Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1103/11/RM
z 25 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-1103/11/RM
Data
2012.01.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
kontynuacja działalności przez spadkobierców
podatek liniowy
spadkobiercy
spadkodawca


Istota interpretacji
Dot. możliwości opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 27 października 2011 r.), uzupełnionym w dniach 09 i 16 stycznia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 04 stycznia 2012 r. Znak: IBPBI/1/415-1103/11/RM wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 09 i 16 stycznia 2012r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 15 marca 2008 r. zmarł ojciec Wnioskodawczyni. W chwili śmierci ojciec Wnioskodawczyni wspólnie z małżonką prowadzili działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej. W umowie spółki cywilnej, zamieszczone zostało zastrzeżenie, zgodnie z którym, spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce (art. 872 kodeksu cywilnego). W konsekwencji w dacie śmierci ojca Wnioskodawczyni, stała się wspólnikiem spółki cywilnej. Działalność spółki cywilnej prowadzona jest wspólnie od daty śmierci ojca Wnioskodawczyni przez matkę i Wnioskodawczynię. Ojciec Wnioskodawczyni opodatkowywał swoje dochody zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 30c u.p.d.o.f., tj. podatkiem liniowym 19%. Wnioskodawczyni nie złożyła oświadczenia, o którym mowa w art. 9a ust. 2 u.p.d.o.f. przed datą uzyskania pierwszego przychodu, ponieważ uwzględniając okoliczności, w których stała się wspólnikiem spółki cywilnej nie miała takiej możliwości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zgodnie z art. 97 § 2 Ordynacji podatkowej, Wnioskodawczyni nabyła prawo do rozliczania dochodów za 2008 r. wg zasad obowiązujących jej zmarłego ojca, tj. wg zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 97 § 2 Ordynacji podatkowej, prawo do rozliczenia dochodu za 2008 r. zgodnie z zasadami określonymi w art. 30c u.p.d.o.f., jest prawem niemajątkowym związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, które przysługiwało spadkodawcy (ojcu Wnioskodawczyni). Powołany przepis art. 97 § 2 Ordynacji podatkowej, zakłada, iż jeżeli, na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Wnioskodawczyni jest zdania, iż prawo do rozliczania podatku od dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej wg zasady wyrażonej w art. 30c u.p.d.o.f. jest przewidzianym w prawie podatkowym prawem o charakterze niemajątkowym. W konsekwencji uprawnienie to przechodzi na Wnioskodawczynię zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 97 § 2 Ordynacji podatkowej. Wnioskodawczyni wskazuje, iż związek praw niemajątkowych z działalnością gospodarczą należy traktować szeroko. Będą to zatem prawa związane bezpośrednio z podatkami obciążającymi działalność gospodarcza (dochodowe, od towarów i usług, akcyza) (tak Ordynacja Podatkowa Komentarz pod redakcją C. Kosikowski, L. Etel; Wydanie 3, 2009 Wolters Kluwer Polska sp. z o.o. str. 513). Uprawnienie do opodatkowania dochodów wg 19% liniowej stawki podatku pozostaje w bezpośrednim związku z podatkiem dochodowym obciążającym działalność gospodarczą. Skoro tak, to należy to uprawnienie uznać za niemajątkowe prawo, przenoszone na spadkobierczynię zgodnie z art. 97 Ordynacji podatkowej. Wnioskodawczyni wskazuje, iż spełniony został również drugi z warunków przewidzianych w powołanym przepisie art. 97 Ordynacji podatkowej tj. działalność gospodarcza prowadzona do chwili śmierci ojca Wnioskodawczyni kontynuowana jest przez Wnioskodawczynię.

Wnioskodawczyni wskazuje również, iż wyłączenie prawa do opodatkowania podatkiem dochodowym wg zasad opisanych w art. 30c u.p.d.o.f. z zakresu niemajątkowych praw, o których mowa w art. 97 § 2 Ordynacji podatkowej, prowadzić będzie do wniosku, iż osoby, które na mocy postanowień umowy spółki cywilnej - w związku z art. 872 kodeksu cywilnego, stają się wspólnikami spółki cywilnej, a tym samym uzyskują z tego tytułu dochód z działalności gospodarczej, nie miałyby, możliwości opodatkowania swoich dochodów za rok, w którym w opisany sposób stały się wspólnikami takiej spółki cywilnej 19% procentowym liniowym podatkiem.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Na wstępie zaznaczyć należy, że z uwagi na fakt, iż przedmiotem złożonego wniosku jest zaistniały w 2008 r. stan faktyczny, niniejszą interpretację oparto o przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym, w okresie którego dotyczy wniosek.

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm. – określanego w dalszej części skrótem „K.c.”), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi czwartej Kodeksu – Spadki. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależne od tego, czy są one spadkobiercami (art. 922 § 2 K.c.).

W myśl art. 924 K.c., spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast stosownie do przepisu art. 925 K.c., spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia (art. 1025 § 1 K.c.).

Stosownie do treści art. 1035 K.c. jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów Tytułu VIII Kodeksu.

W świetle cytowanych powyżej przepisów, spadek zostaje nabyty w drodze spadkobrania z dniem śmierci spadkodawcy. Nabycie spadku następuje automatycznie, z mocy ustawy. Od chwili otwarcia spadku spadkobierca może samodzielnie objąć spadek we władanie. Orzeczenie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę i ma jedynie znaczenie deklaratoryjne.

Zatem z dniem śmierci spadkodawcy Wnioskodawczyni została współwłaścicielem udziałów w spółce cywilnej.

W myśl art. 860 § 1 K.c., przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Zgodnie z art. 872 K.c. można zastrzec, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce. W wypadku takim powinni oni wskazać spółce jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa. Dopóki to nie nastąpi, pozostali wspólnicy mogą sami podejmować wszelkie czynności w zakresie prowadzenia spraw spółki.

Spółka cywilna nie posiada zdolności prawnej i z punktu widzenia podatków dochodowych, podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki.

W myśl art. 5b ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

W świetle cytowanych przepisów przychody uzyskane przez Wnioskodawczynię w związku z nabyciem w drodze spadku udziału w spółce cywilnej, w wyniku której to czynności prawnej stała się wspólnikiem tej spółki, należy zaliczyć do źródła przychodu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przedstawiając stan faktyczny Wnioskodawczyni zaznaczyła, że umowa spółki przewidywała kontynuację działalności pomiędzy pozostałym wspólnikiem i spadkobiercami zmarłego wspólnika. Zatem dochody w części przypadającej na zmarłego wspólnika osiągnięte po jego śmierci podlegają opodatkowaniu przez spadkobierców, a więc i przez Wnioskodawczynię.

Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W świetle cytowanych przepisów dochód osiągnięty z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w związku z objęciem udziału w spółce cywilnej podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy lub po spełnieniu przez podatnika warunków określonych przepisami art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może być opodatkowany zgodnie z art. 30c ust. 1 tej ustawy, tj. 19% podatkiem (określanym potocznie jako podatek liniowy).

Nie ulega wątpliwości, iż warunkiem koniecznym dla opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności „podatkiem liniowym”, jest złożenie przez podatnika oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Z cytowanego wyżej przepisu art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika wprost, że pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania „podatkiem liniowym” należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jak wyżej wyjaśniono, Wnioskodawczyni z dniem śmierci spadkodawcy nabyła spadek i w związku z tym przychody uzyskane po tym dniu z tytułu prowadzonej działalności (w związku z objęciem udziału w spółce cywilnej) stanowią dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy. Zatem oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym, uzyskanych w związku z objęciem w formie spadku udziału w spółce cywilnej, winno być złożone nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Niezłożenie powyższego oświadczenia, skutkuje niemożnością opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskanych w 2008 r. w związku z objęciem udziału w spółce cywilnej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy, tj. tzw. 19% podatkiem liniowym.

Jednocześnie odnosząc się do stwierdzenia Wnioskodawczyni zawartego w stanowisku, że ma prawo do opodatkowania dochodów uzyskanych w 2008 r. z prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej, tzw. podatkiem liniowym, bowiem prawo to, będące prawem niemajątkowym, o którym mowa w art. 97 § 2 Ordynacji podatkowej, nabyła w drodze spadku po swoim ojcu, po którym kontynuuje działalność, a który w 2008 r. rozliczał się „podatkiem liniowym”, należy zauważyć, że zgodnie z art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jeżeli, na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, prawa te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na swój rachunek (art. 97 § 2 ww. ustawy).

Wybór formy opodatkowania uzyskanego dochodu, w tym przypadku na zasadach „podatku liniowego”, wymaga spełnienia przez podatnika określonych wymogów wskazanych w art. 9a ust. 2 - 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem prawo do opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 tej ustawy związane jest nierozerwalnie z konkretnym podatnikiem, spełniającym określone przepisami warunki. Spadkobierca podatnika, aby mógł skorzystać z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności na podstawie art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sam musi spełniać warunki, wynikające z ustawy, uprawniające go do wyboru tej formy opodatkowania. Zatem forma opodatkowania wybrana przez spadkodawcę jest bez znaczenia dla spadkobiercy. Oznacza to, że prawo do korzystania z określonej formy opodatkowania nie jest prawem niemajątkowym, o którym mowa w art. 97 § 2 Ordynacji podatkowej, które może „przejść” na spadkobierców.

Wobec powyższego przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawczyni uznać należy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj