Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-964/10-4/TR
z 22 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-964/10-4/TR
Data
2010.11.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy obliczenia podatku


Słowa kluczowe
inwestycje
inwestycje
katalog
katalog
kredyt
kredyt
nieruchomości
nieruchomości
odsetki od kredytu
odsetki od kredytu
przychód
przychód
ulga odsetkowa
ulga odsetkowa
zakończenie budowy
zakończenie budowy


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej.



Wniosek ORD-IN 364 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2010 r. (data wpływu: 16 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 listopada 2010 r. (data wpływu: 8 listopada 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 27 października 2010 r., nr ILPB2/415-964/10-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowaną, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 27 października 2010 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 2 listopada 2010 r.), zaś w dniu 8 listopada 2010 r. (data nadania: 5 listopada 2010 r.) do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W roku 2006 Wnioskodawczyni kupiła rozpoczętą budowę domu jednorodzinnego zlokalizowanego na działce nr 28/1 (akt notarialny z dnia 15 września 2006 r.).

Dla działki nr 28/1 nie istnieje obowiązek sporządzania miejscowego planu zagospodarowania.

W dniu 21 czerwca 2006 r. została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji „Budowa budynku mieszkalnego budynku gospodarczo-garażowego wraz z urządzeniami budowlanymi”, która została przeniesiona na Zainteresowaną w dniu 3 października 2006 r.

Projekt budowlany został zatwierdzony przez starostę powiatu decyzją z dnia 24 października 2003 r. i zostało udzielone pozwolenie na budowę. Decyzja ta została przeniesiona w dniu 9 października 2006 r. na nowego właściciela (Wnioskodawczynię), a w dniu 20 kwietnia 2007 r. została zmieniona – zatwierdzono zamienny projekt budowlany – dobudowa części mieszkalnej i zmiana pomieszczenia niemieszkalnego (garażu) na pokój mieszkalny, zwiększenie powierzchni z 92,9 m2 na 162,05 m2.

Budowa została zakończona 12 września 2009 r. i w dniu 23 września 2009 r. została zgłoszona do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

W dniu 29 grudnia 2006 r. Zainteresowana zawarła z bankiem (który jest uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego do udzielania kredytów) umowę o kredyt hipoteczny mieszkaniowy w wysokości 135.000 zł, który był w całości przeznaczony na wykończenie domu, jego rozbudowę oraz przystosowanie części niemieszkalnej (pomieszczenie garażowe) na cele mieszkalne.

W dniu 4 kwietnia 2008 r. aneksem nr 1 powyższy kredyt został przeniesiony na córkę Wnioskodawczyni i Jej zięcia, którzy wspólnie z Wnioskodawczynią zamieszkują i są zameldowani na pobyt stały.

Odsetki od kredytu zostały faktycznie zapłacone i ich wysokość i terminy są udokumentowane dowodem wystawionym przez bank, który jest uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego do udzielenia kredytu. Odsetki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Odsetki nie zostały odliczone od przychodów.

Ani Wnioskodawczyni, ani Jej współmałżonek, ani pozostali kredytobiorcy, tj.: córka Wnioskodawczyni i zięć Wnioskodawczyni (oraz jego żona) nie korzystali z odliczenia od dochodu lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:

  • zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego
  • budowę budynku mieszkalnego,
  • wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
  • zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  • nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
  • przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym do dnia zasiedlenia lokali,
  • systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w odrębnych przepisach.


W uzupełnieniu przedmiotowego wniosku Zainteresowana wskazała, iż :

  • prawo własności inwestycji nie zostało przeniesione na Jej córkę, ani zięcia, a inwestycja została zakończona w 2009 r. przez Wnioskodawczynię, oraz że
  • przedmiotowa inwestycja dotyczyła dokończenia budowy budynku mieszkaniowego jednorodzinnego, jego rozbudowy na cele mieszkalne oraz przystosowania pomieszczenia niemieszkalnego (garażu) na pokój mieszkalny (nastąpiło zwiększenie powierzchni mieszkalnej). Inwestycja była realizowana w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Wnioskodawczyni może odliczyć odsetki od kredytu za okres od stycznia 2007 r. do marca 2008 r....
  2. Czy odsetki od kredytu za okres od kwietnia 2008 r. do grudnia 2009 r. mogą odliczyć córka i zięć Wnioskodawczyni...


Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest pierwsze pytanie przedstawione we wniosku, dotyczące skutków podatkowych dla Wnioskodawczyni, natomiast w zakresie pytania drugiego, dotyczącego skutków podatkowych dla córki i zięcia Wnioskodawczyni, w dniu 22 listopada 2010 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-964/10-5/TR.

Zdaniem Wnioskodawczyni, może Ona odliczyć odsetki od udzielonego kredytu, gdyż:

  • został on przeznaczony na rozbudowę oraz przystosowanie części niemieszkalnej,
  • inwestycja została zakończona przed upływem trzech lat od końca roku, w którym uzyskano pozwolenie na budowę
  • złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy przed upływem trzech lat od końca roku w którym uzyskano pozwolenie na budowę.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady dokonania odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych regulują przepisy art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), obowiązujące w związku z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. u. Nr 217, poz. 1588).

Przepis ten stanowi, iż podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Stosownie do art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006 r., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.


Stosownie do art. 26b ust. 2 ustawy, odliczenie o którym mowa wyżej, stosuje się jeżeli:

  1. kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,
  2. kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,
  3. inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu
      - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
  4. inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:
    1. o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
    2. o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,
  5. do zeznania o którym mowa w art. 45, składanego za rok w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik dołączy oświadczenie na formularzu PIT-2K o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku,
  6. odsetki o których mowa w ust. 1:
    1. zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2,
    2. nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększały podstawę obliczenia podatku,
    3. nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
  7. podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych między innymi na:
    1. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
    2. budowę budynku mieszkalnego,
    3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
    4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
    5. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
    6. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
    7. systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 26b ust. 3 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli przyznany kredyt wykorzystywany jest na inwestycję mieszkaniową oraz nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu, odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie tego gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach mieszkaniowych.

W przepisie art. 26b ust. 4 pkt 1-2 cytowanej ustawy ustawodawca doprecyzował, iż odliczenie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje wyłącznie odsetki:

  1. naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r., z zastrzeżeniem ust. 5, i zapłacone od tego dnia,
  2. od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, (…).


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa także terminy dokonywania odliczenia z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki).

Zgodnie z art. 26b ust. 5 cytowanej ustawy, odliczenia z tytułu omawianej ulgi można dokonać najwcześniej za rok podatkowy, w którym zostanie zakończona dana inwestycja. Jeżeli odsetki, o których mowa wyżej zostały zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji sfinansowanej kredytem, wówczas - zgodnie z przepisem art. 26b ust. 6 - mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.

Stosownie zaś do przepisu art. 26b ust. 7 ww. ustawy odsetki, o których mowa w ust. 4, zapłacone przed rokiem określonym w ust. 5 mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki; w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia.

Wydatki, o których mowa w ust. 1, dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu – odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków (ust. 8 wyżej cytowanego art. 26b).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż w roku 2006 Wnioskodawczyni kupiła rozpoczętą budowę domu jednorodzinnego. w dniu 21 czerwca 2006 r. została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji „Budowa budynku mieszkalnego budynku gospodarczo-garażowego wraz z urządzeniami budowlanymi”, która została przeniesiona na Zainteresowaną w dniu 3 października 2006 r. Projekt budowlany został zatwierdzony przez starostę powiatu decyzją z dnia 24 października 2003 r. i zostało udzielone pozwolenie na budowę. Decyzja ta została przeniesiona w dniu 9 października 2006 r. na nowego właściciela (Wnioskodawczynię), a w dniu 20 kwietnia 2007 r. została zmieniona – zatwierdzono zamienny projekt budowlany – dobudowa części mieszkalnej i zmiana pomieszczenia niemieszkalnego (garażu) na pokój mieszkalny, zwiększenie powierzchni z 92,9 m2 na 162,05 m2.

Budowa została zakończona 12 września 2009 r. i w dniu 23 września 2009 r. została zgłoszona do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Wnioskodawczyni w 2006 r. zaciągnęła kredyt hipoteczny mieszkaniowy, który był w całości przeznaczony na wykończenie domu, jego rozbudowę oraz przystosowanie części niemieszkalnej (pomieszczenie garażowe) na cele mieszkalne. w dniu 4 kwietnia 2008 r. aneksem nr 1 powyższy kredyt został przeniesiony na córkę Wnioskodawczyni i Jej zięcia, którzy wspólnie z Wnioskodawczynią zamieszkują i są zameldowani na pobyt stały. Prawo własności inwestycji nie zostało jednak przeniesione na córkę, ani zięcia Zainteresowanej, a inwestycja została zakończona w 2009 r. przez Wnioskodawczynię.

Ponadto, w odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia opisanego we wniosku stanu faktycznego poprzez jednoznaczne wskazanie, czy, a jeśli tak, to którego z nw. celów mających zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe Wnioskodawczyni dotyczyła przedmiotowa inwestycja:

  • budowy budynku mieszkalnego,
  • wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,
  • zakupu nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  • nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne lub przebudowy (przystosowania) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego,


Zainteresowana wskazała, co następuje.

Przedmiotowa inwestycja dotyczyła dokończenia budowy budynku mieszkaniowego jednorodzinnego, jego rozbudowy na cele mieszkalne oraz przystosowania pomieszczenia niemieszkalnego (garażu) na pokój mieszkalny (nastąpiło zwiększenie powierzchni mieszkalnej). Inwestycja była realizowana w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. u. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), przez budowę należy rozumieć m. in. wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu. Budowa jest zatem procesem ciągłym, który trwa do momentu jej zakończenia. Podatnik prowadzi proces budowy dopiero jednak od momentu, w którym sam uzyska pozwolenie na budowę. Od tej daty aż do chwili uzyskania pozwolenia na użytkowanie lub zawiadomienia o zakończeniu budowy podatnik prowadzi budowę, a więc realizuje warunek, o którym mowa w art. 26b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni od daty uzyskania przez siebie pozwolenia na budowę – tj. od dnia 9 października 2006 r. – do dnia zawiadomienia Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zakończeniu budowy – tj. do dnia 23 września 2009 r. – prowadziła inwestycję w postaci budowy budynku mieszkalnego, realizując warunek, o którym mowa w art. 26b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. z całokształtu sprawy wynika, iż owa inwestycja – owszem – dotyczyła dokończenia budowy budynku mieszkaniowego jednorodzinnego, jego rozbudowy na cele mieszkalne oraz przystosowania pomieszczenia niemieszkalnego (garażu) na pokój mieszkalny (nastąpiło zwiększenie powierzchni mieszkalnej), ale odbywało się to w ramach jednej inwestycji dotyczącej budowy budynku mieszkalnego, którego koncepcja ewoluowała w trakcie budowy. Faktu, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z jedną inwestycją nie zmienia również to, iż pomiędzy tymi datami dochodziło do zmian mających na celu zwiększenie powierzchni mieszkalnej budowanego budynku, bowiem – z uwagi na fakt, iż budowa jest procesem ciągłym, który trwa do momentu jej zakończenia – od początku do końca była to ta sama inwestycja.

Natomiast fakt, iż w dniu 4 kwietnia 2008 r. aneksem do umowy kredytowej przedmiotowy kredyt został przeniesiony na córkę Wnioskodawczyni i Jej zięcia, nie stanowi okoliczności wyłączającej możliwość do skorzystania przez Zainteresowaną z analizowanej ulgi w okresie od stycznia 2007 r. do marca 2008 r.

Ponadto, z przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnienia stanu faktycznego wynika, iż zostały spełnione pozostałe warunki uprawniające do skorzystania z tzw. ulgi odsetkowej.

Mając na uwadze przedstawiony przez Zainteresowaną we wniosku i jego uzupełnieniu opis stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż warunki uprawniające do skorzystania przez Wnioskodawczynię z ulgi, o której mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. – zostały spełnione. Zatem odsetki od części przedmiotowego kredytu zaciągniętego i wydatkowanego na dokończenie budowy ww. budynku za okres od stycznia 2007 r. do marca 2008 r. podlegają odliczeniu. z możliwości odliczenia przedmiotowych odsetek, Wnioskodawczyni może skorzystać najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona ww. inwestycja.

Jednakże należy zaznaczyć, że wysokość dokonywanych odliczeń jest limitowana. Odliczenie obejmuje jedynie odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza limitu. w 2009 r. limit ten wynosił 243,460 zł.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto informuje się, że wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony, do oceny dokumentów załączonych do wniosku; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawczynię i Jej stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj