KŚT 6 - Urządzenia techniczne
Klasyfikacja Środków Trwałych | stan prawny 28.04.2024

 

1 2 3 4 5

    Reset

Urządzenia do oczyszczania gazów
Urządzenia do odpopielania i odżużlania
Akumulatory hydrauliczne
Rodzaj ten obejmuje:
- urządzenia do gromadzenia energii hydraulicznej. Energia ta jest gromadzona w postaci energii sprężystości ciała stałego, gazu bądź w postaci energii potencjalnej ciężaru. Akumulatory te stosuje się w instalacjach, w których występuje jedynie okresowe zapotrzebowanie na energię hydrauliczną, lub w których w pewnych momentach powstają chwilowe szczyty poboru energii. Do zadań tych i akumulatorów należy gromadzenie energii, tłumienie uderzeń, zmniejszanie falowania ciśnieniowego , w obwodach hydraulicznych, zapobieganie kawitacji.
Obiektem jest każdy akumulator hydrauliczny stały (zainstalowany w stałych stacjach pomp i akumulatorów hydraulicznych).
Granicę obiektu stanowi - dla akumulatora ciężarowego - połączenie akumulatora z siecią tłoczną oraz zawór zwrotny na połączeniu z pompą wysokiego ciśnienia, natomiast dla akumulatora gazowego -połączenie akumulatora z siecią tłoczną, zawór zwrotny oraz rurociąg łączący butle sprężonego powietrza lub sprężarka z napędem.
Rodzaj ten nie obejmuje:
- pomp wysokiego ciśnienia, sklasyfikowanych w podgrupie 44,
- akumulatorów hydraulicznych, zainstalowanych w urządzeniach mobilnych (np.: wsamochodach, dźwigach, koparkach) itp. stanowiących część ich wyposażenia i sklasyfikowanych łącznie z nimi.
Urządzenia do oczyszczania ścieków
Pozostałe urządzenia przemysłowe gdzie indziej nie sklasyfikowane:
Rodzaj ten nie obejmuje:
- urządzeń i aparatów, wchodzących w skład innych obiektów lub zaklasyfikowanych w grupach 3 do 6,
- urządzeń i aparatury do przeprowadzania badań technicznych, sklasyfikowanych w rodzaju 664,
- wyposażenia technicznego, sklasyfikowanego w grupie 8.
66
Urządzenia nieprzemysłowe
Wagi pojazdowe, wagonowe i inne wbudowane
Rodzaj ten obejmuje:
- wagi ustawione na stałe na fundamentach, służące do ważenia pojazdów, wagonów kolejowych,
- wagi wbudowane, takie jak: zbiornikowe, wsadowe, samoczynne dozujące itp.
Obiektem jest poszczególna waga składająca się z mechanizmu oraz fundamentu lub obudowy.
Rodzaj ten nie obejmuje:
- wag wbudowanych służących do samoczynnego (automatycznego lub półautomatycznego) ważenia materiałów sypkich, takich jak: mąka, cukier, proszki itp., stanowiących elementy urządzeń do napełniania lub paczkowania, sklasyfikowanych w grupie 5,
- wag wbudowanych na stałe do dźwigów i transporterów, samochodów ciężarowych, naczep, I przyczep, stanowiących ich elementy składowe i sklasyfikowanych łącznie z nimi.
Urządzenia pralni i farbiarni
Rodzaj ten nie obejmuje:
- maszyn i urządzeń farbiarskich lub wykańczalniczych występujących w pralniach, sklasyfikowanych w podgrupie 55.
Urządzenia i aparaty projekcyjne
Rodzaj ten obejmuje:
- projektory przenośne (662-1),
- ekrany kinowe (662-5),
-urządzenia służące do demonstracji ruchomych lub nieruchomych obrazów na ekranie.
Obiektem jest kompletny projektor stały o szerokości taśmy 16 mm i 35 mm oraz projektor przenośny lub dźwięku o różnej szerokości taśmy, rzutnik do przeźroczy, epidiaskop, episkop, ekran kinowy normalny stały rozpraszający, kierunkowy lub panoramiczny, ekran kinowy przenośny oraz inne urządzenia i aparaty projekcyjne.
Urządzenia przeciwpożarowe
Urządzenia i aparatura do przeprowadzania badań technicznych
Rodzaj ten obejmuje:
- aparaty kontrolno-pomiarowe elektryczne i elektroniczne do mierzenia wielkości elektrycznych i nieelektrycznych,
- inne urządzenia i aparaturę uniwersalną i specjalną o charakterze nieprodukcyjnym służące do przeprowadzania różnych badań technicznych.
Obiektem jest poszczególne urządzenie, aparat lub aparatura wraz z kompletnym wyposażeniem, i ewentualnie zestaw takich urządzeń tworzących wspólnie jeden agregat służący do przeprowadzania badań technicznych.
Rodzaj ten nie obejmuje:
- urządzeń i aparatury, sklasyfikowanej w podgrupie 62,
- urządzeń technicznych służących dla celów produkcyjnych, sklasyfikowanych w rodzaju 650 lub w grupach 3-5 i 7,
- wyposażenia i sprzętu technicznego, sklasyfikowanych w grupie 8,
- urządzeń i aparatów stanowiących element wyposażenia innych obiektów inwentarzowych (zespołów-agregatów), sklasyfikowanych łącznie z tymi obiektami.
Urządzenia techniczne teatralne
Pozostałe urządzenia nieprzemysłowe
Rodzaj ten obejmuje:
- parkometry,
- urządzenia do diagnostyki i kontroli pojazdów samochodowych,
- kasy fiskalne i rejestrujące,
-armatki do naśnieżania stoków,
- wykrywacze metali,
- tablice reklamowe ustawione na powierzchni gruntu (tzn. niezwiązane w sposób trwały z gruntem),
- pozostałe samodzielne urządzenia nieprzemysłowe, których konstrukcja, wyposażenie lub materiał, z którego są wykonane, oraz podstawowe parametry techniczne różnią się zasadniczo od obiektów sklasyfikowanych w rodzajach 660-668.
Rodzaj ten nie obejmuje:
- aparatów, narzędzi, przyrządów itp. wyposażenia technicznego, sklasyfikowanych w grupie 8,
- urządzeń, stanowiących element składowy innych obiektów, sklasyfikowanych łącznie z tymi obiektami.
68
Pozostałe urządzenia techniczne
Kontenery
Rodzaj ten obejmuje:
- kontenery przewoźne i przesuwne, zarówno uniwersalne, jak i specjalne, służące do transportu towarów (wyrobów) przemysłowych oraz produktów rolnych i leśnych środkami transportu (taborem): wodnego, lądowego oraz lotniczego.
Obiektem jest kontener o pojemności > 5 m3, o odpowiedniej wytrzymałości konstrukcji, pozwalającej na wielokrotne jego użytkowanie.
W skład obiektu (kontenera) mogą wchodzić różnego rodzaju urządzenia pomocnicze stałe, ułatwiające jego przenoszenie lub przesuwanie, jak również stałe wyposażenie zabezpieczające właściwe dla danego rodzaju towarów warunki w czasie transportu.
Rodzaj ten nie obejmuje:
- zbiorników przenośnych (np. kadzi fermentacyjnych) o charakterze aparatów, w których przebiegają określone procesy technologiczne, sklasyfikowanych w grupie 5,
- cystern, pojemników i zbiorników zmontowanych na stałe na samochodach i wagonach kolejowych - tabor o specjalnym przeznaczeniu, sklasyfikowanych w grupie 7.
Zgodnie z prawem, jedynie podatnik ma możliwość, prawo i obowiązek zaklasyfikowania swojej działalności czy produktu do określonego grupowania. GUS wydaje pomocniczo tzw. informacje dotyczące standardów klasyfikacyjnych, jednak to na podatniku ciąży obowiązek odpowiedniego opisania stanu faktycznego. Wadliwie opisany stan faktyczny oznaczać może nieprawidłową interpretację GUS. Ważne, aby już na etapie przygotowywania wniosku do GUS wiedzieć, od jakich okoliczności w danym przypadku zależy klasyfikacja działalnosci czy produktu. Poza tym w razie uzasadnionych wątpliwości można przy pomocy doradcy jeszcze przed złożeniem wniosku do GUS faktycznie dostosować działalność czy produkt do zasad umożliwiajacych stosowanie korzystniejszych symboli statystycznych.

1 2 3 4 5

KŚT - Objaśnienia
     ∟1.1. Uwagi ogólne Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT) jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalaniu stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych.

Stawki amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych
     ∟Wartości niematerialne i prawne nie są wykazywane w Klasyfikacji Środków Trwałych (poza prawami spółdzielczymi), w związku z czym ich stawki amortyzacyjne nie są określane przez załącznik do ustawy o PIT, jak to się dzieje w przypadku środków trwałych.

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj