Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.408.2018.1.ES
z 17 października 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2018 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy przez Spółkę od wynagrodzeń wypłacanych z tytułu świadczenia przez członka zarządu usług wskazanych we wniosku, wykonywanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy przez Spółkę od wynagrodzeń wypłacanych z tytułu świadczenia przez członka zarządu usług wskazanych we wniosku, wykonywanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką kapitałową, której głównym przedmiotem działalności jest działalność cukiernicza (w szczególności w zakresie produkcji wyrobów czekoladowych). Obecnie Spółka zamierza zawrzeć umowę współpracy (dalej: Umowa) z członkiem zarządu (dalej: Członek zarządu), który świadczyć będzie na jej rzecz usługi o charakterze doradczym (dalej: Usługi) w ramach prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców. Zawarcie Umowy z Członkiem Zarządu jest działaniem mającym podstawy biznesowe - jako długoletni pracownik oraz członek zarządu, Członek zarządu posiada bogatą wiedzę i doświadczenie w zakresie rynku, na którym działa Spółka oraz samej Spółki.


W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej Członek zarządu świadczyć będzie na rzecz Spółki usługi, których przedmiotem będzie w szczególności:


  • doradztwo w zakresie decyzji inwestycyjnych


    1. doradztwo dotyczące analiz potrzeb i strategii inwestycyjnych, przygotowywania projektów inwestycyjnych, kalkulacji opłacalności inwestycji, analiz kosztów i korzyści inwestycji,
    2. stałe konsultacje z zakresu m.in.: rozwoju inwestycyjnego Spółki oraz bieżącej działalności Spółki,
    3. poszukiwanie biznesowych możliwości zwiększenia aktywów Spółki,
    4. analiza strategiczna w odniesieniu do nowych rozwiązań handlowych,


  • doradztwo w zakresie działalności marketingowej, w tym między innymi:


    1. dokonywanie analiz i oceny rynku oraz tendencji na rynku,
    2. prowadzenie stałego monitoringu w branży w kraju i zagranicą,
    3. analiza informacji na temat kierunków w reklamie w branży,
    4. analiza krajowych i międzynarodowych trendów oraz kierunków rozwoju pod kątem możliwości implementacji,
    5. wsparcie w opracowywaniu projektów strategii marketingowej, aktualizacja strategii marketingowej,
    6. wsparcie w przygotowywaniu projektów biznes planów,


  • doradztwo w zakresie finansów i kontrolingu, w tym między innymi:


    1. wsparcie w zakresie tworzenia i aktualizowania systemu planowania finansowego,
    2. wsparcie w opracowywaniu budżetów,
    3. dokonywanie bieżącej analizy danych finansowych,
    4. opracowywanie modeli i analiz finansowych,
    5. wsparcie w zakresie konsultacji przygotowanego budżetu,
    6. wsparcie w zakresie uzyskiwania finansowania zewnętrznego,
    7. wsparcie w przygotowywaniu i składaniu raportów zarządczych,
    8. ogólne wsparcie w czynnościach kontrolingowych,
    9. wsparcie w analizie wyników finansowych i raportów finansowych w celu zapewnienia ich zgodności z budżetem,


  • doradztwo w zakresie polityki personalnej i zasobów ludzkich, w tym między innymi:


    1. wsparcie w tworzeniu i realizacji polityki personalnej,
    2. rekrutacja pracowników,
    3. doradztwo w zakresie oceny zarządzania oraz efektywności i jakości pracy pracowników.


Wnioskodawca zaznacza, iż Członek zarządu pełni swoją funkcję w Spółce od 2016 r. - w jej ramach jest odpowiedzialny za zarządzanie Spółką oraz jej reprezentację zgodnie z odpowiednimi przepisami Kodeksu Spółek Handlowych. Członek zarządu jest również pracownikiem Spółki - umowa o pracę zawarta została w 2007 r., na jej podstawie Członek zarządu pełni obecnie funkcję Dyrektora ds. Rozwoju Sprzedaży.

Usługi w zakresie doradztwa, które Członek zarządu świadczyć będzie na rzecz Spółki będą działaniami całkowicie odrębnymi od obowiązków wynikających z pełnienia funkcji Członka Zarządu Spółki, jak również umowy o pracę. Wykonywane będą poza czasem sprawowania obowiązków Członka Zarządu oraz pracownika.

Członek zarządu świadcząc Usługi na rzecz Spółki ponosić będzie odpowiedzialność wobec Spółki oraz wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w czasie wykonywania przez niego Usług, będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków wynikających z umowy lub z przepisów prawa (co znajdzie również odzwierciedlenie w treści Umowy).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy przychody z tytułu usług wykonanych na podstawie Umowy stanowić będą dla Członka zarządu przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowane do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT i w konsekwencji Wnioskodawca wypłacając wynagrodzenie z tytułu Umowy nie będzie zobligowany do poboru zaliczek na PIT (innymi słowy, nie będzie działał w charakterze płatnika)?


Zdaniem Wnioskodawcy, przychody uzyskiwane z tytułu Umowy stanowić będą dla Członka zarządu przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej zaliczane do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. W konsekwencji podlegać będą opodatkowaniu według zasad właściwych dla tego źródła przychodów. Tym samym, Wnioskodawca wypłacając wynagrodzenie z tytułu Umowy nie będzie zobligowany do poboru zaliczek na PIT (innymi słowy, nie będzie działał w charakterze płatnika z tytułu wynagrodzenia wypłacanego na podstawie Umowy).

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 9a ust. 1 ustawy o PIT dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach ogólnych określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 ustawy o PIT źródłami przychodów są m.in.:


  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (pkt 1 );
  2. działalność wykonywana osobiście (pkt 2);
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3).


Według definicji zawartej w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 (tj. m.in. do przychodów uzyskanych z tytułu stosunku pracy, czy też działalności wykonywanej osobiście).


Zgodnie z kolei z art. 5b ust. 1 ustawy o PIT za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


W analizowanej sytuacji wszelkie warunki do uznania działań Członka zarządu za działalność gospodarczą, zgodnie z powołanymi powyżej przepisami zostaną spełnione. Po pierwsze, jak wskazuje art. 5a pkt 6 działalność Członka Zarządu, w ramach której świadczyć będzie Usługi, stanowić będzie działalność zarobkową o charakterze usługowym. Po drugie, nie jest to również działalność z tytułu której uzyskane dochody są zaliczane do innych źródeł - w szczególności nie będą to przychody osiągane z tytułu stosunku pracy, czy też działalności wykonywanej osobiście (argumentacja w tym zakresie została przedstawiona w dalszej części wniosku). Po trzecie, nie znajdzie tu zastosowania powołany powyżej art. 5b ust. 1 ustawy o PIT. Członek zarządu ponosić będzie bowiem odpowiedzialność wobec Spółki oraz osób trzecich za rezultat czynności wykonywanych na podstawie Umowy, ponosić będzie ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - tym samym, w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku nie zostanie spełniona przesłanka, o której mowa w punktach 2 i 3 wskazanego przepisy (tymczasem, wszystkie wymienione w tym przepisie przesłanki powinny być spełnione, aby miał on zastosowanie).

Analizując kwestie do jakiego źródła przychodów Członek zarządu powinien zaliczyć wynagrodzenie otrzymywane na podstawie Umowy, zwrócić należy uwagę na art. 13, który wskazuje poszczególne kategorie przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a w szczególności art. 13 pkt 7 i 9 ustawy o CIT. W myśl art. 13 pkt 7 ustawy o CIT, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Natomiast w świetle art. 13 pkt 9 ustawy o PU, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się również przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Z powyższych uregulowań wynika, iż czynności o charakterze zarządczym, menedżerskim bez względu na podstawę prawną ich świadczenia (czy świadczone są na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, kontraktu menedżerskiego, czy też w ramach funkcji pełnionej przez członka zarządu) z punktu widzenia podatku PIT nie mogą być kwalifikowane do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT i opodatkowane według zasad przewidzianych dla tego źródła przychodów. Tego rodzaju czynności stanowią bądź to przychody z tytułu umowy o pracę, bądź to z tytułu działalności wykonywanej osobiście, w zależności od sytuacji.


Podkreślenia wymaga jednak, iż powyższe ograniczenia dotyczą wyłącznie usług o charakterze zarządczym/menedżerskim - żadne przepisy (czy to ustawy o PIT, czy też innych ustaw) nie uniemożliwiają członkowi zarządu wykonywania na rzecz spółki, w której pełni wspomnianą funkcję, usług innych niż zarządcze (np. o charakterze doradczym, czy technicznym) w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i opodatkowania ich według zasad właściwych dla tego źródła przychodu. Innymi słowy, usługi świadczone przez członka zarządu mogą być kwalifikowane do źródła „działalność gospodarcza" - w tym celu konieczne jest jednak spełnienie następujących warunków:


  • usługi nie są pełnione w ramach pełnionej przez członka zarządu funkcji;
  • usługi nie stanowią usług z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, usług menedżerskich, czy też usług o podobnym charakterze;
  • usługi wykonywane są w ramach prowadzonej przez członka zarządu działalności gospodarczej, spełniającej definicję wskazaną w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.


Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż przychody z tytułu Usług doradczych , które świadczone będą w ramach zawartej przez Członka zarządu ze Spółką Umowy stanowić będą przychody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowane do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Usługi doradcze, które będą świadczone przez Członka zarządu w ramach Umowy, nie będą bowiem wykonywane w związku z pełnioną funkcją Członka zarządu. Dodatkowo, zakres usług, które będą przedmiotem Umowy w jasny sposób wskazuje, iż umowa ta nie będzie mieć charakteru kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzania przedsiębiorstwem lub podobnej do nich umowy, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy. Przedmiotowe Usługi będą mieć bowiem charakter doradczy i nie będą przewidywać sprawowania zarządzania przedsiębiorstwem.

Zauważyć także należy, że z zakresu czynności (Usług), które Członek zarządu wykonywać będzie na rzecz Spółki w ramach doradztwa, nie wynika, aby Spółka miała powierzyć Członkowi Zarządu jakiekolwiek czynności kierowania (zarządzania). Innymi słowy, usługi które Członek zarządu zamierza świadczyć na podstawie Umowy będzie to szereg czynności, których istotą jest doradztwo i które są odrębne oraz niepokrywające się ze świadczonymi przez Wnioskodawcę na innej podstawie prawnej usługami zarządzania wykonywanymi w ramach pełnienia funkcji członka zarządu. W ramach zawartej Umowy o świadczenie usług doradczych, nie będzie również zlecane zarządzanie przedsiębiorstwem Spółki, a więc Umowa ta pozbawiona będzie podstawowego elementu charakterystycznego dla umów mających za przedmiot usługi zarządzania.

Podkreślić należy, iż fakt pełnienia funkcji Członka zarządu Spółki, na rzecz której świadczyć on będzie Usługi, nie ma wpływu na kwalifikację przychodów osiąganych z tytułu Umowy do odpowiedniego źródła. Czynności zarządzania, kierowania przedsiębiorstwem świadczone będą w ramach pełnionej funkcji, a nie w ramach zawartej Umowy. Dla celów określenia źródła przychodów Członka zarządu nie ma również znaczenia zawarta ze Spółką umowa o pracę. Charakter i przedmiot czynności, jakie Członek zarządu jest zobligowany świadczyć jako pracownik Spółki, nie jest tożsamy z charakterem usług, które świadczyć on będzie na podstawie Umowy. Czynności, jakie członek zarządu świadczy na podstawie umowy o pracę to czynności o charakterze zarządczym w zakresie rozwoju sprzedaży Spółki. Tymczasem, usługi, które Wnioskodawca świadczyć będzie na podstawie Umowy, są to usługi doradcze w zakresie decyzji inwestycyjnych, działalności marketingowej, w zakresie finansów i kontrolingu, w zakresie polityki personalnej i zasobów ludzkich.


Stanowisko, przedstawione w niniejszym wniosku, zgodnie z którym przychody z tytułu usług doradczych świadczonych na rzecz spółki przez jej członka zarządu stanowią przychody z działalności gospodarczej znajduje potwierdzenie w licznych indywidualnych interpretacjach wydanych przez Dyrektorów Izb Skarbowych. Przykładowo:


  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 marca 2018 r. (nr 0114-KDIP3-1.4011.60.2018.1.M3);
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13 kwietnia 2016 r. (nr IBPB-1-1/4511-89/16/ZK);
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 marca 2015 r. (nr IPPB1/415-1420/14-2/MS1);
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 grudnia 2014 r. (nr IBPBI/1/415-1030/14/ZK);
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 3 lutego 2011 r. (nr ITPB1/415-1050C/10/MR);
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 marca 2010 r. (nrIPPB1/415-983/09-2/AG);
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 maja 2010 r. (nr IPPB1/415-202/10-2/AG);
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 3 wrześni 2009 r. (nr ITPB1/415-524/09/MM);


Reasumując, przychody uzyskiwane przez Członka zarządu z tytułu Umowy stanowić będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej zaliczane do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. W konsekwencji podlegają opodatkowaniu według zasad właściwych dla tego źródła przychodów.

Zgodnie z kolei z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Z powyższego wynika, iż przychody kwalifikowane do źródła „działalność gospodarcza" rozliczane są samodzielnie przez podatnika - to podatnik zobligowany jest do kalkulacji i odprowadzania zaliczek na PIT i odprowadzenia ich do Urzędu Skarbowego, a następnie do samodzielnego rozliczenia podatku w rocznym zeznaniu podatkowym. Tym samym, w przypadku w którym przychody uzyskiwane przez usługodawcę stanowią przychody z działalności gospodarczej, usługobiorca wypłacając wynagrodzenie nie jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek - nie działa w takim przypadku w charakterze płatnika.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż skoro, jak wyjaśniono powyżej, uzyskiwane przez Członka zarządu na podstawie Umowy przychody kwalifikowane będą do źródła działalność gospodarcza, Członek zarządu zobligowany będzie do samodzielnego odprowadzania zaliczek na podatek z przedmiotowego tytułu. Wnioskodawca, tym samym nie będzie w analizowanej sprawie działał jako płatnik PIT i tym samym nie będzie zobligowany do poboru zaliczek na podatek PIT z tytułu wypłaconego na podstawie Umowy przychodu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 3:


  • stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
  • działalność wykonywana osobiście;
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.


Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstaw opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Przy czym, w myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Wyłączenie, o którym mowa w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, obejmuje więc m.in. przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 cytowanej powyżej ustawy, których poszczególne kategorie wymieniono w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 13 pkt 7 i 9 powołanej ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:


  • przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,
  • przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.


Do przychodów z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zalicza się otrzymane wynagrodzenia w związku z pełnieniem funkcji na podstawie samego tylko aktu ustanowienia (np. powołania). Natomiast, do przychodów z art. 13 pkt 9 ww. ustawy, należy zaliczyć otrzymane wynagrodzenia z tytułu m.in. umów o zarządzanie przedsiębiorstwem. Nadmienić należy, że wyodrębnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze - przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej - nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz zawsze działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy. Tym samym przychody uzyskane z tytułu tego rodzaju umów stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli umowy te zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby prawne, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Regulacja zawarta w art. 41 ust. 1 wskazuje zatem, iż obowiązek poboru zaliczek przez płatnika uzależniony jest od tego czy wypłacane wynagrodzenie stanowi dla otrzymującego m.in. przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 w związku art. 10 ust. 1 pkt 2.

W myśl art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W związku z powyższym, w przypadku, gdy uzyskiwany przychód stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14, na podmiocie dokonującym wypłaty wynagrodzenia nie spoczywają obowiązki obliczenia, poboru i wpłaty na konto urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.


Z treści złożonego wniosku wynika m.in., że Wnioskodawca - spółka kapitałowa - planuje zawrzeć z członkiem zarządu umowę o współpracę o świadczenie usług doradczych na rzecz spółki w ramach prowadzonej przez Niego indywidualnej działalności gospodarczej.

Podkreślić należy, że - jak wynika z wniosku - zakres Usług doradczych świadczonych przez członka zarządu w ramach planowanej ze Spółką współpracy nie będzie dotyczył czynności wykonywanych przez niego jako członka zarządu w ramach jego obowiązków zarządczych. W szczególności, przedmiotem Umów o współpracę nie będą czynności związane z bieżącym prowadzeniem spraw Spółki i jej reprezentowaniem na zewnątrz w zakresie przewidzianym unormowaniami kodeksu spółek handlowych i wewnętrznymi regulacjami Spółki. Zakres Usług doradczych będzie odrębny od czynności kierowniczych i zarządczych wykonywanych w ramach kontraktów menedżerskich, dodatkowo będzie odnosił się wyłącznie do doradztwa w ściśle określonym zakresie, specjalistycznym i odrębnym od funkcji menedżerskich pełnionych jako członek zarządu w ramach poszczególnych obszarów Spółki.

Ponadto, biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy prawa podatkowego oraz opierając się na przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym stwierdzić należy, iż Usług doradczych świadczonych na rzecz Wnioskodawcy przez członka zarządu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - wykonywanych w ramach tej działalności - nie można zakwalifikować jako wykonywanych w ramach kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, czy też umowy o podobnym charakterze.

W związku z tym, przychodów z tytułu świadczenia Usług doradczych nie można zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13.

Przychody te, z uwagi na charakter wykonywanych Usług doradczych oraz współpracy pomiędzy Spółką a członkiem zarządu, stanowić będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 w związku z art. 5a oraz art. 5b ust. 1.

Podsumowując, w związku z zakwalifikowaniem przychodu z umowy o świadczenie usług doradczych zawartej ze Spółką przez członka zarządu w ramach prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Spółka nie będzie zobowiązana do pełnienia funkcji płatnika i pobierania zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych od wyżej wymienionej umowy.


Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


W odniesieniu do przywołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego.


Zaznaczyć należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku. Mając powyższe na uwadze, tutejszy organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę tego, czy świadczone na rzecz Spółki usługi w ramach prowadzonej przez członka zarządu działalności gospodarczej są wyłącznie usługami doradczymi. Jeżeli zatem w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj