Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-309/10-2/KS
z 16 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-309/10-2/KS
Data
2010.06.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
akt notarialny
działalność gospodarcza
prawa majątkowe
przychód
przychód z praw majątkowych
spółka komandytowa
wkłady niepieniężne
zyski


Istota interpretacji
stwierdzić należy, iż kwota, którą Wnioskodawca otrzyma z tytułu dobrowolnego wystąpienia ze spółki komandytowej wiąże się bezpośrednio z wypłatą wniesionego uprzednio przez podatnika do tej spółki wkładu. Wkład ten ma charakter prawa majątkowego.

Ponadto zauważyć należy, iż Wnioskodawca nie uzyskałby przysporzenia majątkowego z tytułu dobrowolnego wystąpienia ze spółki, jeżeli wcześniej nie dokonałby wniesienia wkładu do spółki komandytowej. Prawo wystąpienia ze spółki jest więc uprawnieniem podatnika, które związane jest ściśle z jego majątkiem wniesionym uprzednio do spółki. W konsekwencji uzyskana kwota z tytułu dobrowolnego wystąpienia ze spółki stanowi przychód ze źródła przychodów przewidzianych w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przychód z praw majątkowych określonych w art. 18 powoływanej ustawy a nie przychód z innych źródeł.



Wniosek ORD-IN 397 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2010 r. (data wpływu 2 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania przychodu uzyskanego w związku z wystąpieniem ze spółki komandytowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania przychodu uzyskanego w związku z wystąpieniem ze spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca do 31 marca 2010 roku prowadził działalność gospodarczą poprzez spółkę komandytową. Z dniem 31 marca 2010 roku przestanie być wspólnikiem tej spółki. Wystąpienie ze spółki nastąpi na podstawie podpisanego już aktu notarialnego mocą którego wystąpi ze spółki.

Zgodnie z pisemnym porozumieniem zawartym pomiędzy Wnioskodawcą i spółką z tytułu jego odejścia ze spółki zostaną mu wypłacone następujące kwoty:

  1. Kwota X - tytułem zwrotu wniesionego do spółki wkładu pieniężnego,
  2. Kwota Y - tytułem przypadającego na Wnioskodawcę zysku spółki,
  3. Kwota Z - tytuł wypłaty tej kwoty nie został przez strony porozumienia zdefiniowany. Po prostu stwierdza się w nim, że oprócz kwot X i Y, spółka wypłaci na rzecz Wnioskodawcy dodatkowo kwotę Z. Faktycznie kwota Z jest swoistą zapłatą za to, że zgodził się ze spółki odejść dobrowolnie, tj. złożył wspólnikom ofertę dobrowolnego odejścia ze spółki w zamian za kwotę Z i propozycja ta została przyjęta. Zgodnie z treścią w/w porozumienia, kwota Z zostanie wypłacona na rzecz Wnioskodawcy w czterech równych ratach. Terminy płatności tych rat przypadają na: 31.03.2010 r. 30.06.2010 r., 30.09.2010 r., 31.12.2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kwota Z jest dla Wnioskodawcy przychodem z działalności gospodarczej, przychodem ze sprzedaży praw majątkowych, czy też z innych źródeł...

Zdaniem Wnioskodawcy wypłacana kwota Z jest przychodem z innych źródeł. Kwota Z niewątpliwie stanowi dla niego przychód (otrzymane pieniądze).

Nie jest to jednak przychód z działalności gospodarczej, bowiem otrzymanie pieniędzy w zamian za dobrowolne ustąpienie ze spółki trudno uznać za przychód uzyskany w ramach działalności gospodarczej (por. art. 5a pkt. 6 Ustawy o PIT). Trudno go również zakwalifikować jako przychód z udziału w spółce nie będącej osobą prawną ponieważ kwota Z nie przysługuje Wnioskodawcy z tytułu udziału w spółce, lecz z tytułu zrzeczenia się udziału w spółce, a ponadto jej wysokość pozostaje bez jakiegokolwiek związku z zyskiem spółki, a także prawami Wnioskodawcy do udziału w tym zysku (ta sprawa została uregulowana odrębnie, tj. poprzez wypłatę na rzecz Wnioskodawcy kwoty Y). Kwota Z nie jest też przychodem ze zbycia praw majątkowych, bowiem formalnie rzecz biorąc nikt nie nabył od Wnioskodawcy całokształtu praw i obowiązków związanych z moim uczestnictwem w spółce. Formalnie rzecz biorąc, po prostu Wnioskodawca wystąpił ze spółki.

Biorąc powyższe pod uwagę, tj. niemożność zakwalifikowania kwoty Z do przychodów z działalności gospodarczej, ani też do przychodów ze zbycia praw majątkowych, uzasadnione wydaje się być zakwalifikowanie tej kwoty jako przychodu z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt. 9 Ustawy o PIT).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

W świetle postanowień art. 4 § 1 pkt 1 i art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka komandytowa jest spółką osobową.

W związku z art. 103 ww. Kodeksu do rozliczeń związanych z wystąpieniem wspólnika ze spółki komandytowej zastosowanie ma przepis art. 65 tego Kodeksu spółek handlowych dotyczący wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.

Zgodnie z art. 65 § 1-3 tego Kodeksu w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki, czyli wartość rynkową tego majątku. W przypadku wypowiedzenia umowy Spółki, za dzień bilansowy należy przyjąć ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia. Udział kapitałowy powinien być wypłacony w pieniądzu, zaś rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze. Tak więc, udział wypłacony wspólnikowi może obejmować, oprócz wniesionego do spółki wkładu, także procentową część nadwyżki majątkowej ponad wniesione przez wspólników wkłady.

Przechodząc na płaszczyznę prawa podatkowego wskazać należy, iż w myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2010 r. Dz. U. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W artykule 10 ust. 1 w punktach 1-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawarto katalog źródeł przychodów. Wśród nich zostały wyszególnione przez ustawodawcę odrębne źródła przychodów w postaci:

  • pozarolniczej działalności gospodarczej (pkt 3),
  • kapitałów pieniężnych i praw majątkowych (pkt 7),
  • innych źródeł (pkt 9).

Podział ten ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego zakwalifikowania przychodu uzyskanego w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki osobowej.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 – 15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przy tym, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się – jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu, o czym stanowi art. 11 ust. 2a pkt 2 ww. ustawy.

Przychody z działalności gospodarczej zostały zdefiniowane w art. 14 ww. ustawy. Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (…).

Z kolei w myśl art. 18 ustawy o podatku od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mimo, iż posługują się terminem "prawa majątkowe", nie definiują tego pojęcia. Wobec tego zasadnym jest przyjąć, iż prawo majątkowe to najogólniej rzecz biorąc prawo podmiotowe pozostające w ścisłym związku z ekonomicznym interesem uprawnionego. Jest to uprawnienie określonego podmiotu, które związane jest z jego majątkiem. Wyliczenie w przepisie art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych praw majątkowych, z których przychody podlegają opodatkowaniu, nie ma charakteru wyczerpującego, o czym świadczy przede wszystkim posłużenie się przez ustawodawcę terminem "w szczególności". Skoro zatem katalog przychodów z praw majątkowych ma charakter otwarty, to uprawnionym jest zaliczenie do niego także innych praw majątkowych literalnie nie wymienionych w tym przepisie.

Natomiast zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Jak wynika z powyższego przepisu katalog przychodów zaliczanych do tzw. przychodów z innych źródeł jest również katalogiem otwartym. Jednakże do tegoż źródła należy zaliczyć przychody, jedynie w przypadku, gdy nie mogą być one zakwalifikowane do pozostałych kategorii źródeł, szczegółowo wymienionych w treści art. 10 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Z opisu przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca do 31 marca 2010 roku prowadził działalność gospodarczą będąc wspólnikiem spółki komandytowej. Zgodnie z pisemnym porozumieniem zawartym pomiędzy Wnioskodawcą i spółką z tytułu jego odejścia ze spółki zostanie mu wypłacona m.in. kwota , która stanowi swoistą zapłatą za to, że zgodził się ze spółki odejść dobrowolnie.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż kwota, którą Wnioskodawca otrzyma z tytułu dobrowolnego wystąpienia ze spółki komandytowej wiąże się bezpośrednio z wypłatą wniesionego uprzednio przez podatnika do tej spółki wkładu. Wkład ten ma charakter prawa majątkowego.

Ponadto zauważyć należy, iż Wnioskodawca nie uzyskałby przysporzenia majątkowego z tytułu dobrowolnego wystąpienia ze spółki, jeżeli wcześniej nie dokonałby wniesienia wkładu do spółki komandytowej. Prawo wystąpienia ze spółki jest więc uprawnieniem podatnika, które związane jest ściśle z jego majątkiem wniesionym uprzednio do spółki. W konsekwencji uzyskana kwota z tytułu dobrowolnego wystąpienia ze spółki stanowi przychód ze źródła przychodów przewidzianych w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przychód z praw majątkowych określonych w art. 18 powoływanej ustawy a nie przychód z innych źródeł.

Mając na uwadze powołane uregulowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj