wnioskodawcę do usunięcia ww. braku w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.


Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 26 września 2007 r., a w dniu 20 września 2007 r. wniosek uzupełniono o brakującą wpłatę.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma F. P. S.A. jest spółką – córką niemieckiego koncernu produkującego obrabiarki do metalu. W dniu 27.07.2007 r. odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników. Na mocy uchwały nr X podjęto decyzję o podniesieniu kapitału akcyjnego spółki poprzez emisję akcji. Wyemitowane akcje zostały zaoferowane dotychczasowemu akcjonariuszowi - niemieckiemu koncernowi, który zakupił akcje, przelewając pieniądze na rachunek bankowy Firmy F. Emisja akcji spowodowała poniesienie przez Spółkę określonych wydatków. Wydatki te to: sporządzenie przez notariusza protokołu z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, sporządzenie przez notariusza wypisu aktu notarialnego, zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty związane z ogłoszeniem w monitorze sądowym i gospodarczym, inne wydatki związane z obsługą prawną i obowiązkiem dokonania zmian w dokumentacji spółki (zmiany w statucie, KRS itp.).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy ww. wydatki poniesione w związku z podniesieniem kapitału akcyjnego F. P. S.A. stanowią koszty uzyskania przychodów...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. W związku z powyższym kosztami uzyskania przychodu mogą być wydatki pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie. W ocenie Spółki nie istnieje związek o charakterze bezpośrednim z osiągniętymi przychodami, lecz pośrednim z prowadzoną działalnością gospodarczą. Otrzymane środki pieniężne pozwolą bowiem Firmie na terminowe dokonywanie zapłat bieżących zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz inwestycji. Pozwolą również na dokonywanie wcześniejszych zapłat z wykorzystaniem opustów, tzw. skont. Dzięki temu zostaną zmniejszone koszty bieżącego funkcjonowania, co spowoduje zadeklarowanie większej podstawy opodatkowania. Otrzymane środki pieniężne zmniejszą także koszty związane z obsługą obecnie wykorzystywanych kredytów bieżących. Tym samym zmniejszeniu ulegną płacone odsetki, co również przyczyni się do zadeklarowania większej podstawy opodatkowania. Ponadto pozyskane środki pieniężne umożliwią sfinansowanie nowych zakupów inwestycyjnych, które doprowadzą do powstania zwiększonych możliwości produkcyjnych spółki. Dzięki temu Spółka osiągnie większe przychody ze sprzedaży, co pozwoli zabezpieczyć źródła przychodów.

Uwzględniając powyższe fakty oraz sytuację, iż wydatki związane z podniesieniem kapitału nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka uważa że poniesione przez nią wydatki na podniesienie kapitału akcyjnego winny stanowić koszty uzyskania przychodów. Na potwierdzenie tej tezy Wnioskodawca przytacza dwie interpretacje podatkowe: Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego nr ŁUS-II-423/159/06/JB oraz Naczelnika Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu nr DPD-005/2/2004.


Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z treścią art. 431 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) podwyższenie kapitału zakładowego spółek akcyjnych wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji. Oznacza to, iż wszelkie koszty ponoszone przez spółkę akcyjną przy jej założeniu lub rozszerzeniu pozostają w bezpośrednim związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.

Jak stanowi art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku oraz kosztów uzyskania tych przychodów.

Z kolei zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 4 ww. ustawy do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

W świetle powołanego przepisu stwierdzić należy zatem, iż przychody uzyskane w wyniku emisji akcji, skutkujące podwyższeniem kapitału zakładowego, nie stanowią przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Art. 15 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis ten oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Co istotne również muszą to być wydatki, dzięki którym podatnik może osiągnąć przychód podlegający opodatkowaniu.

Odnosząc powyższe uwarunkowania prawne, do przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, stwierdzić należy, iż ponieważ przychód otrzymany przez Spółkę na powiększenie kapitału zakładowego nie stanowi przychodu dla celów podatkowych, to wydatków związanych z powiększeniem tego kapitału, co do zasady, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, wydatki ponoszone w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki akcyjnej (tj. opłata notarialna za sporządzenie protokołu z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, za sporządzenie aktu notarialnego zawierającego uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego, koszty rejestracji sądowej podwyższonego kapitału zakładowego, podatek o czynności cywilnoprawnych od podwyższonego kapitału zakładowego, itp.) nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.


Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Spółkę w złożonym wniosku jest nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Jednocześnie tutejszy Organ wyjaśnia, że wniosek Spółki w części dotyczącej interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj