Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-3.4012.728.2018.2.MJ
z 4 grudnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2018 r. (data wpływu 26 września 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 listopada 2018 r. (data wpływu 28 listopada 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT darowizny składników majątku oraz braku dokonania korekty podatku VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT darowizny składników majątku oraz braku dokonania korekty podatku VAT.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 26 listopada 2018 r. w zakresie doprecyzowania opisu sprawy oraz brakującej opłaty.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zgodnie z wpisem do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych oraz w zakresie sprzedaży paliw i sprzedaży innych artykułów spożywczo przemysłowych. Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Główną siedzibą działalności jest miejscowość B, ul. …, natomiast działalność w zakresie sprzedaży paliw (stacja paliw) znajduje się w miejscowości C, ….

Obecnie Wnioskodawca zamierza dokonać darowizny całości składników majątkowych dotyczących działalności gospodarczej w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych na rzecz syna, który jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Natomiast Wnioskodawca sam zamierza prowadzić działalność gospodarczą wyłączenie w zakresie sprzedaży paliw (stacja paliw położona w miejscowości C). Przedmiotem darowizny będzie całość środków trwałych i wyposażenia związanych z działalnością w zakresie naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych, a w szczególności samochody ciężarowe, przyczepa do litrażu zbiorników, instalacja do legalizacji LPG, pompy do wody, agregat prądotwórczy, myjki ciśnieniowe, wkrętaki akumulatorowe oraz oprzyrządowanie i urządzenia do badania zbiorników na paliwo oraz lpg.

Szczegółowy wykaz przedmiotów, które zostaną przekazane zostanie wykazany w umowie darowizny. Ponadto wraz z darowizną ww. składników majątkowych zostanie synowi przekazana baza dotychczasowych odbiorców usług. Wyżej wymienione środki trwałe i wyposażenie w większości zostało nabyte wraz z podatkiem VAT, a podatek VAT został przez Wnioskodawcę odliczony w deklaracjach podatkowych podatku VAT.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że: Wnioskodawca potwierdza, że przedmiotem darowizny będą składniki wymienione w złożonym pierwotnie wniosku. Wskazuje, że samochody ciężarowe, przyczepa do litrażu zbiorników, instalacja do legalizacji LPG, pompy do wody, agregat prądotwórczy, myjki ciśnieniowe, wkrętaki akumulatorowe oraz oprzyrządowanie i urządzenia do badania zbiorników na paliwo oraz Lpg służą wyłącznie do wykonywania czynności związanych z naprawą i legalizacją urządzeń stacji paliw.

Wnioskodawca wyjaśnia, że działalność w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych obejmuje naprawę dystrybutorów Lpg i paliwa, która jest świadczona podmiotom trzecim, a zatem niezbędnym przy wykonywaniu tej działalności jest posiadanie m.in. samochodów ciężarowych oraz przyczepy do litraży zbiorników, która służy do wypompowywania paliwa celem zbadania stanu dystrybutorów i pobierania paliwa ze zbiorników zainstalowanych na stacjach paliw. Z kolei instalacja do legalizacji Lpg obejmuje zespół urządzeń, które służą do przeprowadzenia czynności związanych z legalizacją dystrybutorów Ipg. Również wszystkie inne wskazane urządzenia nie są bezpośrednio zainstalowane na terenie działalności w miejscowości C i nie służą obsłudze tej stacji paliw, a wyłącznie wykonywaniu działalności w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych, która obejmuje naprawę dystrybutorów Lpg i paliwa podmiotom trzecim.

Wnioskodawca wskazuje, że przekazany w drodze darowizny zespół składników majątkowych będzie umożliwiał samodzielne prowadzenie przez obdarowanego syna działalności w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych, która obejmuje naprawę dystrybutorów Lpg i paliwa. Zostaną spełnione wszystkie elementy niezbędne do wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa a w szczególności zostanie spełnione:

  • wyodrębnienie organizacyjne, gdyż działalność w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych będzie prowadzona pod adresem B, ul. …,
  • wyodrębnienie finansowe, gdyż na podstawie prowadzonych ewidencji podatkowych możliwe jest odrębne przyporządkowanie przychodów i kosztów z działalności w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych oraz w zakresie sprzedaży paliw w stacji paliw w miejscowości C,
  • wyodrębnienie funkcjonalne, gdyż przekazane składniki majątkowe oraz baza klientów umożliwi samodzielne prowadzenie działalności przez obdarowanego syna. Również działalność, którą nadal Wnioskodawca będzie samodzielne prowadził, tj. w zakresie sprzedaży paliw na stacji paliw w miejscowości C może funkcjonować samodzielnie.

W odpowiedzi na pytanie „Czy przedmiot darowizny na dzień zbycia będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych wraz ze zobowiązaniami, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze?” Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem darowizny na rzecz syna będą wszelkie składniki niematerialne i materialne przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych, zgodnie z art. 55(1) kodeksu cywilnego. Jednocześnie obdarowany przejmie klientów Wnioskodawcy a w sytuacji, gdy pozostaną do uregulowania jakiekolwiek zobowiązania dotyczące tej działalności nastąpi ich przejęcie stosownie z art. 55(4) kodeksu cywilnego.

Po przekazaniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w drodze darowizny na syna Wnioskodawca będzie, jak wskazał na wstępie, prowadził działalność w zakresie sprzedaży paliw na stacji paliw miejscowości C.

Syn Wnioskodawcy będzie prowadził działalność gospodarczą na podstawie przekazanej w drodze darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że syn będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i będzie z tytułu świadczonych usług odprowadzał należny podatek VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy planowana transakcja będzie wyłączona spod opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
  2. Czy planowana darowizna zorganizowanych składników majątkowych będzie opodatkowana podatkiem VAT - w oparciu o art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 w związku z art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 poz. 1221)?
  3. W wypadku wyłączenia spod opodatkowania przedmiotowej transakcji na podatniku nie będzie ciążył obowiązek zwrotu, korekty podatku VAT stosownie z art. 91 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221) ?

Zdaniem Wnioskodawcy.

Stanowisko w zakresie pytania nr 1

W ocenie wnioskodawcy stosownie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Według art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, przez „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Działalność w zakresie naprawy i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych w ocenie Wnioskodawcy spełnia wymogi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, gdyż przedmiotem darowizny będą objęte składniki materialne jaki nie materialne (tj. baza klientów). Ponadto wydzielenie zespołu składników następuje na trzech płaszczyznach tj.: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej. Wymóg wyodrębnienia organizacyjnego zostanie spełniony, gdyż zostanie sporządzony szczegółowy zakres środków majątkowych i niemajątkowych jakie zostaną objęte darowizną. Możliwe jest również wyodrębnienie finansowe zorganizowanej części przedsiębiorstwa, gdyż możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nie budzi również wątpliwości w ocenie Wnioskodawcy spełnienie wymogu wyodrębnienia funkcjonalnego, gdyż wyodrębnione składniki majątkowe i niemajątkowe są przeznaczenie do realizacji działalności w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych

Zatem w ocenie Wnioskodawcy przekazanie w formie darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa synowi, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko w zakresie pytania nr 2

Oznacza to również, że planowana darowizna zorganizowanych składników majątkowych nie będzie opodatkowana podatkiem VAT - w oparciu o art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 w związku z art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 poz. 1221).

Stanowisko w zakresie pytania nr 3

W ocenie Wnioskodawcy, ponieważ dokonana darowizna obejmuje zorganizowaną część przedsiębiorstwa, znajdzie tu zastosowanie art. 91 ust. 9, który stanowi, że w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Oznacza to, że Wnioskodawca nie jest zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego od nabyć związanych ze składnikami majątku stanowiącymi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jednocześnie na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r., poz. 1025, z późn. zm.). Zgodnie z powołanym wyżej przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy zawiera definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przez którą rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Dla uznania zbywanego majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa podstawowym wymogiem jest to, aby majątek ten stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast, wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Przy czym, jak wynika z treści art. 2 pkt 27e ustawy, organizacyjne i finansowe wyodrębnienie musi istnieć w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Nie jest wystarczające, aby zbywane składniki majątkowe utworzyły przedsiębiorstwo u nabywcy – muszą one stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa u zbywcy. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą zatem składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

W świetle powyższych rozważań należy stwierdzić, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług okolicznością determinującą możliwość wyłączenia, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, stosowania przepisów ustawy do czynności sprzedaży określonego zespołu składników niematerialnych i materialnych, jest takie ich zorganizowanie, żeby wspomniany zespół mógł służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Zespół składników materialnych i niematerialnych obejmować powinien elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Aby zatem przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie miały zastosowania do zbywanego mienia, musi ono obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w jego skład muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych oraz w zakresie sprzedaży paliw i sprzedaży innych artykułów spożywczo przemysłowych. Wnioskodawca zamierza dokonać darowizny całości składników majątkowych dotyczących działalności gospodarczej w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych na rzecz syna. Przedmiotem darowizny będzie całość środków trwałych i wyposażenia związanych z działalnością w zakresie naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych, a w szczególności samochody ciężarowe, przyczepa do litrażu zbiorników, instalacja do legalizacji LPG, pompy do wody, agregat prądotwórczy, myjki ciśnieniowe, wkrętaki akumulatorowe oraz oprzyrządowanie i urządzenia do badania zbiorników na paliwo oraz lpg. Wraz z darowizną ww. składników majątkowych zostanie przekazana baza dotychczasowych odbiorców usług. Przekazany w drodze darowizny zespół składników majątkowych będzie umożliwiał samodzielne prowadzenie przez obdarowanego syna działalności w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych, która obejmuje naprawę dystrybutorów Lpg i paliwa. Zostaną spełnione wszystkie elementy niezbędne do wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa a w szczególności zostanie spełnione:

  • wyodrębnienie organizacyjne, gdyż działalność w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych będzie prowadzona pod adresem B, ul. …,
  • wyodrębnienie finansowe, gdyż na podstawie prowadzonych ewidencji podatkowych możliwe jest odrębne przyporządkowanie przychodów i kosztów z działalności w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych oraz w zakresie sprzedaży paliw w stacji paliw w miejscowości C,
  • wyodrębnienie funkcjonalne, gdyż przekazane składniki majątkowe oraz baza klientów umożliwi samodzielne prowadzenie działalności przez obdarowanego syna.

Syn Wnioskodawcy będzie prowadził działalność gospodarczą na podstawie przekazanej w drodze darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych. Syn będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i będzie z tytułu świadczonych usług odprowadzał należny podatek VAT.

Z powyższego wynika, że opisany przez Wnioskodawcę przekazywany majątek posiada cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy, tj. będzie stanowił funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące te zadania.

Tym samym, skoro opisany przez Wnioskodawcę zespół składników majątkowych spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa według art. 2 pkt 27e ustawy, uznać należy, że planowana czynność przekazania zespołu składników materialnych i niematerialnych w drodze darowizny będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy i tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 2 w zw. z art. 2 pkt 22 ustawy.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

Natomiast w myśl art. 91 ust. 2 ustawy, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym, że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Należy zauważyć, że przepis art. 91 ust. 2 ustawy, w zakresie 5-letniego terminu korekty zawiera bezpośrednie odesłanie do przepisów o podatku dochodowym dotyczących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Korekty, o której mowa w art. 91 ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej – w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy (art. 91 ust. 3 ustawy).

Stosownie do art. 91 ust. 4 ustawy, w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

W świetle art. 91 ust. 5 ustawy, w przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 – w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Na podstawie art. 91 ust. 6 ustawy, w przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

  1. opodatkowane – w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;
  2. zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

W myśl art. 91 ust. 7 ustawy, przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Na podstawie art. 91 ust. 7a ustawy, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.

Jak wynika natomiast z art. 91 ust. 8 ustawy, korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.

W myśl art. 91 ust. 9 ustawy, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jak wyżej wskazano, przedmiotem darowizny będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że darowanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa synowi Wnioskodawcy, który na podstawie przekazanego majątku dalej będzie prowadził działalność gospodarczą w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych i optycznych, nie spowoduje w świetle art. 91 ust. 9 ustawy, obowiązku dokonania przez Wnioskodawcę korekty podatku naliczonego od nabytych środków trwałych i wyposażenia. Obowiązek dokonania ewentualnych korekt podatku naliczonego – zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, będzie ciążył na nabywcy ww. zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie Wnioskodawcy i nie wywołuje skutków podatkowych dla syna Wnioskodawcy.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, niniejsza interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy wskazać, że publikator ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wskazany we wniosku przez Wnioskodawcę, tj. Dz. U. z 2017 poz. 1221, jest nieaktualny. Obecnie tekst jednolity ww. ustawy opublikowany został w Dz. U. z 2018 r., poz. 2174.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj