Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-12/11/BG
z 28 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-12/11/BG
Data
2011.03.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
brak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
kurs waluty
odliczenia
odliczenia od podatku
rok podatkowy
rozliczanie (rozliczenia)
rozliczenie roczne
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
waluta
warunki odliczenia
zapłata podatku
zeznanie podatkowe
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Jaki kurs waluty (z jakiego dnia) należy zastosować do przeliczenia kwoty podatku zapłaconego w Ugandzie na złote?(pytanie oznaczonego we wniosku jako nr 3 – zdarzenie przyszłe)



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2010r. (data złożenia do tut. BKIP w dniu 29 grudnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie zastosowania właściwego kursu waluty do przeliczenia kwoty podatku zapłaconego w Ugandzie na złote - jest prawidłowe,

(pytanie oznaczonego we wniosku jako nr 3 – zdarzenie przyszłe).

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2010 r. złożono do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie zastosowania właściwego kursu waluty do przeliczenia kwoty podatku zapłaconego w Ugandzie na złote.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest dynamicznie rozwijającą się Spółką wiertniczą realizującą szeroki zakres prac oraz serwisów wiertniczych związanych z poszukiwaniem i udostępnianiem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Jedynym udziałowcem Spółki jest Spółka akcyjna. Spółka prowadzi działalność wiertniczą w wielu krajach poprzez działające oddziały. Jednym z takich oddziałów jest oddział Spółki na terytorium Ugandy. Od dochodów generowanych przez Oddział odprowadzany jest w Ugandzie podatek dochodowy wg 30% stawki. Zgodnie z obowiązującymi w Ugandzie przepisami podatkowymi Wnioskodawca na początku roku podatkowego szacuje wysokość dochodu, który osiągnie w danym roku podatkowym i uiszcza w dwóch ratach (w czerwcu oraz w grudniu) podatek dochodowy obliczony od szacowanej kwoty dochodu.

W przypadku gdy podatnik stwierdzi do dnia obowiązku uiszczenia drugiej raty podatku (tj. do końca grudnia danego roku), iż podatek wcześniej samookreślony (prognozowany) powinien być wyższy wówczas może złożyć odpowiednie informacje w powyższym zakresie i wpłacić brakującą część podatku.

Dodatkowo, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Ugandzie, niektóre podmioty wypłacające należności na rzecz innych podmiotów (dalej „agenci”, ang „witholding agents”), są zobowiązane do pobierania podatku u źródła stanowiącego 6% wypłacanej kwoty. Agenci wystawiają certyfikaty (tzw. tax credit certincates) stanowiące dowód potrącenia podatku u źródła. Pobrany podatek u źródła jest zaliczany na poczet kwoty zobowiązania podatkowego za dany okres jako zaliczka.

Ostateczne rozliczenie podatku dochodowego (dalej „updop”) w oparciu o faktycznie osiągnięty w roku podatkowym dochód jest dokonywane w zeznaniu rocznym składanym przed końcem szóstego miesiąca roku następującego po danym roku podatkowym, tj. do końca czerwca. W zeznaniu tym wykazywana jest kwota podatku obliczona od łącznej sumy osiągniętych dochodów. W określonych przypadkach podatnik powinien wykazać w zeznaniu rocznym również dodatkową kwotę podatku (dalej „Dodatkowa Płatność CIT”). Taka sytuacja ma miejsce m.in. w przypadku gdy kwota oszacowanego przez podatnika na początku roku podatkowego dochodu, jest mniejsza niż 90% kwoty faktycznie wygenerowanego w danym roku dochodu. Podatnik jest w takiej sytuacji zobowiązany do dokonania Dodatkowej Płatności CIT w wysokości 20% różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym od 90% faktycznie uzyskanego dochodu, a podatkiem obliczonym od kwoty szacowanego dochodu. Przykładowo, w sytuacji gdy podatnik zadeklarował, iż nie osiągnie żadnego dochodu w roku podatkowym, a faktycznie osiągnięty dochód wyniósł 100 jednostek, to Dodatkowa Płatność CIT wyniosłaby 18 jednostek (90 - różnica pomiędzy zadeklarowaną kwotą dochodu a 90% faktycznie osiągniętego dochodu x 20% = 18).

Dodatkowo, w przypadku niezłożenia ostatecznego zeznania rocznego w terminie, podatnik jest zobowiązany do zapłaty wyższej z dwóch kwot:

(i) 2% kwoty podatku należnego za dany rok podatkowy lub alternatywnie,

(ii) 200.000 funtów ugandyjskich.

Po pomniejszeniu kwoty podatku od łącznej sumy dochodów (powiększonej ewentualnie o Dodatkową Płatność CIT) o kwotę potrąconego w danym roku przez agentów podatku u źródła ustalana jest kwota podatku podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego. Jednocześnie Wnioskodawca będąc świadomym, iż w Polsce opodatkowaniu podlega Spółka od całości swoich dochodów (tj. dochodów realizowanych bezpośrednio w Polsce jak również poprzez położony w Ugandzie oddział) dochody uzyskane przez Oddział uwzględniane są w kalkulacji podatku dochodowego w Polsce i stanowią podstawę do obliczenia należnego w Polsce podatku, a podatek zapłacony w Ugandzie nie jest zaliczany na poczet podatku należnego w Polsce.

Rozliczenia Spółki z tytułu podatku dochodowego w Ugandzie są przedkładane ugandyjskim organom podatkowym w formie elektronicznej.

W konsekwencji Spółka posiada w swojej dokumentacji następujące dokumenty:

  • wydruk z ugandyjskiego systemu podatkowego potwierdzający złożenie informacji o prognozowanym dochodzie (oraz podatku) za dany rok podatkowy opatrzony datą oraz nadanymi kodami identyfikacyjnymi,
  • zeznanie roczne (w formie elektronicznej), w którym wykazywana jest kwota osiągniętego w roku podatkowym dochodu, kwota podatku i ewentualna kwota Dodatkowej Płatności CIT,
  • wydruki z ugandyjskiego systemu podatkowego potwierdzające kwotę zapłaconego (otrzymanego przez władze podatkowe Ugandy) podatku w walucie lokalnej oraz datę przekazania tych środków,
  • potwierdzenia bankowe (według wzoru stosowanego przez dany bank z którego usług korzysta Spółka) dokonania przelewu określonej kwoty podatku na rachunek właściwy dla rozliczeń podatkowych w Republice Ugandy,
  • certyfikaty potwierdzające pobranie podatku u źródła (Tax Credit Certfficates).

Wszystkie wskazane powyżej informacje prezentowane są w języku angielskim.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Jaki kurs waluty (z jakiego dnia) należy zastosować do przeliczenia kwoty podatku zapłaconego w Ugandzie na złote...

(pytanie oznaczonego we wniosku jako nr 3 – zdarzenie przyszłe)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 20 ust. 8 updop określając wielkość odliczenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, oraz zwolnienia, o którym mowa w ust. 3, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie oraz osiągniętego dochodu (przychodu) przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku lub dzień osiągnięcia dochodu (przychodu). Pojęcie dnia osiągnięcia dochodu (przychodu) należy odnosić wyłącznie do sytuacji, w których ma zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 20 ust. 3 updop. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy przy przeliczaniu kwoty zapłaconego w Ugandzie podatku na złote Spółka powinna uwzględnić kurs średni z dnia poprzedzającego zapłatę podatku.

Jak wskazano w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłeym, podatek dochodowy obliczony od prognozowanej kwoty dochodu jest płacony w dwóch ratach w trakcie roku podatkowego, tj. w czerwcu oraz w grudniu. Następnie w przypadku osiągnięcia przez Oddział wyższego od szacowanego na początku roku podatkowego dochodu, należy uiścić kwotę podatku od różnicy pomiędzy kwotą faktycznie osiągniętego dochodu i kwotą dochodu oszacowanego na początku roku podatkowego i ewentualnie również uiścić Dodatkową Płatność CIT. Ostateczne rozliczenie podatku dochodowego powinno zostać dokonane do końca czerwca roku następującego po roku podatkowym.

Dodatkowo, jak wskazano w zdarzeniu przyszłym zgodnie z ugandyjskimi regulacjami podatkowymi Spółka otrzymuje od kontrahentów należności pomniejszone o pobrany 6% podatek u źródła. Kwota pobranego przez kontrahentów podatku jest odprowadzana do urzędu skarbowego, a pobrany podatek u źródła jest zaliczany na poczet zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym za dany okres jako zaliczka.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy z uwagi na brzmienie art. 20 ust. 8 updop Wnioskodawca przy ustalaniu kwoty odliczenia w złotych powinien zastosować średni kurs szylinga (waluta obowiązująca w Ugandzie) ogłoszony przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty podatku rozumiany jako dzień, w którym Spółka otrzymała należność pomniejszoną o kwotę potrąconego podatku. Dodatkowo, w przypadku konieczności dopłaty określonej kwoty podatku w czerwcu (w ramach pierwszej raty) lub w grudniu (w ramach drugiej raty) należy zastosować średni kurs szylinga ogłoszony przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tych kwot.

W przypadku, gdy w składanym w Ugandzie zeznaniu rocznym kwota należnego podatku będzie przewyższać kwotę podatku zapłaconego w trakcie roku podatkowego, do przeliczenia na złote dopłacanej kwoty podatku należy zastosować średni kurs szylinga ogłoszony przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tej kwoty.

Natomiast w przypadku, gdy kwota podatku należnego wykazana w składanym w Ugandzie zeznaniu rocznym będzie niższa niż kwota podatku zapłaconego w trakcie roku (nadpłata podatku) przy przeliczeniu podatku zapłaconego w Ugandzie należy zastosować średnie kursy szylinga ogłoszone przez Bank z ostatnich dni roboczych poprzedzających dni zapłaty poszczególnych kwot podatku, które składają się na ostateczną kwotę podatku wykazaną w deklaracji. Przykładowo, w przypadku gdy ostateczna kwota podatku należnego wykazana w zeznaniu rocznym wynosi 100 jednostek, natomiast w trakcie roku Wnioskodawca zapłacił 120 jednostek, to do przeliczania na złote należy zastosować średnie kursy szylinga ogłoszone przez Bank z ostatnich dni roboczych poprzedzających dni zapłaty poszczególnych kwot podatku, które składają się na kwotę 100 jednostek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej „updop”), podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W myśl art. 20 ust. 1 updop, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Zgodnie z art. 20 ust. 8 updop, określając wielkość odliczenia, o którym mowa w ust. 1 i 2 oraz zwolnienia, o którym mowa w ust. 3, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie oraz osiągniętego dochodu (przychodu) przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku lub dzień osiągnięcia dochodu (przychodu).

Z brzmienia powyższego przepisu wynika, iż w celu określenia wielkości odliczenia podatku zapłaconego przez podatnika w innym państwie należy dokonać przeliczenia tego podatku na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku.

Zatem jeżeli podatek jest płacony w różnych terminach np. w formie zaliczek to każda zaliczka powinna być przeliczona na złote według kursu średniego Banku z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku. Natomiast pomniejszenie należności przez kontrahenta zagranicznego o wymagany w jego kraju podatek traktuje się na równi z zapłatą tego podatku przez polskiego podatnika.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż podatek dochodowy w Ugandzie obliczony od prognozowanej kwoty dochodu jest płacony w dwóch ratach w trakcie roku podatkowego. Następnie w przypadku osiągnięcia przez Oddział wyższego od szacowanego dochodu, należy uiścić kwotę podatku od różnicy. Zgodnie z ugandyjskimi regulacjami podatkowymi Spółka otrzymuje od kontrahentów należności pomniejszone o pobrany podatek u źródła. Kwota pobranego przez kontrahentów podatku jest odprowadzana do urzędu skarbowego, a pobrany podatek u źródła jest zaliczany na poczet zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym za dany okres jako zaliczka.

W ocenie Spółki przy ustalaniu kwoty odliczenia w złotych powinna zastosować średni kurs ogłoszony przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty podatku rozumiany jako dzień, w którym Spółka otrzymała należność pomniejszoną o kwotę potrąconego podatku. W przypadku konieczności dopłaty określonej kwoty podatku należy zastosować średni kurs szylinga ogłoszony przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tych kwot.

W przypadku, gdy w składanym w Ugandzie zeznaniu rocznym kwota należnego podatku przewyższy kwotę podatku zapłaconego w trakcie roku podatkowego, do przeliczenia na złote dopłacanej kwoty podatku należy zastosować średni kurs ogłoszony przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tej kwoty.

Natomiast, gdy kwota podatku należnego wykazana w składanym w Ugandzie zeznaniu rocznym będzie niższa niż kwota podatku zapłaconego w trakcie roku (nadpłata podatku) przy przeliczeniu podatku zapłaconego w Ugandzie należy zastosować średnie kursy ogłoszone przez Bank z ostatnich dni roboczych poprzedzających dni zapłaty poszczególnych kwot podatku, które składają się na ostateczną kwotę podatku wykazaną w deklaracji.

W świetle powyższego, tut. Organ stwierdza, że stanowisko Spółki w zakresie zastosowania kursu ogłaszanego przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego zapłatę podatku, przy przeliczeniu kwoty zapłaconego w Ugandzie podatku na złote, jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych na pytania oznaczone we wniosku jako nr 1, 2 i 4 (zdarzenie przyszłe) oraz pytania nr 1, 2, 3, 4 (stan faktyczny) wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj