Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-693/10-4/ES
z 5 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-693/10-4/ES
Data
2010.10.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
akt notarialny
akt notarialny
kredyt mieszkaniowy
kredyt mieszkaniowy
lokal mieszkalny
lokal mieszkalny
obowiązek podatkowy
obowiązek podatkowy
sprzedaż
sprzedaż
umowa
umowa


Istota interpretacji
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości.



Wniosek ORD-IN 52 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22.06.2010 r. (data wpływu 23.06.2010 r.) oraz piśmie z dnia 19.07.2010 r. (data wpływu 21.07.2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB4/415-519/ 10-2/JC z dnia 06.07.2010 r. (data nadania 06.07.2010 r., data doręczenia 16.07.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.06.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w dniu 11 sierpnia 1999 r. wspólnie z mężem podpisała z deweloperem firmą L. z P. akt notarialny dot. Umowy zobowiązującej do wybudowania mieszkania, ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego zlokalizowanego w P. przy ul. M. i jego sprzedaży oraz sprzedaży udziału w lokalu garażowym.

W dniu 07 marca 2001 r. wspólnie z mężem Wnioskodawczyni podpisała z deweloperem firmą L. z P. akt notarialny dot. ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego zlokalizowanego w P. przy ul. M. i jego sprzedaży. Aktem notarialnym z dnia 01 marca 2001 r. zakupione zostało miejsce postojowe w garażu podziemnym.

Następnie w dniu 19 września 2005 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem podpisała akt notarialny dot. Umowy majątkowej małżeńskiej i umowy o podział majątku wspólnego w postaci przedmiotowego mieszkania i miejsca postojowego, za sprawą którego mieszkanie to wraz z miejscem postojowym stało się własnością Wnioskodawczyni.

W dniu 01 lipca 2008 r. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży mieszkania wraz z miejscem postojowym aktem notarialnym na rynku wtórnym za kwotę 535.000 zł.

Środki ze sprzedaży przedmiotowego mieszkania w lipcu 2008 r. Wnioskodawczyni przeznaczyła na spłatę kredytu mieszkaniowego w wys. kapitał 87.000 zł plus odsetki.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 06.07.2010 r. Nr IPPB4/415-519/10-2/JC Wnioskodawczyni doprecyzowała, iż:

  • w skład majątku wspólnego wchodziło tylko jedno mieszkanie zlokalizowane w P., które umową majątkową małżeńską przeszło do osobistego majątku Wnioskodawczyni, zatem udział w nieruchomości uległ zwiększeniu; nie miały miejsca jakiekolwiek spłaty, dopłaty,
  • kredyt mieszkaniowy został zaciągnięty 16.01.2006 r. celem nabycia innego mieszkanie niż przedmiotowe zlokalizowane w P.,
  • kredyt mieszkaniowy został zaciągnięty przez Wnioskodawczynię i jej męża,
  • nie korzystała z ulgi odsetkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy niniejsza sytuacja spowodowała obowiązek podatkowy...

Zdaniem Wnioskodawczyni z uwagi na nabycie przedmiotowego mieszkania zlokalizowanego w P. w 1999 r. w drodze umowy cywilno-prawnej, a w 2001 r. w drodze aktu notarialnego, okres 5 letni został spełniony, a co za tym idzie mieszkanie nie zostało sprzedane przed upływem 5 roku od daty jego nabycia.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodów jest z zastrzeżeniem ust. 2 odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z powyższego wynika, iż w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia. Przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1994 r. Nr 9, poz. 59 ze zm.). Zgodnie z art. 31 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa, obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa) i ma ona charakter współwłasności łącznej (bezudziałowej). Stosownie do treści art. 32 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dorobkiem małżeńskim są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich. Ustanie współwłasności małżeńskiej powoduje przekształcenie współwłasności bezudziałowej we współwłasność w częściach ułamkowych i od tego momentu dopuszczalne jest zniesienie współwłasności.

Zgodnie z ogólną zasadą uregulowaną w art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest przyznanie wspólnej rzeczy jednemu ze współwłaścicieli.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego, przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności (działu spadku, podziału majątku wspólnego) jest nabyciem tych rzeczy.

Za datę nabycia nieruchomości lub prawa - w przypadku ich sprzedaży, które przypadły danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę ich nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa w wyniku podziału majątku mieści się w udziale, jaki temu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez byłego małżonka nieruchomości lub prawa przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział byłego małżonka w majątku dorobkowym, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego.

Nabyciem nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wartość nieruchomości, otrzymanej przez Wnioskodawczynię w wyniku podziału majątku wspólnego przekraczała udział, jaki przysługiwał w majątku dorobkowym małżeńskim. Wnioskodawczyni potwierdziła w odpowiedzi udzielonej na wezwanie do uzupełnienia stanu faktycznego, iż w wyniku zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej jej udział w nieruchomości uległ zwiększeniu. Nie miały miejsca jakiekolwiek spłaty i dopłaty.

Wobec powyższego w niniejszym przypadku należy stwierdzić, że Wnioskodawczyni nabyła połowę przedmiotowej nieruchomości, czyli część odpowiadającą udziałowi w majątku wspólnym w 2001 r. Tym samym wartość połowy przedmiotowej nieruchomości nie będzie podlegać w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ odpłatne zbycie tej części nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Natomiast pozostałą część nieruchomości Wnioskodawczyni nabyła w 2005 r. w wyniku podziału majątku wspólnego. Wartość tej części nieruchomości, która została nabyta w 2005 r. w wyniku podziału majątku podlega zatem opodatkowaniu według zasad obowiązujących przed 1 stycznia 2007 r.

Stosownie do przepisu art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz.1588) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Zgodnie z brzmieniem art. 28 ust. 2 ww. ustawy podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Reasumując dochód uzyskany ze sprzedaży połowy przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ odpłatne zbycie tej części nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Natomiast dochód ze sprzedaży części nieruchomości, którą nabyła Wnioskodawczyni w wyniku podziału majątku, podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Stanowisko Wnioskodawczyni, iż zbycie nieruchomości nie spowodowało obowiązku podatkowego należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj