Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-2.4011.143.2019.2.MM
z 10 czerwca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2019 r. (wpływ do tutejszego organu 10 kwietnia 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 maja 2019 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 30 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania przez Wnioskodawcę odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej uzupełniony pismem z dnia 27 maja 2019 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 30 maja 2019 r.) dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.


W ww. wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca ma na utrzymaniu 30 letniego niepełnosprawnego syna urodzonego w 1989 r., który zamieszkuje razem z Wnioskodawcą. Syn od urodzenia jest chory na Trisomię 21 translokacyjną (Zespół Downa). Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z dnia 12 stycznia 2005 r. zalicza syna do znacznego stopnia niepełnosprawności symbol 01-U/10/N. Orzeczony stopień ma charakter trwały i orzeczenie wydane jest na stałe. Syn Wnioskodawcy jest całkowicie niezdolny do pracy, wymaga zaopatrzenia w środki pomocnicze oraz korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji. Ponadto w celu pełnienia ról społecznych wymaga stałej i długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Syn otrzymuje rentę z ZUS o symbolu SOC/… w wysokości 11483.69 zł – za 2018 r.


W chwili obecnej u syna występuje;


  • wrodzony niedobór odporności, co znacznie podnosi częstotliwość występowania różnego rodzaju infekcji (uszu, oczu, układu pokarmowego),
  • wiotkość mięśni - często nie domyka ust i wystawia język,
  • utrata mowy w 90 % (kontakt na poziomie werbalnym- minimalny),
  • zaburzenia słuchu,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenie psychiki,
  • stany lękowe,
  • krótkogłowie,
  • zez zbieżny, inne zaburzenia wzroku,
  • wady układu pokarmowego,
  • nietolerancja pokarmowa standardowych produktów żywieniowych,
  • nieprawidłowości w budowie kośćca,
  • zaburzenia pracy tarczycy (ostra niedoczynność, która spowodowała m.in. utratę mowy),
  • napady padaczkowe (nieskoordynowane ruchy rąk i nóg),
  • tiki napadowe,
  • zaburzenia sprawności palców dłoni (ograniczenie możliwości pisania długopisem),
  • zaburzenia równowagi, ruchu,
  • męczliwość (szybkie męczenie znacznie ogranicza możliwości wyjścia z domu-spacery, wyjazdy),
  • oraz wiele innych.


Sama choroba i obecne jej komplikacje (utrata mowy i ciągłe stany lękowe) powodują, że syn jest całkowicie wykluczony z życia społecznego, kontaktów ze znajomymi, spotkań itp. Jedyną jego pasją od dzieciństwa są wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne tj. komputer, kamera, aparat cyfrowy, tablet, video, radio, MP3 itp. Umiejętność posługiwania się ww. elektroniką w jego przypadku jest imponująca. To jest świat w którym czuje się radośnie i bezpiecznie. Z zadziwiającą łatwością udaje mu się rozszyfrowywać zasady programów, gier i zabaw, komunikatorów, podczas gdy w realnym świecie ma trudności z werbalnym komunikowaniem swoich podstawowych potrzeb. Komputer jako nośnik wszelkiej informacji i dostęp do świata globalnego przez Internet spełnia doskonale rolę narzędzia w rehabilitacji edukacyjnej, społecznej a nawet psychologicznej. W dzisiejszym czasie umiejętność poruszania się w skomputeryzowanym świecie (społeczeństwie) jest właściwie elementem niezbędnym do normalnego funkcjonowania i wykonywania podstawowych czynności życiowych dnia codziennego; opłacania rachunków przez Internet, kontaktów z urzędami, zamawianie wizyt lekarskich, dostęp do wyników badań diagnostycznych, dostęp do serwisów informacyjnych i bazy wiedzy ogólnej, komunikatorów, itp.

W 2007 r. Wnioskodawca zakupił dla syna indywidualny komputer, „na który dostał Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w X na odliczenie wartości zakupu od podatku dochodowego za 2007 r. w ramach ulgi rehabilitacyjnej”. Po 12 latach codziennego użytkowania sprzęt wielokrotnie naprawiany powoli odmawia posłuszeństwa. W związku z tym Wnioskodawca planuje na 30 urodziny syna dokonać zakupu nowego komputera stacjonarnego przeznaczonego tylko dla niego wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem do ćwiczenia mowy (Multimedialny Pakiet Logopedyczny) i z klawiaturą Clevy Contrast (zaprojektowaną dla osób niepełnosprawnych) w kwocie około 4000 zł łącznie.


Na ww. zakup Wnioskodawca zamierza przeznaczyć wyłącznie własne środki finansowe. Wnioskodawca posiada również stosowne zaświadczenia lekarskie od lekarzy specjalistów oraz opinie świadczące o konieczności używania komputera w celu codziennej edukacji społecznej i rozwijania umiejętności, tj.:


  1. Zaświadczenie lekarskie wystawione przez C. w …, Poradnia Neurologiczna - specjalista neurolog, o treści: „konieczne używanie komputera celem edukacji społecznej i rozwijania umiejętności";
  2. Opinia psychologiczno-pedagogiczna wystawiona przez psychologa m.in. o treści: „Szczególną aktywność wykazuje K. podczas pracy z komputerem. Dlatego w celu rozwijania ogólnego rozwoju psychoruchowego bardzo przydatne i wskazane jest stosowanie specjalistycznych programów multimedialnych zawierających ćwiczenia logopedyczne, ćwiczenia zdolności grafomotorycznych, manualnych i intelektualnych oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Rozwój tych funkcji usprawni integrację społeczną oraz podniesie poziom funkcjonowania i jakości życia";
  3. Opinia logopedyczna wystawiona przez logopedę m.in. o treści „zaleca się ćwiczenia na specjalistycznych programach multimedialnych do terapii logopedycznej służące doskonaleniu wymowy, poprawiające koordynację wzrokowo-ruchową oraz pamięć i spostrzeganie, podnoszące sprawność manualną, emisyjne (również z nagrywaniem i odsłuchiwaniem własnego głosuwłasnej wymowy)”.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy jako opiekun niepełnosprawnego syna Wnioskodawca - zgodnie z art. 26 ust.7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiącym, że za wydatki o których mowa w ust. 1 pkt 6 czyli wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z wykonywaniem czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego – może odliczyć projektowane ww. wydatki na zakup komputera wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem i dedykowaną klawiaturą w ramach ulgi rehabilitacyjnej w swoim zeznaniu podatkowym za 2019 r.?
  2. Czy - w związku z powołanym powyżej przepisem syn Wnioskodawcy - jako osoba niepełnosprawna - może odliczyć projektowane ww. wydatki na zakup komputera wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem i dedykowaną klawiaturą w ramach ulgi rehabilitacyjnej w swoim zeznaniu podatkowym za 2019 r.?


Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź w zakresie pytania nr 1, w zakresie pytania nr 2 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy, według jego interpretacji przepisów ww. ulga na zakup komputera jest zasadna ponieważ:


  1. Pomiędzy rodzajem nabytego przedmiotu a rodzajem niepełnosprawności istnieje ścisły związek;
  2. Przedmiot ten będzie wykorzystywany (używany) w rehabilitacji: społecznej - poprzez kształtowanie zaradności osobistej i motywowanie aktywności w sytuacjach społecznych, kształtowanie umiejętności związanych z samodzielnym pełnieniem ról społecznych,


    1. przywraca sprawność organizmu:
      - manualną rąk,
      - koordynację wzrokową,
      - poprawia zdolność pisania,
      - poprawia zdolność czytania,
      - poprawia zdolność słuchania,
      - poprawia zdolność mówienia (ćwiczenia logopedyczne),
      - poprawia pamięć i spostrzeganie,
    2. ułatwia osobie niepełnosprawnej codzienne wykonywanie czynności życiowych:
      - umożliwia kontakt ze światem zewnętrznym (banki, urzędy, lekarze, serwisy informacyjne, baza wiedzy ogólnej, itp.),
      - komunikowanie poprzez dostępne komunikatory (znajomi, rodzina),
      - samodzielne podejmowanie decyzji o wyborze rodzaju terapii (specjalistyczne programy multimedialne), informacji (serwisy informacyjne) lub rozrywki (ściąganie i oglądanie filmów lub słuchanie i odwzorowywanie na głos muzyki),
    3. cechą sprzętu będzie jego zindywidualizowany charakter do potrzeb wynikających z niepełnosprawności syna;
      - dedykowana klawiatura dla osoby niepełnosprawnej - Clevy Contrast, (ułatwiająca pisanie osobom z zaburzeniami sprawności dłoni),
      - Multimedialny Pakiet Logopedyczny - do ćwiczenia mowy.


W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że wydatki poniesione w 2019 r. może rozliczyć w swoim zeznaniu podatkowym za 2019 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.


W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb i art. 30da-30f, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Przepis art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy stanowi, że za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Stosownie do art. 26 ust. 7b tejże ustawy wydatki o których mowa w ust. 7a podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

W myśl art. 26 ust. 7 pkt 4 ww. ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty – w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.


Zgodnie z art. 26 ust. 7d ww. ustawy warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:


  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.


Zgodnie z art. 26 ust. 7e ww. ustawy, przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1340), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego. Do dochodów, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4, oraz zasiłku pielęgnacyjnego.


W myśl art. 26 ust. 7f ww. ustawy ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:


  1. I grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:



    1. całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo
    2. znaczny stopień niepełnosprawności;



  2. II grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:


    1. całkowitą niezdolność do pracy albo
    2. umiarkowany stopień niepełnosprawności.


Rozpatrując czy wydatek poniesiony na zakup komputera wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem podlega odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej należy wskazać, że w myśl art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, czyli wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na: zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.


Z uregulowań zawartych w ww. przepisie wynika zatem, że:


  • pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek,
  • zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu lub ułatwiać wykonywanie czynności życiowych,
  • cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter.


Należy zaznaczyć, że katalog wydatków wymienionych w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione.

Należy również pokreślić, że wszelkie zwolnienia podatkowe są odstępstwem od zasady powszechności opodatkowania, a przepisy dotyczące zwolnień podatkowych powinny być interpretowane ściśle, zgodnie przede wszystkim z ich wykładnią językową. Wykluczone jest w tym wypadku stosowanie wykładni rozszerzającej jak i zawężającej.

Mając powyższe na względzie należy podkreślić, że każdy wydatek musi być rozpatrywany indywidualnie i w odniesieniu do konkretnego podatnika, który zamierza skorzystać z odliczenia. Zaakcentować należy, że określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że ustawodawca zalicza do nich wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne – mające cechy sprzętu, urządzeń i narzędzi indywidualnych, niezbędnych w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiających tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności. Oznacza to, że taki sprzęt musi posiadać określone właściwości.

Do oceny przydatności tego sprzętu w rehabilitacji pomocnym będzie oparcie się na zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia konkretnej osoby niepełnosprawnej i potrzeb indywidualnej rehabilitacji.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca ma na utrzymaniu 30 letniego niepełnosprawnego syna urodzonego w 1989 r., który zamieszkuje razem z Wnioskodawcą. Syn od urodzenia jest chory na Trisomię 21 translokacyjną (Zespół Downa). Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z dnia 12 stycznia 2005 r. zalicza syna do znacznego stopnia niepełnosprawności symbol 01-U/10/N. Orzeczony stopień ma charakter trwały i orzeczenie wydane jest na stałe. Syn Wnioskodawcy jest całkowicie niezdolny do pracy, wymaga zaopatrzenia w środki pomocnicze oraz korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji. Ponadto w celu pełnienia ról społecznych wymaga stałej i długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Syn otrzymuje rentę z ZUS o symbolu …/.. w wysokości 11483.69 zł – za 2018 r.

W chwili obecnej u syna występuje m.in. wiotkość mięśni - często nie domyka ust i wystawia język, utrata mowy w 90 % (kontakt na poziomie werbalnym - minimalny) oraz zaburzenia słuchu.

Z zadziwiającą łatwością udaje mu się rozszyfrowywać zasady programów, gier i zabaw, komunikatorów, podczas gdy w realnym świecie ma trudności z werbalnym komunikowaniem swoich podstawowych potrzeb. Komputer jako nośnik wszelkiej informacji i dostęp do świata globalnego przez Internet spełnia doskonale rolę narzędzia w rehabilitacji edukacyjnej, społecznej a nawet psychologicznej.

W związku z tym Wnioskodawca planuje na 30 urodziny syna dokonać zakupu nowego komputera stacjonarnego przeznaczonego tylko dla niego wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem do ćwiczenia mowy (Multimedialny Pakiet Logopedyczny) i z klawiaturą Clevy Contrast (zaprojektowaną dla osób niepełnosprawnych) w kwocie około 4000 zł łącznie.


Na ww. zakup Wnioskodawca zamierza przeznaczyć wyłącznie własne środki finansowe. Wnioskodawca posiada również stosowne zaświadczenia lekarskie od lekarzy specjalistów oraz opinie świadczące o konieczności używania komputera w celu codziennej edukacji społecznej i rozwijania umiejętności, tj.:


  1. Zaświadczenie lekarskie wystawione przez C. w …, Poradnia Neurologiczna - specjalista neurolog, o treści: „konieczne używanie komputera celem edukacji społecznej i rozwijania umiejętności";
  2. Opinia psychologiczno-pedagogiczna wystawiona przez psychologa m.in. o treści: „Szczególną aktywność wykazuje K. podczas pracy z komputerem. Dlatego w celu rozwijania ogólnego rozwoju psychoruchowego bardzo przydatne i wskazane jest stosowanie specjalistycznych programów multimedialnych zawierających ćwiczenia logopedyczne, ćwiczenia zdolności grafomotorycznych, manualnych i intelektualnych oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Rozwój tych funkcji usprawni integrację społeczną oraz podniesie poziom funkcjonowania i jakości życia";
  3. Opinia logopedyczna wystawiona przez logopedę m.in. o treści „zaleca się ćwiczenia na specjalistycznych programach multimedialnych do terapii logopedycznej służące doskonaleniu wymowy, poprawiające koordynację wzrokowo-ruchową oraz pamięć i spostrzeganie, podnoszące sprawność manualną, emisyjne (również z nagrywaniem i odsłuchiwaniem własnego głosuwłasnej wymowy).”


Mając powyższe na uwadze, komputer, który zamierza zakupić Wnioskodawca stanowi sprzęt niezbędny w rehabilitacji i ułatwiający jego synowi wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z jego niepełnosprawności. Komputer będzie bowiem posiadał specjalistyczne oprogramowanie do ćwiczenia mowy (Multimedialny Pakiet Logopedyczny) i klawiaturę Clevy Contrast (zaprojektowaną da osób niepełnosprawnych). Zasadnym jest przyjęcie, że aktualny rozwój nauki i techniki, w wyniku którego są wprowadzane na rynek nowe urządzenia i doskonalone dotychczas funkcjonujące na rynku urządzenia, powoduje, że sprzęt który dotychczas nie był wykorzystywany w rehabilitacji, staje się również sprzętem niezbędnym w rehabilitacji oraz ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Zainstalowanie w komputerze specjalistycznego oprogramowania do ćwiczeń mowy (Multimedialny Pakiet Logopedyczny), z którą syn Wnioskodawcy – jako osoba niepełnosprawna - ma problemy, albowiem występuje u niego utrata mowy w 90 %, a kontakt z nim na poziomie werbalnym jest minimalny oraz podłączenie do tego komputera specjalistycznej klawiatury (zaprojektowanej dla osób niepełnosprawnych) powoduje, że komputer ten posiadł będzie indywidualny charakter, związany z jego niepełnosprawnością.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że wydatek, jaki poniesie Wnioskodawca na zakup komputera stacjonarnego wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem do ćwiczenia mowy (Multimedialny Pakiet Logopedyczny) i z klawiaturą Clevy Contrast (zaprojektowaną da osób niepełnosprawnych), który to sprzęt zostanie przeznaczony tylko dla potrzeb niepełnosprawnego syna stanowi wydatek związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych osoby niepełnosprawnej, mieszczący się w dyspozycji art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, jeżeli syn Wnioskodawcy w 2019 r. uzyska dochód nieprzekraczający dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie o rencie socjalnej, w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego i będzie pozostawał na utrzymaniu Wnioskodawcy, a Wnioskodawca będzie dysponował dokumentem, z którego będzie wynikało, że to on poniósł wydatek na ww. cel, to w swoim zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2019 r. będzie mógł odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatek na wskazany powyżej cel.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Stosownie natomiast do treści art. 14na § 2 ww. ustawy, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP:/KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj