Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-3.4012.300.2019.2.ISK
z 18 października 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2019 r. (data wpływu 9 lipca 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 lipca 2019 r. (data wpływu 24 lipca 2019 r.) w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu z dnia 12 lipca 2019 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.300.2019.1.ISK (doręczone Stronie w dniu 15 lipca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • kompleksowości nabywanych przez Wnioskodawcę usług – jest nieprawidłowe;
  • prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach wystawionych przez profesjonalnego pośrednika, agencję marketingową/eventową/PR czy hotel/pensjonat, dokumentujących zakup usług kompleksowej organizacji Wydarzeń (wewnętrznego lub zewnętrznego) oraz usług dodatkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, uzupełniony pismem z dnia 18 lipca 2019 r. (data wpływu 24 lipca 2019 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 12 lipca 2019 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.300.2019.1.ISK (skutecznie doręczonym w dniu 15 lipca 2019 r.), dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup usługi organizacji Wydarzeń (wewnętrznych i zewnętrznych) oraz usług dodatkowych wystawianych przez profesjonalnego pośrednika, agencję marketingową/eventową/PR lub przez hotel/pensjonat.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest spółką prawa polskiego oraz zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Spółka działa na rynku farmaceutycznym i specjalizuje się w dystrybucji leków generycznych. Spółka prowadzi działalność opodatkowaną VAT, a w konsekwencji, co do zasady, korzysta z pełnego prawa do odliczenia VAT naliczonego.

W związku ze swoją działalnością Spółka zleca organizację różnych wydarzeń, takich jak konferencje, szkolenia, wyjazdy o charakterze szkoleniowo-integracyjnym (dalej: „Wydarzenia”) przeznaczonych przede wszystkim dla pracowników Spółki lub przedstawicieli zawodów medycznych (dalej „Uczestnicy”).

W szczególności Spółka zleca organizację spotkań wewnętrznych o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, przeznaczone dla pracowników i współpracowników Wnioskodawcy (dalej: „Wydarzenia wewnętrzne”). Głównym celem Wydarzeń wewnętrznych jest podnoszenie kwalifikacji Uczestników oraz motywowanie ich do większego zaangażowania i efektywniejszego wykonywania swoich obowiązków, a także integracja pracowników i współpracowników Spółki w trakcie ewentualnych elementów rozrywkowych, towarzyszących Wydarzeniu (o ile takie elementy w ogóle pojawiają się w trakcie danego Wydarzenia).

Wnioskodawca zleca również organizację spotkań zewnętrznych, przeznaczonych dla przedstawicieli branży medycznej oraz pracowników Wnioskodawcy (dalej: „Wydarzenia zewnętrzne”). Podczas takich spotkań odbywają się prezentacje i wykłady dotyczące branżowych tematów medycznych, związanych zarówno z towarami dystrybuowanymi przez Spółkę (np. opis działania leku), jak i ogólnie zagadnieniami medycznymi w zakresie chorób, na które leki są w ofercie Spółki.

W każdym wypadku elementem nabywanej przez Spółkę usługi organizacji Spotkania wewnętrznego, jak i zewnętrznego jest zapewnienie uczestnikom zakwaterowania i wyżywienia, często również udostępnienie sali konferencyjnej. W ramach Wydarzenia wewnętrznego mogą być zapewnione także elementy integracyjne, towarzyszące Wydarzeniu - np. zajęcia rekreacyjne (paintball, quady, strzelnica, itp.), impreza z DJ, itp. Zakres atrakcji i usług dodatkowych w ramach takiego wydarzenia jest uzależniony od planu organizatora, jak i budżetu danego Wydarzenia.

Spółka zleca przygotowanie i obsługę Wydarzeń profesjonalnym firmom zajmującym się organizacją lub koordynacją tego typu wydarzeń, w tym profesjonalnym pośrednikom, agencjom marketingowym i eventowym, agencjom PR lub hotelom/pensjonatom (dalej: „Usługodawcy”).

W ramach świadczonych na rzecz Spółki usług, Usługodawcy są odpowiedzialni za pełne przygotowanie organizacyjne zleconego Wydarzenia. W zależności od charakteru i zakresu konkretnego Wydarzenia, Usługodawca może być w szczególności zobowiązany do:

  • wynajęcia/udostępnienia sali konferencyjnej lub powierzchni wystawienniczej,
  • zapewnienia odpowiedniego wyposażenia i sprzętu technicznego (np. nagłośnienia, oświetlenia, projektora, tablic, itp.),
  • zapewnienia wyżywienia uczestnikom,
  • zapewnienia noclegów dla uczestników,
  • zapewnienia miejsc parkingowych dla uczestników,
  • zapewnienia transportu, ubezpieczenia uczestników,
  • zapewnienia brandingu (oznaczenia logotypem przestrzeni itp.),
  • zapewnienia osób prowadzących Wydarzenie - np. konferansjerów,
  • zorganizowania dodatkowych atrakcji dla uczestników - np. występów zespołów artystycznych, zajęć rekreacyjno-integracyjnych, itp.


Powyższa lista ma charakter przykładowy i w zależności od sytuacji, umowy, warunków, oczekiwań usługa organizacji danego Wydarzenia może składać się ze wszystkich lub tylko wybranych elementów. W szczególności, z reguły za wkład merytoryczny konferencji/szkolenia odpowiada Wnioskodawca - np. prezentacje prowadzone są przez pracowników Spółki lub osoby (eksperci, naukowcy, trenerzy) zaangażowane przez Spółkę.

Wydarzenia odbywają się z reguły w hotelach i trwają zazwyczaj 1-3 dni. W ramach Wydarzenia uczestnicy mają zapewniony nocleg (dla tych trwający powyżej jednego dnia) oraz wyżywienie, które w zależności od przypadku może przyjąć postać usługi gastronomicznej, bądź cateringu (usługi cateringowej). Zapewnienie Uczestnikom zakwaterowania i wyżywienia jest nieodłącznym elementem kilkudniowych konferencji czy spotkania szkoleniowo-integracyjnego.

Wynagrodzenie Usługodawcy za organizację Wydarzenia jest zawsze ustalane w oparciu o kosztorys usług składających się na Wydarzenia (z reguły świadczonych przez podwykonawców Usługodawcy). Kosztorys zawiera ceny za poszczególne elementy Wydarzenia oraz marżę Usługodawcy. W praktyce, koszty związane z noclegiem oraz zapewnieniem wyżywienia mogą stanowić istotną część kosztów całego wynagrodzenia należnego Usługodawcy z tytułu organizacji danego Wydarzenia.

Należy podkreślić, że zarówno w przypadku Wydarzeń zewnętrznych, jak i Wydarzeń wewnętrznych, Wnioskodawca nie jest zainteresowany zakupem od dostawców poszczególnych elementów Wydarzenia (wymienionych w kosztorysie). Jedynie nabywane łącznie tworzą one dla Spółki pożądane świadczenie, tzn. zorganizowanie określonego Wydarzenia dla określonej liczby osób.

Z reguły Wydarzenia organizowane lub koordynowane są w całości przez jednego Usługodawcę. W specyficznych okolicznościach zdarza się jednak, że Spółka odrębnie zleca organizację Wydarzenia w zakresie logistyki, zakwaterowania, najmu sal, itp., a odrębnie w zakresie części rozrywkowej (np. występ artystów, nagłośnienie, oświetlenie, itp.).

Z tytułu nabycia usług organizacji Wydarzeń Spółka otrzymuje faktury z wykazanym podatkiem VAT (wg stawki podstawowej).

W uzupełnieniu wniosku z dnia 18 lipca 2019 r. (data wpływu 24 lipca 2019 r.) Wnioskodawca wskazał, że udział uczestników w organizowanych Wydarzeniach nie jest odpłatny.

Jak przedstawiono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wniosku, w skład nabywanych usług organizacji Wydarzeń mogą wchodzić świadczenia w postaci zorganizowania dodatkowych atrakcji dla Uczestników (np. występów artystycznych, zajęć rekreacyjno-integracyjnych, itp.). Zapewnienie Uczestnikom dodatkowych atrakcji podczas Wydarzenia jest każdorazowo uzależnione od programu danego Wydarzenia, uzgodnionego ze Spółką.

W przypadku Wydarzeń wewnętrznych (spotkania wewnętrzne o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, przeznaczone dla pracowników i współpracowników Wnioskodawcy) dodatkowe atrakcje mają na celu w szczególności integrację pracowników i Współpracowników Spółki, a także służą ich motywowaniu do większego zaangażowania oraz efektywniejszego wykonywania swoich obowiązków, co w założeniu ma wpływać na działalność Spółki oraz jej wyniki finansowe.

Natomiast zapewnienie dodatkowych atrakcji w przypadku Wydarzeń zewnętrznych, ma charakter marginalny, jedynie uzupełniający część merytoryczną, która każdorazowo stanowi kluczowy element organizacji Wydarzenia zewnętrznego. Celem wydarzenia artystycznego jest de facto zwiększenie efektywności części merytorycznej, służącej omówieniu branżowych tematów medycznych związanych zarówno z towarami dystrybuowanymi przez Spółkę, jak i ogólnie zagadnieniami medycznymi w zakresie chorób, na które leki znajdują się w ofercie Spółki.

Usługi organizacji Wydarzeń nabywane przez Spółkę nie są finansowane ze środków pochodzących z zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wnioskodawca finansuje te wydatki ze środków obrotowych Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy Spółce przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakup kompleksowej usługi organizacji Wydarzeń (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych), wystawionej przez profesjonalnego pośrednika lub agencję marketingową/eventową/PR?
  2. Czy Spółce przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakup kompleksowej usługi organizacji Wydarzeń (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych), wystawionej przez hotel/pensjonat?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 1

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie w jakim nabywane usługi związane są z działalnością opodatkowaną VAT, Spółce przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego faktur dokumentujących zakup kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia, wystawionej przez profesjonalnego pośrednika, agencję marketingową/eventową/PR.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 2

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie w jakim nabywane usługi związane są z działalnością opodatkowaną VAT, Spółce przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia bezpośrednio od hotelu/pensjonatu.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

  1. Uwagi ogólne

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 Ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu (i) nabycia towarów i usług, (ii) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.


Z powołanych przepisów art. 86 Ustawy o VAT wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie określone warunki, tj.

  • odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług (zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jak stanowi z kolei art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartość niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych),
  • towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego),
  • faktura dokumentuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, czyli została na niej wskazana kwota podatku.


Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Jak wskazano powyżej, Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT. W związku ze swoją działalnością Spółka zleca organizację różnych wydarzeń, takich jak konferencje, szkolenia, wyjazdy o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, które jak wskazano w przedstawionym stanie faktycznym, w zależności od ich celu oraz kręgu osób, dla których są przeznaczone, mogą przyjąć formę Wydarzeń zewnętrznych i wewnętrznych.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej. Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

Ponadto, regulacje Ustawy o VAT w żadnym przypadku nie ograniczają prawa do odliczenia podatku naliczonego wyłącznie do przypadków, kiedy pozostaje on jedynie w bezpośrednim związku z czynnościami opodatkowanymi. Związek zakupów z działalnością gospodarczą (opodatkowaną) może mieć bowiem również charakter pośredni.

O bezpośrednim związku dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy - bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa - mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu.

O związku nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi wypowiadał się wielokrotnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”), który wskazał, że prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje zarówno, gdy związek z czynnościami opodatkowanymi ma charakter bezpośredni, jak i pośredni. Przykładowo, w wyroku z 21 lutego 2013 r. w sprawie Finanzamt Koln-Nord przeciwko Wolframowi Beckerowi (sygn. C-104/12) TSUE zwrócił uwagę, że bezpośredni związek między konkretną transakcją na wcześniejszym etapie obrotu a transakcją lub transakcjami dającymi prawo do odliczenia dokonanymi na późniejszym etapie obrotu jest, co do zasady, niezbędny do powstania po stronie podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz do określenia wysokości tego odliczenia. Podatnik korzysta jednak z prawa do odliczenia również w sytuacji braku bezpośredniego związku między konkretną transakcją na wcześniejszym etapie obrotu a transakcją lub transakcjami na późniejszym etapie obrotu powodującymi powstanie prawa do odliczenia, jeżeli cena nabycia otrzymanych świadczeń wchodzi w zakres ogólnych kosztów działalności podatnika i stanowi w związku z tym element ceny dostarczanych przez niego towarów lub świadczonych usług. Tego rodzaju koszty mają bowiem bezpośredni związek z całością działalności gospodarczej podatnika. W związku z powyższym, podatnik będzie korzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego od kwoty podatku należnego także w przypadku, gdy związek pomiędzy zakupami towarów i usług a czynnościami opodatkowanymi będzie miał charakter pośredni.

Jak wskazano powyżej, nabywane usługi organizacji Wydarzeń związane są zawsze z podstawową działalnością operacyjną Spółki. W ocenie Spółki związek ten ma pośredni charakter. Wydatki na nabycie usługi organizacji Wydarzeń wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Celem nabywanych usług organizacji Wydarzeń jest wspieranie działań marketingowych i sprzedażowych Spółki, a tym samym, docelowo, wzrost przychodów ze sprzedaży towarów i usług. Głównym motywem Wydarzeń zewnętrznych jest wsparcie edukacji środowiska lekarskiego oraz promowanie produktów Spółki i rozwinięcie współpracy pomiędzy Spółką a przedstawicielami zawodów medycznych. Wydarzenia zewnętrzne są organizowane przede wszystkim w celu omówienia branżowych tematów medycznych, związanych zarówno z towarami dystrybuowanymi przez Spółkę, jak i ogólnie zagadnieniami medycznymi w zakresie chorób, na które leki znajdują się w ofercie Spółki. Z kolei celem Wydarzeń wewnętrznych jest przede wszystkim podnoszenie kwalifikacji Uczestników, a także motywowanie ich do większego zaangażowania i efektywniejszego wykonywania swoich obowiązków. Wydarzenia wewnętrzne niekiedy połączone są także z integracją pracowników i Współpracowników Spółki w trakcie elementów rozrywkowych towarzyszących Wydarzeniu, co również nakierowanie jest na wzrost ich efektywności, tym samym jakość wykonywanej pracy.

Powyższe znajduje potwierdzenie w utrwalonej linii interpretacyjnej organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidulanej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 listopada 2018 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.514.2018.l.JF) organ podatkowy potwierdził, że nabycie kompleksowej usługi organizacji imprezy o charakterze szkoleniowym/integracyjnym ma pośredni związek z działalnością opodatkowaną podatnika (świadczącego usługi wsparcia dla budownictwa). W wydanej interpretacji organ stwierdził, że: „W analizowanej sprawie wydatki związane z kompleksową organizacją imprezy mają związek z czynnościami opodatkowanymi Spółki - spotkanie zostanie zorganizowane w celu podsumowania wyników biznesowych osiągniętych przez Spółkę w 2018 r., prezentacji planów działalności Spółki (w tym rozwoju sprzedaży produktów), omówieniu strategii biznesowej, przeprowadzeniu szkoleń dla pracowników, integracji pracowników. Zatem - jak wskazano - organizacja imprezy może wpłynąć na poprawę osiąganych przez Spółkę wyników gospodarczo-ekonomicznych poprzez lepsze zrozumienie aktualnej sytuacji finansowej oraz jej strategii biznesowej wśród pracowników, wzrost kompetencji pracowników w wyniku odbytych szkoleń, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji do wykonywania obowiązków pracowniczych, zwiększenie zaangażowania w wykonywaną pracę. Skoro, organizowana impreza stanowi dla Spółki element strategii skutecznego zarządzania personelem, nakierowanej na wzrost wydajności personelu i przez to Spółki, co z kolei wpływa na zwiększenie jej przychodów wynikających ze sprzedaży opodatkowanej VAT, to należy podzielić zdanie Spółki, że usługa organizacji imprezy szkoleniowo-integracyjnej spełnia przesłankę występowania związku między jej nabyciem a działalnością opodatkowaną Wnioskodawcy (w sposób pośredni)”.

Z kolei w interpretacji indywidulanej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 24 października 2014 r. (sygn. IPTPP1/443-541/14-4/MH) organ podatkowy potwierdził pośredni związek nabycia kompleksowych usług organizacji konferencji (szkoleń, spotkań) z działalnością opodatkowaną podatnika świadczącego usługi w tej samej branży, co Wnioskodawca, zajmującego się produkcją oraz sprzedażą leków suplementów diety, kosmetyków i wyrobów medycznych. W wydanej interpretacji organ wskazał, że: „nabywane przez Wnioskodawcę towary i usługi związane z organizacją konferencji (szkoleń, spotkań) służą/będą służyły do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”.


Podsumowując powyższe należy stwierdzić, że w zakresie w jakim nabywane usługi są związane ze sprzedażą opodatkowaną Spółki, spełnione są wszystkie przesłanki pozytywne, wynikające z ww. art. 86 Ustawy o VAT.


  1. Kompleksowy charakter świadczeń nabywanych przez Wnioskodawcę

W tym miejscu należy wskazać, że ustawodawca przyznał podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 Ustawy o VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 Ustawy o VAT.


Przepis art. 88 określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest podstawowym prawem podatnika. Jest ono także fundamentalnym elementem systemu VAT, który umożliwia zachowanie zasady neutralności tego podatku. W związku z powyższym, regulacje prawne zawarte w art. 88 Ustawy o VAT należy uznać za przepisy szczególne. Mają one charakter wyjątkowy, wprowadzają bowiem ograniczenie względem zasadniczego, przysługującego podatnikom prawa do odliczenia podatku naliczonego. Taki, a nie inny charakter komentowanych przepisów musi wpływać także na sposób ich interpretacji. Zgodnie z ogólnymi regułami w tym względzie muszą one być wykładane ściśle. Nie jest przede wszystkim dopuszczalna ich rozszerzająca wykładnia, prowadząca do powiększania zakresu wyłączeń z prawa do odliczenia, a tym samym ograniczająca zakres uprawnień podatników (A. Bartosiewicz, VAT. Komentarz, Wyd. XIII).

Należy przy tym podkreślić, że wyłączenie prawa do odliczenia przewidziane w art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT ma zastosowanie wyłącznie do usług noclegowych i gastronomicznych, które są nabywane jako odrębne, samoistne świadczenia. Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania szczególnie w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji określonego wydarzenia (np. konferencji), czyli jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym między innymi przedmiotowe usługi noclegowe i/lub gastronomiczne. W przypadku świadczeń złożonych, obejmujących kilka usług „składowych”, do poszczególnych elementów usługi głównej (np. takich elementów jak zapewnienie sali konferencyjnej, zapewnienie noclegu, wyżywienia) stosuje się bowiem te same zasady opodatkowania/konsekwencje podatkowe co do usługi zasadniczej (usługi organizacji konferencji). Powyższe obejmuje także prawo podatnika nabywającego usługi, do odliczenia podatku naliczonego.


Tym samym, w ocenie Spółki, z uwagi na to że nabywane usługi, polegające na organizacji Wydarzeń, mają kompleksowy charakter, nie mogą znaleźć do nich zastosowania wyłączenia prawa do odliczenia, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT.


Należy zauważyć, że sposób opodatkowania świadczeń złożonych nie wynika wprost z brzmienia przepisów prawa podatkowego. Koncepcja opodatkowania takich czynności dla celów podatku VAT ukształtowana została na gruncie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, znajdując również wyraz w praktyce krajowych sądów administracyjnych oraz interpretacjach indywidualnych wydawanych przez polskie organy podatkowe.

W tym miejscu podkreślić należy, że co do zasady, każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem VAT powinno być traktowane jako odrębne i niezależne. Jednak w sytuacji, gdy jedna usługa obejmuje w istocie kilka świadczeń, usługa ta stanowi z ekonomicznego punktu widzenia świadczenie jednolite, które nie powinno być sztucznie dzielone dla celów podatkowych. Podstawowym kryterium pozwalającym uznać zbiór określonych czynności za usługę kompleksową (złożoną) jest określenie wzajemnych relacji pomiędzy czynnościami wchodzącymi w skład takiej usługi, w szczególności pod kątem celów, które one realizują. Czynność należy uznać za pomocniczą w stosunku do czynności zasadniczej, jeżeli nie stanowi ona dla klienta (odbiorcy usługi) celu samego w sobie, ale jest środkiem do skorzystania (lepszego wykorzystania) z czynności zasadniczej. Podstawowym celem czynności pomocniczej, tworzącej - razem z czynnością główną - czynność kompleksową, jest zatem wykorzystanie bądź lepsze wykorzystanie przez klienta czynności głównej.

Tym samym, aby dana czynność pomocnicza mogła być uznana za element czynności kompleksowej powinna służyć bezpośrednio realizacji czynności głównej. W celu ustalenia czy dana czynność może być uznana za czynność złożoną, konieczne jest zbadanie przebiegu konkretnej transakcji z uwzględnieniem wszystkich jej ekonomicznych aspektów. Takie podejście do tematyki świadczeń kompleksowych potwierdzał wielokrotnie TSUE w wydawanych wyrokach. Przykładowo w wyroku w sprawie Card Protection Plan Ltd. z 25 lutego 1999 r. (sygn. C-349/96) TSUE wskazał, że po pierwsze każda transakcja powinna być uznawana za odrębną i niezależną, a po drugie, że czynność złożona z jednego świadczenia w sensie ekonomicznym nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie zakłócać funkcjonowania podatku VAT. W wyroku tym TSUE wskazał, że: „(...) świadczenie jednolitej usługi ma miejsce w szczególności w przypadkach, gdy jeden lub więcej elementów może być uznany za tworzący świadczenie (usługę) główne podczas, gdy jeden lub więcej elementów mogą być uznane za świadczenia (usługi) dodatkowe, do których stosuje się te same konsekwencje podatkowe, jak w przypadku świadczenia (usługi) głównego. Usługa musi być uznana za dodatkową w stosunku do usługi głównej, jeżeli nie stanowi dla nabywcy celu samego w sobie, ale środek lepszego wykorzystania dostarczonej usługi głównej”.

Do podobnych wniosków prowadzi stanowisko TSUE przedstawione w wyroku w sprawie Levob Verzekeringen BV z 27 października 2005 r. (sygn. C-41/04), w którym TSUE stwierdził, że: „(...) jeżeli dwa lub więcej świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako konsumenta przeciętnego, są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jedno świadczenie do celów stosowania podatku od wartości dodanej”. Ponadto TSUE wskazał w tym wyroku, że usługę kompleksową powinien cechować związek czasowy między poszczególnymi jej elementami, aby stanowiły one całość.

Analiza orzeczeń TSUE odnoszących się do traktowania dla celów VAT świadczeń kompleksowych prowadzi do wniosku, iż aby daną transakcję można było traktować jako usługę złożoną, należy przede wszystkim poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej czynności celem określenia, czy podatnik dostarcza konsumentowi, rozumianemu jako przeciętny konsument, kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie.

Jak podkreślono powyżej, Wnioskodawca jest zainteresowany nabyciem usługi, która polega na organizacji i zapewnieniu sprawnego przebiegu całego Wydarzenia. Poszczególne (wymienione w stanie faktycznym) świadczenia, w tym nabywane usługi noclegowe, niewątpliwie nie mają charakteru samoistnego, lecz wchodzą w skład jednej kompleksowej usługi (składają się na jedną usługę kompleksową). Poszczególne świadczenia wchodzące w skład usługi kompleksowej spełniają cel Wnioskodawcy, jakim jest nabycie usługi całościowej organizacji konferencji, szkoleń lub wyjazdów o charakterze szkoleniowo-integracyjnym. W związku z tym, usługa organizacji Wydarzeń przedstawia dla Spółki wartość ekonomiczną jedynie jako całość, tzn. zorganizowanie określonego Wydarzenia dla określonej liczby osób. W konsekwencji, nabywana usługa organizacji Wydarzeń (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych) stanowi jedno świadczenie kompleksowe (jedną całość), którego rozdzielenie miałoby niewątpliwie sztuczny charakter.

W szczególności, z perspektywy przepisów VAT, nie ma znaczenia, że w skład usługi organizacji Wydarzeń wchodzą usługi gastronomiczne i noclegowe, tj. czynności, które gdyby były nabywane odrębnie, nie dawałyby prawa do odliczenia podatku naliczonego. Zapewnienie Uczestnikom zakwaterowania i wyżywienia jest nieodłącznym elementem kilkudniowych konferencji, szkoleń czy wyjazdów o charakterze szkoleniowo-integracyjnym. Zatem w ramach całości, którą stanowi usługa polegająca na organizacji Wydarzeń, nie pełnią one samodzielnej roli, a jedynie rolę podporządkowaną (pomocniczą) w stosunku do innych świadczeń, a tym samym nie przesądzają o charakterze całego świadczenia. Usługi noclegowe i gastronomiczne są jedynie elementem usługi głównej (organizacji Wydarzeń) i przez to są one wtórne z punktu widzenia celów Wydarzeń. W związku z tym, w opinii Wnioskodawcy, nie powinny podlegać analizie jako świadczenia odrębne.

Ponadto w ocenie Wnioskodawcy bez znaczenia dla uznania nabywanego świadczenia za usługę kompleksowej organizacji Wydarzenia pozostaje status Usługodawcy (to od kogo usługa jest nabywana). Jak wskazano w przedstawionym stanie faktycznym, Usługodawcą może być agencja marketingowa, eventowa, agencja PR czy też hotel/pensjonat. Wybór Usługodawcy jest co do zasady uzależniony od warunków przedstawionej Spółce oferty. W konsekwencji nie ma znaczenia, że w przypadku niektórych Wydarzeń zewnętrznych usługa organizacji Wydarzeń, w skład której wchodzą usługi noclegowe i gastronomiczne, świadczona jest bezpośrednio przez hotel/pensjonat. Taki wybór Usługodawcy jest podyktowany jedynie względami biznesowymi, co w żadnym wypadku nie wpływa na potraktowanie nabywanej usługi organizacji Wydarzeń jako świadczenia kompleksowego.

Spółka podkreśla, że w każdym przypadku celem nabywanego przez Spółkę świadczenia jest kompleksowa organizacja Wydarzeń dla Uczestników, a z uwagi na charakter tych Wydarzeń w ich skład niejako samoistnie wchodzą usługi noclegowe i gastronomiczne (usługi te stanowią standardowy element kilkudniowych wydarzeń).


Powyższe rozważania na temat kompleksowości usług organizacji np. konferencji, znajdują potwierdzenie w orzecznictwie sądowo-administracyjnym oraz utrwalonej linii interpretacyjnej organów podatkowych wydawanych w podobnych sprawach.


Przykładowo, Spółka zwraca uwagę na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 marca 2018 r. (sygn. III SA/Wa 1789/17), który dotyczył nabywania przez podatnika kompleksowej usługi organizacji różnych wydarzeń (w tym konferencji). Z przedstawionego w wyroku opisu sprawy wynika, że „w ramach organizacji i produkcji Konferencji usługodawcy świadczą kompleksową usługę, na którą składać się może między innymi: przygotowanie i organizacja obiektów, w których odbywa się konferencja, w tym zapewnienie niezbędnego wyposażenia technicznego, organizacja transportu do miejsca konferencji, w tym organizacja przelotów i komunikacji do i z lotniska (...), przygotowanie gadżetów, organizacja rozrywek podczas czasu wolnego, w tym przykładowo wstępów do parków wodnych, zwiedzanie miasta, imprez tanecznych, zapewnienie pracownikom zakwaterowania i wyżywienia, w tym napojów (również alkoholowych)”. WSA, w wydanym orzeczeniu, przyznał rację podatnikowi stwierdzając, że: „Skoro więc, Wnioskodawca zleca podmiotowi zewnętrznemu przygotowanie Konferencji, to nabywa on kompleksową usługę organizacji Konferencji. Tak też ta usługa odbierana jest z perspektywy zamawiającego ją Skarżącego, który oczekuje od kontrahenta zewnętrznego zrealizowania wszystkich elementów składających się na kompleksową usługę. Rozdzielenie tych elementów dokonane w skarżonej interpretacji jest w ocenie Sądu sztucznym działaniem (...) skoro nabywane świadczenia kompleksowe służą do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, to na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 u.p.t.u. Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturze dokumentującej ich wykonanie w pełnej wysokości”.

Ponadto, w wyroku tym sąd zwrócił uwagę, że: „w przypadku kilkudniowych Konferencji, pracownicy i współpracownicy pozostają w ich trakcie w całodniowej dyspozycji Skarżącej nawet przez kilka dni i to w interesie Spółki jest, by program Konferencji przewidywał pewne urozmaicenie dnia uczestników, gdyż przyczyni się to do zapewnienia udziału w Konferencji możliwie najszerszego grona pracowników i współpracowników Spółki, a tym samym do skuteczniejszej realizacji ww. celów, jakie Skarżąca chce osiągnąć poprzez organizację Konferencji. Niewątpliwie również zorganizowanie atrakcji podczas tzw. czasu wolnego w trakcie kilkudniowych konferencji stanowi pewien standard przebiegu tego typu spotkań, kiedy uczestnicy pozostają w dyspozycji pracodawcy poza miejscem zamieszkania (...) Korzyści uzyskiwane przez pracowników nie determinują skutków organizowanych Konferencji w świetle przedstawionego celu ich organizacji i stanu faktycznego opisanego przez Spółkę (...) Główną korzyść odnosi Spółka, bowiem dobre relacje pomiędzy pracownikami odnoszą pozytywny efekt na jej działalność opodatkowaną. Jednocześnie elementy rozrywkowe mają jedynie charakter towarzyszący, poboczny, względem głównych merytorycznych części Konferencji, których przeprowadzenie stanowi w istocie cel organizacji każdej Konferencji”.

Podobne stanowisko zostało wyrażone w interpretacji indywidulanej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 lutego 2018 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.716.2017.l.KBR). Interpretacja została wydana na wniosek podatnika (prowadzącego działalność polegającą na promocji i marketingu produktów leczniczych), który nabywał usługi kompleksowej organizacji szkolenia, konferencji m.in. dla swoich pracowników i kontrahentów (lekarzy). Jak wynika z opisanego stanu faktycznego: „Podczas Eventów Pracowniczych, oprócz udziału w szkoleniach merytorycznych oraz konferencji, pracownicy mają możliwość wewnętrznej integracji. Organizując Eventy Pracownicze Wnioskodawca nabywa świadczenie, w skład którego wchodzi szereg elementów składowych (kalkulacyjnych), w tym m.in udostępnienie sali konferencyjnej i niezbędnego sprzętu, zapewnienie wyżywienia, napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz noclegów dla uczestników, a także zapewnienie obsługi technicznej i organizacyjnej, organizacja zajęć o charakterze integracyjnym, udostępnienie infrastruktury rekreacyjno-sportowej, np.: basenu, sauny, centrum fitness, parkingu itp.”. Organ podatkowy, w wydanej interpretacji stwierdził, że: „nabywana przez Wnioskodawcę usługa organizacji Eventów oraz Eventów Pracowniczych obiektywnie tworzy - w aspekcie gospodarczym - jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach dokumentujących jej nabycie”.

Podobne stanowisko zostało przedstawione w interpretacji indywidulanej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 listopada 2016 r. (sygn. IPPP3/4512-630/16-1/PC). Z opisanego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że: „Spółka nabywa od danego podmiotu usługę organizacji określonej konferencji, szkolenia, spotkania (także w formie pakietów konferencyjnych, szkoleniowych). W zakres tego typu usługi mogą wchodzić m.in.: udostępnienie sali konferencyjnej wraz z niezbędnym wyposażeniem i sprzętem technicznym (w tym m.in. rzutnik, projektor, flipcharty), zapewnienie wyżywienia (w tym m.in. lunch, obiad, kolacja, kawa, ciastka, owoce, napoje), zapewnienie noclegów oraz miejsc parkingowych dla uczestników, zapewnienie obsługi organizacyjnej (w tym m.in. rezerwacja i obsługa techniczna). Niekiedy w ramach nabywanej usługi organizator przygotowuje również zajęcia o charakterze integracyjnym takie jak impreza taneczna, ognisko lub inne zajęcia rekreacyjne. Możliwe są również sytuacje, gdy w ramach usługi nabywanej przez Spółkę uczestnicy konferencji (szkolenia, spotkania) mają możliwość skorzystania z dostępnej w danym obiekcie infrastruktury rekreacyjno-sportowej”. Organ podatkowy, w wydanej interpretacji, zgodził się z podatnikiem, że z tytułu nabycia kompleksowej usługi organizacji konferencji przysługuje mu pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wskazując, że: „Skoro zatem, nabywane świadczenia kompleksowe służą do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, to na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturze dokumentującej ich wykonanie, o ile nie zachodzą przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 tej ustawy. Podkreślenia wymaga, że w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji konferencji czy szkolenia, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne i noclegowe”.

Ponadto, Wnioskodawca zwraca uwagę na interpretację indywidulaną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 lutego 2017 r. (sygn. 0461-ITPP1.4512.18.2017.l.DM). Interpretacja dotyczyła organizacji kompleksowej usługi organizacji wydarzenia (jubileuszu), która miała na celu m.in. przedstawienie wyników sprzedażowych oraz planów na dalszy rozwój firmy. W skład świadczenia wchodziły w szczególności następujące elementy (które podatnik nabywał od różnych kontrahentów): wynajem sal, usługa przygotowania posiłków dla 250 osób, koszt obsługi kelnerskiej, wynajem hali magazynowej, wynajem sali konferencyjnej w hotelu/restauracji, obsługa techniczna imprezy, występ artystyczny, dyplomy dla pracowników z najdłuższym stażem pracy. Organ podatkowy stwierdził, że: „w okolicznościach przedstawionych przez Wnioskodawcę, nabycie przedmiotowej usługi należy zaliczyć do usług złożonych, składających się z kombinacji różnych czynności. Można bowiem w powyższych okolicznościach mówić o jednym świadczeniu głównym - organizacji jubileuszu, na który składają się inne świadczenia pomocnicze stanowiące elementy usługi kompleksowej, takie jak usługi udostępnienia sali, przygotowania posiłków i obsługa kelnerska. Dlatego też nabywane przez Wnioskodawcę usługi, można uznać za usługę kompleksową, zaś czynności składające się na usługę główną są traktowane jako usługi pomocnicze. (...) Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z organizacją przedmiotowego jubileuszu, bowiem z treści wniosku wynika, że wydatki te zostały poniesione na cele działalności gospodarczej i są związane z czynnościami opodatkowanymi”.


Podsumowując powyższe, nabywane przez Spółkę usługi organizacji Wydarzeń zewnętrznych i Wydarzeń wewnętrznych należy uznać za jedno świadczenie złożone (kompleksowe). W związku z tym, Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT z tytułu nabywanych świadczeń.


  1. Podsumowanie w zakresie pytania 1

Mając na uwadze powyższe rozważania, w ocenie Wnioskodawcy należy uznać, że usługa organizacji Wydarzeń (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych) świadczona przez profesjonalnego pośrednika lub agencję marketingową/eventową/PR stanowi usługę kompleksową, której elementy (m.in. usługi gastronomiczne czy hotelowe) stanowią czynności pomocnicze wobec świadczenia głównego (organizacji całości konferencji, szkoleń czy wyjazdów o charakterze szkoleniowo-integracyjnym). Powyższe oznacza, że zakresie, w jakim nabywane usługi związane są z działalnością opodatkowaną VAT, Spółce przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego faktur dokumentujących zakup kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia, wystawionej przez profesjonalnego pośrednika lub agencję marketingową/eventową/PR.


  1. Podsumowanie w zakresie pytania 2

Mając na uwadze powyższe rozważania, w ocenie Wnioskodawcy należy uznać, że usługa organizacji Wydarzeń (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych) świadczona przez hotel lub pensjonat stanowi usługę kompleksową, której elementy (m.in. usługi gastronomiczne czy hotelowe) stanowią czynności pomocnicze wobec świadczenia głównego (organizacji całości konferencji, szkoleń czy wyjazdów o charakterze szkoleniowo-integracyjnym). Powyższe oznacza, w zakresie w jakim nabywane usługi związane są z działalnością opodatkowaną VAT, Spółce przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego faktur dokumentujących zakup kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia bezpośrednio od hotelu lub pensjonatu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe w zakresie kompleksowości nabywanych przez Wnioskodawcę usług, oraz prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach wystawionych przez profesjonalnego pośrednika, agencję marketingową/eventową/PR czy hotel/ pensjonat, dokumentujących zakup usług kompleksowej organizacji Wydarzeń (wewnętrznego lub zewnętrznego) oraz usług dodatkowych.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powołanych przepisów art. 86 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie określone warunki:

  1. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług,
  2. towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego),
  3. faktura dokumentuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, czyli została na niej wskazana kwota podatku.

Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Ponadto, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast w myśl art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca (Spółka), będąc czynnym podatnikiem VAT, działa na rynku farmaceutycznym specjalizując się w dystrybucji leków generycznych. W związku ze swoją działalnością Spółka zleca organizację różnych wydarzeń, takich jak konferencje, szkolenia, wyjazdy o charakterze szkoleniowo-integracyjnym (dalej: „Wydarzenia”) przeznaczonych przede wszystkim dla pracowników Spółki lub przedstawicieli zawodów medycznych (dalej „Uczestnicy”).


W związku z prowadzoną działalnością zleca profesjonalnym pośrednikom lub też agencjom marketingowym/eventowym/PR czy też hotelom/pensjonatom organizację:

  1. spotkań przeznaczonych dla pracowników i współpracowników Wnioskodawcy (dalej Wydarzenia wewnętrzne),
  2. spotkań przeznaczonych dla przedstawicieli branży medycznej (dalej Wydarzenia zewnętrzne), w trakcie których odbywają się prezentacje i wykłady dotyczące branżowych tematów medycznych, związanych zarówno z towarami dystrybuowanymi przez Spółkę jak i ogólnie zagadnieniami medycznymi w zakresie chorób, na które leki są w ofercie Spółki.

Wydarzenia trwają zazwyczaj 1-3 dni.

W każdym przypadku na usługę składają się takie elementy jak:

  • zapewnienie uczestnikom zakwaterowania i wyżywienia,
  • często również udostępnienie Sali konferencyjnej.


W przypadku wydarzenia wewnętrznego częścią usługi mogą być również takie elementy integracyjne jak, np. zajęcia rekreacyjne (paintball, quady, strzelnica), impreza z DJ. Wydarzenia zewnętrzne są uzupełniane wydarzeniami artystycznymi.


Spółka zleca przygotowanie i obsługę Wydarzeń profesjonalnym firmom zajmującym się organizacją lub koordynacją tego typu wydarzeń, w tym profesjonalnym pośrednikom, agencjom marketingowym i eventowym, agencjom PR lub hotelom/pensjonatom (dalej: „Usługodawcy”).

W ramach świadczonych na rzecz Spółki usług, Usługodawcy są odpowiedzialni za pełne przygotowanie organizacyjne zleconego Wydarzenia. W zależności od charakteru i zakresu konkretnego Wydarzenia, Usługodawca może być w szczególności zobowiązany do:

  • wynajęcia/udostępnienia sali konferencyjnej lub powierzchni wystawienniczej,
  • zapewnienia odpowiedniego wyposażenia i sprzętu technicznego (np. nagłośnienia, oświetlenia, projektora, tablic, itp.),
  • zapewnienia wyżywienia uczestnikom,
  • zapewnienia noclegów dla uczestników,
  • zapewnienia miejsc parkingowych dla uczestników,
  • zapewnienia transportu, ubezpieczenia uczestników,
  • zapewnienia brandingu (oznaczenia logotypem przestrzeni itp.),
  • zapewnienia osób prowadzących Wydarzenie - np. konferansjerów,
  • zorganizowania dodatkowych atrakcji dla uczestników - np. występów zespołów artystycznych, zajęć rekreacyjno-integracyjnych, itp.


Powyższa lista ma charakter przykładowy i w zależności od sytuacji, umowy, warunków, oczekiwań usługa organizacji danego Wydarzenia może składać się ze wszystkich lub tylko wybranych elementów. W szczególności, z reguły za wkład merytoryczny konferencji/szkolenia odpowiada Wnioskodawca - np. prezentacje prowadzone są przez pracowników Spółki lub osoby (eksperci, naukowcy, trenerzy) zaangażowane przez Spółkę.


Udział uczestników w organizowanych wydarzeniach jest nieodpłatny, finansowany ze środków obrotowych Spółki.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup kompleksowej usługi organizacji Wydarzeń (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych) wykonywanych przez profesjonalnego pośrednika, agencję marketingową/eventową/PR lub przez hotel/pensjonat.

Wnioskodawca uważa, iż przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup kompleksowej usługi organizacji Wydarzeń (wewnętrznych jak i zewnętrznych) wystawionej zarówno przez profesjonalnego pośrednika bądź agencję marketingową/eventową/PR lub też hotel/pensjonat.

Na wstępie należy rozważyć czy nabywane przez Wnioskodawcę usługi są świadczeniami kompleksowymi.

Generalnie system podatku od wartości dodanej opiera się na zasadzie, że każde świadczenie jest traktowane odrębnie i niezależnie na potrzeby opodatkowania tym podatkiem.

Ani dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.), ani też przepisy krajowe nie zawierają definicji świadczenia złożonego. Brak również szczególnych uregulowań dotyczących przesłanek uznawania danego świadczenia za świadczenie złożone. Ocena, w jakich okolicznościach świadczenia powiązane należy traktować jako świadczenia jednolite, kształtowana jest na bazie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W szczególności wskazać należy wyrok Trybunału z dnia 6 lipca 2006 r. w sprawie C-251/05 Talacre Beach Caravan Sales Ltd, w którym Trybunał stwierdził, że należy dać prymat ochronie zasady, nierozszerzania zwolnienia podatkowego nad traktowaniem kilku dostaw jako świadczenia złożonego, opodatkowanego wedle zasad dotyczących świadczenia głównego. Każde odstępstwo od zasadniczej stawki podatku od towarów i usług winno być zatem interpretowane ściśle i ta ogólna zasada musi być brana bezwzględnie pod uwagę przy ocenie okoliczności konkretnej sprawy.

W pewnych jednak okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem, odpowiednio, prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jednolitą czynność, gdy nie są one niezależne (por. np. wyrok TSUE z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie C-276/09 Everything Everywhere Ltd - pkt 23, z dnia 27 września 2012 r. w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse LLP - pkt 15, z dnia 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 BGŻ Leasing sp. z o.o. - pkt 30). Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiera zatem wskazówki dotyczące warunków jakie muszą być spełnione żeby uznać określony zespół świadczeń za świadczenie złożone.

Jedna transakcja występuje zatem wtedy, gdy dwa lub więcej elementów albo dwie lub więcej czynności, dokonane przez podatnika, są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny (por. np. wyrok TSUE z dnia 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd – pkt 29, ww. wyrok C-392/11 - pkt 16; ww, wyrok TSUE C-224/11 - pkt 30; lub też wyrok TSUE z dnia 27 czerwca 2013 r. w sprawie C-155/12 RR Donnelley Global Tumkey Solutions Poland sp. z o.o. - pkt 21).

Ponadto jeżeli jedno lub więcej świadczeń stanowi świadczenie główne, natomiast pozostałe świadczenie lub świadczenia stanowią świadczenie lub świadczenia dodatkowe/pomocnicze, traktowane z punktu widzenia podatkowego tak jak świadczenie główne tj. dzielące los prawny świadczenia głównego. W szczególności świadczenie należy uznać za dodatkowe/pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi ono dla klienta celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego tj. stanowi środek do korzystania na jak najlepszych warunkach z tego świadczenia (por. ww. wyrok TSUE C-349/96 - pkt 30, C-392/11 - pkt 17, C-224/11 - pkt 30 lub też C-155/12 - pkt 22).

Poza tym w wyroku z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie C-425/06 Part Service Srl Trybunał wskazał, że aby stwierdzić, czy mamy do czynienia z tzw. usługą kompleksową, należy w pierwszej kolejności poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej czynności celem określenia, czy podatnik dostarcza konsumentowi kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie. W orzeczeniu tym Trybunał wskazał na konieczność dokonania analizy charakteru transakcji także z punktu widzenia nabywcy, z uwagi na fakt, że to właśnie perspektywa nabywcy powinna być podstawą do ustalenia, jaki był rzeczywisty charakter świadczenia. Tak również TSUE orzekł w wyroku z dnia 10 marca 2011 r. w sprawach połączonych C-497/09, C-499/09, C-501/09 i C-502/09 Bog i inni gdzie wskazał, że: „W szczególności świadczenie należy uznać za dodatkowe w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi ono dla klienta celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego”.

Natomiast w wyroku z 27 października 2005 r. w sprawie 041/04 Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV, Trybunał wskazał, że art. 2 (1) VI Dyrektywy „należy interpretować w ten sposób, że jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako konsumenta przeciętnego, są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania podatku od wartości dodanej”.

Powyższe oznacza, że dla oceny, czy w danej sytuacji są spełnione przesłanki dla uznania danego zespołu świadczeń za jedno świadczenie kompleksowe jest ocena, czy w przypadku wydzielenia poszczególnych świadczeń, dla nabywcy będą one miały istotną wartość. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej, praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie wyklucza zastosowanie do poszczególnych jego elementów odrębnych cen.


Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu czynności kompleksowej.


W celu ustalenia, czy świadczenia stanowią kilka niezależnych świadczeń czy jedno świadczenie, należy poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej transakcji (por. ww. wyrok TSUE C-392/11 - pkt 18 lub C-224/11 - pkt 32). Nie ma jednak bezwzględnej zasady dotyczącej ustalania zakresu danego świadczenia z punktu widzenia podatku VAT, a co za tym idzie, w celu ustalenia zakresu danego świadczenia należy wziąć pod uwagę ogół okoliczności, w jakich ma miejsce dana transakcja.

Należy wskazać, że z okoliczności przedmiotowej sprawy wynika, że na usługę nazwaną „Wydarzeniem wewnętrznym lub zewnętrznym” mogą składać się następujące czynności:

  • wynajęcia/udostępnienia sali konferencyjnej lub powierzchni wystawienniczej,
  • zapewnienia odpowiedniego wyposażenia i sprzętu technicznego (np. nagłośnienia, oświetlenia, projektora, tablic, itp.),
  • zapewnienia wyżywienia uczestnikom,
  • zapewnienia noclegów dla uczestników,
  • zapewnienia miejsc parkingowych dla uczestników,
  • zapewnienia transportu, ubezpieczenia uczestników,
  • zapewnienia brandingu (oznaczenia logotypem przestrzeni itp.),
  • zapewnienia osób prowadzących Wydarzenie - np. konferansjerów,
  • zorganizowania dodatkowych atrakcji dla uczestników - np. występów zespołów artystycznych, zajęć rekreacyjno-integracyjnych, itp.


Przedstawiony przez Spółkę katalog elementów składających się na organizację spotkań wewnętrznych o charakterze szkoleniowo-integracyjnym dla pracowników i współpracowników jak i spotkań zewnętrznych przeznaczonych dla przedstawicieli branży medycznej oraz pracowników, podczas których odbywają się prezentacje i wykłady ma charakter otwarty i w zależności od sytuacji na usługę organizacji danego Wydarzenia mogą składać się wszystkie lub tylko wybrane elementy.

Mając na uwadze powyższą analizę i okoliczności sprawy, nie można uznać, że ww. usługi mają charakter samoistny. Każda z ww. czynności (z wyjątkiem wskazanych poniżej) stanowi element usługi złożonej związanej z przygotowaniem spotkań wewnętrznych oraz spotkań zewnętrznych. Czynności te są niezbędne do świadczenia usługi organizacji konferencji, szkoleń, wyjazdów o charakterze szkoleniowo-integracyjnym (np. posiłki i usługi noclegowe w przypadku kilkudniowych spotkań wewnętrznych o charakterze szkoleniowo-integracyjnym) oraz są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie jedno świadczenie i nie powinny być sztucznie dzielone dla celów podatkowych.

Jednocześnie usługi dodatkowe, tj.: organizacja występów zespołów artystycznych, zajęcia rekreacyjno-integracyjne, które nie są niezbędne do rzetelnego i właściwego świadczenia usług konferencji, szkolenia, czy wyjazdu o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, nie sposób uznać za konieczne, do przygotowania tych Wydarzeń w taki sposób, że w sensie gospodarczym tworzą jedną całość i ich rozdzielenie miałoby charakter sztuczny. Nie można również uznać, że np. występy artystyczne są zdeterminowane przez usługę główną (usługę przygotowania konferencji, szkolenia, czy wyjazdu o charakterze szkoleniowo-integracyjnym) oraz, że nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez tych dodatkowych usług. Powyższe okoliczności wskazują, że ww. świadczenia dodatkowe oferowane w związku z organizacją spotkań wewnętrznych i zewnętrznych, nie stanowią środka do lepszego wykonania tych usług. Organizowanie występów artystycznych, czy zajęć rekreacyjno-integracyjnych, stanowi usługi odrębne niestanowiące elementu składowego kompleksowej usługi organizacji konferencji, szkoleń czy wyjazdów o charakterze szkoleniowo-rekreacyjnym.

Zatem w analizowanej sprawie stanowisko Wnioskodawcy w kwestii kompleksowości nabywanych usług należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się natomiast do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego należy wskazać, że zgodnie z przytoczonym wcześniej art. 86 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym prawo to nie przysługuje – nawet gdy określone wcześniej warunki są spełnione – w sytuacji wystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.). Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in.: wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/96 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs & Excisie), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Particiationis SA v. Directeur region al des impots du Nord-Pas-de-Calats). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Odnosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy należy wskazać, że na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturze, zarówno przez profesjonalnego pośrednika bądź agencję marketingową/eventową/PR lub też hotel/pensjonat, dokumentującej nabycie pakietu usług, o ile nie zajdą przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 ustawy.

Podkreślenia wymaga to, że w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji spotkań wewnętrznych i zewnętrznych, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne i noclegowe. Wnioskodawca nie jest zainteresowany nabyciem jedynie usług noclegowych czy gastronomicznych, a jedynie całej, kompleksowej usługi organizacji konferencji, szkoleń lub wyjazdów o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, w ramach której nabywane są ww. usługi składowe, które nie są istotą zakupionego świadczenia, lecz jedynie mają one charakter pomocniczy i tworzą wraz z pozostałymi składowymi jedną (jednolitą) całość.

Z uwagi na opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup usług organizacji spotkań wewnętrznych i zewnętrznych, w sytuacji gdy, jak wskazał Wnioskodawca, nabywane przez Niego usługi związane z organizacją Wydarzeń tj. konferencji, szkoleń i wyjazdów o charakterze szkoleniowo-integracyjnym (w tym gastronomia i noclegi) będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a ponadto jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nabywane usługi organizacji wydarzeń związane są z podstawową działalnością operacyjną Spółki, pomimo, że związek ten ma charakter pośredni. Celem nabywanych usług organizacji Wydarzeń jest wspieranie działań marketingowych i sprzedażowych Spółki, a tym samym docelowo wzrost przychodów ze sprzedaży towarów i usług. W przypadku Wydarzeń zewnętrznych jest wsparcie edukacji środowiska lekarskiego, promowanie produktów Spółki i rozwinięcie współpracy pomiędzy spółką a przedstawicielami zawodów medycznych. W przypadku Wydarzeń wewnętrznych ich celem jest podnoszenie kwalifikacji uczestników.

Również nabywane usługi dodatkowe, pomimo swej odrębności od świadczenia kompleksowej usługi organizacji konferencji, szkoleń i wyjazdów o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, będą stanowiły dla Wnioskodawcy podatek naliczony z prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o wartość podatku widniejącego na fakturze za te usługi, bowiem w przypadku Wydarzeń wewnętrznych dodatkowe atrakcje mają na celu w szczególności integrację pracowników i Współpracowników Spółki, a także służą ich motywowaniu do większego zaangażowania oraz efektywniejszego wykonywania swoich obowiązków, co w założeniu ma wpływać na działalność Spółki oraz jej wyniki finansowe. Natomiast zapewnienie dodatkowych atrakcji w przypadku Wydarzeń zewnętrznych, ma za cel, jak wskazał Wnioskodawca, zwiększenie efektywności części merytorycznej, służącej omówieniu branżowych tematów medycznych związanych zarówno z towarami dystrybuowanymi przez Spółkę, jak i ogólnie zagadnieniami medycznymi w zakresie chorób, na które leki znajdują się w ofercie Spółki, przez co pośrednio wpływa na sprzedaż oferowanych przez Spółkę towarów.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakup usług kompleksowej organizacji Wydarzeń (wewnętrznego lub zewnętrznego) oraz usług dodatkowych wystawionych przez profesjonalnego pośrednika, agencję marketingową/eventową/PR czy hotel/pensjonat należało uznać za prawidłowe.


Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego i stanu faktycznego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym, w zakresie zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj