Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4015.66.2019.4.MM
z 7 czerwca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 26 marca 2019 r. (data wpływu 26 marca 2019 r.), uzupełnionym 20 i 21 maja 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych sprzedaży majątku nabytego w spadku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych sprzedaży majątku nabytego w spadku.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 8 maja 2019 r. Znak: 0113-KDIPT2-1.4011.156.2019.1.AP, 0111-KDIB2-2.4015.66.2019.3.MM wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku.

Uzupełnienia dokonano 20 i 21 maja 2019 r. (uiszczenie opłaty i wpływ pisma).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni odziedziczyła w spadku po mężu (data otwarcia spadku 28 grudnia 2016 r.) przedsiębiorstwo prowadzone w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej składające się z dwóch sklepów: drogerii w W. oraz sklepu odzieżowo-obuwniczego w Brz., a także udziały w spółce cywilnej osób fizycznych (dalej: Spółka). Wnioskodawczyni wstąpiła do Spółki w miejsce zmarłego męża. Aktualnie, wspólnikami Spółki (dalej: Wspólnicy) pozostają Wnioskodawczyni oraz inna osoba fizyczna (dalej: Wspólnik 2). W skład wspólnego majątku Wspólników Spółki wchodzą dwa sklepy odzieżowo-obuwnicze – w W. oraz w Bo. Każdy ze sklepów posiada towary i wyposażenie sklepu, środki pieniężne, zobowiązania i należności związane z prowadzeniem danego sklepu, prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów cywilnoprawnych (w tym w szczególności z umów najmu oraz o pracę), a także księgi i dokumenty związane z prowadzeniem punktu handlowo-usługowego. Wnioskodawczyni wskazuje, że majątkiem Wspólników Spółki nie są objęte nieruchomości ani spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu. Wnioskodawczyni wraz ze Wspólnikiem 2 planują dokonać sprzedaży składników majątkowych należących do wspólnego majątku Wspólników, a związanych z prowadzoną w poszczególnych sklepach działalnością Spółki. I tak:

  1. majątek (zatowarowanie oraz wyposażenie) związany z działalnością Spółki w W. zostanie sprzedany Wspólnikowi 2 (dalej: Transakcja 1),
  2. majątek (zatowarowanie oraz wyposażenie) związany z działalnością Spółki w Bo. zostanie sprzedany Wnioskodawczyni (dalej: Transkacja 2; gdzie Transakcja 1 oraz Transakcja 2 są łącznie zwane Transakcjami).

Obie Transakcje mają być dokonane po upływie 2 lat od otwarcia spadku po zmarłym mężu Wnioskodawczyni, tj. po 28 grudnia 2018 r. Płatność za zakupione towary ma być odroczona i dokonywana systematycznie, w miarę sprzedaży zatowarowania przez nabywców (tj. poszczególnych Wspólników). Wspólnicy Spółki planują dokonać wszelkich płatności przed upływem roku od daty sprzedaży. Spółka (a w zasadzie jej Wspólnicy) rozwiąże stosunki pracy, wypowie umowy najmu. Na koniec transakcji w majątku Spółki pozostanie gotówka, którą Wspólnicy podzielą się zgodnie z przepisami prawa i umowy Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w związku z dokonaniem Transakcji po stronie Wnioskodawczyni powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn w zakresie, w jakim majątek wspólników spółki cywilnej pochodzący ze spadku po zmarłym mężu Wnioskodawczyni zostanie sprzedany do majątków odrębnych tychże wspólników spółki cywilnej?

Zdaniem Wnioskodawczyni, odnośnie potencjalnego obowiązku podatkowego na gruncie przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (dalej: u.p.s.d.), Wnioskodawczyni wskazuje, że jej zdaniem zastosowanie w opisanym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) będą miały przepisy u.p.s.d. z dnia otwarcia spadku, tj. z 28 grudnia 2016 r. Zgodnie z treścią art. 4a ust. 1 pkt 1 u.p.s.d. (w przywołanej dacie) – zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Wnioskodawczyni prawidłowo zgłosiła nabycie własności praw związanych z udziałem w spółce cywilnej w ustawowym terminie 6 miesięcy od stwierdzenia nabycia spadku. Zdaniem Wnioskodawczyni, bez znaczenia pozostaje fakt, że przedsiębiorstwo prowadzone w formie spółki cywilnej de facto zaprzestanie działalności. Z uwagi na powyższe, zdaniem Wnioskodawczyni, ani Transakcja 1, ani Transakcja 2 nie spowodują powstania po stronie Wnioskodawczyni obowiązku na gruncie u.p.s.d. W szczególności, Transakcje nie spowodują wygaśnięcia podstaw do zwolnienia podatkowego, z którego Wnioskodawczyni skorzystała w ramach dziedziczenia udziału w Spółce po zmarłym 28 grudnia 2016 r. mężu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawczyni tylko w zakresie podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych została wydana odrębna interpretacja.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 644 ze zm.) – podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Ponadto, zgodnie z art. 1 ust. 2 ww. ustawy – podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn określony w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest katalogiem zamkniętym. Wobec tego wymienione w nim tytuły nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych stanowią jedyne przypadki podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

W myśl art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Równocześnie na mocy art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn – zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.

W myśl art. 4a ust. 4 ww. ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

  1. wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
  2. nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.

Przepis art. 4a ww. ustawy nie nakłada na nabywcę (spadkobiercę) żadnych innych warunków poza tymi, które są w nim wymienione. Wśród warunków ww. art. 4a tejże ustawy ustawodawca nie zawarł warunku dotyczącego okresu posiadania przez spadkobiercę nabytego w drodze spadku majątku. Ustawodawca nie nałożył bowiem na podatnika, który skorzystał z ww. zwolnienia jakichkolwiek dodatkowych warunków, koniecznych do spełnienia dla zachowania prawa do zwolnienia. Przyznane zwolnienie jest zatem bezwarunkowe. Tym samym, spadkobierca bez utraty zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, może w każdej chwili dokonać sprzedaży przedmiotu nabytego w drodze spadku.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni wstąpiła do spółki cywilnej w miejsce zmarłego męża, po którym nabyła spadek 28 grudnia 2016 r. W skład wspólnego majątku wspólników spółki cywilnej wchodzą dwa sklepy. Obecnie Wnioskodawczyni wraz z drugim wspólnikiem spółki planują dokonać sprzedaży składników majątkowych należących do ich majątku wspólnego, a związanych z prowadzoną w poszczególnych sklepach działalnością spółki cywilnej.

Wątpliwości Wnioskodawczyni budzi fakt, czy powstanie po jej stronie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn w związku ze sprzedażą majątku pochodzącego ze spadku po zmarłym mężu, w szczególności czy straci prawo do zwolnienia, z którego skorzystała na podstawie art. 4a ww. ustawy.

Jak już wcześniej wskazano, opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie na podstawie tytułów ściśle wymienionych w art. 1 ust. 1 i 2 ww. ustawy. Tym samym opodatkowaniu ww. podatkiem nie będzie podlegała sprzedaż przez Wnioskodawczynię składników majątku wykorzystywanych w działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej, nawet jeśli nabycie majątku w spółce cywilnej nastąpiło w związku z nabyciem spadku.

Ponadto, skoro Wnioskodawczyni na podstawie art. 4a ww. ustawy skorzystała ze zwolnienia z opodatkowania nabycia spadku po mężu, to może obecnie swobodnie dysponować nabytym majątkiem, gdyż nie spowoduje to utraty powyższego zwolnienia.

Reasumując, w związku z planowaną Transakcją po stronie Wnioskodawczyni nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj