Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-3.4012.268.2019.1.MK
z 27 sierpnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2019 r. (data wpływu 19 czerwca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 sierpnia 2019 r. (data wpływu 6 sierpnia 2019 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 25 lipca 2019 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.268.2019.2.MK (doręczone w dniu 30 lipca 2019 r.) oraz uzupełnionym pismem z dnia 21 sierpnia 2019 r. (data wpływu 23 sierpnia 2019 r. ) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży książki wraz z dodatkowymi elementami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 19 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży książki wraz z dodatkowymi elementami.


Złożony wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 sierpnia 2019 r. (data wpływu 6 sierpnia 2019 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 25 lipca 2019 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.268.2019.2.MK oraz pismem z dnia 21 sierpnia 2019 r. (data wpływu 23 sierpnia 2019 r.).


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca sprzedaje zestawy składające się z drukowanej książki w miękkiej oprawie, formatu A5, 30 stronicową obustronnie zadrukowaną (z nadanym numerem ISBN). Książka jest podręcznikiem opracowanej metody coachingowej, która krok po kroku w sposób fabularyzowany, kieruje i nawiguje użytkowników w przechodzeniu przez proces rozwojowy.


Zawiera opis metody, opis poszczególnych etapów procesów rozwoju prowadzonego wg opracowanej metody, 120 pytań coachingowych oraz scenariusze ćwiczeń wraz z omówieniem. Stanowi opis dialogu jaki z użytkownikami prowadzi Mistrz Gry.


Jest podstawowym, niezbędnym elementem całego zestawu, do którego dodana jest jeszcze:

  • mapa drukowana na płótnie typu canvas o wym. 60 × 92 cm,
  • test na archetypy (książka w miękkiej oprawie jako publikacja z osobnym ISBN),
  • 71 drukowanych fotografii o wymiarach 9 cm × 10 cm,
  • 60 małych drukowanych kolorowych karteczek ze słowem lub pytaniem o wym. ok. 9 cm × 4 cm,
  • 1 kostka drewniana o wym. 6 cm × 6cm,
  • 13 drewnianych żetonów z sentencją,
  • 6 fotografii wraz z opisem archetypów w formacie A5.

Całość zestawu pakowana jest w drewnianą skrzynkę.


Ze względu na rodzaj zastosowanych materiałów i sposób pakowania, niemożliwe jest oznakowanie innych elementów tworzących zestaw (za wyjątkiem testu na archetypy w formie książki w miękkiej oprawie), osobnymi nr ISBN. Zdecydowano, że nadany zostanie dla tego zestawu jeden numer ISBN jako numer dla całości tj. publikacji i stanowiących integralną całość – pozostałych elementów.


Podatnik wskazuje, że książka jest towarem wiodącym, a pozostałe elementy jego uzupełnieniem. Treści książki i innych części są ze sobą ściśle powiązane, a ponadto nie ma możliwości odrębnej sprzedaży tych towarów, poza zestawem a stosowanie elementów bez książki jest bezcelowe, gdyż kluczowym dla metody jest książka (stanowiąca podręcznik do metody).

Wnioskodawczyni klasyfikuje zestaw do grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) 58.11.19.0 Pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i podobne publikacje.


Ponadto, w uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawczyni wskazała szczegółowy opis produktu służącego do przeprowadzenia procesu coachingowego według nowatorskiej metody P. B., dla którego elementem przewodnim jest książka (zwana dalej - Księgą M.).

Całość produktu to narzędzie służące do rozwoju osobistego lub zawodowego - czyli metoda pracy coachingowej, wspierającej osiąganie celu klienta. Z Księgi M. bezpośrednio korzysta Mistrz (coach) prowadzący proces rozwojowy/coachingowy z klientem.


Księga M. (stanowi opis i przewodnik metody) jako oś produktu stanowi spis ćwiczeń, opis metody pracy z klientem, zestaw pytań coachingowych oraz poszczególnych zadań/kroków, jakie klient powinien wykonać podczas całego procesu. Bez tego swoistego przewodnika, cały proces rozwojowy nie może się odbyć (czyli przy założeniu, że mamy do dyspozycji elementy dodatkowe, wymienione poniżej - bez Księgi M. - nie uda nam się przeprowadzić procesu coachingowego wg stworzonej metodologii).


Aby wzmocnić ten proces rozwojowy, stworzone zostały elementy uzupełniające, wspierające klienta w odnajdywaniu własnych zasobów, generowaniu pomysłów na rozwiązanie problemów itp.


Poniżej, Wnioskodawczyni wskazała szczegółową informację o elementach dołączonych do książki (Księgi M.) i stanowiących jej integralną część:

  1. Mapa - to nadrukowana na płótnie typu canvas, plansza/mapa, która pokazuje poszczególne etapy na których Klient (gracz) odpowiada na pytania zawarte w Księdze M., wykonuje zadania zaproponowane w Księdze M. Plansza w wizualny i symboliczny sposób pokazuje na jakim etapie rozwoju jest klient - co go jeszcze czeka w dalszej części procesu rozwojowego. Na mapie jest siedem etapów wyszczególnionych w procesie coachingowym wg metody P. B. Księga M. opisuje kiedy i w jaki sposób gracz powinien przenieść się w inne miejsce na mapie (na kolejny etap), na jakie pytania sobie odpowiedzieć i jakie zadania wykonać. Odpowiedzi na te pytania oraz wykonywanie poszczególnych zadań rozwojowych - wspomagają kolejne, wymieniane niżej elementy (dodatki do Księgi M.).

    Mapa jest miejscem, na którym rozkładane są fotografie i karty z pytaniami i słowami wg instrukcji zawartych w Księdze M.
  2. Karty fotograficzne - 71 sztuk.
    Ich zadaniem jest odwołać się do podświadomych skojarzeń klienta, nieoczywistych rozwiązań, o których dotychczas nie myślał w kontekście swojego celu czy problemu jaki w procesie coachingowym chce rozwiązać. Służą do pracy z metaforą. Różnią się kolorem obramowania a kolory te świadczą o miejscu w jakich powinny zostać ułożone na mapie. Na 5 spośród 7 etapów wg tej metody, Klient losuje karty wg nawigacji Księgi. Mistrz (coach) prowadzący cały proces, korzysta przez cały czas z Księgi i przy każdorazowym wylosowaniu karty czyta pytania coachingowe, dopasowane do danego etapu. Karta wspomaga refleksję klienta i pomaga odnaleźć nieoczywiste powiązania. Sprzyja inspiracji i nowemu podejściu do tematu z jakim mierzy się klient. Samo wylosowanie karty z fotografią - pozbawione zestawu pytań jakie z Księgi M. czyta Mistrz (coach) - nie byłoby efektywne.


    Wnioskodawczyni, aby dokładniej pokazać przykładowe powiązanie pomiędzy Księgą M. a mapą i kartami z fotografią, przedstawia fragment Księgi M., jaki odczytywany jest przez Mistrza na jednym z etapów procesu coachingowego (na mapie to etap „P. i D.”).
    Mistrz (coach) czyta Księgę M. kierując swoje słowa do klienta:
    „Nadszedł najtrudniejszy moment Twojej podróży. Stawisz czoła wyzwaniom, czyli demonom stojącym na drodze do Twojego celu. Przeszkodą może być np.: brak istotnego zasobu, zmiana nawyku, trudna sytuacja, a także Twój wewnętrzny demon np.: zachowanie, przekonanie, które Cię blokuje i zniechęca do działania osłabiając Twoją motywację.

Wylosuj kartę (leżącą na mapie na etapie „P. i d.”)


  • Jakie przeszkody symbolizuje?
  • Przed czym Cię ostrzega?
  • Jakie zasoby wykorzystasz aby pokonać przeszkody?


  1. Karty ze słowem – kolejnym dodatkiem do Księgi M. są małe karteczki 60 sztuk.


Są trzy rodzaje karteczek:

  • 20 sztuk karteczek z nazwą potrzeby,
  • 20 sztuk karteczek z pytaniem,
  • 20 sztuk karteczek z cytatem.


Klient sięga po dany rodzaj karteczki tylko wtedy gdy poprosi go o to Mistrz gry, odczytując stosowne polecenie z Księgi M. Podobnie jak karty fotograficzne, małe karteczki również rozkładane są na mapie w wyznaczonych miejscach. Są elementem ćwiczeń/aktywności klienta, jakie wykonuje zgodnie z poleceniami zawartymi w Księdze M. i zawartymi w niej pytaniami, np. na mapie znajduje się wyznaczone miejsce na karteczki ze słowami symbolizującymi potrzeby. Gdy Klient w swoim procesie coachingowym zbliża się do etapu związanego z jego potrzebami - Coach (Mistrz Gry) odczytuje pytania i polecenia z Księgi M. (poniżej przykładowy cytat z Księgi M.):

Mistrz mówi: Wylosuj kartę „P.”

  • Jaka Twoja Potrzeba stoi za określonym przez Ciebie obszarem?
  • Co się stanie jak już zaspokoisz tą potrzebę?
  • Co się stanie jeśli ta potrzeba nie zostanie zaspokojona?
  • Jak możesz ją zaspokoić?
  • Kto lub co może Ci w tym pomóc?


  1. Drewniana kość o wym. 6 cm x 6 cm. Zawiera wygrawerowane na niej, trudne pytania coachingowe. Na wskazanym etapie procesu coachingowego Mistrz odczytuje polecenie z Księgi M.
    Kostkę stosuje się aby wywołać u klienta refleksję, na ile jest gotowy aby osiągnąć swój cel/dokonać ważnej dla siebie zmiany itp. Polecenia dotyczące aktywności związanej z kostką - zawarte są w Księdze M. Podsumowanie tego ćwiczenia oraz uzasadnienie jego sensu nie byłoby możliwe bez treści zawartej w Księdze M.
  2. Drewniany statek - stawiany na mapie w symboliczny sposób wskazuje klientowi na jakim etapie procesu rozwoju się znajduje. Gdy klient odpowie na pytania jakie odczyta mu na Mistrz ze swojej Księgi - może przesunąć statek na kolejny etap, na którym czekają go kolejne pytania oraz ćwiczenia do wykonania (również odczytane z Księgi M.).
  3. Żetony drewniane - to element wspomagający proces coachingowy opisany w Księdze M.
    W przypadku pracy z większą grupą klientów (np. na coachingu zespołowym). Mistrz odczytuje z Księgi ćwiczenie polegające na odnalezieniu w grupie swojego towarzysza podróży. Do wykonania tego ćwiczenia służą żetony, na których wygrawerowane są łacińskie sentencje. Każdy z uczestników losuje tylko połowę żetonu. Jego zadaniem jest odnalezienie drugiej osoby która ma pasującą do jego żetonu - sentencję. Gdy już wszyscy znajdą swoje „połówki” stają się towarzyszami podróży. Mistrz odczytuje z Księgi polecenie dotyczące zadania jakie powinni wspólnie wykonać. Gdyby nie opis ćwiczenia, instrukcja i pytania coachingowe zawarte w Księdze M. - Klient nie wykorzystałby żetonów - zastosowanie ich nie miałoby metodologicznego sensu.
  4. Karty Archetypów.

    Na jednym z etapów opisanych w Księdze M., Klient wypełnia test i dokonuje analizy na dominujący u niego archetyp - odnoszący się do sposobu jego zachowania i postrzegania świata. W związku z tym w Księdze opisano etap, na którym klient wypełnia test a po sprawdzeniu wyników odczytuje opis archetypów, znajdujących się na dołączonych 6 kartach formatu A5. Karty to duże czarno-białe fotografie (awers stanowi fotografia a rewers - opis archetypu).




Jest 6 kart A5 obrazujących 6 rodzajów archetypów:

  • kuglarz
  • opiekun
  • buntownik
  • nestor
  • władca
  • odkrywca


Stanowią one integralny dodatek do Księgi M. Gdyby nie opis zawarty w Księdze M., wyjaśniający klientowi cel zastosowania testu oraz wyjaśnienia co to są archetypy, spisu pytań coachingowych adekwatnych do tego zadania - wraz z ich omówieniem i podsumowaniem - obecność kart archetypów, nie wniosłaby żadnej wiedzy i wartości dla procesu klienta.


Wnioskodawczyni, aby syntetycznie podsumować związek poszczególnych elementów z książką (Księgą M.) przedstawiła poniższe zestawienie:

Rodzaj dodatku --------------------Związek dodatku z książką (Księgą M.)

  • Mapa - Mapa wizualizuje to co opisuje Księga M. Księga zawiera opis poszczególnych etapów zwizualizowanych na mapie. Sama mapa bez opisu i nawigacji zawartych w Księdze - nie byłaby użyteczna. Księga zawiera opis poruszania się po mapie.
  • Karty fotograficzne - Księga M. wskazuje kiedy i jaki rodzaj kart wylosować. Księga zawiera pytania i dodatkowe ćwiczenia wraz z opisem - odnoszące się do wylosowanych kart. Gdyby nie opis ćwiczeń, ich podsumowanie i polecenia zawarte w księdze oraz spis pytań do wylosowanych przez klienta kart - sama fotografia nie miałaby zastosowania w procesie coachingowym.
  • Karty ze słowem-Księga M. wskazuje kiedy i jaki rodzaj kart wylosować. Księga zawiera pytania coachingowe do wylosowanych kart. Gdyby nie polecenia zawarte w Księdze oraz spis pytań do wylosowanych przez klienta kart, losowanie kart ze słowem nie przyniosłoby efektu dla Klienta - w postaci pogłębienia wiedzy o sobie.
  • Drewniana kość - Księga M. zawiera szczegółowy opis etapu, na którym klient decyduje o tym, czy chce przejść na kolejny etap procesu coachingowego. Księga zawiera opis ćwiczenia związanego z kością oraz informuje Mistrza jak powinien podsumować refleksje klienta. Bez tych informacji, ani coach ani jego klient nie wiedzieliby jak zrobić użytek z tego dodatku i jak podsumować trudne pytania pojawiające się na kostce.
  • Drewniany statek - Pomaga klientowi odnaleźć się na mapie. Mistrz za pomocą poleceń w Księdze, nawiguje klienta a dzięki temu, klient może przejść na kolejny etap a tym samym przesunąć tam swój statek.
  • Żetony - Księga M. zawiera opis i podsumowanie oraz pytania coachingowe do ćwiczenia grupowego, do którego wykorzystywane są żetony. Gdyby Mistrz nie posiadał tego opisu, nie mógłby wykorzystać żetonów. To Księga zawiera informacje, co jak i w jakim celu.
  • Karty z Archetypami -Księga opisuje cel zastosowania analizy archetypów, omówienie diagnozy oraz przykładowe pytania coachingowe do uzyskanych wyników. Bez ww. treści, Mistrz nie podsumowałby ważnego w całym procesie coachingowym zadania, nie wiedziałby jakie pytania powinien zadać pod kątem archetypów, aby miało to wartość w procesie osiągania celu Klienta.


Stanowią one integralny dodatek do Księgi M. Gdyby nie opis zawarty w Księdze M., wyjaśniający klientowi cel zastosowania testu oraz wyjaśnienia co to są archetypy, spisu pytań coachingowych adekwatnych do tego zadania - wraz z ich omówieniem i podsumowaniem - obecność kart archetypów, nie wniosłaby żadnej wiedzy i wartości dla procesu klienta.

Reasumując: Książka (Księga M.) to najważniejszy element metody coachingowej P. B. Gdyby nie Księga M. - czyli opis ćwiczeń, dokładne polecenia, spis pytań - dopasowanych do poszczególnych etapów procesu pracy z klientem - wszystkie wyżej wymienione dodatki, nie miałyby racjonalnego uzasadnienia, nie stanowiłyby żadnej wartości dla opracowanej metody i byłyby bezużyteczne. Sens zastosowania mają jedynie przy jednoczesnym użyciu Księgi M., który stanowi przewodnik i rdzeń metodologiczny. Pomiędzy książką a ww. elementami jest trwała funkcjonalna więź a elementy te stanowią integralną część Księgi M. (książki).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy do sprzedaży takich książek z dołączonymi do nich:

  • mapy drukowanej na płótnie typu canvas o wym. 60×92 cm,
  • 71 drukowanych fotografii o wymiarach 9 cm ×10 cm,
  • 60 małych drukowanych kolorowych karteczek ze słowem lub pytaniem o wymiarach ok. 9 cm × 4 cm,
  • 1 kostki drewnianej o wym. 6 cm × 6cm,
  • 12 połówek drewnianych żetonów i 1 całego żetonu z wygrawerowaną sentencją,
  • 3 sztuk woreczków z juty,
  • 6 kart archetypów w formacie A5

Wnioskodawczyni ma prawo zastosować obniżoną, jednolitą stawkę podatku VAT 5%?


Zdaniem Wnioskodawczyni, wskazana dostawa zestawów książek z dołączonymi do nich wymienionymi wcześniej elementami, korzysta z opodatkowania 5% stawką VAT - dla dostawy książek drukowanych.


Zawartość załączonych do książek części ma charakter komplementarny względem treści książki, czyli, przedstawiają dodatkowe aspekty tematyki poruszanej w książkach, ich treść stanowi fragment książki merytorycznie i technicznie z nią związany.


Bez dodatkowych elementów dołączonych do książki, nie dałoby się wykonać ćwiczeń zaproponowanych w książce. Natomiast bez książki wymienione wcześniej elementy są niewiele warte i same w sobie niczemu nie służą.


W opisanej sytuacji, zdaniem Wnioskodawczyni, do odpłatnej dostawy książki, w skład której wchodzi część papierowa (drukowana) oraz wymienione elementy dołączone do zestawu, które funkcjonalnie i merytorycznie są z nią związane, stanowiącą dopełnienie treści zawartych w części drukowanej można zastosować jednolitą stawkę opodatkowania 5%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Na wstępie należy zauważyć, że przy określaniu prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla danej czynności, której miejsce świadczenia lub dostawy znajduje się na terytorium kraju, istotne jest prawidłowe jej zaklasyfikowanie wg symbolu PKWiU. Tym samym, wydając przedmiotową interpretację Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie sprawy, tj. na podanej przez Wnioskodawczynię klasyfikacji.


Zauważyć należy, że zgodnie z poz. 7.3 Zasad Metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zawartych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – dalej: „PKWiU”, zaliczanie danego produktu do odpowiedniego grupowania jest obowiązkiem producenta (względnie usługodawcy). Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi.


Należy jednak podkreślić, że dokonana przez producenta (usługodawcę) klasyfikacja nie może naruszać zasad budowy i logiki struktury PKWiU. W razie trudności przy zaliczeniu wyrobu (towaru) lub usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU można wystąpić w tej sprawie do organów statystycznych. Procedury udzielania informacji w sprawie standardów klasyfikacyjnych (w tym Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) określa Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych.


Tutejszy Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego towarów i usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Podkreślić należy, że kwestie dotyczące zaklasyfikowania towaru lub usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Tak więc niniejszą interpretację wydano na podstawie grupowania PKWiU wskazanego przez Wnioskodawczynię we wniosku.

W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów opisanego w stanie faktycznym (w szczególności w przypadku błędnej klasyfikacji PKWiU wskazanej we wniosku czynności) lub zmiany stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Stosownie do art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Od dnia 1 stycznia 2016 r. obowiązuje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r., poz. 1676 ze zm.). Jednakże, zgodnie z § 3 pkt 1 wskazanego rozporządzenia, do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2019 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, ze zm.).


Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Jednocześnie, zarówno w treści ustawy o VAT, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku.


W myśl art. 146aa ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż - 6%:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Stosownie natomiast do art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.


Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy o VAT opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8% podlegają sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 58.11.1 książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.


Jednakże z objaśnienia do ww. załącznika wynika, że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.


Zauważyć w tym miejscu należy, że część towarów ujętych w ww. załączniku nr 3 wymieniono również w załączniku nr 10 do ustawy, który stanowi katalog towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%. W poz. 32 tego załącznika wymienione zostały towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille’a.


Należy w tym miejscu wskazać, że w ramach grupy PKWiU 58.11.1 zawiera się podgrupa PKWiU 58.11.19 „Pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i inne publikacje”.


Stosownie do art. 2 pkt 30 ustawy o VAT, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.


Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do towarów, usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru lub usługi”. Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi, towaru z danego grupowania.


Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawczyni sprzedaje zestawy składające się z drukowanej książki w miękkiej oprawie, formatu A5, 30 stronicową obustronnie zadrukowaną (z nadanym numerem ISBN) wraz z dołączonymi do niej elementami. Książka „K. M. G.” jest podręcznikiem opracowanej metody coachingowej, która krok po kroku w sposób fabularyzowany, kieruje i nawiguje użytkowników w przechodzeniu przez proces rozwojowy. Zawiera opis metody, opis poszczególnych etapów procesów rozwoju prowadzonego wg opracowanej metody, 120 pytań coachingowych oraz scenariusze ćwiczeń wraz z omówieniem. Stanowi opis dialogu jaki z użytkownikami prowadzi Mistrz Gry.


Jest podstawowym, niezbędnym elementem całego zestawu, do którego dodana jest jeszcze:

  • mapa drukowana na płótnie typu canvas o wym. 60×92 cm,
  • test na archetypy (książka w miękkiej oprawie jako publikacja z osobnym ISBN),
  • 71 drukowanych fotografii o wymiarach 9 cm ×10 cm,
  • 60 małych drukowanych kolorowych karteczek ze słowem lub pytaniem o wymiarach ok. 9 cm × 4 cm,
  • 1 kostka drewniana o wym. 6 cm × 6cm,
  • 13 drewnianych żetonów z sentencją,
  • 6 fotografii wraz z opisem archetypów w formacie A5.

Całość zestawu pakowana jest w drewnianą skrzynkę. Ze względu na rodzaj zastosowanych materiałów i sposób pakowania, niemożliwe jest oznakowanie innych elementów tworzących zestaw (za wyjątkiem testu na archetypy w formie książki w miękkiej oprawie), osobnymi nr ISBN. Zdecydowano, że nadany zostanie dla tego zestawu jeden numer ISBN jako numer dla całości tj. publikacji i stanowiących integralną całość – pozostałych elementów.


Podatnik wskazuje, że książka jest towarem wiodącym, a pozostałe elementy jego uzupełnieniem. Treści książki i innych części są ze sobą ściśle powiązane, a ponadto nie ma możliwości odrębnej sprzedaży tych towarów, poza zestawem a stosowanie elementów bez książki jest bezcelowe, gdyż kluczowym dla metody jest książka (stanowiąca podręcznik do metody). Wnioskodawczyni klasyfikuje zestaw do grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) 58.11.19.0 – Pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i podobne publikacje. Wnioskodawczyni wskazała, że całość produktu to narzędzie służące do rozwoju osobistego lub zawodowego - czyli metoda pracy coachingowej, wspierająca osiąganie celu klienta. Z Księgi M. bezpośrednio korzysta Mistrz (coach) prowadzący proces rozwojowy/coachingowy z klientem. Księga M. (stanowi opis i przewodnik metody) jako oś produktu stanowi spis ćwiczeń, opis metody pracy z klientem, zestaw pytań coachingowych oraz poszczególnych zadań/kroków, jakie klient powinien wykonać podczas całego procesu. Bez tego swoistego przewodnika, cały proces rozwojowy nie może się odbyć (czyli przy założeniu, że mamy do dyspozycji elementy dodatkowe, wymienione poniżej - bez Księgi M. - nie uda się przeprowadzić procesu coachingowego wg stworzonej metodologii). Aby wzmocnić ten proces rozwojowy, stworzone zostały elementy uzupełniające, wspierające klienta w odnajdywaniu własnych zasobów, generowaniu pomysłów na rozwiązanie problemów itp. Wnioskodawczyni przedstawiła szczegółową informację o elementach dołączonych do książki (Księgi M.) i stanowiących jej integralną część. Wszystkie dołączone do książki elementy – tj. mapa, karty fotograficzne, karty ze słowem, drewniana kość, drewniany statek, żetony drewniane, karty archetypów łącznie z książką służą do przeprowadzenia procesu coachingowego wg stworzonej metody.


Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą kwestii, czy do sprzedaży takich książek z dołączonymi do nich ww. elementami Wnioskodawczyni ma prawo zastosować obniżoną stawkę podatku VAT 5%.


W tym miejscu należy odnieść się do koncepcji świadczenia złożonego. Zgodnie z tą koncepcją jeśli dane świadczenie obejmuje kilka elementów, których celem jest lepsze korzystanie tylko z jednej z tych czynności, to ta jedna czynność powinna być traktowana jako świadczenie zasadnicze, według którego należy określać zasady opodatkowania VAT wszystkich wykonywanych czynności, a pozostałe elementy świadczenia powinny zaś stanowić świadczenia pomocnicze. Innymi słowy, świadczenie należy uznać za pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego (zasadniczego), jeśli nie stanowi ono dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania świadczenia głównego (zasadniczego). W efekcie, transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym (tj. świadczenia głównego oraz świadczeń komplementarnych w stosunku do świadczenia głównego), nie powinna być sztucznie rozdzielana, aby nie zaburzać funkcjonalności systemu podatku VAT.

Odnosząc przytoczone przepisy do okoliczności przedmiotowej sprawy dla określenia stawki podatku VAT dla dostawy książki drukowanej wraz z dodatkowymi elementami (tj. mapy drukowanej na płótnie typu canvas, 71 drukowanych fotografii, 60 małych drukowanych kolorowych karteczek ze słowem lub pytaniem, 1 kostki drewnianej, 12 połówek drewnianych żetonów i 1 całego żetonu z wygrawerowaną sentencją, 3 sztuk woreczków z juty oraz 6 kart archetypów w formacie A5), istotny jest fakt, że ww. elementy dołączone do książki są w sposób ścisły i nierozerwalny związane z tą książką oraz zawierają dodatkowe aspekty tematyki poruszanej w książce. W efekcie, pełne korzystanie z książki będącej podręcznikiem opracowanej metody coachingowej możliwe jest dopiero po wykorzystaniu wszystkich dołączonych do książki elementów. Zatem z powyższych okoliczności wynika, że mamy do czynienia ze sprzedażą zestawu, na który składać się będzie książka z dołączonymi do niej ww. elementami, przy czym książka jest towarem wiodącym a ww. elementy stanowią jej uzupełnienie. Należy wskazać, że ww. dodatkowe elementy dołączone do książki sprzedane oddzielnie od książki nie stanowiłyby żadnej wartości dla opracowanej metody i byłyby bezużyteczne. W konsekwencji, pomiędzy książką a ww. elementami jest trwała funkcjonalna więź a elementy te stanowią integralną część książki. Jednocześnie z wniosku wynika, że dla zestawu składającego się z książki i ww. elementów będzie nadany jeden numer ISBN. Ponadto, Wnioskodawczyni klasyfikuje zestaw do grupowania PKWiU 58.11.19.0 - Pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i podobne publikacje.


Należy zatem stwierdzić, że sprzedaż zestawu w postaci książki drukowanej wraz z dołączonymi elementami stanowiącymi uzupełnienie zestawu, będzie opodatkowana preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 5%, stosownie do art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do tej ustawy.


W związku z tym, stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.


Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.).


Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj