Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-2.4011.341.2019.1.TR
z 8 października 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2019 r. (data wpływu 5 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej:

  • podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomości,
  • podatku od spadków i darowizn,
  • zagadnień cywilnoprawnych.

Tut. organ informuje, że przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest zagadnienie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomości, natomiast pozostałe zagadnienia są przedmiotem odrębnych postępowań.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest spadkobiercą po spadkodawcy, który zmarł w dniu 20 listopada 2018 r. Jej udział spadkowy wynosi 1/3 spadku. Spadkodawca był w połowie (1/2) współwłaścicielem nieruchomości D, objętej księgą wieczystą. Spadkodawca zakupił ww. nieruchomość odpłatnie w drodze umowy sprzedaży w roku 1987. Ponieważ spadkodawca znajdował się wówczas w ustroju wspólności małżeńskiej, nieruchomość trafiła do majątku wspólnego z tym skutkiem, że obecnie po śmierci spadkodawcy udział 1/2 w ww. nieruchomości znajduje się w majątku małżonki spadkodawcy (matki Wnioskodawczyni), drugi zaś udział 1/2 wchodzi w skład masy spadkowej pozostawionej przez spadkodawcę.

W skład spadku po spadkodawcy wchodziły również inne składniki majątkowe w postaci kont bankowych, papierów wartościowych, samochodu osobowego a także udziały w trzech innych nieruchomościach: udział wynoszący 1/2 część w nieruchomości A, udział wynoszący 1/2 część w nieruchomości B, udział wynoszący 1/56 w nieruchomości C.

Dwa z powyższych składników majątkowych, wchodzących w skład spadku objęte są zapisem zwykłym na rzecz osób innych niż Wnioskodawczyni: udział wynoszący 1/2 część w nieruchomości A, udział wynoszący 1/2 część w nieruchomości B.

Wnioskodawczyni jest jednym z trzech spadkobierców ustawowych, uprawnioną do 1/3 spadku.

Spadkobiercy nie dokonali jeszcze działu spadku. Wnioskodawczyni po przyjęciu spadku wystąpiła o zwolnienie z podatku od spadku jako dziedzicząca w pierwszej linii.

Spadkobiercy planują dokonać działu spadku w ten sposób, że udział (1/2) w nieruchomości D zostanie w całości przyznany Wnioskodawczyni.

Po dziale spadku Wnioskodawczyni planuje odpłatnie zbyć otrzymany w spadku udział (1/2) w nieruchomości D w drodze umowy sprzedaży na rzecz osoby trzeciej.

Niezależnie od powyższego, matka wnioskodawczyni jako właścicielka drugiego udziału (1/2) w nieruchomości D planuje sprzedać swój udział i darować pozyskane w ten sposób środki na rzecz Wnioskodawczyni (jako córki) w drodze darowizny. Wówczas Wnioskodawczyni planuje wystąpić o zwolnienie z podatku od darowizny w tym zakresie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomości.

Czy w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawczynię odziedziczonego udziału w nieruchomości D przed upływem 5 lat od jej nabycia powstanie po jej stronie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomości, w przypadku sprzedaży udziału w nieruchomości D przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia przez nią spadku, nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), ponieważ zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę. Tym samym, skoro spadkodawca nabył nieruchomość D wskutek umowy sprzedaży w roku 1987 to 5 letni termin liczony zgodnie z obowiązującym obecnie art. 10 ust 5 powołanej wyżej ustawy upłynął w 1992 r.

Z kolei zgodnie z art. 10 ust. 7 powołanej wyżej ustawy: „nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c. odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku”.

W konsekwencji, o ile wartość udziału w nieruchomości X nie przekroczy wartości 1/3 globalnej wartości spadku (wszystkich składników majątkowych wchodzących w skład spadku), sprzedaż odziedziczonego i przyznanego w drodze działu spadku udziału w nieruchomości D nie wywoła po stronie Wnioskodawczyni żadnych skutków podatkowych w zakresie podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomości jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj