Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-382/10-6/TW
z 2 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-382/10-6/TW
Data
2010.07.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
kwota wolna
kwota wolna
oświadczenia
oświadczenia
płatnik
płatnik
zaliczka na podatek
zaliczka na podatek
zawiadomienie
zawiadomienie


Istota interpretacji
Czy pracownik zgodnie z art. 32 ustęp 3 oraz ustęp 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma obowiązek złożyć PIT-2 jeśli nie określa pracodawcy, któremu składa to oświadczenie jako właściwego do zmniejszenia zaliczki na podatek dochodowy?



Wniosek ORD-IN 199 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2010 r. (data wpływu 29 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 18 czerwca 2010 r. oraz w dniu 25 czerwca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • obowiązku poinformowania pracodawcy o zmianie stanu faktycznego wynikającego z uprzednio złożonego oświadczenia PIT-2 – jest prawidłowe,
  • obowiązku ponownego złożenia oświadczenia PIT-2 – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 11 czerwca 2010 r., znak ILPB1/415-382/10-2/TW, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia w odniesieniu do pytań, które były przedmiotem wezwania.

Wniosek uzupełniono w dniu 18 czerwca 2010 r. faksem, zaś 25 czerwca 2010 r. listownie (uzupełnienie listowne nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 21 czerwca 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Pracownik uzyskał prawo do emerytury i ją pobiera od marca 2009 r. W związku z powyższym zwraca się do pracodawcy co kwartał o zaświadczenie o zatrudnieniu oraz zaświadczenie o uzyskanych przychodach od marca do grudnia 2009 r. i zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Rp-7. Pracownik złożył oświadczenie PIT-2 w roku 1996, w związku z tym zakład pracy co miesiąc potrąca z zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych 1/12 ulgi podatkowej przysługującej pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Pracownik na prośbę pracodawcy o złożenie zaktualizowanego oświadczenia PIT-2 odmówił, twierdząc, że podatnikowi wolno mieć nawet kilku płatników, z których każdy będzie umniejszał zaliczkę o kwotę wolną od podatku, a w zeznaniu rocznym (za które odpowiedzialny jest podatnik a nie pracodawca) za dany rok podatkowy, wyniknie kwota do zapłaty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy pracownik zgodnie z art. 32 ustęp 3 oraz ustęp 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma obowiązek złożyć PIT-2 jeśli nie określa pracodawcy, któremu składa to oświadczenie jako właściwego do zmniejszenia zaliczki na podatek dochodowy...

Zdaniem Wnioskodawcy, pracownik ma obowiązek informowania o wszelkich zmianach mających wpływ na obliczenie należnej zaliczki na podatek dochodowy od jego wynagrodzenia składając zgodnie ze stanem faktycznym oświadczenie PIT-2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • prawidłowe – w zakresie obowiązku poinformowania pracodawcy o zmianie stanu faktycznego wynikającego z uprzednio złożonego oświadczenia PIT-2,
  • nieprawidłowe – w zakresie obowiązku ponownego złożenia oświadczenia PIT-2.

Stosownie do art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

W myśl art. 32 ust. 3 ww. ustawy, zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 1, 1a i 2 zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdzi, że:

  1. nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika;
  2. nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
  3. nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3;
  4. nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
  5. ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.


Oświadczenia, o którym mowa w ust. 3, nie składa się, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie (art. 32 ust. 3a cyt. ustawy).

Zakład pracy nie zmniejsza zaliczki w sposób określony w ust. 3, jeżeli podatnik powiadomił go o zmianach stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia (art. 32 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zatem składając powyższe oświadczenie (druk PIT-2) pracownik określa tego właśnie pracodawcę, któremu oświadczenie to składa, jako właściwego do zmniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej.

Konstrukcja przepisu art. 32 ust. 3 ww. ustawy wskazuje, że pracownik nie może tego samego oświadczenia składać równolegle u kilku pracodawców.

Należy przy tym wskazać, że druk PIT-2 jest oświadczeniem określającym płatnika (pracodawcę) jako właściwego do zmniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej i tylko do tego celu służy. Informację o zmianie stanu faktycznego wynikającego z tego oświadczenia nie składa się na druku PIT-2, ani w takim przypadku nie składa się jego korekty. Informacja taka nie ma ściśle określonej formy, ma z niej jedynie jednoznacznie wynikać, że składający ją pracownik oświadcza, że nastąpiły okoliczności, w związku z którymi ten pracodawca nie ma umniejszać zaliczki na podatek dochodowy.

Zatem na pracowniku, u którego nastąpiły zmiany w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wcześniej oświadczeniu dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT-2), ciąży obowiązek złożenia stosownej informacji, jednak nie w drodze korekty uprzednio złożonego druku PIT-2.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że stan faktyczny złożonego w 1996 roku oświadczenia PIT-2 uległ zmianie, bowiem pracownik uzyskał prawo do emerytury i ją pobiera.

Reasumując, pracownik winien był powiadomić zakład pracy – z uwagi na zmianę stanu faktycznego dotyczącego uprzednio złożonego oświadczenia – aby przy odprowadzaniu zaliczek na podatek płatnik przestał uwzględniać kwotę zmniejszającą zaliczkę.

W tej części zatem stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę należy uznać za prawidłowe.

Jednakże zauważyć należy, że pracownik nie może informować o zmianach w stosunku do stanu przedstawionego w oświadczeniu PIT-2 poprzez jego korektę bądź ponowne jego złożenie. Jak wskazano bowiem w treści art. 32 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oświadczenia nie składa się w przypadku, gdy stan faktyczny wskazany w oświadczeniu PIT-2 nie uległ zmianie, zaś o zmianie w stosunku do tego stanu pracownik winien poinformować w innej formie, niż PIT-2.

W tej zatem części uznano stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Wniosek w części dotyczącej odpowiedzialności karno-skarbowej został w dniu 29 czerwca 2010 r. rozstrzygnięty postanowieniem nr ILPB1/415-382/10-5/TW.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj