Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1262/10/BG
z 4 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1262/10/BG
Data
2010.10.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
kodeks spółek handlowych
kodeks spółek handlowych
niewypłacone dywidendy
niewypłacone dywidendy
powstanie obowiązku podatkowego
powstanie obowiązku podatkowego
przychód
przychód
świadczenie nieodpłatne
świadczenie nieodpłatne
uchwała wspólników
uchwała wspólników
wypłata ratalna
wypłata ratalna
wypłata z zysku
wypłata z zysku


Istota interpretacji
Czy w okresie od terminu wypłaty II raty dywidendy za 2008 rok wskazanej w uchwale Walnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 21 maja 2009 r. do terminu wypłaty tejże II raty dywidendy za 2008 rok wskazanej w uchwale Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 26 listopada 2009 r. powstanie w Spółce przychód w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu nieodpłatnych świadczeń?(pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2)



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 02 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie przychodów z nieodpłatnego świadczenia z tytułu ratalnej wypłaty dywidendy (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 lipca 2010r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie przychodów z nieodpłatnego świadczenia z tytułu ratalnej wypłaty dywidendy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Walne Zgromadzenie Wspólników Spółki, podjętą uchwałą z dnia 21 maja 2009r., zobowiązało Spółkę do wypłaty dywidendy za 2008 rok w dwóch równych ratach po 400.000,00 zł (razem 800.000,00 zł): I rata do dnia 30 września 2009 r., II rata do dnia 30 listopada 2009 r. I rata dywidendy została wypłacona w terminie w dniu 28 września 2009 r. Natomiast II rata dywidendy ze względu na trudności finansowe Spółki nie została wypłacona w ustalonym terminie do dnia 30 listopada 2009 r. W dniu 26 listopada 2009 r. zostało zwołane Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Wspólników, które w związku z zaistniałą sytuacją finansową Spółki podjęło uchwałę, zgodnie z którą termin wypłaty II raty dywidendy za 2008 rok został na nowo wyznaczony na dzień 30 marca 2010 r. i Spółka II ratę dywidendy wypłaciła w tym terminie. Uchwałą Walnego Zgromadzenia z dnia 20 maja 2010 r. Spółka jest zobowiązana do wypłaty dywidendy za 2009 rok do dnia 30 września 2010 r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w okresie od terminu wypłaty II raty dywidendy za 2008 rok wskazanej w uchwale Walnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 21 maja 2009 r. do terminu wypłaty tejże II raty dywidendy za 2008 rok wskazanej w uchwale Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 26 listopada 2009 r. powstanie w Spółce przychód w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu nieodpłatnych świadczeń...

(pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2)

Zdaniem Spółki, w związku z tym, że Spółka nie posiadała środków pieniężnych, miała kłopoty ze spłatą bieżących zobowiązań z tytułu dostaw i usług, posiadała zadłużenie kredytowe w rachunku bankowym nie mogła wywiązać się z wypłaty II raty dywidendy za 2008 rok do dnia 30 listopada 2009 r. Uchwała Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 26 listopada 2009 r., gdzie udziałowcy zmienili termin wypłaty II raty dywidendy za 2008 rok do dnia 30 marca 2010 r. prowadzi do tego, że należne odsetki za zwłokę (art. 481 KC) mogłyby być naliczane dopiero od momentu przedłużonego terminu płatności, a więc po 30 marca 2010 r. Udziałowcy wyznaczając nowy termin wypłaty II raty dywidendy za 2008 r. odstąpili od roszczeń w zakresie odsetek po dniu 30 listopada 2009r., a tym samym w Spółce nie powstał przychód w podatku dochodowym od osób prawnych z tytuły świadczeń nieodpłatnych. II rata dywidendy za 2008 rok została wypłacona w terminie 29 marca 2010r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej „ustawa o pdop”), przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, zaliczając nieodpłatne świadczenie do czynników kształtujących podstawę opodatkowania nie precyzuje co należy rozumieć przez „nieodpłatne świadczenie”. Zgodnie z wykładnią gramatyczną odpłacać to „oddawać komuś coś w zamian”, odpłatny zaś to „taki za który się płaci, wymagający zapłacenia, zwrot kosztów” (Nowy Słownik Języka Polskiego PWN, Warszawa 2002).

Pojęcie nieodpłatnego świadczenia na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje ono wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie w majątku podatnika, mające konkretny wymiar finansowy.

Zasady wypłaty dywidendy przez spółkę kapitałową zostały uregulowane w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej „ksh.”).

Zgodnie z art. 191 § 1 ksh, wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1.

Art. 193 § 1 ksh stanowi, iż uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

Zarazem z przepisów art. 193 § 2, § 3 i § 4 zdanie 1 ksh wynika, iż umowa spółki może upoważniać zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały, o której mowa w art. 191 § 1 ww. ksh. Z treści cytowanych przepisów ksh wynika, iż termin wypłaty dywidendy określa zgromadzenie wspólników w drodze stosownej uchwały. Przepisy te nie wskazują przy tym czy ma to być uchwała zgromadzenia zwyczajnego czy nadzwyczajnego, jak również milczą w kwestii dopuszczalności podjęcia stosownej uchwały o zmianie pierwotnego terminu wypłaty dywidendy, przed jego upływem.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Walne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjętą uchwałą z dnia 21 maja 2009r. zobowiązało Spółkę do wypłaty dywidendy za 2008 rok w dwóch równych ratach: I rata do dnia 30 września 2009 r., II rata do dnia 30 listopada 2009 r. I rata dywidendy została wypłacona w terminie w dniu 28 września 2009 r. Natomiast II rata dywidendy ze względu na trudności finansowe Spółki nie została wypłacona w ustalonym terminie do dnia 30 listopada 2009 r., przy czym w dniu 26 listopada 2009 r. zostało zwołane Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Wspólników, które w związku z zaistniałą sytuacją finansową Spółki podjęło uchwałę, zgodnie z którą termin wypłaty II raty dywidendy za 2008 rok został na nowo wyznaczony na dzień 30 marca 2010 r. i Spółka II ratę dywidendy w tym terminie wypłaciła.

Biorąc pod uwagę powyższe, o ile podjęte działania są zgodnie z przepisami ksh (co nie było przedmiotem niniejszej interpretacji), jeżeli Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki w związku z zaistniałą sytuacją finansową Spółki przed dniem pierwotnego terminu do wypłaty II raty dywidendy za 2008r. podejmie uchwałę o zmianie tego terminu na termin późniejszy, to w związku z ww. zmianą pierwotnego terminu wypłaty tej raty, wskazanej w uchwale Walnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 21 maja 2009 r., do terminu wypłaty tejże II raty, wskazanej w uchwale Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 26 listopada 2009 r., nie powstanie dla Spółki przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop.

W świetle powyższego stanowisko Spółki uznano zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie Nr 1) wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj