Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL1-1.4012.42.2019.2.RW
z 24 kwietnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2019 r. (data wpływu 29 stycznia 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 4 kwietnia 2019 r. (data wpływu 10 kwietnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla wynagrodzenia ze sprzedaży każdego egzemplarza książki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla wynagrodzenia ze sprzedaży każdego egzemplarza książki. Pismem z dnia 4 kwietnia 2019 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG pod nazwą A. Wnioskodawca jest autorem projektu tekstu książki. Na podstawie umowy z dnia 14 czerwca 2018 r. Zainteresowany przeniósł na rzecz B prawa autorskie majątkowe do dzieła-tekstu tej książki, a także udzielił prawa zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego oraz udzielił na rzecz B zgody i upoważnienia wraz z prawem dalszego przeniesienia tego prawa na podmioty trzecie. Stworzony przez Wnioskodawcę utwór znalazł zastosowanie w książce wykorzystywanej w działalności klientów B. W ramach wynagrodzenia wynikającego z zawartej umowy Wnioskodawca otrzymał wynagrodzenie od B za stworzenie utworu, za przeniesienie praw autorskich majątkowych do utworu, a także za sprzedaż każdego egzemplarza książki do dnia zawarcia umowy.

28 czerwca 2018 r. Wnioskodawca zawarł porozumienie, na podstawie którego przysługuje mu wynagrodzenie za sprzedaż każdego egzemplarza książki począwszy od dnia 28 czerwca 2018 r. Wynagrodzenie za sprzedaż każdego egzemplarza książki obliczane będzie na podstawie faktur dokumentujących sprzedaż książki od zysku netto osiągniętego przez B od każdego sprzedanego egzemplarza. Wynagrodzenie to będzie wypłacane raz w roku. Przewidywany termin wypłaty wynagrodzenia to koniec pierwszego kwartału każdego roku.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że Wnioskodawca osoba fizyczna o identyfikatorze podatkowym NIP X i wskazany we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podmiot „A” to ta sama osoba. „B” to osoba fizyczna prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą B, NIP Y Regon C.


Strony umowy z dnia 14 czerwca 2018 r. o przeniesieniu praw autorskich majątkowych do dzieła – tekstu książki, a także udzielania prawa zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego oraz udzielania zgody i upoważnienia wraz z prawem dalszego przeniesienia tego prawa na podmioty trzecie to: osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą B NIP Y (w umowie zwany B) i Wnioskodawca osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą A NIP X (w umowie zwany Wykonawcą).

Stroną porozumienia z dnia 28 czerwca 2018 r., na podstawie którego przysługuje Wnioskodawcy wynagrodzenie za sprzedaż każdego egzemplarza książki, począwszy od dnia 28 czerwca 2018 r. są:

  • prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą B NIP Y, zwany B;
  • Wnioskodawca (…) legitymujący się dowodem osobistym (…) NIP X zwany Twórcą.

Wnioskodawca będzie otrzymywał wynagrodzenie za sprzedaż każdego egzemplarza książki od: B prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą B NIP Y.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę VAT należy zastosować do wynagrodzenia otrzymanego za sprzedaż każdego egzemplarza książki otrzymanego od B i obliczonego jako procent zysku netto ze sprzedaży książek przez B?

Zdaniem Wnioskodawcy, podstawowa stawka podatku VAT z tytułu praw autorskich wynosi 23%, jednakże zarówno w treści ustawy o VAT, jak i przepisach wykonawczych, dla niektórych czynności przewidziano obniżone stawki podatku. Obniżoną do 8% stawkę podatku stosuje się do wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT w poz. 181 „Usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania (bez względu na symbol PKWiU). W powyższym przypadku należy zastosować stawkę 23%, gdyż nie jest to honorarium za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, tylko wynagrodzenie za sprzedaż książki liczone od wysokości osiągniętego zysku przez B.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się – w świetle art. 8 ust. 1 ustawy – każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Należy wyjaśnić, że pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów w myśl art. 7 ustawy. Stąd też stwierdzić należy, że definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów”. Jest ona wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zauważyć jednak należy, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

Z powyższego wynika, że czynności, które podlegają opodatkowaniu (dostawa towarów oraz świadczenie usług) muszą mieć charakter odpłatny. Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów/świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność, a także odszkodowanie, nagroda. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny. Powyższa analiza prowadzi do wniosku, że istotną cechą wynagrodzenia jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy dostawą towarów/świadczeniem usług i otrzymaną zapłatą.

W związku z powyższym, czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym, związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem istnieje wówczas, gdy jest możliwe zidentyfikowanie bezpośredniej i jasno zindywidualizowanej korzyści na rzecz dostawcy towaru lub świadczącego usługę oraz gdy świadczenie wzajemne pozostaje w bezpośrednim związku ze świadczeniem dokonanej czynności.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG pod nazwą A. Wnioskodawca jest autorem projektu tekstu książki. Na podstawie umowy z dnia 14 czerwca 2018 r. Zainteresowany przeniósł na rzecz B prawa autorskie majątkowe do dzieła-tekstu tej książki, a także udzielił prawa zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego oraz udzielił na rzecz B zgody i upoważnienia wraz z prawem dalszego przeniesienia tego prawa na podmioty trzecie. Stworzony przez Wnioskodawcę utwór znalazł zastosowanie w książce wykorzystywanej w działalności klientów B. W ramach wynagrodzenia wynikającego z zawartej umowy Wnioskodawca otrzymał wynagrodzenie od B za stworzenie utworu, za przeniesienie praw autorskich majątkowych do utworu, a także za sprzedaż każdego egzemplarza książki do dnia zawarcia umowy.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika ponadto, że Wnioskodawca w dniu 28 czerwca 2018 r. zawarł porozumienie, na podstawie którego przysługuje mu wynagrodzenie za sprzedaż każdego egzemplarza książki począwszy od dnia 28 czerwca 2018 r. Wynagrodzenie za sprzedaż każdego egzemplarza książki obliczane będzie na podstawie faktur dokumentujących sprzedaż książki od zysku netto osiągniętego przez B od każdego sprzedanego egzemplarza. Wynagrodzenie to będzie wypłacane raz w roku. Przewidywany termin wypłaty wynagrodzenia to koniec pierwszego kwartału każdego roku. Ponadto w treści wniosku Zainteresowany wskazał, że nie jest to honorarium za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, tylko wynagrodzenie za sprzedaż książki liczone od wysokości osiągniętego zysku przez B.

Wnioskodawca ma wątpliwości jaką stawkę VAT należy zastosować do wynagrodzenia otrzymanego za sprzedaż każdego egzemplarza książki otrzymanego od B (obliczonego jako procent zysku netto ze sprzedaży książek przez B).

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w przedstawionych okolicznościach wynagrodzenie przysługujące Wnioskodawcy za sprzedaż książek liczone od wysokości osiągniętego zysku przez B jest wynagrodzeniem za świadczenie usług.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę (art. 41 ust. 13 ustawy).

Tak więc, w przypadku gdy ani ustawa, ani przepisy wykonawcze nie przewidują dla danego świadczenia obniżonej stawki, bądź zwolnienia należy je opodatkować według 23% stawki podatku.

Bowiem w oparciu o art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Wskazać ponadto należy, że zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych towarów i usług obniżone stawki podatku albo zwolnienie od podatku.

Zaznaczenia wymaga jednak, że zastosowanie obniżonych stawek podatku lub zwolnienia od podatku możliwe jest tylko wówczas, gdy wynika to wprost z ustawy lub przepisów wykonawczych do ustawy.

Jednakże żaden przepis odnoszący się do stawki obniżonej bądź zastosowania zwolnienia od podatku nie zawiera preferencji podatkowej dla usług przedstawionych we wniosku świadczonych przez Wnioskodawcę. Zatem świadczone przez Wnioskodawcę usługi będą opodatkowane stawką podatku w wysokości 23%.

Reasumując, do wynagrodzenia otrzymanego za sprzedaż każdego egzemplarza książki otrzymanego od B (obliczonego jako procent zysku netto ze sprzedaży książek przez B) należy zastosować stawkę podatku w wysokości 23%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Zwrócić należy uwagę, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Zatem w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj